Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskustan puoluevaltuusto
Keskustan varapuheenjohtajat Tuomas Kettunen ja Markus Lohi sekä eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen (keskellä) osallistuivat puoluevaltuuston kokoukseen lauantaina Helsingissä. (Kuva: Jari Laukkanen)

Keskusta ehdottaa kakkosluokkalaisille perustaitojen tarkastuspistettä

Lauantaina kokoontunut keskustan puoluevaltuusto arvostelee kannanotossaan hallituksen koulutusleikkauksia
Katariina Lankinen 26.4.2025 16:52, muokattu 28.4.2025 8:33
a– a+
Keskustan puoluevaltuusto

Keskustan puoluevaltuusto esittää, että hallitus lisäisi peruskoulun 2. luokan loppuun tarkastuspisteen perustaitojen oppimisen varmistamiseksi.

– Perustaidot kuten lukeminen, kirjoittaminen ja laskeminen ovat oppimisessa välttämättömiä taitoja, joita haluamme tällä mallilla vahvistaa, lauantaina Helsingissä kokoontuneen puoluevaltuuston kannanotossa todetaan.

Keskusta arvostelee hallituksen rajuja koulutusleikkauksia.

– Pääministeri [Petteri] Orpon mukaan koulutus on hallituksen erityissuojelussa. Tästä huolimatta hallitus leikkaa surutta oppimisen edellytyksiä. Hallitus on päätöksillään rapauttanut koulutusta kaikilla tasoilla, osaa juustohöylällä ja osaa kirveellä, puoluevaltuusto toteaa.

– Tilanteessa, jossa talous huutaa kasvua ja työllisyyden nousua, on kummallista, että ammatillisesta koulutuksesta ja korkeakoulujen perusrahoituksesta leikataan rajusti. Aikuiskoulutustuki on lopetettu kokonaan ja vapaasta sivistystyöstä, muun muassa kansalaisopistoista leikataan. Samaan aikaan jo valmiiksi vaikeuksissa olevaa peruskoulua näivetetään kuntien rahoitusta vähentämällä.

Keskustan mukaan hallituksen 75 miljoonan euron leikkaus kuntien peruspalveluiden valtionosuuksiin osuu kipeästi peruskouluihin, varhaiskasvatukseen ja toisen asteen koulutukseen.

– Päätöksen seurauksena luokkien ryhmäkoot kasvavat, oppilaiden tuki vähentyy ja oppimateriaaleista säästetään. Hallitus pakottaa – jälleen kerran – kunnat tekemään likaisen työn eli toteuttamaan säästöt valtiovallan puolesta.

Keskusta muistuttaa, että Suomen talous tarvitsee menestyäkseen korkeasti koulutettuja osaajia sekä kotimaasta että ulkomailta.

– Ilman osaavaa työvoimaa emme voi vastata muuttuvan työn haasteisiin ja hyödyntää uusia mahdollisuuksia, joita teknologinen kehitys ja innovaatiot tarjoavat

Kannanotossa huomautetaan, että ammatillisesta koulutuksesta on tällä hallituskaudella leikattu jo aikaisemmin 120 miljoonaa euroa.

– Tämä tarkoittaa 11 000 opiskeluvuoden vähennystä hallituskauden aikana. Päätös on jyrkästi ristiriidassa työmarkkinoiden tarpeiden kanssa. Ammatillisen koulutuksen leikkaukset vaarantavat opetuksen laadun, ja täten yritykset eivät saa riittävästi osaavia työntekijöitä.

Ammatillisessa ja lukiokoulutuksessa käyttöön otettava lukukausimaksu EU- ja ETA-maiden ulkopuolelta tuleville opiskelijoille johtaa vääjäämättä pienten lukioiden ja ammattikouluyksiköiden lopettamisiin, keskusta varoittaa.

– Ulkomaalaiset opiskelijat ovat olleet monille lukioille ja oppilaitoksille elinehto ja Suomelle potentiaalinen lääke osaajapulaan. Maksujen sijaan on varmistettava, että ulkomailta tulevat nuoret haluavat ja voivat jäädä Suomeen työskentelemään opintojensa jälkeen, puoluevaltuusto linjaa.

Keskusta on huolissaan siitä, että pienten koulujen loppuminen pakottaa nuoret muuttamaan opintojen perässä pois kotoa jo 16-vuotiaana.

– Lukiokoulutuksen loppuminen johtaa myös monessa pienessä kunnassa peruskoulun opetusmahdollisuuksien heikentymiseen ja näin yhdenvertaisen koulutuksen alueelliseen eriytymiseen, kannanotossa todetaan.

Keskustan mukaan sivistyksestä ei saa tulla vain harvojen oikeutta esimerkiksi postinumeron, elämänvalintojen, iän tai kansalaisuuden perusteella.

– Keskusta on koulutuksen elitismiä vastaan. Pidämme kiinni tutkintokoulutuksen maksuttomuudesta ja mahdollisuuksien tasa-arvosta kaikille suomalaisille.

Lue myös

Trump allekirjoitti lain Venäjä-pakotteista

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump allekirjoitti perjantaina Yhdysvaltain aikaa lain uusista pakotteista Venäjälle sen...
19.9.2026 16:26

Polttoaineen hinta voi nousta Ruotsissa, jos hallitusneuvottelut venyvät – väliaikaiset veronalennukset voivat raueta

Suomesta on rynnitty joukolla länsinaapuriin halvemman bensiinin ja dieselin perässä.
19.9.2026 16:11

Trump sanoi häätävänsä useita medioita Valkoisesta talosta

CNN:n mukaan Trumpin kieltoaikeet ovat laiton hyökkäys lehdistönvapautta vastaan.
19.9.2026 15:58

Aihetunnisteet

Keskusta keskustan puoluevaltuusto koulutus Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Halla-ahon johtaman puhemiesneuvoston toiminnasta syntyi riita – Keskustan Ovaska: ”Eduskunnan arvovalta on vaakalaudalla”
Uutiset | 18.9.2026 15:15
Painava varoitus tuoreista tiedustelutiedoista: Kreml suunnittelee ”vahinkoiskuja” Nato-maihin
Uutiset | 18.9.2026 11:21
Mark Carney ei kumartele Washingtoniin – Kanadan pragmaattinen pääministeri rakentaa uusia liittolaisuuksia
Uutiset | 18.9.2026 13:38
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Suomen Luonto: Myrkyllinen hämähäkkilaji leviää Suomessa
Uutiset | 18.9.2026 10:54
Autot | Vaarallinen kaikilla nopeuksilla – pahamaineinen Chevrolet Corvair sekoitti GM:n pasmat ja USA:n valtapolitiikan
Uutiset | 16.9.2026 21:17
Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09
Keskustan Mattila kertoo nyt välihuudosta, jota PS:n Simula paheksui
Uutiset | 17.9.2026 19:03
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

Trump allekirjoitti lain Venäjä-pakotteista
Uutiset | 19.9.2026 16:26
Polttoaineen hinta voi nousta Ruotsissa, jos hallitusneuvottelut venyvät – väliaikaiset veronalennukset voivat raueta
Uutiset | 19.9.2026 16:11
Trump sanoi häätävänsä useita medioita Valkoisesta talosta
Uutiset | 19.9.2026 15:58
Professori: Kehitystahdin hidastaminen ei pysäytä tekoälyn kehitystä – ”Tarvitaan jokin muu ratkaisu”
Uutiset | 19.9.2026 15:55
Työntekijät eivät nyt uskalla jäädä kotiin sairastamaan, sanoo asiantuntija – Pelkona työpaikan menetys
Uutiset | 19.9.2026 15:41
Keskustan Lohi: Työnantajan sivukulut pitää puolittaa työllistämisen helpottamiseksi
Uutiset | 19.9.2026 15:31
Kaksi ministeriä jäi rannalle Ruotsin vaaleissa – Ääntenlaskenta valmistui
Uutiset | 19.9.2026 15:25
Nato, Tanska ja Yhdysvallat ylistivät kilpaa Grönlanti-sopimusta – ”Vahvistaa Arktisen alueen turvallisuutta”
Uutiset | 19.9.2026 15:17
Tutkija Grönlanti-sovusta: ”Trumpin kanssa mikään ei ole lopullista tai täysin ohi”
Uutiset | 19.9.2026 15:12
Tuuli tuivertaa viikonloppuna – Luvassa myös kuuromaisia sateita
Uutiset | 19.9.2026 11:35
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09
Keskusta tuuletti hallituksen maatalouspakettia eduskunnassa: ”Historian vaikuttavin välikysymys”
Uutiset | 16.9.2026 18:38
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Trump allekirjoitti lain Venäjä-pakotteista
Uutiset | 19.9.2026 16:26
Polttoaineen hinta voi nousta Ruotsissa, jos hallitusneuvottelut venyvät – väliaikaiset veronalennukset voivat raueta
Uutiset | 19.9.2026 16:11
Trump sanoi häätävänsä useita medioita Valkoisesta talosta
Uutiset | 19.9.2026 15:58
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen katseen on käännyttävä myös etelään
Mielipide | 18.9.2026 13:26
Lukijalta: Bensapopulistit voivat vielä pelastautua
Mielipide | 18.9.2026 11:04
Lukijalta: Katse pohjoiseen entistä tarkemmin
Mielipide | 18.9.2026 9:18
Lukijalta: Suomen uudistuttava perusteellisesti ekologisesti kestäväksi
Mielipide | 17.9.2026 12:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste