Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talvi

Hiihtolomille suunnataan kireässä pakkasessa – suomalaisten asenne kylmään vaikuttaa muuttuneen

6.2.2026 9:01
Lue lisää 
Kirjat
Kari Hokkasen mukaan P-linja kannatti Johannes Virolaista, mutta varauksin. (Kuva: Suomenmaan arkisto)

K- ja V-linjasta oikealla oli P-linja — Ilkan ex-päätoimittaja Kari Hokkanen muistelee kirjassaan Etelä-Pohjanmaan erikoisuutta

Annukka Kaarela 7.3.2022 14:00, muokattu 24.3.2022 12:48
a– a+
Kirjat

Keskustan historiaan perehtyneet tuntevat puoluetta vuosikymmeniä kalvaneen jaon K- ja V-linjaan, mutta mikä on P-linja? Professori Kari Hokkanen esittelee tänään ilmestyvien muistelmiensa ensimmäisessä osassa termin, joka on monelle keskustalaisellekin uusi.

Puolueen sisäpiirissä pitkään vaikuttaneen Hokkasen mukaan P-linja oli Etelä-Pohjanmaan erikoisuus: osa V-linjaa, mutta kuitenkin omanlaisensa.

Enemmistö maakunnan keskustaväestä tuki kyllä Johannes Virolaista, mutta melkoisin varauksin. Käytännössä eteläpohjalaiset karsastivat kansanrintamapohjaista eli kommunistitkin käsittävää hallitusyhteistyötä, johon Virolainen oli heidän mielestään osasyyllinen.

Linjojen taistelu henkilöityi maakunnan kahteen kansanedustajaan. K-linjan pääedustaja oli presidentti Urho Kekkosen uskollinen tukimies, lehtimäkeläinen Eino Uusitalo.

Vastakkaista linjaa johti kauhavalainen Veikko Pihlajamäki. Kun Pihlajamäen vahvin tukija oli maakuntalehti Ilkan ärhäkkä päätoimittaja Veikko Pirilä, puhuttiin P-linjasta.

Hokkanen tuli mukaan Etelä-Pohjanmaan valtataisteluihin vuonna 1980, kun hänet valittiin Pirilän saappaisiin Ilkan päätoimittajaksi. 37-vuotias Hokkanen oli junantuoma ulkopuolinen, omien sanojensa mukaan ei oikein mistään kotoisin: syntynyt Savonlinnassa, viettänyt kouluvuotensa Haminassa ja opiskellut Jyväskylässä.

Yliopistossa Hokkanen innostui keskusta-aatteesta ja lähti mukaan opiskelijapolitiikkaan sekä Akateemisten Maaseudun Nuorten toimintaan. Hän saavutti jo varhain nimeä keskustan oikean laidan ajattelijana.

Hokkanen julkaisi vuonna 1976 kirjan nimeltä Suomalainen vaihtoehto, jossa hän pohti syitä keskustapuolueen alamäelle. Hänen mielestään puolue oli ajautunut liikaa vasemmalle.

Jatkuva hallitusyhteistyö vasemmiston kanssa söi keskustan kannatusta. Hokkanen moitti keskustan nuoria radikaaleja ja peräänkuulutti perinteisiä arvoja. 

– Noin nuori ja noin vanhoillinen, oli jo keskustanuorissa parahdettu Hokkasen konservatiivisia näkemyksiä.

Ilkan ruoriin Hokkanen keksittiin Korpilahdelta Alkio-opiston rehtorin tehtävästä. Hän oli viiden rehtorivuotensa aikana uudistanut opistoa ja pelastanut sen talouden junailemalla kollegojensa kanssa puolueopistoille miljoonarahoituksen.

Hokkasen mukaan hänet valittiin Ilkan päätoimittajaksi poliittisin perustein. Hänellä ei ollut kokemusta lehtimaailmasta, ja Seinäjoellakin hän oli käynyt aiemmin vain kaksi kertaa. Hokkanen oli kuitenkin sitoutunut alkiolaisuuden eteläpohjalaiseen tulkintaan ja siksi sopiva jatkamaan Veikko Pirilän työtä.

Ennen kuin Hokkanen aloitti Ilkassa elokuussa 1980, valta ehti keskustapuolueessa vaihtua. Tuleva päätoimittaja oli mukana ”Operaatio isänmaassa”, joka tähtäsi Virolaisen puheenjohtajuuden jatkumiseen.

Hokkanen paljastaa kirjassaan, ettei Virolainen suinkaan ollut hänelle eikä monille eteläpohjalaisillekaan ykkösvaihtoehto puheenjohtajaksi. He olisivat halunneet puolueen johtoon Marjatta Väänäsen, mutta tämä kieltäytyi ehdokkuudesta.

Vasta hieman ennen puoluekokousta räjähtänyt juhannuspommi käänsi kapinamielisten sympatiat lopullisesti Virolaiselle.

Marjatta Väänänen olisi ollut Hokkasen ja monen eteläpohjalaisen ykkössuosikki keskustan puheenjohtajaksi Johannes Virolaisen sijaan. Kuva: Suomenmaan arkisto

Turun puoluekokouksessa Virolainen hävisi täpärästi nuorelle haastajalleen Paavo Väyryselle, mutta revanssia K-linjasta päästiin hakemaan jo reilun vuoden kuluttua. Kekkosen terveys petti ja keskustapuolueen oli asetettava ehdokkaansa ennenaikaisiin presidentinvaaleihin.

Vastakkain olivat Virolainen ja Ahti Karjalainen. Hokkasen mukaan Etelä-Pohjanmaalla ryhmittäydyttiin tällä kertaa Virolaisen taakse suorastaan nuijasodan hengessä. Päätoimittaja otti Ilkan palstoilla näkyvästi kantaa ja kirjoitti ”oikeasta ja väärästä” vihreästä tohtorista.  

Presidenttiehdokkaasta päättäneestä Kuopion puoluekokouksesta tuli keskustan kaikkien aikojen suurin. Hokkanen korostaa sen roolia puolueen historiassa: valitsemalla Virolaisen keskusta oikaisi selkänsä.

– Kuopion puoluekokous 1981 on maalaisliitto-keskustan historiassa merkitykseltään samaa luokkaa kuin eron ottaminen fasismista marraskuussa 1930 tai johdon vaihtaminen muuttuneeseen maailmanjärjestykseen kelpaavaksi kesäkuussa 1945, hän kirjoittaa.

– Virolainen ja samalla me ”ei-K-linjalaiset” saimme voiton kahden kolmasosan äänienemmistöllä. Vaikka Virolaisen yritys Kekkosen seuraajaksi oli toivoton, oli todistettu, että puolueen oli muututtava yhtenäistyäkseen aidosti.

Hokkasen mukaan muutokseen kuului myös eteläpohjalaisten pitkään vaatima avaus oikealle.

–  Nuori puoluejohto myöntyi siihen pakon edessä, mutta kuitenkin.

Vuonna 2008 eläkkeelle jäänyt Hokkanen oli perinteikkään Ilkan neljäs päätoimittaja. Ensimmäinen oli Santeri Alkio, toinen Artturi Leinonen ja kolmas Veikko Pirilä.

Alkio suunnitteli päiväkirjojensa mukaan muistelmien kirjoittamista, mutta voimat ehtyivät ennen niiden toteutumista. Leinonen kirjoitti peräti kolmeosaiset muistelmat, Pirilä selvisi yhdellä.

Hokkanenkin yritti yhtä, mutta vuolassanaiselle muistihirmulle tavoite oli mahdoton. Toinen osa ilmestyy vielä tänä keväänä.

Hokkanen kertoo ensimmäisen osan esipuheessa kirjoittaneensa muistelmiaan vuosikausia. Työnsä ohessa muun muassa väitöskirjan, Kyösti Kallion elämäkerran ja useita historiikkeja julkaissut entinen lehtimies on selvästi nauttinut arkistojen kaivelusta ja elämänvaiheidensa muistelusta.

Ja paljon hän muistaakin. Kirjan henkilöhakemisto on yksitoista sivua pitkä ja sisältää pikaisen arvion perusteella yli tuhat nimeä. Hokkanen ei tyydy pelkästään mainitsemaan uransa varrella tapaamiaan ihmisiä, vaan kertoo tarvittaessa myös, mihin näiden jälkikasvu on yhteiskunnassa yltänyt.

Kari Hokkanen kirjoitti työnsä ohessa muun muassa Ilkan historiikin. Kuva: Suomenmaan arkisto

Henkilöiden runsaudesta huolimatta kirja ei ole puuduttava, vaan kokenut kirjailija osaa pitää lukijan mielenkiintoa yllä. Tapahtumia ja käänteitä riittää, ja Hokkanen vaikuttaa kirjoittavan niistä varsin avoimesti.

Hän muistelee muun muassa, millaista oli päätoimittajien veljespiirin elämä 1980-luvun kultaisina vuosina. Palkat olivat muhkeita, matkat kalliita ja tarjoilu runsasta.

– Herrat osasivat silloin viettää herran elämää, eikä kaiken maailman tehostaminen ja kiire vielä painanut päälle sillä tavalla kuin myöhemmin.

Hokkanen ei piilottele myöskään valtakamppailuja tai osallisuuttaan niihin. Etelä-Pohjanmaan verisessä lehtisodassa Ilkan ja Vaasan, sittemmin Pohjalaisen, välillä hän muistelee suorastaan viihtyneensä.  

Paavo Lipposen antamaa satraappi-nimitystä hän kantaa ylpeänä, samoin konservatiivin mainettaan.  

– En ollut Ilkassa enempää kuin puolue-elintenkään keskusteluissa ”liberaali” juuri minkään määritelmän mukaan. Olkoot esimerkkeinä vaikkapa suhtautumiseni feminismiin ja homoseksuaalisuuteen, hän kirjoittaa.

Muutamia ylilyöntejäkin Hokkanen tunnustaa. Hän myöntää suhtautuneensa tarpeettoman vihamielisesti uuden ajan kulttuuri-ilmiöihin, kuten Seinäjoen Provinssirock-festivaaliin ja Vaasan läänin läänintaiteilijaksi nimitettyyn Pertti ”Veltto” Virtaseen. Ainakin festivaali sai tosin vain lisävauhtia päätoimittajan haukuista.

Myös eteläpohjalaisen historioitsijan Heikki Ylikankaan kova kohtelu kaduttaa. Ylikankaan kansalaissotaa koskeva historiateos synnytti Etelä-Pohjanmaalla äläkän, johon Hokkanen ja Ilkka osallistuivat vahvasti.

 – Myönnän, että omatunto vähän soimaa. Toisaalta onhan Ylikangas antanut takaisinkin, eikä aina reilulla tavalla.

Hokkasen muistelmien ensimmäinen osa yltää vuoteen 1983 asti. Keväällä ilmestyvässä toisessa osassa hän etenee keskustapuolueen ytimeen, sen puoluehallituksen työvaliokuntaan.

Lukijat saavat eteensä varmasti mielenkiintoisia muistoja Esko Ahon, Anneli Jäättenmäen ja Jarmo Korhosen vuosilta.

Kari Hokkanen: Maailmansodasta lehtisotaan. Seinäjoen satraapin muistoja 1. Maahenki, 388 s.

Lue myös

Muistelmakirja: Kaarina Virolainen rakasti Johannesta avioerosta huolimatta — pyysi Kari Hokkasta viestinviejäksi

Johannes Virolaisen mahdollisuuksia uusia puheenjohtajan paikkansa keskustapuolueen kesän 1980 puoluekokouksessa heikensi henkilökohtainen onni....
7.3.2022 14:00

Aihetunnisteet

Johannes Virolainen K-linja kari hokkanen keskustapuolue Maailmansodasta lehtisotaan V-linja

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Keskusta hiillosti hallitusta sähkön hintapiikeistä: Rintamamiestalon lasku 1 500 euroa kuussa
Uutiset | 6.2.2026 9:10
Yllättävä tutkimustulos limsoista – ”Voivatkin juoda”
Uutiset | 30.1.2026 22:14
Perustaja katuu: Vallankumouskaarti ”muuttui hirviöksi”
Uutiset | 4.2.2026 23:12
”Meni vaalipuheeksi” – Halla-ahon puhe eduskunnassa hämmästytti keskustan kansanedustajia
Uutiset | 4.2.2026 16:46
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Saako lapsilisällä maksaa sähkölaskun? OP Media: Vastaus yllättää monet
Uutiset | 29.1.2026 20:22
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

Kun Katajanokalta pääsi Kanadaan – linjalaiva Aleksandr Pushkin tarjosi Atlantin ylityksen neuvostoluksuksella
Uutiset | 6.2.2026 21:04
Oikaisu STT:n juttuun SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajan Tytti Tuppuraisen johtamistavasta
Uutiset | 6.2.2026 20:36
Viikonlopuksi luvassa kylmää ja poutaista ulkoilukeliä – ”Pakkasethan tässä jatkuvat”
Uutiset | 6.2.2026 18:32
”Pahin paikka ja kriisi tähän mennessä” – suomalaisprofessori ei usko Keir Starmerin selviävän Epstein-skandaalista
Uutiset | 6.2.2026 15:47
Pyritkö keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi, Mikko Polvinen?
Uutiset | 6.2.2026 15:25
Mikko Polvinen avoimena suuren päätöksensä taustoista: ”Nyt vihdoin voin sanoa ääneen” 
Uutiset | 6.2.2026 15:23
Lehti: Niinistöä kaavaillaan EU:n Ukraina-erityislähettilääksi palauttamaan yhteyttä Venäjään
Uutiset | 6.2.2026 15:22
Häkkänen toppuuttelee Kaja Kallaksen ydinpeloteavausta
Uutiset | 6.2.2026 14:40
Alkoholin kotiinkannon käsittely jatkuu eduskunnassa – perustuslakivaliokunnan lausuntoa odotetaan ensi viikolla
Uutiset | 6.2.2026 14:35
Otkes tutkii tapausta, jossa muistisairas kuoli hoivakodissa
Uutiset | 6.2.2026 14:14
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Meni vaalipuheeksi” – Halla-ahon puhe eduskunnassa hämmästytti keskustan kansanedustajia
Uutiset | 4.2.2026 16:46
Nouseeko ruuan hinta taas? – Keskustan Kalmari sysää vastuun ruokakaupoille: ”Ei ole mikään pakko”
Uutiset | 3.2.2026 8:59
Toimittajalta | Säästöpossut pysyvät hyllyn päällä – Orpon hallitus hukkasi suomalaisten luottamuksen
Uutiset | 2.2.2026 16:41

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kun Katajanokalta pääsi Kanadaan – linjalaiva Aleksandr Pushkin tarjosi Atlantin ylityksen neuvostoluksuksella
Uutiset | 6.2.2026 21:04
Oikaisu STT:n juttuun SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajan Tytti Tuppuraisen johtamistavasta
Uutiset | 6.2.2026 20:36
Viikonlopuksi luvassa kylmää ja poutaista ulkoilukeliä – ”Pakkasethan tässä jatkuvat”
Uutiset | 6.2.2026 18:32
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Synnytyksestä synninpäästöön
Mielipide | 6.2.2026 13:47
Lukijalta: Tiedon ja taidon vapaa valtatie
Mielipide | 5.2.2026 12:30
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Kun Suomi pysähtyy – pohjoinen on ratkaisu
Mielipide | 30.1.2026 15:22
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Kansanedustaja tilittää pettymystään: ”Aatteet hiipuivat, jäljelle jäi vain raha”
Uutiset | 30.1.2026 10:10
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste