Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Rajua puhetta Venäjällä: Talous on ”romahduksen partaalla”, syksyllä uhkaa ”se, mitä tapahtui 1917”

24.4.2026 21:53
Lue lisää 
Lapin sota -sarja
Lapin sota ja ylipäätään Suomen sodat loppuivat Kilpisjärvelle huhtikuussa 1945. (Kuva: CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.fi) / Wikimedia Commons)

Historia | Lapin sodan aseet vaikenivat monelle matkailijalle tutussa paikassa

Lapin sodan viimeiset laukaukset ammuttiin päivälleen 80 vuotta sitten
Lauri Heikkilä 25.4.2025 20:00, muokattu 25.4.2025 8:16
a– a+
Lapin sota -sarja

Vaikka muu maa eli jo rauhan aikaa, Lapissa sodittiin alkusyksystä 1944 loppukevääseen 1945. Ja siinä missä suurin osa Lapin sodan taistelijoista pääsi siviiliin joulukuuhun 1944 mennessä, osa jatkoi vielä huhtikuun loppuun.

Päivälleen 80 vuotta sitten ammuttiin Lapin sodan viimeiset laukaukset.

Sota oli edennyt lokakuun 1944 lopussa Käsivarren Lapin tuntumaan, kun taistelu Muoniosta oli päättynyt Saksan vetäytymiseen. Saksa vetäytyi Sturmbock-linjaan Käsivarren puoliväliin.

Suomi oli kotiuttanut suurimman osan joukoistaan, eikä sillä ollut kuin kuutisen sataa sotilasta saksalaisten linnoitteita ja tuhansien miesten ylivoimaa vastaan. Käytännössä Suomen piti odottaa saksalaisten vetäytymistä.

Näin tapahtui 10. tammikuuta. Saksa alkoi vetäytyä kohti Kilpisjärveä ja lopulta Norjaa. Norjassa saksalaisia suojasi Lyngen-linja, joka kulki vähän matkaa myös Suomen Kilpisjärvellä. Lyngen oli heikompi, mutta Norjan teiden takia miehittäjälle tärkeä puolustuslinja.

Pitkin talvea suomalaisten ja saksalaisten partiot kävivät satunnaista laukaustenvaihtoa. Saksalaiset vetäytyivät hallitusti suomalaisten seuratessa perästä. Huhtikuussa 1945 Saksa hallitsi enää pientä osaa Suomen alueesta.

Saanatunturin kupeeseen on pystytetty muistokivi laattoineen Lapin sodan viimeisen laukaustenvaihdon kunniaksi. Laattaan on tosin päätynyt se päivämäärä, jona saksalaiset poistuivat Suomesta. (Kuva: Lisenssi / Wikimedia Commons)

Huhtikuun 25. päivänä kaksi tiedustelupartiota kohtasi toisensa lähellä Suomen ja Norjan rajaa. Kohtaaminen ei ollut käydyn sodan mittapuulla kovin dramaattinen, mutta historiallinen se oli.

Saksalainen ja suomalainen tiedustelupartio avasivat tulen toisiaan vastaan. Kuolonuhreilta vältyttiin ja saksalaiset vetäytyivät.

Tuo hetki päivälleen 80 vuotta sitten jäi historiaan Suomen sotahistorian viimeisenä laukaustenvaihtona.

Paikalla on tänä päivänä muistolaatta. Se on helppo löytää Käsivarrentien varresta Saanatunturin juurelta hieman retkeilykeskuksen jälkeen ja ennen Saanatunturin polun lähtöpistettä. Paikasta on reilu seitsemän kilometriä matkaa Norjan puolelle.

Paikka on tuttu monelle matkailijalle, mutta toinen viimeisten laukausten tapahtumapaikka saattaa olla vielä tutumpi.

Kilpisjärveltä löytyy myös sotien viimeisten tykinlaukausten muistomerkki. (Kuva: Lisenssi / Wikimedia Commons)

Hieman aiemmin suomalaiset olivat ampuneet Lapin sodan viimeiset tykinlaukaukset Muotkatakassa noin 15 kilometriä Kilpisjärven kylältä etelään.

Muotkatakka tunnetaan Suomen maanteiden korkeimpana kohtana. 565,8 metrissä meren pinnan yläpuolella pysähtyy turisti jos toinenkin ihailemaan edessä siintävää Kilpisjärveä ja muita maisemia. Moni huomaa paikalla myös muistolaatan.

Korkealta oli luonnollisesti luontevaa tähdätä myös tykkituli. Suomen sotahistorian viimeisten tykinlaukauksien kunniaksi myös Muotkatakkaan on pystytetty muistomerkki.

Viimeiset saksalaiset poistuivat Suomen alueelta 27. huhtikuuta 1945, josta tulee sunnuntaina kuluneeksi 80 vuotta. Tuohon päättyivät Suomen sodat, ja päivää on vuodesta 1987 juhlistettu kansallisena veteraanipäivänä.

Muotkatakka tunnetaan Suomen maanteiden korkeimpana kohtana. (Kuva: Lisenssi / Wikimedia Commons)

Lapin sodasta on kulunut 80 vuotta. Viimeiset saksalaisjoukot poistuivat Suomen maaperältä huhtikuussa 1945. Suomenmaa seuraa juttusarjassa Lapin sodan tapahtumia ja siihen liittyviä ilmiöitä huhtikuulle saakka.

Lapin sota

Lue kaikki Suomenmaan Lapin sotaa käsittelevät jutut täältä.

Lue myös

Veteraanien rivit harvenevat nopeasti – Mielenkiintoinen selitys sille, milloin viimeinen heistä nukkuu pois

Elossa olevista veteraaneista suurin osa on oletettavasti Lapin sodan veteraaneja
30.3.2025 18:00

Natsi-Saksa hylkäsi järeän linnoituksen Käsivarren Lapissa – Jäljelle jäi villi huhu sotavangeista

Saksalaiset vetäytyivät Sturmbock-linnoituksestaan 80 vuotta sitten
10.1.2025 21:00

Viimeinen Lapin sodan kaatunut oli vasta 19-vuotias – "lasten ristiretki" oli verrattain rauhallinen sotavaihe, mutta verenvuodatukselta ei vältytty

Joulukuusta 1944 eteenpäin Lapin sotaa kävivät vain nuorimmat ikäluokat ja kantahenkilökunta
7.12.2024 10:00

Suomi vastaan Sturmbock – vihollisen ylivoima oli järisyttävä

Käsivarren asemasota oli ajallisesti mittavin vaihe Lapin sodassa
1.12.2024 10:00

Aihetunnisteet

Historia Kilpisjärvi Käsivarren Lappi Lapin sota lappi sotahistoria toinen maailmansota

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Löyhkä leviää taas – MTK:n mukaan se on hyvä merkki 
Uutiset | 23.4.2026 20:58
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Riikka Purralle näytettiin ovea, kun oppositio haukkui riihen antia kyselytunnilla – ”Aivan jäätävä epäonnistuminen”
Uutiset | 23.4.2026 18:44
Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
Huippututkijoiden kuolemat ja katoamiset herättävät kysymyksiä Yhdysvalloissa
Uutiset | 24.4.2026 22:20
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Takatalvi uhkaa jopa etelässä
Uutiset | 18.4.2026 13:30
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uusimmat

Kurvinen: Keskusta on pienten paikkakuntien ainoa tuki ja turva
Uutiset | 25.4.2026 12:11
Kaikkonen: Kehysriihi epäonnistui täysin, hallituksen luottamus mitataan
Uutiset | 25.4.2026 11:26
”Usko tulevaisuuteen on murennettu” – keskustan puoluevaltuutetuilta risuja hallitukselle
Uutiset | 25.4.2026 11:20
Kaikkonen haluaa nostaa tekoälyn Suomen uuden kasvun moottoriksi – ”Kyse on siitä, olemmeko kuskin vai matkustajan paikalla”
Uutiset | 25.4.2026 10:52
Kännissä ajanut mies törmäsi pakomatkan päätteeksi poliisiautoon Mikkelissä
Uutiset | 25.4.2026 10:34
Yhdysvaltojen ja Iranin määrä aloittaa neuvottelut Pakistanissa
Uutiset | 25.4.2026 10:31
Yhdysvallat vakuutti olevansa edelleen puolueeton Falklandin saarien omistuskiistassa
Uutiset | 25.4.2026 10:31
Luottoluokittajan arvio Suomen taloudesta synkkeni – Näin kommentoi Purra
Uutiset | 25.4.2026 10:20
Lentoyhtiöt kärvistelevät polttoaineen hintakriisissä – ”Aika pahalta näyttää”
Uutiset | 25.4.2026 10:07
Keskusta, SDP ja vihreät koolla Helsingissä
Uutiset | 25.4.2026 10:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
Riikka Purralle näytettiin ovea, kun oppositio haukkui riihen antia kyselytunnilla – ”Aivan jäätävä epäonnistuminen”
Uutiset | 23.4.2026 18:44
60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kurvinen: Keskusta on pienten paikkakuntien ainoa tuki ja turva
Uutiset | 25.4.2026 12:11
Kaikkonen: Kehysriihi epäonnistui täysin, hallituksen luottamus mitataan
Uutiset | 25.4.2026 11:26
”Usko tulevaisuuteen on murennettu” – keskustan puoluevaltuutetuilta risuja hallitukselle
Uutiset | 25.4.2026 11:20
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kannanotto Parolan terveysaseman puolesta
Mielipide | 24.4.2026 14:43
Lukijalta: Riskiraskaus ei ole valinta, miksi siitä rangaistaan maksulla?
Mielipide | 24.4.2026 9:29
Lukijalta: Hyvinvoiva perhe – kasvatuksen ikivanha osaaja
Mielipide | 23.4.2026 15:01
Lukijalta: Hallitus opettaa elämään velaksi, se on kehysriihen ydin!
Mielipide | 23.4.2026 14:55
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30
Lukijalta: “Ei kuulu meille tai minulle” – soten kallein lause
Mielipide | 22.4.2026 14:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Liisa Hyssälä Euroopan elintarviketurvallisuusviraston johtokunnan jäseneksi
Uutiset | 24.4.2026 17:38
Karjalan Keskustan piirikokous teki valintoja puoluevaltuustoon
Uutiset | 24.4.2026 17:24
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste