Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustan Ovaska: Paikallis- ja aikakauslehtien jakelupalvelut turvattava kaikkialla Suomessa

11.3.2026 9:57
Lue lisää 
Eduskunta
Pääministeri Petteri Orpo vakuutti hallituksensa olevan kauppapolitiikassa yhteisellä EU-linjalla. (Kuva: Lehtikuva/Markku Ulander)

Eduskunta purki ahdistustaan Trumpin tullitemppuilusta – pääministeriltä tiukattiin varasuunnitelmia 

Pekka Pohjolainen 9.4.2025 17:21, muokattu 9.4.2025 17:40
a– a+
Eduskunta

Oppositiosta vaadittiin hallitukselta varasuunnitelmaa täysimääräisen kauppasodan varalle, kun eduskunta keskusteli maailmankaupan tilannetta koskevasta pääministerin ilmoituksesta. 

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin aiheuttamien vahinkojen paikkaajaksi ehdotettiin vapaakauppasopimuksia, joita EU:n pitäisi hakea Aasiasta ja Latinalaisesta Amerikasta 

SDP:n Timo Harakka kaipasi pääministeri Petteri Orpolta (kok.) konkreettisia vaihtoehtoja.

– Jäin odottamaan, miten hyödynnämme Saksan investointi-innon. Jäin odottamaan, miten vahvistamme kauppasuhteita Intiaan, muualle Aasiaan.  

Harakka arveli, ettei Orpo varmaankaan halua antaa sellaista kuvaa, ettei Suomi ole mitenkään valmistautunut kauppasodan vaaraan.

– Ja voitteko vakuuttaa, että EU ei suuntaa vastatoimiaan esimerkiksi puuntuontiin, mikä voisi johtaa Suomelle erityisen vahingollisiin vastatulleihin? 

SDP:n Timo Harakka eduskunnan täysistunnossa 20. kesäkuuta 2024. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Orpo myönsi olevansa kauppasodan mahdollisesta roihahtamisesta erittäin huolissaan. Hänen mukaansa Suomella on kuitenkin vahvuuksia ja osaamista, jota maailmalla tarvitaan ja pöydillä on kymmenien miljardien edestä erilaisia investointisuunnitelmia.

– Osasta on tullut uutisia ihan viimeisten viikkojen ja päivien aikana, esimerkiksi 800 miljoonaa tuulivoimaan, joka lähtee nyt todella liikkeelle. 

Orpon mukaan EU on nyt yhtenäinen ja vahva.

– Tässä ei ole ollut edes sitä yhtä soraääntä, joka normaalisti on. Kauppapolitiikka yhdistää nyt kaikkia, hyvä niin.  

Orpon mukaan EU:n vastaus Yhdysvaltojen tariffeille tulee olemaan voimakas, mutta toimet eivät ole vielä julkisia. 

– Ensisijaisesti niillä näytetään, että Eurooppa on tosissaan. Näytetään presidentti Trumpille, että Eurooppa on tosissaan, ja ensisijaisesti halutaan päästä neuvottelupöytään ja löytää järkevä ratkaisu.

– Meidän ehdotuksemme lähtee siitä, että poistetaan tullit kokonaan Yhdysvaltojen ja Euroopan väliseltä kaupalta, mikä olisi kaikkien etu. Sen pitäisi houkuttaa myöskin Yhdysvaltoja, koska silloin me muodostamme jättiläismäisen vapaakauppa-alueen esimerkiksi suhteessa Kiinaan, pääministeri selvitti. 

Pääministeri Petteri Orpon mukaan EU:n vastaus Yhdysvaltojen tariffeille tulee olemaan voimakas, mutta toimet eivät ole vielä julkisia. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Orpon mukaan EU-pöydällä on nyt monia merkittäviä kauppasopimuksia. Niille on tilausta, koska joka paikassa ollaan Yhdysvaltojen muuttuneesta politiikasta huolissaan. 

– Ja siksi nyt kannattaa edetä, takoa, kun rauta on kuumaa. 

Orpo kehotti suomalaisia yrityksiä olemaan nyt hötkyilemättä.

– Nyt ei ole aika mennä tähän Trumpin painostukseen ja siirtää toimintoja Yhdysvaltoihin, vaan nyt pitää odottaa, nyt pitää tukea eurooppalaisia toimijoita. 

Hallitus sai osakseen epäilyjä myös sitoutumisestaan EU:n yhteiseen linjaan. Vihreiden ryhmäpuheenjohtaja Oras Tynkkynen huomautti elinkeinoministeri Wille Rydmanin (ps.) väläytelleen kahdenvälisiä erillisneuvotteluja USA:n kanssa ohi EU:n.

– Se on tässä tilanteessa aivan väärä ja haitallinen viesti, vaikka tarkoitus olisi kuinka hyvä. Ymmärrän toki sen, että jäänmurtajista kannattaa kauppaa käydä myös tässä vaikeassa kauppapoliittisessa tilanteessa.

Rydman vakuutti, ettei hallituksella ole linjakiistaa. 

–Kauppapolitiikka kuuluu EU:n yksinomaiseen toimivaltaan. Ja mitä tulee näihin tullikeskusteluihin Yhdysvaltain kanssa, ne käydään EU-tasolla ja Suomi toimii osana yhteistä EU-rintamaa.

– Kun te, edustaja Tynkkynen, väititte, että minä olisin väläyttänyt kahdenvälisiä tullineuvotteluita Yhdysvaltain kanssa, te todennäköisesti puhuitte vasten parempaa tietoanne, mikä ei tähän saliin yleensä kuulu, elinkeinoministeri napautti.

Elinkeinoministeri Wille Rydmanin mukaan neuvottelut jäänmurtajakaupoista pidetään käynnissä. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Pääministeri Orpo vannoi niin ikään, että hallituksen linja on täysin yhtenäinen.

– Te kysytte tämän varmaan kymmenen kertaa tulevien hetkien aikana, mutta näin siis on.   

Orpon mukaan EU-ministerivaliokunnassa on tehty selkeät linjaukset.

– Ministeri Rydman ei ole ottanut EU-kauppapoliittiseen linjaan mitään eriävää mielipidettä, totesi vain, että meillä on neuvotteluita käynnissä Yhdysvaltojen kanssa myöskin muista asioista, joilla ei ole mitään tekemistä tariffien kanssa, kuten esimerkiksi jäänmurtajakysymykset. Minä toivon, että tästä ei tarvitse puhua.

Rydmanin mukaan Suomi käy paraikaa kahdenvälisiä neuvotteluita Yhdysvaltain kanssa mahdollisista merkittävistä jäänmurtajakaupoista.

– Me emme aio keskeyttää niitä, hän vakuutti. 

Lue myös

Kauppasota voidaan vielä välttää, uskoo pääministeri Orpo

Orpo totesi Yhdysvaltojen tullien vaikuttavan erittäin voimakkaasti Suomen talouteen.
9.4.2025 14:17

Aikooko hallitus jatkaa valtion osakesalkun myyntiä pörssiromahduksen jälkeenkin, keskustasta kysytään

Petteri Orpon (kok.) hallituksen neljän miljardin euron investointiohjelma on tarkoitus rahoittaa isoilta osin...
9.4.2025 15:51

Tullit voivat tulla kalliiksi vientimaa Suomelle – "Huonot merkit on olemassa"

”USA:sta on saatu paljon vetoapua meidänkin orastavaan talouskasvuun viime vuosina”, toteaa EK:n asiantuntija.
9.4.2025 15:34

EU:lta yli 20 miljardin euron vastatullit USA:lle – listalla voi olla esimerkiksi moottoripyöriä ja appelsiinimehua

Keskiviikkona päätetyt tullit ovat EU:n vastaukset Yhdysvaltojen maaliskuussa asettamiin teräs- ja alumiinitulleihin.
9.4.2025 16:43

Aihetunnisteet

Eduskunta Politiikka Talous Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Sofia Virta kertoo jättäneensä eronpyynnön itse
Uutiset | 10.3.2026 13:03
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Nyt tuli kylmää tuulta asuntovelallisille – 12 kuukauden euribor pomppasi yllättävästi
Uutiset | 10.3.2026 14:45
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: ”Pitää kieltää välittömästi”
Uutiset | 4.3.2026 12:17
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
CNN: USA:lla riskialtis suunnitelma Iranin joukkojen sitomiseksi
Uutiset | 4.3.2026 10:34
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uusimmat

Joka toinen suomalainen yllättyi asumiskuluistaan
Uutiset | 11.3.2026 22:00
Englannin pankilta historiallinen päätös – Churchill ja Austen väistyvät villieläinten tieltä
Uutiset | 11.3.2026 21:44
Lähes kaikilla yli nelikymppisillä on tämä poikkeama, vaikka se ei oirehtisi mitenkään
Uutiset | 11.3.2026 21:31
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Macron patistelee avaamaan Hormuzinsalmen
Uutiset | 11.3.2026 19:17
Epävarmuus öljyn hintakehityksessä säilyy, asiantuntija sanoo historiallisesta päätöksestä
Uutiset | 11.3.2026 19:14
Sote-ministeri Rydmanilla yli 100 000 osaketta terveysalan it-yhtiössä
Uutiset | 11.3.2026 18:21
Yhdysvallat varoittaa voivansa iskeä Iranin satamiin Hormuzinsalmella – Kehottaa siviilejä poistumaan
Uutiset | 11.3.2026 18:18
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Joka toinen suomalainen yllättyi asumiskuluistaan
Uutiset | 11.3.2026 22:00
Englannin pankilta historiallinen päätös – Churchill ja Austen väistyvät villieläinten tieltä
Uutiset | 11.3.2026 21:44
Lähes kaikilla yli nelikymppisillä on tämä poikkeama, vaikka se ei oirehtisi mitenkään
Uutiset | 11.3.2026 21:31
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tarvitaan tukiasemia ja valokuitua
Mielipide | 11.3.2026 13:40
Lukijalta: Arvojen arpajaiset
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Lapin hyvinvointialue tarvitsee oikeudenmukaisen rahoituksen
Mielipide | 10.3.2026 13:46
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste