Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka

Keskustan Kettuselta lakialoite sähkönsiirtohintojen nostamisen hillitsemiseksi

4.11.2026 12:12
Lue lisää 
Talous
EU:n solmimat kauppasopimukset ovat aiemminkin siivittäneet Suomen vientiä kasvuun. (Kuva: Helsingin sataman aineistopankki)

Vappuna voimaan tuleva Mercosur-vapaakauppasopimus avaa hyviä vientisaumoja suomalaisyrityksille

Suomalaisten kuluttajien silmissä Mercosur-sopimus voi näkyä erityisesti kauppojen liha- ja hedelmätiskeillä, missä hinnatkin voivat laskea.
STT / Tuomas Savonen 30.4.2026 9:01, muokattu 30.4.2026 9:47
a– a+
Talous

Vappuna voimaan tuleva EU:n ja neljän Etelä-Amerikan maan Mercosur-vapaakauppasopimus avaa suomalaisyrityksille erinomaisia vientimahdollisuuksia, arvioi Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n johtaja Timo Vuori.

Mercosur-maiden eli Argentiinan, Brasilian, Paraguayn ja Uruguayn osuus Suomen viennistä on tällä hetkellä alle prosentin, joten kasvun varaa viennissä ainakin on.

EU:n solmimat kauppasopimukset ovat Vuoren mukaan aiemminkin siivittäneet Suomen vientiä kasvuun. Hän ottaa esimerkiksi vuonna 2015 voimaan tulleen EU:n ja Etelä-Korean kauppasopimuksen, jonka myötä Suomen vienti Etelä-Koreaan kasvoi muutamassa vuodessa lähes 40 prosenttia.

– EU on itse arvioinut, että vienti Mercosur-maihin voisi kasvaa 40 prosenttia vuoteen 2040 mennessä. Kyllä siitä pitää Suomenkin ottaa osansa, jos tällä hetkellä toimitaan yhdellä prosentilla, Vuori sanoi STT:lle.

Mercosur-sopimus luo voimaan tullessaan yli 700 miljoonan ihmisen vapaakauppa-alueen. Paraguay ratifioi sopimuksen viimeisenä neljästä eteläamerikkalaisista sopimusmaista maaliskuussa, minkä jälkeen EU-komissio ilmoitti sopimuksen tulevan väliaikaisesti voimaan toukokuun alussa.

Näin siitäkin huolimatta, että sopimuksen laillisuus on edelleen EU-tuomioistuimen arvioitavana.

EU-parlamentti lähetti sopimuksen tammikuussa EU-tuomioistuimen käsittelyyn. Parlamentti haluaa tuomioistuimelta lausunnon, jossa arvioidaan sopimuksen yhteensopivuutta EU:n perussopimusten kanssa. Asian käsittely EU-tuomioistuimessa voi kestää jopa muutamia vuosia.

Vapaakauppasopimus avaa Vuoren mukaan hyviä näkymiä muun muassa suomalaisille teknologiayrityksille, kun 20–40 prosentin tuontitullit poistuvat. Aivan välittömästi tullivapaus ei koita, sillä tullien poistamisessa on aloittain vaihtelevat, pisimmillään 15 vuotta kestävät siirtymäajat.

Vuoren mukaan hyviä vientisaumoja avautuu muun muassa ympäristöteknologia-alan yrityksille, kun Mercosur-maissakin yhteiskuntia ollaan muuttamassa vähäpäästöisemmiksi.

Samaan aikaan vientimahdollisuuksia avautuu myös Ponssen kaltaisille metsäteknologiayrityksille, kun Mercosur-maiden lapsenkengissä ollut metsätalous on ottamassa kehitysaskeleita eteenpäin.

Vuori muistuttaa, että tullialennusten ohella vapaakauppasopimus avaa suomalaisyrityksille myös mahdollisuuden päästä mukaan esimerkiksi julkisiin hankintoihin.

– Juuri keskustelin Wärtsilän edustajien kanssa. He kiinnittivät huomiota siihen, että he eivät ole pystyneet osallistumaan näissä maissa julkisiin hankintoihin liittyen esimerkiksi energiajärjestelmien rakentamiseen, mutta nyt tällaisia mahdollisuuksia avautuu, Vuori sanoo.

Elinkeinoelämän keskusliiton johtaja Timo Vuori. (KUVA: ROBERT ÖRTHÉN / EK:N KUVAPANKKI)

Vuoren mukaan suomalaisyritysten ponnistuksia Mercosur-maissa voi edesauttaa Suomen erittäin hyvä maakuva. Brasiliassa Suomesta tunnetaan muun muassa silloisen Valmetin jo vuonna 1960 perustama traktoritehdas, joka nykyisin toimii Valtran nimellä. Uruguayssa Suomi tunnetaan ennen muuta UPM:n sellutehtaista.

– Ne herättivät aikanaan Uruguayssa vastustustakin, mutta nyt maahan ollaan houkuttelemassa myönteisten kokemusten myötä lisää metsäteollisuusinvestointeja, Vuori kertoo.

Argentiina ja Paraguay ovat suomalaisyritysten kannalta neitseellisempiä markkinoita. Eräänlainen pääavaus nähtiin viime kesänä, kun rallifanina tunnettu Paraguayn presidentti Santiago Pena vieraili viime kesänä MM-rallien aikana Jyväskylässä, jossa hän tutustui myös Keski-Suomen elinkeinoelämään.

Suomalaisten kuluttajien silmissä Mercosur-sopimus voi Vuoren mukaan näkyä erityisesti kauppojen liha- ja hedelmätiskeillä, missä eteläamerikkalaisten tuotteiden määrä todennäköisesti lisääntyy. Lisääntynyt tarjonta voi ilahduttaa kuluttajia myös alempina hintoina.

Juuri eteläamerikkalaisten maataloustuotteiden tulo EU-markkinoille aiheutti erimielisyyttä unionimaiden keskuudessa sopimusta sorvattaessa. Sopimusta vastusti etenkin maataloustuottajiensa asemaa perinteisesti hyvin puolustanut Ranska.

Vuoren mukaan Mercosur-sopimusta kohtaan tunnetut huolet ovat olleet liioiteltuja. Hän viittaa muun muassa Luonnonvarakeskuksen arvioon, jonka mukaan Mercosur-tuonti ei tule mullistamaan Euroopan tai Suomen maataloutta.

Lisäksi Vuori muistuttaa, että EU voi sopimuksen mukaan tarvittaessa ryhtyä suojatoimiin, jos Mercosur-tuonnin vaikutukset osoittautuvat arvioitua ongelmallisemmiksi.

EU-parlamentti lähetti sopimuksen tammikuussa EU-tuomioistuimen käsittelyyn. (KUVA: JAAKKO MARTIKAINEN)

Vuoren mukaan Mercosur-sopimus on erityisen tervetullut vallitsevassa kauppapoliittisessa tilanteessa, jota Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin tempoileva tullipolitiikka on kiristänyt.

EU on edennyt kauppapolitiikassa päinvastaiseen suuntaan kuin Yhdysvallat, kun unioni on tullien sijaan viritellyt kauppasopimuksia Mercosur-maiden ohella myös esimerkiksi Intian, Indonesian ja Australian kanssa.

Mercosur-sopimus asettaa EU-maiden yritykset yhdysvaltalaisyrityksiä parempaan asemaan sopimusmaiden markkinoilla.

– Saksalaisen IFO-tutkimuslaitoksen mukaan äskettäinen johtopäätös oli, että jos Mercosur-sopimus saadaan tehokkaasti täytäntöön ja vientiä vahvistettua Latinalaisen Amerikan suuntaan, EU-maiden Trumpin tullien takia Yhdysvaltain-kaupassa kokemat menetykset voidaan saada kompensoitua sillä, Vuori kertoo.

Lue myös

USU: Kylmälaitehäiriöiden syy varmistui

Sunnuntain ja maanantain välisen yön lämpötilahäiriöt suomalaisten ruokakauppojen kylmälaitteissa johtuivat kyberhyökkäyksestä. Asian vahvistaa...
4.11.2026 18:39

Norjan bonusprinssin aresti jatkuu

Norjassa kuningatar Mette-Maritin poika Marius Borg Höiby pysyy nilkkapannalla seuratussa kotiarestissa. Paikallisesta oikeuden...
4.11.2026 17:39

Influenssarokotteita tulossa Suomeen tällä viikolla – rokotusaikoja lykätty toimitusvaikeuksien takia

THL:n mukaan rokotusaikataulu saadaan ennalleen tällä ja ensi viikolla maahan saapuvilla rokote-erillä
4.11.2026 17:12

Aihetunnisteet

EU Euroopan unioni mercosur Talous vienti

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Trumpin, Xin ja Putinin tapaaminen voi kompastua agendaan – ”Venäläiset haluaisivat puhua Ukrainasta, Yhdysvallat ydinaseista, Kiina ei kummastakaan”
Uutiset | 3.11.2026 8:01
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Junaliikenne keskeytetty Oulun ja Kemin välillä
Uutiset | 2.11.2026 18:28
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Puola sanoi estäneensä provokaation Venäjän rajalla
Uutiset | 3.11.2026 16:08
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
Orpo vetoaa Palokin koskien vapauttamisen puolesta: ”Valinta tulevaisuuden ja menneisyyden välillä”
Uutiset | 3.11.2026 10:17
Yhdysvaltalaiset äänestivät sotaa vastaan, kommentoi Iranin pääneuvottelija
Uutiset | 4.11.2026 7:58
Moni tekee syksyllä virheen, joka voi kostautua pihapuutarhassa – ”Enemmän haittaa kuin hyötyä”
Uutiset | 3.11.2026 21:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelma hoidettava myös työkoneissa
Uutiset | 29.10.2026 9:38
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05

Uusimmat

USU: Kylmälaitehäiriöiden syy varmistui
Uutiset | 4.11.2026 18:39
Norjan bonusprinssin aresti jatkuu
Uutiset | 4.11.2026 17:39
Influenssarokotteita tulossa Suomeen tällä viikolla – rokotusaikoja lykätty toimitusvaikeuksien takia
Uutiset | 4.11.2026 17:12
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Zelenskyi: Komyshuvahan uhriluku jo 40
Uutiset | 4.11.2026 16:50
EU:n Kallas toivoi Yhdysvaltain uuden kongressin jatkavan Ukrainan tukemista ja lisäävän painetta Venäjää kohtaan
Uutiset | 4.11.2026 16:49
Polvinen: Venäläiset nettipelaajat pois eurooppalaisilta verkkopelialustoilta
Uutiset | 4.11.2026 16:24
Mepit Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelman ratkaisu eteni EU-parlamentissa
Uutiset | 4.11.2026 16:11
Kulmuni perää maalaisjärkeä kalastusesitykseen: ”Onko hallituksessa käynnissä norminlisäystalkoot?”
Uutiset | 4.11.2026 15:40
Demokraattien vaalivoitto on yksi Yhdysvaltojen modernin historian suurimmista
Uutiset | 4.11.2026 14:56
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29
Saako nuorilta leikata? Onko takkisi kääntynyt? – Eduskuntaan pyrkivät nuoret Suomenmaan grillissä
Uutiset | 1.11.2026 16:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
USU: Kylmälaitehäiriöiden syy varmistui
Uutiset | 4.11.2026 18:39
Norjan bonusprinssin aresti jatkuu
Uutiset | 4.11.2026 17:39
Influenssarokotteita tulossa Suomeen tällä viikolla – rokotusaikoja lykätty toimitusvaikeuksien takia
Uutiset | 4.11.2026 17:12
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokäytäntö palautettava
Mielipide | 3.11.2026 12:32
Lukijalta: Olemme verkon vankina
Mielipide | 3.11.2026 12:26
Lukijalta: Asukkaat eivät elä havainnekuvissa vaan valmiissa kaupungissa
Mielipide | 2.11.2026 15:22
Lukijalta: Paikalliskulttuureja on suojeltava
Mielipide | 2.11.2026 15:14

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata