Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Analyytikot: Ukraina pysäytti Venäjän keväthyökkäyksen – jyrkkä ero viime vuoteen

4.6.2026 22:16
Lue lisää 
Eduskuntavaalit2019

Analyysi: Neljäs paikka liipaisimella – keskusta yrittää kynsin ja hampain pitää kiinni asemistaan Lapin vaalipiirissä

Lappilaisia pidetään puolueuskollisuuden perikuvana, mutta liikkuvien äänestäjien osuus on pohjoisessakin kasvanut
Risto Luodonpää 16.3.2019 10:00, muokattu 19.3.2019 9:48
a– a+
Eduskuntavaalit2019

Iso alue, mutta pieni vaalipiiri. Perinteiset ja vakiintuneet puolueasetelmat. Vähän vapaaehtoisia luopujia.

Siinä kiteytettynä reunaehdo Lapin vaalipiirissä käytävään taisteluunyhteensä seitsemästä eduskuntapaikasta.

Pohjoisen valtapuolue keskusta sai vuoden 2015 myötätuulen ansiosta pitkästä aikaa neljännen edustajan Arkadianmäelle.

Samalla keskusta palautti sen päiväjärjestyksen, mihin Lapissa ehdittiin tottua jo ennen vaalipiirin yhteispaikkamäärän supistumista.

Lappi on aina mielletty keskustan vahvaksi peruslinnakkeeksi. Gallupit näyttävät nyt kaakkoon, mutta Lapissa niiden merkitys vaalitulokseen on yleensä ollut keskimääräistä vähäisempi.

Vaikka keskustan ehdokaslistan täyttyminen jäi viime tippaan, tarjolla on monipuolinen kattaus. Pätevistä ehdokkaista menestyksen ei pitäisi jäädä kiinni.

Lappilaisia pidetään puolueuskollisuuden perikuvana, mutta liikkuvien äänestäjien osuus on pohjoisessakin kasvanut erityisesti nuorten keskuudessa.

Toki yhtälö toimii niinkin, että ei-puolueisiin sitoutuneilla on keskimäärin matalampi kynnys valita ehdokkaansa myös maakunnan valtaryhmän eli keskustan listalta.

Viime vaaleissa lähes 10 000 ääntä keränneen Katri Kulmunin noste on säilynyt läpi kauden, eikä Lapin äänikuningattareksi kohonneen keskustan varapuheenjohtajan tarvitse olla jatkopaikastaan isommin huolissaan.

Muista keskustan paikoista käydään tiukka taisto. Istuvat kansanedustajat ovat lähtökohtaisesti vahvoilla.

Markus Lohi ja Eeva-Maria Maijala ovat profiloituneet näkyviksi hahmoiksi sekä puolueen sisällä että omassa maakunnassa. Lohen osakkeita nostaa sekin, että viimeksi yli 3 000 ääntä kerännyt Liisa Ansala toimii nyt hänen vaalipäällikkönään.

Samassa kategoriassa kamppailee myös varakansanedustajana eduskunnassa jo piipahtanut Mikko Kärnä. Miehen persoona ja esiintymistyyli julkisuudessa jakavat mielipiteitä, mutta herättävät toisaalta huomiota kaukana Lapin ulkopuolellakin.

Some-ilmiöksi nousseen Kärnän vaalitulos onkin yksi keskustan suurimmista kysymysmerkeistä.

Naisia keskustan listalla on kuusi. Heistä neljä (Tanja Joona, Pigga Keskitalo, Meiju Marjanne Salmela ja Elli Tuominen) on mukana ensimmäistä kertaa tuoden kukin oman, kokonaisuutta hyvin täydentävän profiilinsa ehdokasjoukkoon.

Lapin piirin puheenjohtaja Petteri Salmijärvi ja Tanja Joonalle Peräpohjolan puheenjohtajakisan hävinnyt Sauli Martimo olivat ehdolla jo neljä vuotta sitten. Molempien äänisaalis voi tunnettavuuden myötä kasvaa, ja he huolehtivat samalla myös listan maantieteellisestä kattavuudesta.

Lapin keskustanuoria luotsaava Olli Rainio sekä rovaniemeläiset Petteri Ikäheimo ja Rauno Rantaniemi ovat tuoreina kasvoina hyviä haastajia. Varsinainen jokerikortti listalla on Lapin piirin pitkäaikainen toiminnanjohtaja Pekka Lehto.

Yksi mielenkiintoisimmista ennakkospekulaation aiheista on Paavo Väyrysen äänipotin uusjako.

Paikallisten arvioiden mukaan noin kaksi kolmasosaa ikonisen hahmon lähes 7 000 kannattajasta antaa äänensä kaikesta huolimatta keskustalle, koska ovat äänestäneet puoluetta koko ikänsä.

Loput pitkän linjan väyrysläisistä ilmaisevat protestinsa joko jäämällä kotiin tai hajaääninä muille puolueille, lähinnä perussuomalaisille.

Väyrysen puuhaama Seitsemän tähden liike tuskin aiheuttaa edes Lapissa merkittävää liikehdintää. Listan 13 ehdokasta on koottu lähinnä muihin puolueisiin tyytymättömistä, mutta suurelle yleisölle tuntemattomista nimistä.

Jos Väyrynen olisi pitänyt kansanedustajapaikkaa Lapista realistisena mahdollisuutena, hän olisi asettunut ehdokkaaksi kotimaakunnassaan.

Yhtä mahdottoman tehtävän edessä on viisi ehdokasta kasaan saanut Liike Nyt. Keskustataustaisen Heidi Alarieston värväämisestä huolimatta ryhmän merkitys jäänee pohjoisimmassa vaalipiirissä marginaaliseksi.

Perussuomalaisten menestyminen on suuri arvoitus myös Lapissa. Viime vaalien yli 16 000 ääntä ja tuoreet gallup-lukemat riittävät joka tapauksessa kirkkaasti eduskuntapaikan uusimiseen.

Uutta Hanna Mäntylä -ilmiötä tuskin on odotettavissa. Kesken kauden luopuneen Mäntylän äänipotista (8 072) melkoinen osa saattaa sitäpaitsi siirtyä muualle kuin perussuomalaisille.

Mutta kuka uusi perussuomalaisten edustaja Lapista voisi olla? Mäntylän tilalle eduskuntaan noussut Matti Torvinen loikkasi sinisiin ja sinetöi samalla tulevaisuutensa.

Perussuomalaisten listalta huomion kiinnittää se, että nuorin ehdokas on 39-vuotias, eikä listalle ole mahtunut kuin kaksi naista. Heistä torniolainen Kaisa Juuso voi tosin olla jopa varteenotettavin läpimenijä Timo Tolosen, Jouko Lampelan ja Kalervo Björkbackan ohella.

Katkerana kärsijänä keskustan nousukiidosta viime vaaleissa oli kokoomus. Puolueen ainoa tavoite on ottaa oma kiintiöpaikkansa takaisin.

Heikki Auton tippuminen eduskunnasta 6 200 äänen potilla ja alueen neljänneksi korkeimmalla äänimäärällä oli osoitus siitä, kuinka raadollista poliittinen peli Lapin kaltaisessa pienessä vaalipiirissä on.

Kokoomus on nyt pistänyt kovat piippuun solmimalla hyvissä ajoin vaaliliiton kristillisten kanssa. Fiksu temppu, joka olisi ollut hyvä vaalitaktinen veto myös keskustan tekemänä.

Viime kerralla kristillisten Pirkka Aallon keräämät reilu tuhat ääntä olisivat auttaneet Auton pysymistä Arkadianmäellä. Nyt kristillisiltä ja RKP:lta saatava vetoapu on vielä arvoitus. Tulitukea Auton paluulle tarjoaa myös nousussa oleva nuoremman polven kokoomusnousukas Sara Tuisku.

Vasemmistoliiton ja SDP:n nykyisten edustajapaikkojen uusimista Lapissa voi pitää lähestulkoon kiveenhakattuina.

SDP:n asemaa pönkittää puolueen valtakunnallisen gallup-nosteen ohella myös Johanna Ojala-Niemelän henkilökohtainen suosio.

Mikään ei viittaa siihen, että kannatus olisi laskussa, joten kemiläinen Pekka Tiitinen ja vasemmistoliitosta loikannut ex-puoluesihteeri Marko Varajärvi saavat tyytyä kisaamaan varaedustajan paikasta.

Vasemmistoliiton pitkäaikainen kansanedustaja Markus Mustajärvi sen sijaan joutuu hiukan ainakin vilkuilemaan olkansa yli nälkäisten haastajien suuntaan.

Mustajärven paras terä poliitikkona on hiukan tylsynyt, ja kemiläinen Sari Moisanen on hiipinyt vaali vaalilta lähemmäs. Moisanen tosin joutuu taistelemaan vasemmistolaisten äänistä muiden Meri- Lapin ehdokkaiden kanssa, kun Mustajärvi on profeetta omalla maallaan Itä-Lapissa.

Vasemmistoliitto on joutunut kahdesti nöyrtymään perussuomalaisille Lapin kakkospuolueen asemista. Nyt lienee edessä kolmas kerta.

Lue myös

Esittelyssä keskustan ehdokkaat Lapin vaalipiiristä

Suo­men­maa ana­ly­soi ja esit­te­lee jo­kai­sen vaa­li­pii­rin ti­lan­teen en­nen huh­ti­kuun edus­kun­ta­vaa­le­ja. Tässä Lapin vaalipiirin...
16.3.2019 10:00

Aihetunnisteet

eduskuntavaalit2019 Keskusta lappi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Analyytikot: Ukraina pysäytti Venäjän keväthyökkäyksen – jyrkkä ero viime vuoteen
Uutiset | 4.6.2026 22:16
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Maailman vanhin sotaveteraani on kuollut – koki sekä fasismin että kommunismin vuodet
Uutiset | 1.6.2026 14:10
Tiedustelupalveluilta ennennäkemätön varoitus Kiinan vakoilusta
Uutiset | 4.6.2026 22:05
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Fasisteja tukenut kuningas yritti pelastaa viime hetkellä maineensa – Se ei enää auttanut
Uutiset | 1.6.2026 21:01
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Maailman vanhin sotaveteraani on kuollut – koki sekä fasismin että kommunismin vuodet
Uutiset | 1.6.2026 14:10
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31

Uusimmat

Keskustan johtopaikoille on pyrkyä – Tässä ovat ehdokkaiden lupaukset
Uutiset | 5.6.2026 8:00
Analyytikot: Ukraina pysäytti Venäjän keväthyökkäyksen – jyrkkä ero viime vuoteen
Uutiset | 4.6.2026 22:16
Tiedustelupalveluilta ennennäkemätön varoitus Kiinan vakoilusta
Uutiset | 4.6.2026 22:05
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
”Herrat haukutaan ja valitaan sitten uudelleen” – keskusta kokousti Tampereella viimeksi vuonna 2004 ja teki historiaa
Uutiset | 4.6.2026 19:30
Useita loukkaantunut Frankfurtin lentoasemalla Lufthansan koneen laskutelineen petettyä
Uutiset | 4.6.2026 18:56
Keskusta kaivoi Kataisen hallituksen kuntakartan esiin kyselytunnilla, hallitus naureskeli aitiossa
Uutiset | 4.6.2026 18:26
Oppositio herätteli hallitusta hoitojonojen todellisuuteen tilastovyörytyksellä
Uutiset | 4.6.2026 17:39
Norjan kruununprinsessa Mette-Marit joutui sairaalaan
Uutiset | 4.6.2026 17:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Isänmaallisuus sulaa lompakolla – oikeiston verokammo ajaa maanpuolustuksenkin edelle
Uutiset | 3.6.2026 14:38
Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen nuorten työttömyydestä – vaativat takuutyötä jokaiselle vastavalmistuneelle
Uutiset | 3.6.2026 10:40
Soini, Väyrynen ja tuhannet muut suuntaavat keskustan puoluekokoukseen – ”Meillä on katto korkealla ja seinät leveällä”
Uutiset | 2.6.2026 15:26

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan johtopaikoille on pyrkyä – Tässä ovat ehdokkaiden lupaukset
Uutiset | 5.6.2026 8:00
Analyytikot: Ukraina pysäytti Venäjän keväthyökkäyksen – jyrkkä ero viime vuoteen
Uutiset | 4.6.2026 22:16
Tiedustelupalveluilta ennennäkemätön varoitus Kiinan vakoilusta
Uutiset | 4.6.2026 22:05
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Luonto kuuluu myös kaupunkiin
Mielipide | 4.6.2026 14:53
Lukijalta: Ylimitoitetut puolustusmenot rapauttaisivat kansan puolustustahtoa
Mielipide | 4.6.2026 14:51
Lukijalta: Mihin perustuvat vaatimukset puolustusmenojen hurjaksi kasvattamiseksi?
Mielipide | 4.6.2026 12:27
Lukijalta: Ydinaseistettu Pohjola
Mielipide | 4.6.2026 12:19
Lukijalta: Kriisikunnista erityistalousalueita – Vantaa kävisi pilotiksi
Mielipide | 28.5.2026 15:43
Lukijalta: Keskustan vaalivoitto ratkaistaan metropolialueella
Mielipide | 29.5.2026 15:09
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51
Lukijalta: Keskustan on rakennettava alueellista tasa-arvoa ja tulevaisuudenuskoa myös Varsinais-Suomessa
Mielipide | 2.6.2026 12:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
IL: Keskustan Polvinen ehdottaa ajokortin ja henkilökortin yhdistämistä
Uutiset | 3.6.2026 14:17
Ovaska: Välikysymys on välttämätön – ”Olen erittäin huolissani”
Uutiset | 3.6.2026 13:57
Keskustan on luvattava, ettei nuorilta leikata, vaatii keskustanuoret
Uutiset | 1.6.2026 9:38
Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
”Miksen ajatellut tätä jo aiemmin”, keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo
Uutiset | 31.5.2026 9:02
Keskustan arkistosta jyrähdys: Kansallisarkisto näivettää historiantutkimusta
Uutiset | 28.5.2026 17:31
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste