Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Säähän tulossa käänne

9.2.2026 2:31
Lue lisää 
Turkki
Ruotsalaisjournalisti Joakim Medin kuvattuna Qamishlissä Syyriassa 22. helmikuuta. (Kuva: Massoud Mohammed / AFP / Lehtikuva)

Ruotsalaistoimittaja oikeuden edessä Turkissa presidentin loukkaamisesta

STT / Niilo Simojoki 30.4.2025 8:00, muokattu 30.4.2025 9:24
a– a+
Turkki

Turkissa alkaa tänään oikeudenkäynti vangittuna olevaa ruotsalaista toimittajaa Joakim Mediniä vastaan. Häntä syytetään sekä presidentti Recep Tayyip Erdoganin kunnian loukkaamisesta että osallistumisesta terroristijärjestöön. Keskiviikon oikeudenkäynti koskee kunnianloukkausta.

Medin otettiin kiinni Istanbulin lentokentällä maaliskuun lopulla, kun hän saapui Turkkiin aikomuksenaan raportoida Erdoganin hallinnon vastaisista mielenosoituksista. Mediniä uhkaa molemmista syytteistä yhteensä enimmillään 12 vuoden vankeus.

Turkin presidentinkanslian mukaan syytteet juontavat tammikuuhun 2023, jolloin Tukholmassa pidettiin kurdiaktivisten (PKK/KCK) mielenosoitus Turkkia vastaan. Mielenosoituksessa nähtiin myös presidentti Erdogania esittävä nukke, jota roikutettiin ilmassa jaloistaan. Tapaus heitti lisää kapuloita rattaisiin Ruotsin Nato-jäsenyystiellä.

Turkkilaisten mukaan Medin oli yksi mielenosoitukseen osallistuneista. Presidentinkanslia korostaa, ettei syytteillä Mediniä vastaan ole mitään tekemistä tämän journalistisen toiminnan kanssa.

Medinin oikeusavustajat ja ETC-lehti, jolle hänen piti raportoida Turkin mielenosoituksista, ovat täysin päinvastaista mieltä.

– Molempien syytteiden ja asiakirjojen huolellisen läpikäynnin jälkeen kuva on hyvin selvä: Joakimia syytetään vain ja ainoastaan hänen journalistisesta toiminnastaan, asianajaja Veysel Ok sanoo lehdessä.

Medin on aiemmin raportoinut useaan otteeseen tilanteesta kurdialueilla niin Turkissa kuin muun muassa Syyriassa ja kirjoittanut aiheesta kirjan.

Keskiviikon oikeudenkäynti on avoin, eli se videoidaan ja medialla on pääsy oikeussaliin.

Ulkopoliittisen instituutin vanhemman tutkijan Toni Alarannan mukaan tämä on jossain määrin poikkeuksellista ja Medinin kannalta hyvä merkki, koska hänellä ja hänen puolustajillaan on mahdollisuus saada näkemyksensä kuulluksi.

Positiivista on myös se, että oikeusprosessi käynnistyi suhteellisen pian eli vain kuukausi Medinin kiinnioton jälkeen.

Ruotsin mediassa on spekuloitu oikeudenkäynnin taustalla olevan kenties halu antaa varoittava esimerkki muille Turkin tilanteesta raportoimiaan pyrkiville toimittajille. On myös esitetty arvioita, että Turkki yrittäisi uudistaa Nato-jäsenyysprosessin aikaisia vaatimuksiaan joidenkin Ruotsissa asuvien henkilöiden luovuttamisesta.

Alarannan mukaan taustalla voi olla myös Turkin sisäpolitiikka. Maan hallitus käy paraikaa kriittisessä vaiheessa olevia neuvotteluja PKK:n kanssa järjestön riisumisesta aseista.

– On mahdollista, että siellä on tarve näyttää kotiyleisölle, että samalla kun neuvottelut ovat käynnissä niin voidaan tarvittaessa myös pitää yllä kovaa linjaa PKK:n toimintaa kohtaan. Koko prosessi on Turkin sisällä aika herkkä aika, Alaranta kertoo.

– Vähän erikoiseen aikaan tämä (oikeudenkäynti) nyt joka tapauksessa tulee, hän lisää.

Oikeudenkäynnin lopputulosta on Alarannan mukaan vaikea ennustaa. Hänen mukaansa on kuitenkin selvää, että varsinkin tällaisissa korkea profiilin oikeudenkäynneissä tuomioistuimet ovat Turkissa hyvinkin paljon poliittisessa ohjauksessa.

– On varmaan hyvin paljon Erdoganista kiinni, kuinka kauan hän haluaa tällaisen tapauksen pysyvän agendalla, Alaranta sanoo.

Hän muistuttaa viime syksyn tapauksesta, jossa iranilaissyntyinen Suomen kansalainen pidätettiin Istanbulissa. Hän sai niin ikään kovat syytteet PKK:hon kuulumisesta. Kolmen kuukauden tutkintavankeuden jälkeen kaikista syytteistä yhtäkkiä luovuttiin ja nainen pääsi palaamaan Suomeen.

Alarannan mukaan 12 vuoden vankeustuomio ruotsalaiselle toimittajalle olisi huomattava rasite Turkin ja muun Euroopan suhteille.

– Ehkä tässä vaiheessa olettaisin, että tässä pidetään jonkin aikaa teatteria päällä ja sitten se saattaa unohtua, hän pohtii.

Medinin pikaista vapautumista odottaa ainakin vaimo Sofia Axelsson, jonka on määrä synnyttää pariskunnan ensimmäinen lapsi kesällä.

Ensimmäinen Turkissa tuomittu EU-maan toimittaja oli vuonna 2017 vankeustuomion saanut Suomen ja Turkin kaksoiskansalainen, nykyinen STT:n toimittaja Ayla Albayrak. Albayrak työskenteli tuolloin amerikkalaisen Wall Street Journal -lehden Istanbulin-toimituksessa.

Vankeustuomio kumottiin seuraavan vuonna valitustuomioistuimessa, mutta tapaus on edelleen auki syyttäjän vietyä sen Turkin ylimpään oikeusasteeseen, jonka päätöstä odotetaan yhä.

Lue myös

Kaikkonen vaatii kotitalousvähennyksen palauttamista – "Yksi hallituksen lyhytnäköisimmistä päätöksistä"

Keskustajohtajan mukaan hallituksen tekemä leikkaus on heikentänyt työllisyyttä.
9.2.2026 9:11

Japanin pörssissä ennätyslukemat LPD:n ennustetun vaalivoiton myötä

Ennusteen mukaan valtapuolue LDP on voittamassa ainakin 310 paikkaa maan 465-paikkaisesta parlamentin alahuoneesta.
9.2.2026 7:19

Demokratia-aktivisti ja mediamoguli Jimmy Lai tuomittiin 20 vuoden vankeusrangaistukseen

Oikeudenkäyntiä on luonnehdittu Hongkongin lehdistönvapauden kuoliniskuksi.
9.2.2026 6:02

Aihetunnisteet

journalismi Ruotsi Turkki Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Miksi maailman kriisien kuvastoon kuuluu valkoinen Toyota-maasturi? Jäljet johtavat Gibraltarille
Uutiset | 7.2.2026 21:35
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Kun Katajanokalta pääsi Kanadaan – linjalaiva Aleksandr Pushkin tarjosi Atlantin ylityksen neuvostoluksuksella
Uutiset | 6.2.2026 21:04
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Mikko Polvinen avoimena suuren päätöksensä taustoista: ”Nyt vihdoin voin sanoa ääneen” 
Uutiset | 6.2.2026 15:23
Esso, Union, BP, Finnoil…minne katosivat takavuosien tutut huoltoasemaketjut?
Uutiset | 24.3.2024 14:00
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
Tässä on Suomen kielen pisin sana – erikoinen keksintö 1920-luvulta
Uutiset | 2.2.2026 21:00
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

Kaikkonen vaatii kotitalousvähennyksen palauttamista – ”Yksi hallituksen lyhytnäköisimmistä päätöksistä”
Uutiset | 9.2.2026 9:11
Japanin pörssissä ennätyslukemat LPD:n ennustetun vaalivoiton myötä
Uutiset | 9.2.2026 7:19
Demokratia-aktivisti ja mediamoguli Jimmy Lai tuomittiin 20 vuoden vankeusrangaistukseen
Uutiset | 9.2.2026 6:02
Portugalissa sosialistipuolueen Seguro ottamassa presidentinvaalien voiton 67 prosentin äänisaaliilla
Uutiset | 9.2.2026 5:00
Kosovon entisen presidentin sotarikosoikeudenkäynnissä alkavat loppupuheenvuorot
Uutiset | 9.2.2026 3:01
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Jokioisten Leipä menetti tehtaansa jo toistamiseen rajussa tulipalossa
Uutiset | 9.2.2026 2:28
Espanjan veturinkuljettajat menevät lakkoon kolmeksi päiväksi
Uutiset | 9.2.2026 2:16
Trump: Kiinan Xi tulossa vierailulle
Uutiset | 9.2.2026 1:55
Sotarikoksista tuomittua venäläistä Rusitsh-taistelijaa kuullaan hovioikeudessa
Uutiset | 9.2.2026 1:31
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
”Meni vaalipuheeksi” – Halla-ahon puhe eduskunnassa hämmästytti keskustan kansanedustajia
Uutiset | 4.2.2026 16:46

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen vaatii kotitalousvähennyksen palauttamista – ”Yksi hallituksen lyhytnäköisimmistä päätöksistä”
Uutiset | 9.2.2026 9:11
Japanin pörssissä ennätyslukemat LPD:n ennustetun vaalivoiton myötä
Uutiset | 9.2.2026 7:19
Demokratia-aktivisti ja mediamoguli Jimmy Lai tuomittiin 20 vuoden vankeusrangaistukseen
Uutiset | 9.2.2026 6:02
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Synnytyksestä synninpäästöön
Mielipide | 6.2.2026 13:47
Lukijalta: Tiedon ja taidon vapaa valtatie
Mielipide | 5.2.2026 12:30
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Perhepolitiikka ratkaisee Suomen tulevaisuuden
Mielipide | 3.2.2026 14:51

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste