Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Korkein oikeus tuomitsi ex-ministeri Kulmunin erityisavustajana toimineen miehen rikoksista

24.9.2026 9:17
Lue lisää 
Politiikka
Annika Saarikko keskustan eduskuntaryhmän kokouksessa 21. elokuuta 2025. (Kuva: Jari Laukkanen)

Eduskunnan jättävä Annika Saarikko: "Politiikassa eniten kasvattavat hetket, jolloin on todella vaikeaa"

Olo on Saarikon mukaan haikea, mutta tahallista väärinymmärtämistä hän ei jää politiikasta kaipaamaan.
Samuli Vänttilä 22.8.2025 13:16, muokattu 22.8.2025 13:18
a– a+
Politiikka

Torstaina Annika Saarikko istahti viimeisen kerran kansanedustajana keskustan eduskuntaryhmän kesäkokouksen penkeille.

Syyskuun alussa hänellä on edessään vielä yksi eduskuntaryhmän kokous Arkadianmäellä, mutta sitten ura kansanedustajana on ohi. Saarikko aloittaa syyskuussa ylioppilaiden terveydenhoitosäätiön YTHS:n toimitusjohtajana.

Se on iso muutos. Saarikko on ollut poliitikko pitkään. Kansanedustaja vuodesta 2011, moninkertainen ministeri ja entinen keskustan puheenjohtaja. Ison osan aikuisiästään hän on hengittänyt politiikan maailmaa ja nähnyt kaikki sen käänteet läheltä.

– Luulen, että tähän liittyy paljon sellaista muutosta, jota en vielä tiedosta tai ymmärrä. Politiikka ei ole työ, vaan elämäntapa, Saarikko tiivistää Suomenmaalle kesäkokouksen yhteydessä Kokkolassa.

Olo on tottakai hieman haikea, Saarikko myöntää.

Taakse jäävät kiihkeät poliittiset debatit, intohimoinen maailmanparannus ja jatkuva politiikan syke. Taakse jäävät työkaverit, kaikki ne ihmiset, joiden kanssa on jaettu tiiviisti sitä maailmaa. Monista on tullut hyviä ystäviä.

– Luulen, että se ikäväkin konkretisoituu eri tavalla vasta sitten, kun politiikka oikeasti on jäänyt taakse. Nyt olen valtavan innostunut uudesta työstäni.

Annika Saarikko valittiin eduskuntaan ensimmäisen kerran vuonna 2011. Hän uusi paikkansa vuosien 2015, 2019 ja 2023 vaaleissa. KUVA: Jari Laukkanen

Saarikko kokee, että hänellä on juuri nyt hyvä hetki lähteä.

Keskustan tulevaisuudessa siintää taas pitkästä aikaa valoa. Gallupit ovat nousujohteisia ja oppositiopuolueelta löytyy taas itsetuntoa. Pinnan alla kuplii innostusta.

Saarikko sanoo sen tuntuvan pelkästään hienolta. Vaalikauden puolivälissä eletään hänen mukaansa yleensä aina kansalaisten luottamuksen uusjaon aikaa. Ja nyt keskusta on taas saamassa luottamuksesta osansa.

Monia voisi harmittaa, että juuri silloin täytyy hypätä sivuun. Se, kun myötäisen tuulen vaihe jää näkemättä. Saarikko ei kuitenkaan myönnä kokevansa niin.

Sellaisetkin vaiheet hän on jo urallaan nähnyt. Hän on myös nähnyt huiman nousun, sitä seuraavan putoamisen ja rajut tappion hetket rämpimisineen.

– Koen, että politiikassa eniten kasvattavat juuri ne hetket, jolloin on todella vaikeaa. Nyt osaan olla kiitollinen kaikista kipeistäkin kokemuksista.

– Olen antanut politiikalle paljon, mutta saanut siltä vielä paljon enemmän. En niinkään tarkoita poliittisia asemia, vaan niitä kaikkia kokemuksia mitä se on tuonut.

Kyllästymisestä politiikkaan Saarikko ei kuitenkaan halua omalla kohdallaan puhua.

Yhteiskuntapoliittista nälkää riittää hänen mukaansa yhä. Jossain kohti elämää tulee kuitenkin tunne, että olisi aika kääntää sivua. Ja sitä Saarikko kertoo miettineensä kuluneen vuoden aikana usein.

– Luulen, että oikea aika tehdä muutos on silloin, kun ihminen alkaa kyselemään itseltään, että pitäisiköhän jonkun asian elämässä muuttua.

Toki se kaikki liittyy myös ikään, Saarikko sanoo. Siihen, mitä on ehtinyt jo tehdä, ja mitä ehtii vielä kaiken tämän jälkeen.

– Voisin tiivistää sen niin, että minulla on voimakas tarve oppia nyt jotain uutta. Voin jättää politiikan hyvällä mielellä, erota niin sanotusti ystävinä.

Keskustan puheenjohtajaksi Annika Saarikko valittiin vuonna 2020 Oulussa. KUVA: Petra Pöyliö

Moni on sanonut Saarikolle ymmärtävänsä, että hän jättää politiikan lasten takia. Niinkään Saarikko ei ajattele.

Politiikkaa tehdään hänen mukaansa juuri lasten vuoksi, sillä politiikassa rakennetaan aina tulevaisuutta.

– En missään nimessä halua viestittää, etteikö tämä olisi mahdollista vanhemmille. Tottakai se vaatii pienten lasten vanhempana paljon, mutta toivottavasti olen voinut osaltani raivata tilaa sille, että silti se on mahdollista.

– Mutta onhan se selvää, että pikkulapsiarkeen uusi työni solahtaa luultavasti helpommin.

Entä mitä Saarikko ei jää politiikasta kaipaamaan? Sellaisiakin asioita olettaisi liki kaiken nähneellä poliitikolla olevan useampia.

Tulee pieni hiljaisuus.

– Sellaista ohipuhumista ja tahallista väärinymmärtämistä, jota liittyy paljon politiikan näyttämöpuoleen, Saarikko vastaa viimein.

Hän tarkentaa, ettei tarkoita kovia neuvotteluita hallituksissa tai keskustan sisällä. Hän ei myöskään tarkoita niitä kiivaita keskusteluja, joissa ollaan oltu rajusti eri mieltä.

Kyse on Saarikon mukaan tahallisesta ohipuhumisesta, toisen sanojen vääristelystä ja väärinymmärtämisestä, jota poliitikot luovat itse. Mutta myös media pyrkii rakentamaan vahvoja jakolinjoja ja vastakkainasetteluja dramaattisemmaksi kuin ehkä olisi tarpeen.

– Kiittävimmät palautteet ihmisiltä ovat aina tulleet siitä, kun he ovat kuulleet rakentavaa puhetta vaikkapa kyselytunnilla. On hyvä huomata, että suomalaiset antavat sille yhä arvonsa.

Saarikko kuitenkin korostaa, ettei politiikan likasankopuoli ollut hänen syynsä lähteä.

– Päinvastoin ajattelen, että tämä aika tarvitsee kokeneita päättäjiä mutta myös uusia näkemyksiä. Minun työni vain tuli tällä erää täyteen.

Annika Saarikko kertoi kesäkuun alussa jättävänsä politiikan syyskuussa. Hänet ikuistettiin valokuvaan pääministeri Petteri Orpon kanssa eduskunnassa 6. kesäkuuta 2025. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Yhteiskunnallisuutta Saarikko ei kuitenkaan jätä. Uusi työ YTHS:n johdossa on tiukasti kiinni koko suomalaisen terveydenhuollon haasteissa.

Saarikon mukaan se tekee tehtävästä kiinnostavan. Sote-puolen asiat ovat hänelle tuttuakin tutumpia ministerivuosilta. Nyt kohteena ovat nuoret aikuiset, mutta kysymykset palvelujen riittävyydestä, sisällöstä ja hoitoon pääsemisestä ovat ihan samoja.

– YTHS:n kohderyhmän ihmisistä rakentuu Suomen tuleva työelämä. On todella tärkeää, missä kunnossa he ovat sekä mieleltään että fyysisesti.

Isoimpana haasteenaan Saarikko pitää nuorten aikuisten pahoinvointia ja mielenterveyspalveluiden kykyä vastata siihen.

Saarikko toivoo, että hän voisi tuoda nuorten aikuisten ääntä myös kuuluvammin esiin yhteiskunnalliseen keskusteluun.

Nykyisellään se tuppaa hänen mielestään jäämään hieman jalkoihin. Huoli heistä on jollain tapaa ulkokohtaista.

– Yhteiskunnassa helposti ajatellaan, että jotenkin ne nuoret kuulemma voi huonosti ja ilmastonmuutoskin kuulemma ahdistaa ja koronakin taisi olla heille hankala. Mutta me emme kohtaa heitä tarpeeksi.

Syy siihen on Saarikon mukaan suuruuden ekonomia. Politiikassa kuuluu usein vahvasti niiden ääni, jotka ovat ikäluokaltaan isompia ja äänestävät ahkerimmin.

– Mutta tämä uusi sukupolvi on monelle vähän tuntematon arvoitus. Sen takia se kiehtoo minua ja näen heidän asiansa todella tärkeänä.

Lue myös

"Hirvittää" – Terveydenhuollon ja ammattikoulutuksen tilanne huoletti ihmisiä Kokkolan kadulla

Hallituksen tekemät leikkaukset saivat osakseen arvostelua keskustan eduskuntaryhmän kesäkokouksen yleisötapahtumassa
22.8.2025 9:10

"Nämä luvut eivät riitä" – Kysyimme kansanedustajilta, missä keskustan pitäisi nyt näyttää kyntensä

Keskustan täytyy haastaa hallitusta etenkin talous- ja työllisyysasioissa, keskustanelikko sanoo.
21.8.2025 14:59

Keskustan Kurvinen: Hallitus on näyttönsä antanut – "Kasvu-Kaikkonen" on paras pääministeriehdokas

Keskustan kasvulistalta löytyvät yhteisöveroreformi ja toimenpidepaketti rakennusalalle
21.8.2025 14:35

Aihetunnisteet

Annika Saarikko Keskusta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Miksi koira kallistelee päätään? Tutkimus selittää hellyttävän eleen taustaa
Uutiset | 22.9.2026 22:07
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
Entinen työministeri sätti hallituksen työllisyystoimet – ”Kaiken maailman seteleitä ja julkisuustemppuja”
Uutiset | 23.9.2026 13:36
Nato-pomolta pahaenteinen varoitus: Putin puskee länttä ansaan
Uutiset | 23.9.2026 9:56
Prinsessa Astrid siunattiin haudan lepoon Norjassa – Kuningas Haakon kantoi arkkua
Uutiset | 23.9.2026 15:41
Varoitus: Yksi virhe makuuhuoneessa altistaa sydänsairaudelle
Uutiset | 22.9.2026 22:35
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Halla-ahon johtaman puhemiesneuvoston toiminnasta syntyi riita – Keskustan Ovaska: ”Eduskunnan arvovalta on vaakalaudalla”
Uutiset | 18.9.2026 15:15
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30

Uusimmat

”Suomalaisilla ei ole varaa odottaa” – Savola: Jokainen sentti dieselin hinnassa maksaa kuljetusalalle 12 miljoonaa
Uutiset | 24.9.2026 11:21
Razmyar: Puolueilta tarvitaan yhteinen vaalirauhan julistus
Uutiset | 24.9.2026 11:06
Valtonen ja Kalifornian kuvernööri sopivat yhteistyöstä
Uutiset | 24.9.2026 10:30
Tuottajajärjestöt epäilevät S-ryhmää kilpailulain vastaisesta menettelystä
Uutiset | 24.9.2026 10:22
Ennuste: Ruuan hinnannousu kiihtyy ensi vuonna
Uutiset | 24.9.2026 10:02
Tutkija: Merzin liittokanslerin päivät tuskin luetut – puoluepomon vaihto ei ole mahdottomuus
Uutiset | 24.9.2026 10:00
Ruotsalaismedia: Taalainmaan vaalivilppiepäilystä tutkitaan kolmea ihmistä, yhdellä taustallaan rikostuomioita
Uutiset | 24.9.2026 9:56
Fingrid arvioi sähkön riittävän talvella, jos suuremmilta vikaantumisilta vältytään
Uutiset | 24.9.2026 9:52
Yhdysvalloissa oikeus määräsi Trumpin hallinnon päästämään porttikiellon saaneet mediat takaisin Valkoiseen taloon
Uutiset | 24.9.2026 9:26
Korkein oikeus tuomitsi ex-ministeri Kulmunin erityisavustajana toimineen miehen rikoksista
Uutiset | 24.9.2026 9:17
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Suomalaisilla ei ole varaa odottaa” – Savola: Jokainen sentti dieselin hinnassa maksaa kuljetusalalle 12 miljoonaa
Uutiset | 24.9.2026 11:21
Razmyar: Puolueilta tarvitaan yhteinen vaalirauhan julistus
Uutiset | 24.9.2026 11:06
Valtonen ja Kalifornian kuvernööri sopivat yhteistyöstä
Uutiset | 24.9.2026 10:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Luonnos keskustan uudeksi periaateohjelmaksi
Mielipide | 23.9.2026 13:05
Lukijalta: Pelkkä tekoälyn ennakkotestaus ei riitä
Mielipide | 23.9.2026 10:23
Lukijalta: Mistä STEA-leikkauksissa oikeasti on kyse?
Mielipide | 22.9.2026 13:25
Lukijalta: Yhtenäistä kansaa ei voita mikään
Mielipide | 22.9.2026 12:05

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mehtälä: Kuljetustuen leikkaus on pohjoisen pk-yrityksille vakava isku
Uutiset | 23.9.2026 16:18
Vesaiset kehottaa huomioimaan kaikenikäiset lasten leikkipaikoilla ja koko perheen tapahtumissa
Uutiset | 22.9.2026 18:06
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste