Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka

PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”

5.11.2026 15:10
Lue lisää 
Kotimaa
Eläkeläismies tietokoneella Vantaalla 27. lokakuuta 2021. Kuvituskuva. (Kuva: Lehtikuva)

Leskimies uupui byrokratiaan – Ikäsyrjintä toistui suomalaisten kertomuksissa

Tutkimus kertoo ikääntyneiden oikeudellisista sudenkuopista.
Suomenmaa–STT/Tarja Repo 14.2.2026 12:15, muokattu 14.2.2026 12:07
a– a+
Kotimaa

Tuore tutkimus osoittaa, että byrokratia, digikuilu ja ikäsyrjintä voivat horjuttaa ikäihmisten oikeusturvaa. Suomalaisten kertomukset kuvailevat kasvotonta järjestelmää ja epäkohtia sote-palveluissa.

Eräs leskimies kirjoitti uupumuksestaan, kun suruaikana piti luovia järjestelmän rattaissa. Miehellä oli vaimonsa kuoleman jälkeen vaikeuksia hoitaa vero-, pankki-, vakuutus- ja puhelinasioita. Mies koki ajautuneensa byrokratian rattaisiin ja koki tilanteen todella raskaana.

Moni iäkäs ja heidän läheisensä kokee viranomaisten ja palveluntarjoajien kielen vaikeaselkoiseksi. Pelko virheistä lisää painetta, kuten leskimiehen tapauksessa.

Ikäihmiset kohtaavat arjessa osin samanlaisia oikeudellisia ongelmia kuin muutkin, kertoo yliopistotutkija Yaira Obstbaum Helsingin yliopiston Kriminologian ja oikeuspolitiikan instituutista.

– Ikääntyneillä esiintyy kuitenkin muita ikäryhmiä enemmän hoitoon, hoivaan ja erilaisiin asumisjärjestelyihin liittyviä ongelmia. Niin myös itsemääräämisoikeuteen ja toisaalta suojelun tarpeeseen.

Yliopistotutkija Yaira Obstbaum Helsingin yliopiston Kriminologian ja oikeuspolitiikan instituutista Helsingissä 6. helmikuuta 2026. Kuva: MIKKO STIG / LEHTIKUVA

Ikäihmisten arjen oikeusongelmia ovat selvittäneet tutkijat Helsingin, Itä-Suomen ja Tampereen yliopistoista ja eduskunnan Ihmisoikeuskeskuksesta. Aineistona oli 324 kertomusta, jotka kerättiin vuosina 2020–2021.

Ongelmat eivät yleensä ala juridisista riidoista vaan arjen tilanteista, kuten lääkärikäynneistä, pankkiasioinnista ja verojen maksusta.

Kyse on tilanteista, joissa on oikeudellinen ulottuvuus. Niissä tarvitaan tietoa omista oikeuksista ja mahdollisesti asiantuntijan apua. Yleensä ongelmia ei käsitellä oikeusprosessissa vaan siellä missä ne syntyvät, kuten sote-palveluissa.

– Aina ongelmia ei saada ratkaistua. Usein syynä on palvelujärjestelmän hajanaisuus. Ei tiedetä, mistä apua tai neuvoa haetaan, ja ihmisiä voidaan pallotella luukulta toiselle, Obstbaum mainitsee.

Monella vastaajalla oli kokemuksia siitä, että heidän kykyjään vähäteltiin iän vuoksi.

– Ikäsyrjinnällä oli konkreettisia seurauksia, kun esimerkiksi terveydenhuollossa henkilön puheita ei otettu todesta, Obstbaum sanoo.

Eläkeläinen käyttää tietokonetta Arbiksessa Helsingissä 4. marraskuuta 2014. JUSSI NUKARI / LEHTIKUVA

Eräs kirjoittaja haki lainaa asunnonvaihtoa varten, mutta pankkivirkailija ja kiinteistönvälittäjä keskustelivat kirjoittajan asioista hänen päänsä yli.

Kirjoittajat kuvaavat ikäsyrjintää tai itsemääräämisoikeuden loukkauksia myös tilanteissa, joissa mukana oli lääkäreitä tai sosiaalityöntekijöitä.

Iäkkäiden autonomiaa voivat kyseenalaistaa myös läheiset. Eräs vastaaja kertoi lasten painostaneen häntä muuttamaan hoivakotiin vastoin tahtoaan, vaikka hän oli selvittänyt kotihoidon mahdollisuudet.

Tutkimuksessa muistutetaan, että ikäihmiset eivät ole yhtenäinen ryhmä. Monet pystyvät toimimaan digiympäristössä ja oikeusasioissa, mutta voivat tarvita siihen tukea.

Syrjintä nousee esille myös Eläkeliiton vuoden 2024 barometrissa. Sen mukaan neljä viidestä yli 60-vuotiaasta vastaajasta katsoo, että Suomessa on ikäsyrjintää.

Vanhusasiamies Irene Vuorisalo Eläkeliitosta määrittelee ikäsyrjinnän systemaattiseksi aliarvioinniksi ja ennakkoasenteiksi.

– Vakavammalla tasolla se on institutionaalista, rakenteellista ikäsyrjintää, joka ilmenee muun muassa keinotekoisina ikärajoina palveluissa ja terveydenhuollossa.

Esimerkiksi kohdunkaulan syövän seulonnan yläikäraja on 65 ja kuntoutuspsykoterapian 67 vuotta.

Lue myös

Ulkoministeri Valtonen: Nopea muutos venäläisten maahantuloon valmisteilla

Lähiviikkoina Suomessa järjestetään useita urheilukisoja, joihin on odotetaan venäläisiä kilpailijoita
6.11.2026 14:06

Ruotsidemokraatit antaa periksi – ei vaadi ministerinpaikkoja porvarihallituksesta

Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson ilmoittaa, että puolue luopuu ministerinpaikkojen vaatimisesta mahdolliseen Ulf Kristerssonin...
6.11.2026 13:57

EU-komissio vaatii Tiktokia muuttamaan haitallista palveluaan

EU-komissio vaatii somejätti Tiktokia sakon uhalla muuttamaan haitallista palveluaan. Komission mukaan Tiktokin personoitu syöte...
6.11.2026 13:52

Aihetunnisteet

ikääntyminen Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Ukrainan palkitsema Melania Trump ottaa vastaan Venäjän ja Ukrainan edustajia Washingtonissa
Uutiset | 5.11.2026 8:51
Kokoomuksen kannatus tippui historiallisen alhaiseksi Ylen kyselyssä – vasemmistoliitto ohitti keskustan
Uutiset | 5.11.2026 6:32
WSJ: Huthit vaativat Saudi-Arabialta 50 miljardia dollaria
Uutiset | 5.11.2026 12:53
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Pohjois-Korea suivaantui EU:n ihmisoikeuksien arvostelusta: Pitäkää huolta omista asioistanne
Uutiset | 5.11.2026 10:03
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Putin arvosteli maita, jotka eivät halua Venäjää kansainvälisiin urheilutapahtumiin
Uutiset | 5.11.2026 18:18
PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”
Uutiset | 5.11.2026 15:10
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15

Uusimmat

Ulkoministeri Valtonen: Nopea muutos venäläisten maahantuloon valmisteilla
Uutiset | 6.11.2026 14:06
Ruotsidemokraatit antaa periksi – ei vaadi ministerinpaikkoja porvarihallituksesta
Uutiset | 6.11.2026 13:57
EU-komissio vaatii Tiktokia muuttamaan haitallista palveluaan
Uutiset | 6.11.2026 13:52
Kallilta kirjallinen kysymys Porin lentoaseman tulevaisuudesta
Uutiset | 6.11.2026 13:10
Puolustusvoimat etsii Hangon golfkentällä epäilyttävää esinettä
Uutiset | 6.11.2026 13:00
Syyttäjän mukaan suojelupoliisin salaisessa tiedonhankinnassa tehtiin virheitä ja ex-päällikkö Pelttari oli niistä tietoinen
Uutiset | 6.11.2026 12:54
Miksi ammattidiesel lojui vuosia hallituksen pöytälaatikossa? Keskusta tiukkasi perussuomalaisilta vastausta eduskunnassa
Uutiset | 6.11.2026 12:51
Poliisi keskeytti HS:n juttuun liittyvän esitutkinnan
Uutiset | 6.11.2026 12:33
Poliisi hälytettiin Kööpenhaminan ja Prahan lentokentille
Uutiset | 6.11.2026 12:25
Keskustan Kaikkonen IS:n haastattelussa: Kokoomus on muuttunut
Uutiset | 6.11.2026 12:19
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”
Uutiset | 5.11.2026 15:10
Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ulkoministeri Valtonen: Nopea muutos venäläisten maahantuloon valmisteilla
Uutiset | 6.11.2026 14:06
Ruotsidemokraatit antaa periksi – ei vaadi ministerinpaikkoja porvarihallituksesta
Uutiset | 6.11.2026 13:57
EU-komissio vaatii Tiktokia muuttamaan haitallista palveluaan
Uutiset | 6.11.2026 13:52
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Millainen maahanmuutto palvelee Suomea?
Mielipide | 6.11.2026 9:27
Lukijalta: Missä on keskustan talousvaihtoehto?
Mielipide | 5.11.2026 13:51
Lukijalta: Nettikasinoille 20 vuoden ikäraja
Mielipide | 5.11.2026 13:29
Lukijalta: Osaamisvajeet on tunnistettava ajoissa
Mielipide | 5.11.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata