Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kulttuuri

Jos olisit syntynyt Etelä-Koreassa, olisit aivan eri-ikäinen – erikoinen laskutapa vanhentaa

21.8.2026 22:15
Lue lisää 
Historia
Henkilöt vasemmalta lukien osittain näkyvä Saksan sotamarsalkka Wilhelm Keitel, Saksan johtaja Adolf Hitler, marsalkka C.G.E. Mannerheim ja presidentti Risto Ryti Mannerheimin syntymäpäivillä 4. kesäkuuta 1942. (Kuva: Museovirasto / Kalle Sjöblom)

Hitler tuli pyytämättä ja suomalaiset pääsivät tallentamaan maailmanhistoriaa – Puolustusvoimien lippujuhlan päivämäärä muutettiin Mannerheimin syntymäpäivän kunniaksi 80 vuotta sitten

Lauri Heikkilä 4.6.2022 9:00, muokattu 5.6.2022 11:04
a– a+
Historia

Sotamarsalkka Carl Gustaf Emil Mannerheimin 75-vuotissyntymäpäivät olivat merkittävä juhla tasan 80 vuotta sitten keskellä jatkosotaa.

Tasavallan presidentti Risto Ryti sekä valtioneuvosto myönsivät sotamarsalkalle tuona päivänä Suomen marsalkan arvonimen. Mannerheim on ainoa kyseisen arvonimen saanut henkilö.

Vastoin yleistä käsitystä Mannerheim ei ole Suomen historian ainoa sotamarsalkka. Ruotsin vallan aikana jokunen suomalainen sai kyseisen sotilasarvon. Olkoonkin, ettei varsinaista Suomea ollut.

Samalla kun kohotti Mannerheimin arvonimeä valtioneuvosto määräsi myös, että kesäkuun neljäs on vastedes Puolustusvoimain lippujuhlapäivä. Aiemmin päivää oli vietetty 16. toukokuuta, joka oli sisällissodan voittaneiden valkoisten voitonparaatin vuosipäivä.

Rintamamiehille juhlapäivä 4. kesäkuuta tarkoitti oikeutta viina-annokseen. Leikattua konjakkia, eli konjakilla tai brandylla maustettua viinaa tarjottiin halukkaille sotilaille.

Mannerheim itse ei olisi juhlia halunnut, sillä synkkä sota ei hänen mielestään antanut aihetta marsalkan syntymäpäivän juhlintaan.

Maailmanhistoriassa, kuten toki Suomenkin historiassa, päivä muistetaan Saksan johtajan Adolf Hitlerin vierailusta Suomessa Mannerheimia tapaamassa.

Mannerheim ei ollut lainkaan ilahtunut kuullessaan Hitlerin olevan tulossa.

– Mitä helvettiä hän täällä tekee, Mannerheim tiuskaisi presidentti Rytille puhelimessa.

Mannerheimilla oli myös vakava huoli siitä, mikä oli näin korkean tason vierailun motiivi. Hitler ei juuri matkustanut Saksan ulkopuolelle, joten tämäkin tieto lisäsi tapaamisen jännitysarvoa.

Haluaisiko Hitler vetää Suomea yhä syvemmälle sotaan? Suomi oli korostanut kuitenkin käyvänsä erillissotaa Neuvostoliittoa vastaan, johon Saksan tavoitteet eivät kuuluneet. Sitoisiko Saksa Suomen omaan sotaansa, jonka tappiollisuudesta oli alkanut näkyä jo merkkejä.

Rauhanteko Neuvostoliiton kanssa onnistuisi helpommin, kun Suomella ei olisi taakkanaan natsi-Saksan syntejä.

Hitlerin kone laskeutui Immolan kentälle Imatran lähellä Messerschmitt-hävittäjien saattelemana kello 12.25. Lisädraamaa laskeutumiseen tuli, kun yksi koneen renkaista oli syttynyt tuleen.

Hitler tapasi kentällä presidentti Rytin. Saksan Führer ohjattiin tämän edellisvuonna Mannerheimille lahjoittamaan Mercedes Benz 770-autoon, ja matka jatkui kohti Vuoksenniskaa.

Autonkuljettaja Kauko Ranta on myöhemmin kertonut, että Hitler oli koko muutaman kilometrin automatkan ajan puhunut taukoamatta.

Hitler ja Mannerheim tapasivat Kaukopään tehtaan ratapihalla. Tervehdysten ja upseerien tapaamisen jälkeen johtajat siirtyivät Mannerheimin salonkivaunuun pienen sisäpiirin kera.

Tämän jälkeen tapahtui jotain, joka jäi osaksi maailmanhistoriaa.

Koska Mannerheimin juhla oli tarkoitus radioida kansalle, vaunuun oli asennettu mikrofoni. Kun vaunuun ruokailemaan saapui myös saksalaisseurue, ei asiasta kerrottu heille.

Hitlerin yksityisten keskustelujen äänittäminen oli ankarasti kielletty, joten äänite on siksi harvinainen. Alkuperäinen nauhoitus on tiettävästi ainoa dokumentti Hitlerin ei-julkisesta puhe- ja keskustelutyylistä. Tutkijoiden lisäksi näyttelijät ovat käyttäneet äänitettä opiskellessaan Hitlerin tyyliä, tunnetuimpana Perikato-elokuvan päänäyttelijä Bruno Ganz.

Yleisradion Elävä Arkisto-sivulta 17-minuuttisen äänitteen voi käydä kuuntelemassa kuka tahansa. Siinä Hitler ja Mannerheim keskustelevat saksan kielellä. Mielenkiintoisinta sisältöä on ehkä Neuvostoliiton sotavoiman taivastelu.

Hitler esittelemässä lahjaksi tuomaansa Steyr-maastoautoa. Autoista intoileva Hitler oli lahjoittanut Mannerheimille auton myös edellisvuonna. (Kuva: Museovirasto / Kalle Sjöblom)

Seuraavassa vapaasti suomennettu pätkä Hitlerin ja Mannerheimin keskustelusta:

Hitler: Toden totta, heillä (Neuvostoliitolla) oli valtavin aseistus, mitä voi kuvitella. No, jos joku olisi kertonut että valtiolla on ainakin 35 000 panssarivaunua, olisin kyllä sanonut: Te olette hullu!

Mannerheim: Kolmekymmentäviisi?

Hitler: Kolmekymmentäviisi tuhatta panssarivaunua.

Hitler: Me olemme tuhonneet tähän mennessä enemmän kuin 34 000 panssarivaunua. Jos joku olisi kertonut minulle tämän, olisin sanonut: Te! Jos te olisitte joku kenraaleistani ja sanonut, että valtiolla on 35 000 panssarivaunua, olisin sanonut, että ”te, hyvä herra, näette kaiken kaksin- tai kymmenkertaisena. Olette hullu, näette harhoja.”

Nauhan vaiheista ei ole täyttä varmuutta, eikä myöskään siitä, kuka lopulta nauhoituksen teki. Se saattoi mennä Ruotsiin, jossa siitä otettiin kopio. Suomessa nauhan sisältö päätyi julkisuuteen syksyllä 1954, kun akateemikko Kustaa Vilkuna kertoi sen sisällöstä Uudessa Kuvalehdessä.

Aiemmin Vilkuna oli saanut nauhan haltuunsa vielä Mannerheimin eläessä (Mannerheim eli vuosina 1867–1951), ja toimittanut suomennoksen nauhan sisällöstä Mannerheimin adjutantille, joka saattoi sen marsalkan itsensä tietoon.

Sotien jälkeen Yleisradion yliassistenttina toiminut Thor Damén väitti olevansa nauhoitteen äänittäjä ja kertoi heittäneensä mikrofonin ikkunan kautta vaunun hattuhyllylle huomattuaan, ettei vaunussa ollut mikrofonia. Daménin tarina on kyseenalaistettu.

Hitler vietti Suomessa kaikkiaan kuusi tuntia, ja tapasi myös pääministeri Jukka Rangellin.

Mannerheimin pelko osoittautui turhaksi. Hitler ei esittänyt matkallaan mitään vaatimuksia Suomelle.

Hyvän tavan mukaisesti Mannerheim teki myöhemmin samana kesänä vastavierailun Saksaan. Hitlerin monologintäyteinen tapaaminen oli seurueessa mukana olleiden mukaan pitkästyttävä, kun taas prameilevasta tyylistä tunnettu natsien kakkosmies Hermann Göring osasi isännöidä vieraitaan paremmin.

Mannerheim suhtautui Hitleriin sotien aikana erittäin nihkeästi, mutta historioitsija Henrik Meinander on huomauttanut Mannerheimin olleen alkujaan innoissaan Hitlerin valtaannoususta.

Joulukuussa 1933 Mannerheim kirjoitti kälylleen, että Hitlerin vallankäytön seuraukset herättivät kieltämättä paljon kysymyksiä, ”mutta mielestäni ne puhdistavat ilmaa ja kehkeytymässä oleva maailman tilanne näyttää tulevan paljon selkeämmäksi”.

Mannerheimin illuusio kaikkosi melko pian, kun Hitler alkoi käyttää valtaansa tiukimmilla mahdollisilla tavoilla.

Hitleriä myös ihailtiin jopa Suomen kenraalikunnassa. Lentokoneessa Saksan johtajaa saattamassa ollut, omien verta säästämättömistä hyökkäystaktiikoistaankin muistettu kenraali Paavo Talvela muisteli kokemustaan toisella tavalla kuin Mannerheim: ”Tunnelma oli juhlallinen, kun tiesi lentävänsä avaruudessa ehkä ihmeellisimmän henkilön kanssa ja joka tapauksessa nykyajan kuuluisimman ihmisen ja suurimman neron kanssa.”

Vuonna 1942 oli jo merkkejä siitä, että Saksa häviää sodan, ja pian Suomen valtionjohto alkoikin etsiä sodasta poispääsyn keinoja. Suomi solmi Neuvostoliiton kanssa erillisrauhan syyskuussa 1944, ja sitoutui ajamaan saksalaiset pois maasta.

Neuvostoliitto pystyi keskittymään nyt täysin Keski-Euroopan rintamaan ja natsien kukistamiseen. Keväällä 1945 Saksan sotavoimat poistuivat myös Suomen Lapista, ja sota Suomen maaperällä päättyi. Pian tämän jälkeen liittoutuneet kukistivat Saksan, Hitler teki itsemurhan ja Saksa antautui ehdoitta 8. toukokuuta.

Lähteitä:

Apu 18.5.2019

Ilta-Sanomat 20.1.2011

Ilta-Sanomat 27.4.2017

Savon Sanomat 26.6.2012

Yleisradio 26.8.2018.

MTV3 7.10.2018

Lue myös

Näistä syistä Pluton pitäisi olla edelleen planeetta

Huomenna maanantaina 24. elokuuta tulee kuluneeksi tasan 20 vuotta siitä, kun Pluto menetti...
23.8.2026 21:00

Kysely: Etätyö sumentaa työajan rajoja, mutta tekee silti suomalaisista virkeämpiä

Etätyö hämärtää suomalaisten työajan rajoja ja johtaa multitaskaamiseen, tuore kysely kertoo. Siitä huolimatta...
23.8.2026 20:10

Kebab-kojulta armeijan leipiin? – Nato-maassa yllättävä kampanja

Saksalaiset voivat nyt hakeutua asevoimiensa, Bundeswehrin lääkintäjoukkoihin skannaamalla kännykällään QR-koodeja katuruokien käärepapereista. Puolustusministeriön...
23.8.2026 19:02

Aihetunnisteet

Historia Hitler Hitler-äänite jatkosota Mannerheim natsi-Saksa Puolustusvoimain lippujuhla puolustusvoimat suomen armeija toinen maailmansota

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12
Sotahistoria | Viimeinen viiden tähden kenraali loisti länsirintaman ratkaisuvaiheissa – Omar Bradley oli Pattonin pomo ja Eisenhowerin luottomies
Uutiset | 22.8.2026 21:15
Rock | Live Aidin Led Zeppelin -paluu oli kammottava katastrofi – mitä JFK-stadionilla oikein tapahtui?
Uutiset | 20.8.2026 21:24
Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
Yhdysvallat lähetti Lähi-itään uuden lentotukialuksen
Uutiset | 20.8.2026 18:50
EU:n Kallas Venäjän tekemästä ostoskeskusiskusta: Täydellistä turmeltuneisuutta
Uutiset | 22.8.2026 2:25
Iranin presidentti: On aika lopettaa sota nyt, kun Iran on voitolla
Uutiset | 21.8.2026 14:45
Yhdysvaltojen turismi on kärsinyt Trumpin poukkoilevasta politiikasta – ilmiö on tuttu myös Suomessa
Uutiset | 22.8.2026 13:01
Jos olisit syntynyt Etelä-Koreassa, olisit aivan eri-ikäinen – erikoinen laskutapa vanhentaa
Uutiset | 21.8.2026 22:15
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12
Sotahistoria | Viimeinen viiden tähden kenraali loisti länsirintaman ratkaisuvaiheissa – Omar Bradley oli Pattonin pomo ja Eisenhowerin luottomies
Uutiset | 22.8.2026 21:15
Tutkimus löysi makuuhuoneesta syyn lyheneviin työuriin
Uutiset | 19.8.2026 22:23
”Käsittämätöntä” – Tällainen summa suomalaisilla on käyttötileillään
Uutiset | 18.8.2026 21:59
Rock | Live Aidin Led Zeppelin -paluu oli kammottava katastrofi – mitä JFK-stadionilla oikein tapahtui?
Uutiset | 20.8.2026 21:24
Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
Yhdysvallat lähetti Lähi-itään uuden lentotukialuksen
Uutiset | 20.8.2026 18:50
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30

Uusimmat

Näistä syistä Pluton pitäisi olla edelleen planeetta
Uutiset | 23.8.2026 21:00
Kysely: Etätyö sumentaa työajan rajoja, mutta tekee silti suomalaisista virkeämpiä
Uutiset | 23.8.2026 20:10
Kebab-kojulta armeijan leipiin? – Nato-maassa yllättävä kampanja
Uutiset | 23.8.2026 19:02
Maalausyrittäjä: Alan ahdinko vain syveni, kun hallitus heikensi kotitalousvähennystä – Palautus ei auta
Uutiset | 23.8.2026 15:00
Kirjat | Heikki Hasu opetti Urho Kekkosta hiihtämään – myös Veikko Lavi avitti poliittisella uralla
Uutiset | 23.8.2026 12:00
Varapuheenjohtaja Markku Siponen linjaa keskustan vaalitavoitteen –”Tarvitsemme rohkeutta tehdä valintoja”
Uutiset | 23.8.2026 9:10
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Sotahistoria | Viimeinen viiden tähden kenraali loisti länsirintaman ratkaisuvaiheissa – Omar Bradley oli Pattonin pomo ja Eisenhowerin luottomies
Uutiset | 22.8.2026 21:15
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12
Sunnuntai on sateinen ja tuulinen, alkuviikosta poutaantuu
Uutiset | 22.8.2026 16:57
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
”Leima otsassa” – Kokoomuksen avaus kotihoidon tuen lakkauttamisesta sai kipinät sinkoilemaan
Uutiset | 20.8.2026 13:22
Päätoimittajalta | Kaikkoselta verhottu sivallus – nyt alkaa raju kisa äänistä
Uutiset | 18.8.2026 16:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Näistä syistä Pluton pitäisi olla edelleen planeetta
Uutiset | 23.8.2026 21:00
Kysely: Etätyö sumentaa työajan rajoja, mutta tekee silti suomalaisista virkeämpiä
Uutiset | 23.8.2026 20:10
Kebab-kojulta armeijan leipiin? – Nato-maassa yllättävä kampanja
Uutiset | 23.8.2026 19:02
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Olen umpikepulainen, en oikeistokeskustalainen
Mielipide | 21.8.2026 13:06
Lukijalta: Datakeskusbuumi muuttaa Suomea – kuntien pitää uskaltaa neuvotella
Mielipide | 21.8.2026 11:42
Lukijalta: Kotihoidon arvostus on osa vastausta työn murrokseen
Mielipide | 21.8.2026 11:26
Lukijalta: Hoito edellyttää paljon muutakin
Mielipide | 21.8.2026 10:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Katri Kulmuni ei lähde ehdolle eduskuntavaaleissa – ”Työ on kesken”
Uutiset | 21.8.2026 10:05
Keskustajohtajan muistolaatta paljastettiin Tampereella
Uutiset | 19.8.2026 18:08
Mehtälä ehdottaa lapsiperheille omaa korkotukilainaa – ”Puoli Suomea tyhjenee, jos pankkeja ei saada toimittamaan tehtäväänsä”
Uutiset | 19.8.2026 11:30
Keskustanuoret tyrmää vastikkeellisuuden: Mihin kaikkosi keskustan ajatus kahden kuukauden takaisesta?
Uutiset | 18.8.2026 17:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste