Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskustan puoluevaltuusto
Osuustoimintakeskus Pellervon toimitusjohtaja Mari Kokko, keskustanuorten puheenjohtaja Aleksi Sandroos ja puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen keskustelivat keskustan järjestötoiminnasta puoluevaltuuston kokouksessa Helsingissä. (Kuva: Jari Laukkanen)

"Kauhea valitus, mutta kukaan ei tee mitään" – Keskustalaiset haluavat radikaalin uudistuksen järjestötoimintaan

Pauliina Pohjala 23.4.2023 12:16, muokattu 25.4.2023 9:51
a– a+
Keskustan puoluevaltuusto

Keskustan järjestötoiminta kaipaa radikaalia uudistamista. Sitä mieltä olivat puoluevaltuutetut, kun asiaa kysyttiin heiltä reaaliaikaisella sähköisellä äänestyksellä keskustan järjestötoimintaa käsitelleessä seminaarissa.

Puoluevaltuutetut myös katsovat, ettei keskustan järjestötoimintaa uskalleta ajatella uudella tavalla. Järjestötoiminnan tarkoitus ei heistä myöskään ole selkeä tai ymmärrettävä.

Näkemykset kuulostavat karuilta, mutta puoluesihteeri Riikka Pirkkalaista ne eivät yllättäneet sunnuntaiaamun seminaarissa.

– Olen tiennyt, että keskustan toimintaan liittyy valtavaa uudistushalua.

Pirkkalainen kertoo saavansa kentältä paljon palautetta tähän liittyen, isoja ja pieniä ideoita. Hän myös muistuttaa, ettei järjestötoiminta ole vain vaikkapa jäsenrekisterin ylläpitoa, vaan myös tuhansien ihmisten vapaaehtoistyön organisoimista.

Pirkkalainen näkee ristiriidan siinä, että keskusta korostaa olevansa kansanliike, jossa sen ajamat asiat nousevat alhaalta ylös, mutta puolueen toiminnassa silti odotetaan, että uudet toiminnan tavat keksitään keskusjohtoisesti.

– Haastan kaikkia pohtimaan, että jos tämä on kansanliike myös toiminnan tavoilta, niin eikö niitä uusia toimintatapoja pitäisi nousta kuin sieniä sateella myös vahvalta kentältä, mistä hyvät käytännöt leviäisivät.

Pirkkalainen pitää arvossa sitä, että keskusta on edelleen Suomen laajin vaikuttajaverkosto, joka perustuu kunta- ja aluepäättäjien verkostoon, mutta myös järjestöaktiiveihin.

– En ole koskaan ymmärtänyt sitä intohimoista keskustelua tämän puolueen sisällä vaikkapa liittyen järjestörakenteeseen. Minulle on ihan sama, onko paikallisyhdistyksiä paljon vai vähän, kunhan ne toimivat.

Minulle on ihan sama, onko paikallisyhdistyksiä paljon vai vähän, kunhan ne toimivat.

Riikka Pirkkalainen

Järjestötoiminnasta Pirkkalaisen kanssa keskustelleet keskustanuorten puheenjohtaja Aleksi Sandroos ja Osuustoimintakeskus Pellervon toimitusjohtaja Mari Kokko tunnistivat järjestötoiminnan jäykkyyden.

– Nuorisojärjestössä sen jo oppii. Joka päivä kauhea valitus, mutta kukaan ei tee mitään, Sandroos sanoi.

Hän totesi, että keskustalaiset ovat kenties tottuneet liian hyvään, kun vaaleja on voitettu ja rahaa on sitä kautta tullut.

– Se on nyt loppu, vaaleja ei enää voiteta. Pitää ryhtyä töihin. Se tarkoittaa myös rajuja asioita, sillä tässä puhutaan esimerkiksi ihmisten työpaikoista.

Sandroosin mukaan järjestörakenteen suurin ongelma on se, että yhdistyslain mukaisten kokousten pyörittäminen uuvuttaa, järjestörakenne ”syö kaiken” ja siitä tulee itsetarkoitus.

– Se on liian työläs ja raskas, myös oma järjestöni on liian raskas.

Sandroosin mukaan emopuolue jauhaa uuvuksiin vanhemmat, 25–30-vuotiaat keskustanuoret, minkä seurauksena he eivät enää jaksa osallistua keskustanuorten toimintaan.

– Voin sanoa ihan suoraan, etten minäkään ole enää 10 vuoden päästä kiinnostunut pyörittämään yhdistyksen kokouksia, koska se ei ole meidän sukupolvellemme enää ominaista. Haluamme niitä asioita ja yhdessä tekemistä, yhteisöllisyyttä. Ei niitä kokouspapereita.

Sandroos kertoo, että toisaalta satoja pöytälaatikko-osastoja pyöritetään vain siksi, että voidaan sitten osallistua puoluekokoukseen ja siellä äänestellä.

– Minulle järjestötoiminta on sitä, että keskustalaiset menevät siellä samalla alueella yhteen tai soittelevat toistensa kanssa.

Mari Kokko ei pitänyt asiaa ihan niin mustavalkoisena.

– Me tarvitsemme jonkinlaisia rakenteita, jotta pystymme kokoontumaan ja saamme asiat hoidettua. Tarvitaan asialista, jotta saadaan roolit eri tehtäviin, asiat eivät muuten tapahtu.

Kokon mukaan järjestötoiminta kaipaakin maineen parannusta.

– Se ei ole ainoastaan raskasta ja byrokraattista. Se on se taustalla oleva perusta, jonka päälle tarvitaan tekeminen, innostus ja ilo.

Kokon mukaan sekin pitää tässä ajassa tunnistaa, että kaikki eivät halua sitoutua vaikuttamistyöhön pitkäjänteisesti, vaan osa haluaa vaikuttaa tiettyyn asiaan ja olla mukana vain vähän aikaa.

Puoluevaltuutettujen riveistä huomautettiin, että tällä hetkellä paikallisen toiminnan tehtävät kasautuvat liiaksi muutamille aktiiveille.

Keskustalaisille kaivattiin myös asiallista keskustelukanavaa. Sandroos ja Kokko sanoivat, ettei Facebookissa toimiva keskustan kenttä -ryhmä ole sellainen, sillä siellä tapellaan liikaa.

– Olen järkyttynyt keskustalaisista, kun käyn ryhmässä, Sandroos sanoi.

Kokko kertoi, ettei hän halua mennä keskustan Facebook-ryhmään tappelemaan politiikasta omien kanssa, vaan väittelee mieluummin asiallisesti muiden puolueiden edustajien kanssa.

Puoluevaltuutetuilta kysyttiin seminaarissa myös sitä, millä keinoin keskustasta saataisiin Suomen innostavin kohtaamis- ja vaikuttamispaikka.

Puoluevaltuutetut kaipaisivat muun muassa selkeää viestintää, vapaamuotoista ja rentoa poliittista keskustelua sekä vastuun jakamista laajemmin. Populismikin mainittiin, ja joku ehdotti myös keskustan syrjäytyneiden peräkammaripoikien asian ajamista.

Keskustelua johti järjestötoiminnan asiantuntija Juha Heikkala.

Pirkkalainen kysyi, onko keskusta Heikkalan mielestä kykenevä suureen järjestöuudistukseen vai onko seuraava järjestöstrategia lähinnä toiminnan kehittämistä.

Heikkala näki vaalien jälkeisessä keskustan tunnelmassa paljon mahdollisuuksia, sillä tilanne pakottaa ajattelemaan asioita uusiksi. Nyt täytyy miettiä keskustan historian ja tulevaisuuden tasapainoa, ja mallia voi ottaa hyvin toimivilta ja ketteriltä organisaatioilta, Heikkala totesi.

Aikaa toiminnan uudistaminen kuitenkin vie.

– Isoja rakennemuutoksia tehneet järjestöjohtajat puhuvat 12 tai 15 vuodesta. Mutta tässä on hyvä lähtökulma, Heikkala sanoi keskustalaisille.

Keskusta käynnistää kesäkuussa kenttäkierroksen, jonka aikana kierretään kaikki piirit ja pureudutaan järjestöstrategiaan ja vaalianalyysiin.

Lue myös

Lohi HS:lle: On sähkö­autoilijoiden vuoro maksaa enemmän

Keskustan kansanedustaja Markus Lohi esittää Helsingin Sanomien haastattelussa liikenteen miljardin euron verokuopan täyttämistä. Lohen...
19.9.2026 17:28

EU pyytää Yhdysvaltoja harkitsemaan uudelleen viisumien epäämistä palestiinalaishallinnon jäseniltä

EU pyytää Yhdysvaltoja harkitsemaan uudelleen viisumien epäämistä palestiinalaishallinnon jäseniltä YK:n yleiskokouksen alla, kertoo...
19.9.2026 16:36

Trump allekirjoitti lain Venäjä-pakotteista

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump allekirjoitti perjantaina Yhdysvaltain aikaa lain uusista pakotteista Venäjälle sen...
19.9.2026 16:26

Aihetunnisteet

järjestötoiminta keskustan puoluevaltuusto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Halla-ahon johtaman puhemiesneuvoston toiminnasta syntyi riita – Keskustan Ovaska: ”Eduskunnan arvovalta on vaakalaudalla”
Uutiset | 18.9.2026 15:15
Painava varoitus tuoreista tiedustelutiedoista: Kreml suunnittelee ”vahinkoiskuja” Nato-maihin
Uutiset | 18.9.2026 11:21
Mark Carney ei kumartele Washingtoniin – Kanadan pragmaattinen pääministeri rakentaa uusia liittolaisuuksia
Uutiset | 18.9.2026 13:38
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Suomen Luonto: Myrkyllinen hämähäkkilaji leviää Suomessa
Uutiset | 18.9.2026 10:54
Autot | Vaarallinen kaikilla nopeuksilla – pahamaineinen Chevrolet Corvair sekoitti GM:n pasmat ja USA:n valtapolitiikan
Uutiset | 16.9.2026 21:17
Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09
Keskustan Mattila kertoo nyt välihuudosta, jota PS:n Simula paheksui
Uutiset | 17.9.2026 19:03
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

Lohi HS:lle: On sähkö­autoilijoiden vuoro maksaa enemmän
Uutiset | 19.9.2026 17:28
EU pyytää Yhdysvaltoja harkitsemaan uudelleen viisumien epäämistä palestiinalaishallinnon jäseniltä
Uutiset | 19.9.2026 16:36
Trump allekirjoitti lain Venäjä-pakotteista
Uutiset | 19.9.2026 16:26
Polttoaineen hinta voi nousta Ruotsissa, jos hallitusneuvottelut venyvät – väliaikaiset veronalennukset voivat raueta
Uutiset | 19.9.2026 16:11
Trump sanoi häätävänsä useita medioita Valkoisesta talosta
Uutiset | 19.9.2026 15:58
Professori: Kehitystahdin hidastaminen ei pysäytä tekoälyn kehitystä – ”Tarvitaan jokin muu ratkaisu”
Uutiset | 19.9.2026 15:55
Työntekijät eivät nyt uskalla jäädä kotiin sairastamaan, sanoo asiantuntija – Pelkona työpaikan menetys
Uutiset | 19.9.2026 15:41
Keskustan Lohi: Työnantajan sivukulut pitää puolittaa työllistämisen helpottamiseksi
Uutiset | 19.9.2026 15:31
Kaksi ministeriä jäi rannalle Ruotsin vaaleissa – Ääntenlaskenta valmistui
Uutiset | 19.9.2026 15:25
Nato, Tanska ja Yhdysvallat ylistivät kilpaa Grönlanti-sopimusta – ”Vahvistaa Arktisen alueen turvallisuutta”
Uutiset | 19.9.2026 15:17
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09
Keskusta tuuletti hallituksen maatalouspakettia eduskunnassa: ”Historian vaikuttavin välikysymys”
Uutiset | 16.9.2026 18:38
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lohi HS:lle: On sähkö­autoilijoiden vuoro maksaa enemmän
Uutiset | 19.9.2026 17:28
EU pyytää Yhdysvaltoja harkitsemaan uudelleen viisumien epäämistä palestiinalaishallinnon jäseniltä
Uutiset | 19.9.2026 16:36
Trump allekirjoitti lain Venäjä-pakotteista
Uutiset | 19.9.2026 16:26
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen katseen on käännyttävä myös etelään
Mielipide | 18.9.2026 13:26
Lukijalta: Bensapopulistit voivat vielä pelastautua
Mielipide | 18.9.2026 11:04
Lukijalta: Katse pohjoiseen entistä tarkemmin
Mielipide | 18.9.2026 9:18
Lukijalta: Suomen uudistuttava perusteellisesti ekologisesti kestäväksi
Mielipide | 17.9.2026 12:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste