Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskusta haluaa parantaa alokkaiden asemaa – ”Aikooko hallitus korottaa päivärahoja?”

29.6.2026 13:20
Lue lisää 
Politiikka
Suomelle on lisäarvoa siitä, että presidentti on verrattain vahva, näkee keskustapoliitikko Antti Kaikkonen. (Kuva: Lehtikuva / Markku Ulander)

Kaikkonen ei kannata presidentin vallan karsimista – tiedon jakamista eduskunnalle ex-puolustusministeri silti pohtisi

Pauliina Pohjala 4.4.2024 18:32, muokattu 4.4.2024 18:35
a– a+
Politiikka

Presidentin valtaoikeuksia ei kannata karsia, näkee ex-puolustusministeri, keskustan kansanedustaja Antti Kaikkonen.

– Mielestäni siitä on ollut ja on Suomelle lisäarvoa, että meillä on verrattain vahva presidentti, jolla on vaikutusvaltaa ulko- ja turvallisuuspolitiikassa, hän sanoo.

– Ei pelkkä seremoniamestari voisi tuoda sellaista ulko- ja turvallisuuspolitiikan lisäarvoa, mitä nykyisellä mallilla on Suomelle viime vuosinakin saatu.

Presidentin valtaoikeuksien karsimisen ja pääministerin vallan kasvattamisen puolesta puhuu Suomen entinen Moskovan-suurlähettiläs Hannu Himanen torstaina ilmestyneessä kirjassaan Missä enkelitkin pelkäävät (Docendo).

Himasen mielestä tasavallan presidentti voisi olla edustuksellinen valtionpäämies. Himasen mukaan nykyinen ulkopolitiikan kaksipäinen johtajamalli hankaloittaa sekä presidentin että pääministerin työtä.

Kaikkonen sen sijaan näkee, että Suomi on myös vahvan presidentin ansiosta voinut olla kokoaan suurempi toimija ulko- ja turvallisuuspolitiikassa.

– On se tietysti presidentin persoonastakin kiinni, miten hän pystyy toimimaan siinä tehtävässä, mutta Suomella on ollut aika hyvä presidenttionni kuhunkin aikaan, Kaikkonen sanoo.

Politiikka on myös muuttunut, enemmistöhallitusten muodostamisesta on tullut entistä vaikeampaa ja hallituskriisejäkin on viime kausina nähty. Kaikkonen huomioisi myös tämän presidentin ulko- ja turvallisuuspoliittisia valtaoikeuksia punnitessa.

– Mielestäni vahva presidentti on hyvä reservi tämäkin näkökulma huomioon ottaen.

Tasavallan presidentin virkaanastujaisissa Alexander Stubb ja väistynyt presidentti Sauli Niinistö kunniakomppanian ja Eduskuntatalon edessä. Kuva: Hanne Salonen / Eduskunta

Presidentti ei ole nykylain mukaan vastuussa toimistaan eduskunnalle, ja siinä Kaikkonen näkee omat haasteensa.

– Näen perusteita sille pohdinnalle, pitäisikö johonkin kirjata se, että presidentin on syytä pitää omasta toiminnastaan eduskuntaa informoituna, hän sanoo.

Kaikkonen muistuttaa, että toimivat epäviralliset käytännöt ovat jo olemassa. Presidentti käy keskusteluja eduskunnan, ennen muuta ulkoasiainvaliokunnan ja puolustusvaliokunnan kanssa.

Kaikkosen mukaan edellisen presidentin Sauli Niinistön kanssa käytäntö toimi hyvin, ja presidentti Alexander Stubb on kertonut jatkavansa samaa linjaa.

– Eli kiirettä äkkimuutokselle ei ole, mutta pidemmällä tähtäimellä sitä voisi pohtia. On mielestäni on perusteltua, että presidentti ja eduskunnan edustajat käyvät riittävällä tavalla keskustelua.

Ex-diplomaatti Himanen arvostelee kirjassaan myös sitä, ettei presidentti Niinistöltä saatu selvää kannanottoa Suomen Nato-jäsenyydestä Venäjän hyökättyä Ukrainaan. 

Puolustusministerin tehtävää tuolloin hoitanut Kaikkonen sanoo, että ennen Nato-kannanottoja oli perustelua tehdä riittävä pohjatyö sille, että Suomen jäsenyydelle oli tuki Naton 30 jäsenmaassa.

– Se työ tehtiin tuon kevään aikana ja saatiin Ruotsikin mukaan, mikä oli tärkeää. Eduskunnan prosessi vaati myös oman aikansa.

Kaikkonen sanoo, että Nato-jäsenyys haluttiin toteuttaa kertayrityksellä.

– Sellainen tilanne haluttiin välttää, että ilmoitamme hakevamme jäsenyyttä, ja jostain syystä asia jäisikin vuosikausiksi kellumaan. Se olisi ollut meille huono tie. Sen takia tämä pohjatyö piti riittävällä huolellisuudella tehdä.

Lue myös

"Kasakka otti sen, mikä löysästi lojui" – ex-suurlähettiläs riisuisi presidentin ulkopoliittisesta vallasta

Hannu Himasen mukaan Suomessa uskottiin vielä 2020-luvun alussa, että ”lännen ja Venäjän välissä on Suomen mentävä rako”
4.4.2024 2:00

Aihetunnisteet

Antti Kaikkonen presidentti

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Historia | Lyndon B. Johnson oli rasismin murtaja ja Vietnamin vanki – röyhkeä texasilainen jätti valtavan, mutta ristiriitaisen poliittisen perinnön
Uutiset | 27.6.2026 21:10
Suomalaisten lompakoissa raju muutos
Uutiset | 28.6.2026 19:00
”Pysäyttää investoinnit” – Etujärjestö tyrmää aloitteen, joka pakottaisi datakeskukset kattamaan oman sähköntuotansa
Uutiset | 29.6.2026 14:28
Ilmalämpöpumpullasi on kohta tilastollisesti suurempi riski mennä rikki
Uutiset | 28.6.2026 20:45
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Suomen osuus maailman tavaraviennistä puolittunut 2000-luvulla
Uutiset | 30.6.2026 0:01
Energiagallup: Suomalaiset haluavat lisää etenkin yhtä energiamuotoa
Uutiset | 29.6.2026 22:30
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Kertakäyttömuovit aiheuttavat kunnille melkoisen talousrallin
Uutiset | 29.6.2026 21:00
Hyttyskarkottimissa vaara pölyttäjille – voiko tietty lintulaji korvata kemiallisen karkotuksen?
Uutiset | 29.6.2026 20:45
Halpakrääsärallia suitsimaan tarkoitettu kolmen euron tulli astuu pian voimaan
Uutiset | 29.6.2026 20:15
OECD: Suomalaisten luottamus julkiseen hallintoon on kansainvälisesti korkea – hallitukseen luottaa alle puolet suomalaisista
Uutiset | 29.6.2026 17:46
Kaikkonen: Helsinki Garden -päätöksen asiakirjat julkaistava
Uutiset | 29.6.2026 16:29
Jan Vapaavuori HS:lle: Puhuin Garden Helsingistä pääministerin kanssa
Uutiset | 29.6.2026 16:27
Lämmin sää jatkuu, mutta sateet viilentävät pohjoista
Uutiset | 29.6.2026 16:19
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomen osuus maailman tavaraviennistä puolittunut 2000-luvulla
Uutiset | 30.6.2026 0:01
Energiagallup: Suomalaiset haluavat lisää etenkin yhtä energiamuotoa
Uutiset | 29.6.2026 22:30
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sisävesiliikenne puuttuu valtion vaikutusarvioinneista
Mielipide | 29.6.2026 13:30
Lukijalta: Metsähallituksen säästöt iskevät harvaan asuttuihin alueisiin – ennätystulos ei saa tarkoittaa luontokohteiden alasajoa
Mielipide | 27.6.2026 11:54
Lukijalta: Outoa menoa Palokin ympärillä
Mielipide | 27.6.2026 10:56
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste