Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Tutkimus: Hedelmäosastolta löytyvä herkku voi suojata ihoa tehokkaasti

22.5.2026 22:31
Lue lisää 
Eduskuntavaalit2019

Analyysi: Neljäs paikka liipaisimella – keskusta yrittää kynsin ja hampain pitää kiinni asemistaan Lapin vaalipiirissä

Lappilaisia pidetään puolueuskollisuuden perikuvana, mutta liikkuvien äänestäjien osuus on pohjoisessakin kasvanut
Risto Luodonpää 16.3.2019 10:00, muokattu 19.3.2019 9:48
a– a+
Eduskuntavaalit2019

Iso alue, mutta pieni vaalipiiri. Perinteiset ja vakiintuneet puolueasetelmat. Vähän vapaaehtoisia luopujia.

Siinä kiteytettynä reunaehdo Lapin vaalipiirissä käytävään taisteluunyhteensä seitsemästä eduskuntapaikasta.

Pohjoisen valtapuolue keskusta sai vuoden 2015 myötätuulen ansiosta pitkästä aikaa neljännen edustajan Arkadianmäelle.

Samalla keskusta palautti sen päiväjärjestyksen, mihin Lapissa ehdittiin tottua jo ennen vaalipiirin yhteispaikkamäärän supistumista.

Lappi on aina mielletty keskustan vahvaksi peruslinnakkeeksi. Gallupit näyttävät nyt kaakkoon, mutta Lapissa niiden merkitys vaalitulokseen on yleensä ollut keskimääräistä vähäisempi.

Vaikka keskustan ehdokaslistan täyttyminen jäi viime tippaan, tarjolla on monipuolinen kattaus. Pätevistä ehdokkaista menestyksen ei pitäisi jäädä kiinni.

Lappilaisia pidetään puolueuskollisuuden perikuvana, mutta liikkuvien äänestäjien osuus on pohjoisessakin kasvanut erityisesti nuorten keskuudessa.

Toki yhtälö toimii niinkin, että ei-puolueisiin sitoutuneilla on keskimäärin matalampi kynnys valita ehdokkaansa myös maakunnan valtaryhmän eli keskustan listalta.

Viime vaaleissa lähes 10 000 ääntä keränneen Katri Kulmunin noste on säilynyt läpi kauden, eikä Lapin äänikuningattareksi kohonneen keskustan varapuheenjohtajan tarvitse olla jatkopaikastaan isommin huolissaan.

Muista keskustan paikoista käydään tiukka taisto. Istuvat kansanedustajat ovat lähtökohtaisesti vahvoilla.

Markus Lohi ja Eeva-Maria Maijala ovat profiloituneet näkyviksi hahmoiksi sekä puolueen sisällä että omassa maakunnassa. Lohen osakkeita nostaa sekin, että viimeksi yli 3 000 ääntä kerännyt Liisa Ansala toimii nyt hänen vaalipäällikkönään.

Samassa kategoriassa kamppailee myös varakansanedustajana eduskunnassa jo piipahtanut Mikko Kärnä. Miehen persoona ja esiintymistyyli julkisuudessa jakavat mielipiteitä, mutta herättävät toisaalta huomiota kaukana Lapin ulkopuolellakin.

Some-ilmiöksi nousseen Kärnän vaalitulos onkin yksi keskustan suurimmista kysymysmerkeistä.

Naisia keskustan listalla on kuusi. Heistä neljä (Tanja Joona, Pigga Keskitalo, Meiju Marjanne Salmela ja Elli Tuominen) on mukana ensimmäistä kertaa tuoden kukin oman, kokonaisuutta hyvin täydentävän profiilinsa ehdokasjoukkoon.

Lapin piirin puheenjohtaja Petteri Salmijärvi ja Tanja Joonalle Peräpohjolan puheenjohtajakisan hävinnyt Sauli Martimo olivat ehdolla jo neljä vuotta sitten. Molempien äänisaalis voi tunnettavuuden myötä kasvaa, ja he huolehtivat samalla myös listan maantieteellisestä kattavuudesta.

Lapin keskustanuoria luotsaava Olli Rainio sekä rovaniemeläiset Petteri Ikäheimo ja Rauno Rantaniemi ovat tuoreina kasvoina hyviä haastajia. Varsinainen jokerikortti listalla on Lapin piirin pitkäaikainen toiminnanjohtaja Pekka Lehto.

Yksi mielenkiintoisimmista ennakkospekulaation aiheista on Paavo Väyrysen äänipotin uusjako.

Paikallisten arvioiden mukaan noin kaksi kolmasosaa ikonisen hahmon lähes 7 000 kannattajasta antaa äänensä kaikesta huolimatta keskustalle, koska ovat äänestäneet puoluetta koko ikänsä.

Loput pitkän linjan väyrysläisistä ilmaisevat protestinsa joko jäämällä kotiin tai hajaääninä muille puolueille, lähinnä perussuomalaisille.

Väyrysen puuhaama Seitsemän tähden liike tuskin aiheuttaa edes Lapissa merkittävää liikehdintää. Listan 13 ehdokasta on koottu lähinnä muihin puolueisiin tyytymättömistä, mutta suurelle yleisölle tuntemattomista nimistä.

Jos Väyrynen olisi pitänyt kansanedustajapaikkaa Lapista realistisena mahdollisuutena, hän olisi asettunut ehdokkaaksi kotimaakunnassaan.

Yhtä mahdottoman tehtävän edessä on viisi ehdokasta kasaan saanut Liike Nyt. Keskustataustaisen Heidi Alarieston värväämisestä huolimatta ryhmän merkitys jäänee pohjoisimmassa vaalipiirissä marginaaliseksi.

Perussuomalaisten menestyminen on suuri arvoitus myös Lapissa. Viime vaalien yli 16 000 ääntä ja tuoreet gallup-lukemat riittävät joka tapauksessa kirkkaasti eduskuntapaikan uusimiseen.

Uutta Hanna Mäntylä -ilmiötä tuskin on odotettavissa. Kesken kauden luopuneen Mäntylän äänipotista (8 072) melkoinen osa saattaa sitäpaitsi siirtyä muualle kuin perussuomalaisille.

Mutta kuka uusi perussuomalaisten edustaja Lapista voisi olla? Mäntylän tilalle eduskuntaan noussut Matti Torvinen loikkasi sinisiin ja sinetöi samalla tulevaisuutensa.

Perussuomalaisten listalta huomion kiinnittää se, että nuorin ehdokas on 39-vuotias, eikä listalle ole mahtunut kuin kaksi naista. Heistä torniolainen Kaisa Juuso voi tosin olla jopa varteenotettavin läpimenijä Timo Tolosen, Jouko Lampelan ja Kalervo Björkbackan ohella.

Katkerana kärsijänä keskustan nousukiidosta viime vaaleissa oli kokoomus. Puolueen ainoa tavoite on ottaa oma kiintiöpaikkansa takaisin.

Heikki Auton tippuminen eduskunnasta 6 200 äänen potilla ja alueen neljänneksi korkeimmalla äänimäärällä oli osoitus siitä, kuinka raadollista poliittinen peli Lapin kaltaisessa pienessä vaalipiirissä on.

Kokoomus on nyt pistänyt kovat piippuun solmimalla hyvissä ajoin vaaliliiton kristillisten kanssa. Fiksu temppu, joka olisi ollut hyvä vaalitaktinen veto myös keskustan tekemänä.

Viime kerralla kristillisten Pirkka Aallon keräämät reilu tuhat ääntä olisivat auttaneet Auton pysymistä Arkadianmäellä. Nyt kristillisiltä ja RKP:lta saatava vetoapu on vielä arvoitus. Tulitukea Auton paluulle tarjoaa myös nousussa oleva nuoremman polven kokoomusnousukas Sara Tuisku.

Vasemmistoliiton ja SDP:n nykyisten edustajapaikkojen uusimista Lapissa voi pitää lähestulkoon kiveenhakattuina.

SDP:n asemaa pönkittää puolueen valtakunnallisen gallup-nosteen ohella myös Johanna Ojala-Niemelän henkilökohtainen suosio.

Mikään ei viittaa siihen, että kannatus olisi laskussa, joten kemiläinen Pekka Tiitinen ja vasemmistoliitosta loikannut ex-puoluesihteeri Marko Varajärvi saavat tyytyä kisaamaan varaedustajan paikasta.

Vasemmistoliiton pitkäaikainen kansanedustaja Markus Mustajärvi sen sijaan joutuu hiukan ainakin vilkuilemaan olkansa yli nälkäisten haastajien suuntaan.

Mustajärven paras terä poliitikkona on hiukan tylsynyt, ja kemiläinen Sari Moisanen on hiipinyt vaali vaalilta lähemmäs. Moisanen tosin joutuu taistelemaan vasemmistolaisten äänistä muiden Meri- Lapin ehdokkaiden kanssa, kun Mustajärvi on profeetta omalla maallaan Itä-Lapissa.

Vasemmistoliitto on joutunut kahdesti nöyrtymään perussuomalaisille Lapin kakkospuolueen asemista. Nyt lienee edessä kolmas kerta.

Lue myös

Esittelyssä keskustan ehdokkaat Lapin vaalipiiristä

Suo­men­maa ana­ly­soi ja esit­te­lee jo­kai­sen vaa­li­pii­rin ti­lan­teen en­nen huh­ti­kuun edus­kun­ta­vaa­le­ja. Tässä Lapin vaalipiirin...
16.3.2019 10:00

Aihetunnisteet

eduskuntavaalit2019 Keskusta lappi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Venäjä: Ukraina iskenyt tuhoisasti Luhanskiin
Uutiset | 22.5.2026 18:21
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Kauhuskenaario Ukrainan sotateollisuudesta: ”Kuten Neuvostoliiton aikoina”
Uutiset | 21.5.2026 22:03
Hannu Hoskonen järkyttyi jäterallista – kanteli oikeusasiamiehelle
Uutiset | 22.5.2026 17:39
Malediivit on maantieteellinen kummajainen valtioiden joukossa
Uutiset | 20.5.2026 21:30
Egyptistä Pietariin matkalla ollut lentokone laskeutui yöllä Helsinki-Vantaalle
Uutiset | 20.5.2026 11:51
Venäjä tuplaa rautatiekuljetusten tullit Suomelle, Latvialle ja Virolle
Uutiset | 20.5.2026 11:08
Tutkimus: Hedelmäosastolta löytyvä herkku voi suojata ihoa tehokkaasti
Uutiset | 22.5.2026 22:31
Sanasota Kuubasta kiihtyy – Nyt jyrähti Peking
Uutiset | 21.5.2026 21:32
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
Pekonia pannulle ja syvyyspommeja U-veneiden niskaan – ”Lentävä piikkisika” toi ritarillisuutta hyytävään Atlantin sotaan
Uutiset | 16.5.2026 21:20
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Malediivit on maantieteellinen kummajainen valtioiden joukossa
Uutiset | 20.5.2026 21:30
Hikoiletko kerrostalossa kesäisin? Asunto viilenee näillä keinoilla
Uutiset | 18.5.2026 21:30
Venäjä tuplaa rautatiekuljetusten tullit Suomelle, Latvialle ja Virolle
Uutiset | 20.5.2026 11:08
Puolustusvoimat: Perjantain droonit tulivat Venäjän suunnalta
Uutiset | 16.5.2026 16:53
Egyptistä Pietariin matkalla ollut lentokone laskeutui yöllä Helsinki-Vantaalle
Uutiset | 20.5.2026 11:51
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41

Uusimmat

Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Sääntöuudistus läpi SDP:ssä, puoluejohdon jatko katkolla jo kahden vuoden kuluttua
Uutiset | 23.5.2026 16:57
Gazan avustuslaivueen aktivistit ovat palanneet Suomeen – ”Meidät pakotettiin riisuutumaan uudestaan ja uudestaan, ja meitä kosketeltiin”
Uutiset | 23.5.2026 16:50
Ranska kieltää Gaza-aktivisteja nöyryyttäneen israelilaisministerin maahantulon
Uutiset | 23.5.2026 16:38
Puoluejohdon mukaan velkajarrua koskeviin tavoitteisiin ei liity ristiriitaa vihreiden sisällä
Uutiset | 23.5.2026 15:28
Rubio kutsui Modin Valkoiseen taloon – Intiassa vieraileva USA:n ulkoministeri kiertää neljä kaupunkia
Uutiset | 23.5.2026 14:29
Lindtman linjaa: SDP ei salli perusteettomia pätkätöitä
Uutiset | 23.5.2026 12:53
Vihreiden Sofia Virta paljasti tavoitteensa vaaleissa: voittaa pääministeri Orpo
Uutiset | 23.5.2026 12:45
Venäjän mukaan Ukrainan iskussa yliopistoasuntolaan yli 10 kuolonuhria, Ukraina kiistää iskeneensä siviileihin
Uutiset | 23.5.2026 12:01
Latviassa drooni putosi järveen ja räjähti, kertoi poliisi
Uutiset | 23.5.2026 11:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Pirullisen kiusalliset droonit” puhuttivat eduskuntaa – Ukrainan sotilaiden koulutukseen osallistuminen sai vahvan tuen
Uutiset | 20.5.2026 18:13
Eduskunta pui luonnon ennallistamista – Keskusta pelkää miljardilaskua ja vallan valumista virkamiehille
Uutiset | 19.5.2026 19:17
Ihmisistä innostuva rämäpää tähtää eduskuntaan – ”Siistiä olla kepulainen”
Uutiset | 17.5.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Sääntöuudistus läpi SDP:ssä, puoluejohdon jatko katkolla jo kahden vuoden kuluttua
Uutiset | 23.5.2026 16:57
Gazan avustuslaivueen aktivistit ovat palanneet Suomeen – ”Meidät pakotettiin riisuutumaan uudestaan ja uudestaan, ja meitä kosketeltiin”
Uutiset | 23.5.2026 16:50
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Naiseus ei ole kauppatavaraa – saavutetusta tasa-arvosta on pidettävä kiinni
Mielipide | 22.5.2026 13:15
Lukijalta: Maanomistajan on oltava ensimmäinen jolta kysytään, ei viimeinen jolle ilmoitetaan
Mielipide | 22.5.2026 13:01
Lukijalta: Syntyvyyskeskustelu unohtaa tahattoman lapsettomuuden
Mielipide | 22.5.2026 12:15
Lukijalta: Sähkömarkkinoiden valuviat maksatetaan kuluttajalla
Mielipide | 22.5.2026 12:10
Lukijalta: Millaista puoluejohtoa keskusta tarvitsee?
Mielipide | 20.5.2026 13:16
Lukijalta: ICC:n pääsyyttäjä ei löytänyt riittävästi todisteita kansanmurhasta Gazassa
Mielipide | 18.5.2026 14:27
Lukijalta: Deittisovellukset eivät kuulu valtion tehtäviin
Mielipide | 19.5.2026 10:45
Lukijalta: Keskustan päivitettävä tasa-arvoa
Mielipide | 19.5.2026 11:00

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Kuntaliiton keskustalaiset vaativat kuntien itsehallinnon turvaamista ja raideyhteyksien kehittämistä koko maassa
Uutiset | 22.5.2026 10:52
Keskustaedustajat tyrmäävät Atte Harjanteen esityksen MMM:n lakkauttamisesta: ”Kaksinaamaista hurskastelua”
Uutiset | 21.5.2026 12:48
Natolle suomalaista papua, Kekkoselle liputuspäivä – keskustaväki saa Tampereella käsiteltäväkseen valtavan määrän aloitteita
Uutiset | 16.5.2026 8:00
Riipi: Lapin arviointimenettely on laitettava heti jäähylle ja aluekokeilu otettava valmisteluun 
Uutiset | 18.5.2026 10:49
Keskustaedustajat tyrmäävät Atte Harjanteen esityksen MMM:n lakkauttamisesta: ”Kaksinaamaista hurskastelua”
Uutiset | 21.5.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste