Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Saksa

Saksa iskee takaisin – Kova päätös Berliinissä

11.2.2026 22:18
Lue lisää 
Kouluruoka
Etäkoululaisten oikeudesta ruokaan on käyty muutaman viikon ajan tiukkaa vääntöä. Osalle lapsista koululounas on päivän ainoa lämmin ateria. (Kuva: Jari Laukkanen)

Eväspussi koululta, ruokarahaa sitä tarvitseville vai jotain muuta – ministeriön väljät ohjeet kouluruuan järjestämisestä herättävät hämmennystä kunnissa

Meri Alaranta-Saukko 17.4.2020 8:00, muokattu 17.4.2020 8:57
a– a+
Kouluruoka

Etäkoulua käyvien lasten ja nuorten kouluruokailun järjestäminen on aiheuttanut viime viikkoina kunnissa päänvaivaa.

Askolan kunnanvaltuuston puheenjohtaja Sanna Kurki (kesk.) olisikin päättäjänä kaivannut ministeriöltä selkää toimintaohjetta.

– Nyt on ollut paljon vääntöä siitä, onko kouluruoka järjestettävä ja jos niin miten. On tietysti hyvä, että kunnilla on itsenäistä päätösvaltaa, mutta tällaisessa erikoisessa tilanteessa yksiselitteiset minimivaatimukset helpottaisivat ja säästäisivät aikaa, hän sanoo.

Keskiviikkona Askolassakin päätettiin jakaa avustusta hakeville perheille maksusitoumuksia ruokakauppaan.

– Tähän vaihtoehtoon päädyttiin, jotta minimoitaisiin turhia kontakteja.

Kurjen mielestä maksuton kouluruoka on hyvä juttu, mutta näin poikkeustilanteissa hän perään kuuluttaa myös ihmisten omaa vastuuta itsestä ja läheisistä.

– Ymmärrän, että on perheitä, jotka ovat riippuvaisia kouluruuasta. Poikkeustilanne ehkä tekee sen, että tällaisia perheitä tulee olemaan entistä enemmän lomautusten ja yritysten konkurssien vuoksi. Toivoisin silti, että kaikki ne, jotka kykenevät itse järjestämään ruokailun, ottaisivat kunnan avun viimesijaisena vaihtoehtona.

Hän korostaa, ettei avun tarvetta pidä kenenkään hävetä eikä toisaalta paheksua tukeen turvautumista.

– Sekin pitää muistaa, että säästäminen väärässä kohdassa voi lisätä kustannuksia myöhemmässä vaiheessa.

Kurjen laskelmien mukaan kouluruoka-avustus maksaa Askolan kunnalle noin 60 000 euroa.

– Se on tietysti aika pieni summa, mutta kun tiedetään, että jo muutenkin heikoissa kantimissa ollut kuntatalous joutuu entistä lujemmalle koronan vuoksi, nyt pitäisi miettiä uusia menoja mahdollisimman tarkkaan.

Perusopetuslain lähtökohta on selvä: opetukseen osallistuvalle on annettava jokaisena työpäivänä tarkoituksenmukaisesti järjestetty maksuton ateria.

Poikkeusaikanakin kouluruokailu on ministeriön ohjeen mukaan järjestettävä niille oppilaille, jotka osallistuvat lähiopetukseen ja etäopetuksessa oleville oppilaille siinä laajuudessa kuin se on mahdollista toteuttaa.

Yhtä monitulkintainen oli opetusministeri Li Anderssonin (vas.) keskiviikkona asiasta antama lausunto asiaan:

– Suosittelen opetusministerinä voimakkaasti, että kaikissa kunnissa kartoitetaan kotona opiskelevien lasten tarvetta kouluruokaan, ja järjestetään kouluruokailu kunnalle sopivalla tavalla kaikille sitä tarvitseville lapsille ja nuorille, hän sanoi.

Opetushallitus puolestaan toteaa, että kouluaterian merkittävyyden takia olisi tärkeää, että ateria voitaisiin tarjota mahdollisimman laajasti myös muille kuin lähiopetuksessa oleville.

Roberta Fabritius, Sanna Kurki ja Minna Mustonen ovat viime päivinä pohtineet kouluruuan järjestämistä etäkoululaisille. (Kuva: Suomenmaa)

Kunnat ovat tulkinneet väljiä ohjeita hyvin monella tavalla. Myös toteutustavat ovat kirjavia: valmiita ruoka-annoksia tai -kasseja jaetaan kotiovelle tai niitä saa noutaa, myönnetään iso tai pieni maksusitoumus tai jaetaan selvää rahaa. Osassa kunnista kaikilla on mahdollisuus syödä koululla ja on niitäkin kuntia, jotka eivät ole järjestäneet lounasta mitenkään.

Toiset jakavat evästä tai ruokarahaa kaikille perusopetuksen ja jopa keskiasteen oppilaille. Toisissa taas ruuansaajien joukkoa on rajoitettu iän tai tarveharkinnan nojalla.

Jotkut kunnat polkaisivat kouluruokajakelun käyntiin lähes heti etäopetuksen käynnistyttyä, osassa väännetään edelleen vaikkapa siitä, kenen asiasta pitäisi päättää; hallituksen, lautakunnan vai virkamiehen.

Ministeriön ja aluehallintoviraston kunnille tekemän kyselyn perusteella hieman alle puolet Suomen kunnista järjestää kaikille halukkaille oppilaille kouluruokailun poikkeusolojen aikana.

Mäntsäläläinen kunnanvaltuutettu ja Lapsiperheiden Etujärjestön puheenjohtaja Roberta Fabritius (kesk.) pahoittelee ministeriön ohjeistuksen epämääräisyyttä.

– Nyt monissa kunnissa menee valtavasti aikaa siihen, että etsitään porsaanreikiä, joiden perusteella kouluruokailua ei tarvitsisi järjestää, hän toteaa.

Resursseja syö myös se, että joka paikassa erikseen sorvataan omia kouluruokailun toteuttamismalleja.

Huonoin vaihtoehto on, että kouluruokailua ei järjestetä ollenkaan.

– Kouluruoka on merkittävä ennaltaehkäisevä palvelu, johon kannattaisi nyt laittaa paukkuja, kun perheet ovat muutenkin vaikeassa tilanteessa. Moni lapsi voi olla vaarassa jäädä ilman lämmintä ruokaa, Fabritius painottaa.

Ongelmallista on sekin, jos ruuan saamiseksi pitää osoittaa erityisiä syitä. Joissakin kunnissa on jopa vaadittu vanhempien tulotietoja sen selvittämiseksi, tarvitseeko perhe kouluruokaa.

– Tällainen nostaa kynnystä. Moni ei kehtaa hakea ruokaa, vaikka tarvitsisikin.

Mäntsälässä jaetaan perheille ruokakassit kerran viikossa erityisen tarpeen perusteella. Perhe määrittelee itse, onko tarve ruokakassille erityinen.

Jyväskyläläinen varavaltuutettu ja järjestöaktiivi Minna Mustonen (kd) tunsi niin suurta huolta lapsista ja perheistä, että hän ryhtyi perin pohjin selvittämään kouluruokaoikeuden perusteita.

Hän otti asiasta yhteyttä myös ministeriöön, kun useissa kunnissa tunnuttiin katsottavan, ettei järjestämisvastuuta ole.

– Erityisavustaja Niina Jurvalta saamani vastauksen mukaan poikkeusolot eivät ole poistaneet lain mukaista oikeutta maksuttomaan kouluateriaan, hän kertoo.

Ministeriö ei pitänyt myöskään asiallisena sitä, että kunta penää vanhemmilta tulotietoja vähävaraisuuden todistamiseksi.

Mustonen muistuttaa, että osalle lapsista kouluruoka voi olla ainoa kunnollinen ateria.

– Moni kunta käyttää vaikeassa taloudellisessa tilanteessa hyväkseen ministeriön epäselvää ohjeistusta, hän harmittelee.

Mustosen mielestä olisi erittäin tärkeää varmistaa kouluruoka kaikille ilman rajauksia. Näin on toimittu hänen kotikaupungissaan Jyväskylässä, jossa jokainen koululainen saa kerran kuussa ruokakassin.

– Ihmettelen kuntien kankeutta tässä asiassa. Jos kriisin aikana ei tueta perheitä, lasku voi langeta myöhemmin moninkertaisena, hän sanoo.

Lue myös

Keskustaedustajat toivovat koulujen avaamista, mutta harkintaa käyttäen – "Tärkeintä on mennä terveys edellä ja toimia viranomaisten ohjeiden mukaan"

Opetusministeri Li Andersson (vas.) väläytti torstain kyselytunnilla, että koulut voitaisiin ehkä avata vielä...
17.4.2020 14:10

Aihetunnisteet

Koronavirus Kouluruoka kunta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tutkimus: Tämä vie huipputehokkaan laihdutuslääkkeen hyödyt
Uutiset | 9.2.2026 21:31
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22
Ruotsin prinsessa myöntää: Tapasi Epsteinin kahdesti
Uutiset | 10.2.2026 11:39
Viron tiedustelu: Nämä ovat Venäjän tärkeimmät tavoitteet Euroopassa
Uutiset | 10.2.2026 22:51
Tämä tilanne vessassa on aina syy lähteä lääkäriin
Uutiset | 9.2.2026 21:51
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Saksa iskee takaisin – Kova päätös Berliinissä
Uutiset | 11.2.2026 22:18
Laivalle ei lähdetä pihistelemään – tässä ovat suosituimmat tuliaiset
Uutiset | 11.2.2026 21:56
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tutkimus: Äänestäjät hämmentyivät tuplavaaleissa – näin keskustalaiset jakoivat äänensä
Uutiset | 11.2.2026 19:17
Ajokeli jatkuu huonona eteläisessä Suomessa lumisateiden ja jäätävän tihkun takia
Uutiset | 11.2.2026 18:07
Nato aloitti Arctic Sentry -operaation, joka lisää sotilasliiton läsnäoloa arktisella alueella
Uutiset | 11.2.2026 17:30
FT: Ukraina aikoo järjestää presidentinvaalit ja kansanäänestyksen rauhansopimuksesta
Uutiset | 11.2.2026 17:02
Liian vähän, liian myöhään – Ikosen sote-korjaussarja ei vakuuttanut oppositiota
Uutiset | 11.2.2026 17:00
”Populismia” – Keskustan Mehtälä lyö faktat pöytään turpeesta
Uutiset | 11.2.2026 16:45
Askon ja Sotkan taustayhtiö ei pysty maksamaan työntekijöidensä palkkoja – haetaan palkkaturvan kautta
Uutiset | 11.2.2026 15:44
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22
Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Saksa iskee takaisin – Kova päätös Berliinissä
Uutiset | 11.2.2026 22:18
Laivalle ei lähdetä pihistelemään – tässä ovat suosituimmat tuliaiset
Uutiset | 11.2.2026 21:56
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Kurjuutta lisää
Mielipide | 11.2.2026 10:41
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55
Lukijalta: Suomi muuttui tasavallasta ylikansalliseksi rahavallaksi
Mielipide | 9.2.2026 15:36
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste