Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Viikko vaihtuu mukavassa ulkoilusäässä – Aurinkoa luvassa myös alkuviikosta

17.10.2026 15:46
Lue lisää 
Presidentinvaalit
Presidentin arvojohtajuuden Pekka Haavisto määrittelee ensi sijassa kyvyksi kuunnella ihmisten huolia mutta tehden selväksi, että kyseiset asiat yleensä kuuluvat hallituksen ja eduskunnan toimivaltaan. (Kuva: Lehtikuva)

Kaksi kertaa hopeatilalle jäänyt Pekka Haavisto ei halua samaistua presidentinvaaleissa mihinkään leiriin

Suomenmaa – STT /  Niilo Simojoki 16.12.2023 10:30, muokattu 16.12.2023 11:20
a– a+
Presidentinvaalit

Kansanliikkeen presidenttiehdokas, vihreiden kansanedustaja Pekka Haavisto, 65, pitää Suomen historiaa ja asemaa ajatellen hyvänä nykyistä mallia, jossa presidentti on valittu nimenomaisesti ulkopoliittisin perustein hoitamaan ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa.

STT:n presidenttiehdokashaastattelussa Haavisto muistuttaa, että eduskuntavaaleissa henkilöityvä pääministerin valinta tehdään ensi sijassa sisäpoliittisin perustein.

– Pääministerit ovat hyvin erilaisia. Olen ollut viiden pääministerin hallituksessa, ja se intensiteetti, millä ulkopolitiikkaa on seurattu, on ollut jokaisella ihan erilainen, Haavisto kertoo.

Kovin kiihkeää oman tonttinsa valvojaa Haavistosta ei presidenttinä ilmeisesti tulisi. Hän esimerkiksi pitäisi hyvänä sitä, että pääministeri – tai joku muu hallituksesta – olisi myös läsnä, kun Suomeen saapuu tärkeitä ulkomaisia vieraita tapaamaan presidenttiä. Tämä varmistaisi Haaviston mukaan eduskunnan tiedonsaannin ja hallituksen parlamentaarisen vastuun myös ulkopolitiikan osalta.

– Minusta on tärkeää, että on joku kuuleva korva hallituksessa, joka voi sitten esimerkiksi vastata ulkoasiainvaliokunnan tai puolustusvaliokunnan kysymyksiin, Haavisto perustelee.

Pääministerin mahdollinen muu ulkopoliittinen aktiivisuus ei saa myöskään Haavistolta täystyrmäystä. Hän viittaa entisen pääministerin Sanna Marinin (sd.) ja Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin välille muodostuneeseen suhteeseen.

– Pienen maan kannattaa tietysti käyttää hyödyksi kaikki tällaiset henkilökohtaisetkin suhteet, jos sellaisia on luotu.

Haavisto on jo konkari presidentinvaalien ehdokkaana. Hän on jäänyt kaksi kertaa hopeatilalle, vuonna 2012 toisella kierroksella ja vuonna 2018 jo ensimmäisellä kierroksella. Ulkopoliittista kokemusta Haavistolle on kertynyt toimimisesta ulkoministerinä ja kehitysministerinä sekä YK:n ja EU:n tehtävissä kriisialueilla.

Haaviston mukaan kokemuksesta on aina hyötyä, mutta tilanteet myös muuttuvat. Presidentinvaalit ovat joka kerta omanlaisensa, esimerkiksi viestintään kohdistuvien odotusten kannalta.

– Näyttää tulevan aina vähintään yksi uusi sosiaalisen median väline mukaan per kampanja, Haavisto naurahtaa mainiten muun muassa Tiktokin.

Erona aiempaan on myös se, että nyt Haavisto on valitsijayhdistyksen ehdokas. Hän raamittaa muutosta muun muassa sillä, että vaikka oma tausta onkin yhä vihreissä, niin nyt ovat ”kaikki muutkin alkaneet vihertää”.

– Näin sekä politiikassa mutta ennen kaikkea elinkeinoelämässä ja teollisuudessa, Haavisto korostaa.

Sen vuoksi ei ole hänen mukaansa kummallista, että Haaviston varainhankintaseminaarissa kuullaan Björn Wahlroosin kaltaista puhujaa. Elinkeinoelämän näkökantoja on tärkeä kuulla, vaikka poliittiset näkemykset eroaisivatkin, Haavisto korostaa.

Haaviston on arvioitu haluavan tehdä pesäeroa punavihreyteen kalastellakseen samoilla vesillä porvariehdokkaiden kanssa.

Haavisto ei halua samaistua kumpaankaan leiriin vaan korostaa presidentin joutuvan huomioimaan kaikki suomalaiset.

Haastattelun aikana Haavisto palaa toistuvasti kertomaan kohtaamisista vaalikentillä: miehiä aamuseitsemältä huoltoaseman baarissa, osalla metsästyskoirat mukana, tai tilaisuus pohjoispohjalaisen vanhoillislestadiolaisen perheen kotona.

– Käytiin keskustelua presidentinvaaleista ja lopuksi veisattiin virsi. Eli hyvin monenlaiset ihmiset mahtuvat tähän vaalikampanjaan.

Haaviston ulkoministerikaudelle osuivat Suomen turvallisuuspolitiikan suurimmat mullistukset vuosikymmeniin: Venäjän hyökkäys Ukrainaan ja Suomen pikainen hakeutuminen Natoon.

Viimeksi mainitun osalta Haavisto on sitä mieltä, että kaikkien Pohjoismaiden olisi syytä päätyä Natossa samojen ”esikuntatoimintojen” alaisuuteen. Toinen edessä oleva asia on Suomen Nato-roolin muotoutuminen ja esimerkiksi osallistuminen liittokunnan rauhanajan operaatioihin.

Haavisto arvioi monien ymmärtävän, että 1 300 kilometriä Naton ulkorajaa vaatii Suomelta melkoista panostusta kotimaahan.

– Että eivät ne odotukset ehkä niin valtavan suuret kaikkeen muuhun osallistumiseen ole, hän pohtii.

Haavisto uskoo vapaaehtoisia lähtijöitä Nato-operaatioihin tarvittaessa löytyvän. Samalla hän korostaa, että varusteiden on syytä olla kunnossa, jos kriisialueille lähdetään.

– Sotilaan työsuojelun pitää olla ensiluokkaista.

Nato-jäsenyyden ohella on Haaviston mukaan tärkeää, että Suomen ja Yhdysvaltain välille saadaan solmittua kahdenvälinen puolustusyhteistyösopimus (DCA). Se on Suomelle tarpeellinen, eikä Haavisto jaa pelkoja suvereenisuuden menettämisestä.

– Kysymys on ennen kaikkea kumppanuudesta, ja kyllähän kumppanuuteen kuuluu, että siinä on molempien osapuolten suostumus sille, mitä tehdään ja miten edetään, hän perustelee.

Kumppanin luotettavuudesta Haavisto toteaa, että Suomen pitää tulla toimeen Yhdysvaltain seuraavan presidentin kanssa, vaikka hän olisi Donald Trump. Tämän aiemman virkakauden perusteella on kaikesta huolimatta aihetta varovaiseen toiveikkuuteen.

– Nato saattaa olla Yhdysvalloille niin tärkeä, ettei sen kanssa tehdä mitään radikaaleja ratkaisuja.

Suomen oma puolustus on syytä pitää kunnossa. Haavisto kuvailee päätöksen F-35-hävittäjien hankinnasta syntyneen ”kreivin aikaan” juuri ennen Venäjän hyökkäystä Ukrainaan.

– Uskon, että pysymme varustelukustannuksissa vähintään kahdessa prosentissa (bkt:stä), Haavisto ennustaa.

Haavistoa voisi pitää jonkinlaisena takinkääntäjänä. Mieli on muuttunut niin oman vahvan armeijan, Natoon liittymisen kuin myös ydinvoiman suhteen.

– Ajattelen niin, että politiikkaa tehdään aina siinä ajassa, missä eletään ja niillä tiedoilla, mitä kulloinkin on. Voi olla, että jos joku toinen skenaario olisi toteutunut, niin sitten ei olisi ollut tarpeen tehdä näitä uudelleenarviointeja, Haavisto sanoo.

Hänen mukaansa olisi esimerkiksi ollut outoa, jos 1990-luvulla Suomi ei olisi karsinut puolustuksestaan, kun sekä Neuvostoliitto/Venäjä että muutkin maat Euroopassa vähensivät sotilasmenojaan.

Haavisto oli monen muun ohella toiveikas, mutta sitten kävi kuten kävi.

– Jos katsoo 90-luvun Venäjä-tutkijoiden skenaarioita, niin näin synkkää kehitystä eivät synkimmätkään heistä osanneet nähdä.

Venäjän tulevaisuudesta ei voi Haaviston mukaan sanoa varmasti muuta kuin sen, että koska yllätyksiä näyttää aina tulleen, pitää niihin varautua myös jatkossa.

– Skenaarioihin, jotka hipovat mielikuvituksen rajoja, Haavisto kuvailee.

Presidentin arvojohtajuuden Haavisto määrittelee ensi sijassa kyvyksi kuunnella ihmisten huolia mutta tehden selväksi, että kyseiset asiat yleensä kuuluvat hallituksen ja eduskunnan toimivaltaan.

– Vaikka maanteissä saattaa olla kuoppia ja susikysymys askarruttaa, niin ne eivät ole niitä kysymyksiä, joihin presidentiltä tulee vastauksia.

Läheinen teema Haavistolle on lasten ja nuorten hyvinvointi. Haavisto palaa haastattelussa taas kerran vaalikiertueelle ja vierailulle ammattikouluun, missä eräs oppilas oli kertonut, että kyseinen koulu oli hänelle jo kolmas – mutta vasta ensimmäinen, jossa häntä ei ollut kiusattu.

– Eikä hän ollut tuossa keskustelussa ainoa, joka nosti tällaisia asioita esille. Kyllä tässä jotain on mennyt vinksalleen, että tällaista tapahtuu, Haavisto pohtii.

Lue myös

Rehn tyrmää Stubbin ja Haaviston näkemyksen: "On väärin ja vaarallista luoda mielikuvaa, että nykytila olisi Ukrainalle voitto"

Kokoomuksen ja vihreiden presidenttiehdokkaat esittivät ajatuksensa Ukrainan voitosta keskiviikkona MTV:n tentissä
15.12.2023 8:35

Ylen presidenttikysely: Stubb repi eroa Haavistoon – Rehn yhä kolmantena

Mika Aaltolan kannatus laski Ylen tuoreessa kyselyssä eniten.
13.12.2023 12:58

Aihetunnisteet

pekka haavisto Politiikka Presidentinvaalit Vihreät

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Välirikko syvenee: Zelenskyiltä uusi piikki Trumpille
Uutiset | 16.10.2026 10:30
Puoluebarometri: Suomalaiset suhtautuvat myönteisimmin SDP:hen ja keskustaan – Orpon hallitukselle vaalikauden heikoin tulos
Uutiset | 16.10.2026 12:41
Historia | 12 sai tuomion, vain kymmenen marssi pyövelin eteen – amerikkalainen hirttolava oli huonoudessaan julma teloitusväline
Uutiset | 15.10.2026 22:00
Kurvinen lyttäsi Ylellä hallituksen bensasovun: ”Arvosana on hylätty”
Uutiset | 16.10.2026 10:37
”Ei isääni mikään politiikka olisi pelastanut”– Rydman vakuutti syöpäsairaiden pääsevän yhä hoitoon
Uutiset | 15.10.2026 17:34
Zelenskyi: Starlinkin toimivuutta ollaan parantamassa
Uutiset | 16.10.2026 16:18
Televisio | Monumentaalinen Sodan tuulet toi maailmansodan olohuoneisiin – jatko-osan shokeeraava holokaustin kuvaus oli monelle liikaa
Uutiset | 15.10.2026 21:26
Lehti: Ukraina jatkoi drooni-iskuja venäläisiin teollisuuslaitoksiin
Uutiset | 16.10.2026 8:54
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Sota-ajan kuva kiinnittää huomion: Mitä sotilaat oikein tekevät?
Uutiset | 13.10.2026 21:31
Trump: ”Grönlannissamme alkaa massiivinen öljyn, kaasun ja mineraalien etsintä”
Uutiset | 14.10.2026 9:18
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15

Uusimmat

Tutkimus: Aurinkokunnan kaasujättiläiset yllättävässä vaarassa
Uutiset | 17.10.2026 22:30
Televisio | Puhtaita purjeita ja raakaa bisnestä – tulisieluinen laivanvarustaja James Onedin valloitti valtameret ja tv-katsojien sydämet
Uutiset | 17.10.2026 22:09
RKP:n ja perussuomalaisten hallitusyhteistyö ensi kaudella näyttää epätodennäköiseltä, kansanedustaja sanoo IS:lle
Uutiset | 17.10.2026 17:49
Venäjä yrittää pimentää Ukrainan talven alla, Zelenskyi sanoo
Uutiset | 17.10.2026 17:25
Paavi pääsee pois sairaalasta ja palaa Vatikaaniin
Uutiset | 17.10.2026 16:16
Öljyn hinnat jälleen huipussaan
Uutiset | 17.10.2026 16:02
Viikko vaihtuu mukavassa ulkoilusäässä – Aurinkoa luvassa myös alkuviikosta
Uutiset | 17.10.2026 15:46
Mielenosoittajat tunkeutuivat Marseillen kaupungintaloon Ranskassa
Uutiset | 17.10.2026 15:29
Zelenskyi: Pelkona on, että Trump purkaa muitakin Venäjä-pakotteita
Uutiset | 17.10.2026 15:22
Pohjois-Karjalan Keskusta nimesi kansanedustajaehdokkaansa – Tavoitteena kolme edustajaa
Uutiset | 17.10.2026 15:11
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Aurinkokunnan kaasujättiläiset yllättävässä vaarassa
Uutiset | 17.10.2026 22:30
Televisio | Puhtaita purjeita ja raakaa bisnestä – tulisieluinen laivanvarustaja James Onedin valloitti valtameret ja tv-katsojien sydämet
Uutiset | 17.10.2026 22:09
RKP:n ja perussuomalaisten hallitusyhteistyö ensi kaudella näyttää epätodennäköiseltä, kansanedustaja sanoo IS:lle
Uutiset | 17.10.2026 17:49
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pohjoisen kasvu tarvitsee junia ja lentoja
Mielipide | 16.10.2026 11:34
Lukijalta: Sote-säästöjä pitää etsiä myös turhasta työstä
Mielipide | 16.10.2026 10:52
Lukijalta: Maakuntalentojen kriisi paljastaa liikennejärjestelmämme rakennevirheen
Mielipide | 16.10.2026 10:31
Lukijalta: Onko ”köyhien” rakentamasta sähköverkosta tulossa rikkaiden huvia?
Mielipide | 16.10.2026 10:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pohjois-Karjalan Keskusta nimesi kansanedustajaehdokkaansa – Tavoitteena kolme edustajaa
Uutiset | 17.10.2026 15:11
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat kannustavat Auli Piiparista puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 15.10.2026 15:11
Keskustan Keski-Pohjanmaan piiri nimesi eduskuntavaaliehdokkaansa – Lintilä hakee jatkokautta
Keskusta | 15.10.2026 9:50
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste