Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tiede

Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa

13.8.2026 9:00
Lue lisää 
Koronavirus
Liikkumista rajoitetaan tiistaista alkaen koko Italiassa koronaviruksen vuoksi. (Kuva: Piero Cruciatti / Afp)

Italia julisti järeät keinot käyttöön koronaviruksen pysäyttämiseksi – liikkumisrajoitukset laajennettiin koskemaan koko maata huhtikuuhun asti

STT – AFP 10.3.2020 8:57, muokattu 10.3.2020 9:49
a– a+
Koronavirus

Italiaan julistetut liikkumisrajoitukset sulkevat muun muassa maan koulut ja yliopistot heti. Rajoitukset ovat voimassa 3. huhtikuuta saakka.

Italian pääministeri Giuseppe Conte ilmoitti maanantai-iltana, että liikkumista rajoitetaan tiistaista alkaen koko Italiassa koronaviruksen vuoksi.

Conte kehotti televisioidussa puheessaan italialaisia pysymään kotona.

Joukkokokoontumiset kielletään, ja urheilutapahtumat perutaan kaikilla tasoilla. Esimerkiksi jalkapalloliiga Serie A:n ottelut taukoavat.

Häitä ja hautajaisia ei saa järjestää seuraavan kolmen viikon aikana, ja ravintoloiden täytyy sulkea ovensa viimeistään iltakuudelta.

Aukiolo sallitaan, jos asiakkaat pystytään pitämään vähintään metrin päässä toisistaan.
Yrityksiä kehotettiin antamaan työntekijöilleen vapaata.

Matkustaminen on sallittua vain kiireellisten työhön tai terveyteen liittyvien syiden takia, mutta ihmiset saavat palata koteihinsa muualta.

Rajoitusten tarkoituksena on suojella yhteisön haavoittuvimpia jäseniä, pääministeri Conte sanoi.

Italia kertoi jo aiemmin asettavansa tiukkoja liikkumisrajoituksia maan pohjoisosiin. Niiden piirissä oli noin 15 miljoonaa ihmistä. Yhteensä italialaisia on noin 60 miljoonaa.

Italiassa on koronaviruksen seurauksena kuollut jo yli 460 ihmistä. Tartuntoja on todettu yli 9 000.

Noin 700 ihmisen kerrotaan parantuneen viruksen aiheuttamasta taudista.

Uutistoimisto AFP:n mukaan maanantai-iltana ei ollut heti tiedossa, miten Italia aikoo ilmoittamiaan uusia rajoituksia toteuttaa.

Niiden on kuitenkin kerrottu koskevan esimerkiksi liikkumista kaupunkien välillä sekä lentoliikennettä maahan ja maasta pois.

Esimerkiksi pohjoisen liikkumisrajoitusalueeseen kuuluvassa Milanossa Lombardiassa useat junat kulkivat ja lennot liikennöivät maanantaina. Näin siitäkin huolimatta, että ilman perusteltua syytä matkustavalle voidaan lätkäistä yli 200 euron sakko.

Jokaisen matkalle mielivän täytyy vastedes toimittaa viranomaisille lentokentällä tai rautatieasemalla kirjalliset perusteet matkustamiselle. Sama koskee matkustamista kaupunkien välillä teitä pitkin.

Italialaisviestimet kertoivat ruokakauppojen täyttyneen yöllä Roomassa ja Napolissa asiakkaista, kun ihmiset lähtivät hamstraamaan ruokaa, saippuaa ja käsidesiä.

Televisiokuvissa näkyi, että kauppojen edustalle syntyi jonoja.

Maan hallitus vakuutti, että kauppoihin toimitetaan yhä säännöllisesti tavaraa ja pyysi, että kansalaiset eivät aloittaisi paniikkishoppailua.

Yhdysvalloissa presidentti Donald Trump on kertonut julkistavansa järeitä toimia, joilla vaimennetaan koronaviruksen vaikutuksia talouteen.

Trump sanoi toimittajille maanantaina, että hän kertoo toimista tarkemmin lehdistötilaisuudessa tiistaina.

Presidentti kertoi, että hänen hallintonsa keskustelee kongressin jäsenten kanssa talouden tukitoimista.

Pöydällä ovat presidentin mukaan muun muassa verohelpotukset ja apua keikkatyöläisille, joille töistä pois jääminen sairastumisen vuoksi saattaa merkitä palkatonta sairauslomaa.

Samassa yhteydessä presidentti ylisti oman hallintonsa ponnisteluja viruksen vastaisessa taistelussa. Hän kehui Yhdysvaltojen taloutta ja sanoi, että virus on päässyt yllättämään maailman.

Trumpin hallintoa on arvosteltu koronaviruskriisin hoidosta. Presidentti on viikkokausien ajan vähätellyt ongelmaa sekä syytellyt mediaa ja demokraattipuoluetta kriisin paisuttelusta.

Valkoisen talon uudeksi kansliapäälliköksi vastikään valittu Mark Meadows on asettanut itsensä oma-aloitteiseen kahden viikon karanteeniin, koska hän on saattanut olla tekemisissä koronavirustartunnan saaneen ihmisen kanssa.

Asiasta kertoneen tiedottajan mukaan Meadowsilla ei ole ollut virustaudin oireita, ja varotoimenpiteenä tehty testi oli negatiivinen.

Trump ilmoitti kansliapäällikön vaihtumisesta perjantaina.

Meadows saattoi olla tekemisissä virustartunnan saaneen ihmisen kanssa republikaanipuolueen konferenssissa, joka järjestettiin helmikuussa.

Kaksi samaan konferenssiin osallistunutta republikaanipuolueen edustajaa on ilmoittanut epäilevänsä tartuntaa ja jäänyt omasta aloitteestaan karanteeniin.

Kaksikko on vastikään tavannut presidentti Trumpin, mikä on herättänyt huolta presidentin vaarasta sairastua.

Lue myös

THL: Suomessa uusia koronatartuntoja 10, tapauksia kaikkiaan 40

Suomessa on todettu yhteensä 40 koronavirustartuntaa, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL). Laitoksen eilisen...
10.3.2020 12:25

Aihetunnisteet

Italia Korona virus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Putin suutahti – uhkaa aloittaa eurooppalaisten alusten pysäyttämisen
Uutiset | 12.8.2026 13:22
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Ex-pääministeri haukkuu megakaupat USA:n ja Britannian kanssa: ”Kolossaalinen virhe”
Uutiset | 11.8.2026 21:47
Oppositiojohtajalta raju vyörytys: ”Suomesta on tullut maailmalle varoittava esimerkki”
Uutiset | 12.8.2026 15:39
Käsirautojen käyttö hämmentää Tuusulan mopotapauksessa – millaiset ohjeet poliisilla on?
Uutiset | 12.8.2026 16:52
Näitä vahinkoja kotivakuutus ei korvaa – edes silloin, kun asialla oli ammattilainen
Uutiset | 12.8.2026 22:12
Jyrähdys PS-edustajan herjakirjoituksesta: Hyväksyykö Orpo?
Uutiset | 12.8.2026 8:35
USU-gallup: SDP:n Lindtmanin suosio laskussa, kakkossijalla kova nousija
Uutiset | 11.8.2026 8:35
HS: Nasima Razmyar höykyttää PS:n Peltokangasta – ”Aikamoinen rimanalitus”
Uutiset | 12.8.2026 11:40
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
USU-gallup: SDP:n Lindtmanin suosio laskussa, kakkossijalla kova nousija
Uutiset | 11.8.2026 8:35
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
MTK: Valtion käynnistettävä välittömästi viljan osto afrikkalaisen sikaruton tartunta-alueelta – ”Puinnit ovat jo käynnissä”
Uutiset | 10.8.2026 18:36
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Pelottava paljastus aurinkokunnan lähimenneisyydestä: Vieras tähti kulki läheltä
Uutiset | 18.7.2026 22:22

Uusimmat

Keskustan Savola esittää villisioista ”tonnin tapporahaa”
Uutiset | 13.8.2026 9:50
Kemppi: Keskusta ehdottaa peruskoulun pelastuspakettia
Uutiset | 13.8.2026 9:37
STEA salaa avustuskriteerien valmistelua koskevat asiakirjat – professori tyrmää perustelut
Uutiset | 13.8.2026 9:15
Ulkoministeri Valtonen vierailee Ahvenanmaalla perjantaina
Uutiset | 13.8.2026 9:05
Ukrainan sotilasapu nousi kesäkuussa korkeimmalle tasolle sitten Yhdysvaltain vedettyä rahoituksensa
Uutiset | 13.8.2026 9:02
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Kysely: Asuntorakentamiselta toivotaan kohtuuhintaisuutta
Uutiset | 13.8.2026 9:00
USU: Useat tutkijat pyytäneet Tiitisen listaa käyttöönsä, joukossa emeritusprofessori Alpo Rusi
Uutiset | 13.8.2026 8:50
Tuleeko mitalisadetta? – Heltelä hyppää jälleen Euroopan mestaruudesta, Mononen kamppailee menestyksestä estejuoksussa
Uutiset | 13.8.2026 8:40
Trumpin kiihkeä tukija luopuu tehtävästään
Uutiset | 13.8.2026 8:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola esittää villisioista ”tonnin tapporahaa”
Uutiset | 13.8.2026 9:50
Kemppi: Keskusta ehdottaa peruskoulun pelastuspakettia
Uutiset | 13.8.2026 9:37
STEA salaa avustuskriteerien valmistelua koskevat asiakirjat – professori tyrmää perustelut
Uutiset | 13.8.2026 9:15
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Karhun kannanhoidollinen metsästys on toteutettava viipymättä
Mielipide | 13.8.2026 9:16
Lukijalta: Politiikka ei ole tähtitiedettä
Mielipide | 12.8.2026 12:39
Lukijalta: Suomen pelastamisessa tarvitaan ennakkoluulottomuutta
Mielipide | 12.8.2026 12:37
Lukijalta: Suomen tärkein investointi jää lapsiperheiden maksettavaksi
Mielipide | 12.8.2026 12:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jaakko Pelimanni ehdolle keskustan puoluevaltuuston puheenjohtajistoon
Uutiset | 12.8.2026 13:55
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste