Asemiehet surmasivat 11 ihmistä Etelä-Afrikassa hyökkäyksessä pientilalle
Etelä-Afrikan Durbanissa 11 ihmistä on kuollut asemiesten pientilalle tekemässä hyökkäyksessä, kertoi paikallishallinto keskiviikkona. Yksi uhreista oli raskaana ollut nainen.
Hyökkäys tapahtui myöhään tiistaina paikallista aikaa. Paikallisen televisiokanavan mukaan tekijät pakottivat uhrinsa samaan huoneeseen ennen ampumista. Kaksi ihmistä selvisi hengissä hyökkäyksestä.
– Tämänhetkisen tiedon mukaan kolmetoista miestä ja yksi raskaana ollut nainen olivat juhlimassa talon sisällä, kun kolme miestä saapui ja avasi tulen, kertoi paikallisen poliisin tiedottaja Robert Netshiunda eteläafrikkalaismedia IOL:n mukaan.
Hyökkäyksen motiivi ei ollut heti selvä. Etelä-Afrikassa on paljon sekä laillisia että laittomia aseita, ja maata piinaavat yleiset ampuma-aserikokset. Väkivalta liittyy usein jengien välienselvittelyihin.
– Alustavat tutkimukset ovat paljastaneet, että osa uhreista oli entuudestaan rikospoliisin tiedossa liittyen laittomaan toimintaan, poliisin tiedottaja kertoi IOL:lle.
Maassa on käynnissä verisen hyökkäyksen tekijöiden metsästys.
Etelä-Afrikan murhatilastot lukeutuvat maailman synkimpiin. Yli 60 miljoonan asukkaan maassa tapetaan noin 60 ihmistä päivässä. Maaliskuussa maan asevoimat lähetettiin poliisin tueksi pahimpiin väkivallan pesäkkeisiin.
Maan presidentti Cyril Ramaphosa on kutsunut käsistä riistäytynyttä rikollisuutta suurimmaksi Etelä-Afrikkaan kohdistuvaksi uhkaksi.
Etelä-Afrikan väkivaltarikollisuudella on myös kansainvälisten suhteiden ulottuvuutensa. Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin hallinto on arvostellut Etelä-Afrikkaa erityisesti valkoiseen väestönosaan kohdistuvasta väkivallasta ja vihamielisestä retoriikasta.
Trumpin hallinto on kohdistanut viisumirajoituksia eteläafrikkalaisiin, joiden katsotaan edistäneen valkoisen väestönosan syrjintää, ja toisaalta uudistanut turvapaikkapolitiikkaansa siten, että vuoden 2027 turvapaikat Yhdysvaltoihin myönnetään lähes pelkästään Etelä-Afrikan valkoisen afrikaaneriväestön jäsenille.
Etelä-Afrikka on kiistänyt syytökset siitä, että maassa kohdistettaisiin erityistä vainoa valkoiseen väestönosaan. Asiantuntijat ovat tyrmänneet Trumpin hallinnon väitteet, että afrikaanereihin kohdistuisi kansanmurha, kertoi BBC viime vuonna Trumpin hallinnon aloittaessa turvapaikkojen myöntämisen afrikaanereille.