Lukijalta: "Sipilä oikeassa…"
Matti Tuominen totesi Juha Sipilän olleen oikeassa (Suomenmaa 17.4.). Anne Bernerin taksiuudistus kyllä helpotti ravintolasta kotiinpääsyä pääkaupunkiseudulla, mutta jätti asumattomat alueet melko tyhjän päälle muun muassa lääkärissä käynnin osalta.
Juha Sipilän hallituksen loppulasku ei liittynyt niinkään terveyskeskuksiin tai hoitoonohjaukseen, vaan ajatukseen yksityistää ja ulkoistaa kahdeksan miljardin euron erikoissairaanhoito tavalla, jolla sen palauttaminen enää yhteiskunnalle olisi ollut melko mahdotonta Euroopan unionissa tappion varalta.
Julkisesta monopolista olisi tehty parlamentaarisesti valvomaton kartelli täydellä vakuutusperiaatteella. Tämä tuskin lisäisi innovaatioita ja teollisuuden kilpailukykyä, mutta Juha Sipilähän olikin vain kevyen teollisuuden mies.
Sipilän hallitus lopetti kuntien asuntovallan siirtäessään asumistuen valtiolle, Kansaneläkelaitokselle. Soten teko alkoi 2003, kun Osmo Soininvaara miehekkäästi kieltäytyi hoitajamitoituksesta. Rasitteille ei ollut silloinkaan perälautaa.
Mitä tulee puolue-elämään, niin Sipilä hyväksyi Sinisen tulevaisuuden, puolueen, joka ei koskaan saanut missään vaaleissa ainuttakaan kansanedustajaa.
Sipilä oli melko hyvä harjoitus niin kuin Martti Ahtisaarikin ”politiikan ulkopuolisena”. Moni ei olisi ennättänyt niinkään pitkälle niinkään kohtuullisessa ajassa.
Kokoomuslaisuus olisi helpompaa ilman säilyttäneistöä, sosialidemokratia ilman sosialidemokraatteja, keskustalaisuus ilman keskustelua ja kirkko ilman uskovaisia.
Suomi on ollut osaksi väärässä vuodesta 2009, koska paheksuttavaa talouskasvua ei ole saatu aikaiseksi ja hyvinvointia on kannateltu valtion velalla.
Valtion polttoainekeskus saa nostaa energiaturvetta – Ruotsissa, metsiä ei saa hakata, jottei tule hiilinielumetsää, idänkauppaa ei saa käydä. Itse asiassa maan suurin toimiala on selittäminen tekemättömyyden perusteella.
Suomen epäonnistumisen varalta ehkä kannattaisi perustaa Etelä-Karjalan ja Kymenlaaksoon Karjalan valtio, jossa kaikki yrittäminen olisi sallittua. Iiro Viinaselle ja Juha Sipilälle voisi toteuttaa patsaan Hakaniemen torille, josta Maailmanrauha on jo poistettu.
Olli-Jukka Paloneva
Tällä palstalla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia.
Voit jättää kirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/