Iran: Öljytankkeri ajoi miinaan ja syttyi tuleen Hormuzinsalmessa
Iranin vallankumouskaarti ilmoitti maanantaina, että Hormuzinsalmessa kulkenut öljytankkeri on ajanut miinaan. Tästä seurasi räjähdys ja tulipalo aluksen konehuoneessa, kaarti sanoi. Aluksen lippuvaltio, lasti tai nimi ei selvinnyt Iranin antamista tiedoista.
Iran on viime aikoina tiukentanut otettaan Hormuzinsalmesta ja vaatii, että kaikki salmen läpi kulkevat alukset pyytävät kululle lupaa. Vallankumouskaartin mukaan miinaan ajanut alus ei ollut tehnyt sitä. Kaartin mukaan alus käytti Iranin kieltämää eteläistä reittiä ja oli sulkenut transponderinsa.
Kaartin mukaan viikonlopun aikana kaksi öljytankkeria oli ajanut miinoihin salmessa. Kaartin laivastokomentaja, amiraali Ali Ozmaei varoitti aiemmin, että Iran pitää vihollisina kaikkia aluksia, jotka sulkevat transponderinsa.
Yhdysvallat on vastatoimena määrännyt sulun Iranin satamille.