Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Tiedossa rankkasadetta ja reippaita ukkosia

2.7.2025 11:16
Lue lisää 
Eduskuntavaalit2019

Analyysi: Neljäs paikka liipaisimella – keskusta yrittää kynsin ja hampain pitää kiinni asemistaan Lapin vaalipiirissä

Lappilaisia pidetään puolueuskollisuuden perikuvana, mutta liikkuvien äänestäjien osuus on pohjoisessakin kasvanut
Risto Luodonpää 16.3.2019 10:00, muokattu 19.3.2019 9:48
a– a+
Eduskuntavaalit2019

Iso alue, mutta pieni vaalipiiri. Perinteiset ja vakiintuneet puolueasetelmat. Vähän vapaaehtoisia luopujia.

Siinä kiteytettynä reunaehdo Lapin vaalipiirissä käytävään taisteluunyhteensä seitsemästä eduskuntapaikasta.

Pohjoisen valtapuolue keskusta sai vuoden 2015 myötätuulen ansiosta pitkästä aikaa neljännen edustajan Arkadianmäelle.

Samalla keskusta palautti sen päiväjärjestyksen, mihin Lapissa ehdittiin tottua jo ennen vaalipiirin yhteispaikkamäärän supistumista.

Lappi on aina mielletty keskustan vahvaksi peruslinnakkeeksi. Gallupit näyttävät nyt kaakkoon, mutta Lapissa niiden merkitys vaalitulokseen on yleensä ollut keskimääräistä vähäisempi.

Vaikka keskustan ehdokaslistan täyttyminen jäi viime tippaan, tarjolla on monipuolinen kattaus. Pätevistä ehdokkaista menestyksen ei pitäisi jäädä kiinni.

Lappilaisia pidetään puolueuskollisuuden perikuvana, mutta liikkuvien äänestäjien osuus on pohjoisessakin kasvanut erityisesti nuorten keskuudessa.

Toki yhtälö toimii niinkin, että ei-puolueisiin sitoutuneilla on keskimäärin matalampi kynnys valita ehdokkaansa myös maakunnan valtaryhmän eli keskustan listalta.

Viime vaaleissa lähes 10 000 ääntä keränneen Katri Kulmunin noste on säilynyt läpi kauden, eikä Lapin äänikuningattareksi kohonneen keskustan varapuheenjohtajan tarvitse olla jatkopaikastaan isommin huolissaan.

Muista keskustan paikoista käydään tiukka taisto. Istuvat kansanedustajat ovat lähtökohtaisesti vahvoilla.

Markus Lohi ja Eeva-Maria Maijala ovat profiloituneet näkyviksi hahmoiksi sekä puolueen sisällä että omassa maakunnassa. Lohen osakkeita nostaa sekin, että viimeksi yli 3 000 ääntä kerännyt Liisa Ansala toimii nyt hänen vaalipäällikkönään.

Samassa kategoriassa kamppailee myös varakansanedustajana eduskunnassa jo piipahtanut Mikko Kärnä. Miehen persoona ja esiintymistyyli julkisuudessa jakavat mielipiteitä, mutta herättävät toisaalta huomiota kaukana Lapin ulkopuolellakin.

Some-ilmiöksi nousseen Kärnän vaalitulos onkin yksi keskustan suurimmista kysymysmerkeistä.

Naisia keskustan listalla on kuusi. Heistä neljä (Tanja Joona, Pigga Keskitalo, Meiju Marjanne Salmela ja Elli Tuominen) on mukana ensimmäistä kertaa tuoden kukin oman, kokonaisuutta hyvin täydentävän profiilinsa ehdokasjoukkoon.

Lapin piirin puheenjohtaja Petteri Salmijärvi ja Tanja Joonalle Peräpohjolan puheenjohtajakisan hävinnyt Sauli Martimo olivat ehdolla jo neljä vuotta sitten. Molempien äänisaalis voi tunnettavuuden myötä kasvaa, ja he huolehtivat samalla myös listan maantieteellisestä kattavuudesta.

Lapin keskustanuoria luotsaava Olli Rainio sekä rovaniemeläiset Petteri Ikäheimo ja Rauno Rantaniemi ovat tuoreina kasvoina hyviä haastajia. Varsinainen jokerikortti listalla on Lapin piirin pitkäaikainen toiminnanjohtaja Pekka Lehto.

Yksi mielenkiintoisimmista ennakkospekulaation aiheista on Paavo Väyrysen äänipotin uusjako.

Paikallisten arvioiden mukaan noin kaksi kolmasosaa ikonisen hahmon lähes 7 000 kannattajasta antaa äänensä kaikesta huolimatta keskustalle, koska ovat äänestäneet puoluetta koko ikänsä.

Loput pitkän linjan väyrysläisistä ilmaisevat protestinsa joko jäämällä kotiin tai hajaääninä muille puolueille, lähinnä perussuomalaisille.

Väyrysen puuhaama Seitsemän tähden liike tuskin aiheuttaa edes Lapissa merkittävää liikehdintää. Listan 13 ehdokasta on koottu lähinnä muihin puolueisiin tyytymättömistä, mutta suurelle yleisölle tuntemattomista nimistä.

Jos Väyrynen olisi pitänyt kansanedustajapaikkaa Lapista realistisena mahdollisuutena, hän olisi asettunut ehdokkaaksi kotimaakunnassaan.

Yhtä mahdottoman tehtävän edessä on viisi ehdokasta kasaan saanut Liike Nyt. Keskustataustaisen Heidi Alarieston värväämisestä huolimatta ryhmän merkitys jäänee pohjoisimmassa vaalipiirissä marginaaliseksi.

Perussuomalaisten menestyminen on suuri arvoitus myös Lapissa. Viime vaalien yli 16 000 ääntä ja tuoreet gallup-lukemat riittävät joka tapauksessa kirkkaasti eduskuntapaikan uusimiseen.

Uutta Hanna Mäntylä -ilmiötä tuskin on odotettavissa. Kesken kauden luopuneen Mäntylän äänipotista (8 072) melkoinen osa saattaa sitäpaitsi siirtyä muualle kuin perussuomalaisille.

Mutta kuka uusi perussuomalaisten edustaja Lapista voisi olla? Mäntylän tilalle eduskuntaan noussut Matti Torvinen loikkasi sinisiin ja sinetöi samalla tulevaisuutensa.

Perussuomalaisten listalta huomion kiinnittää se, että nuorin ehdokas on 39-vuotias, eikä listalle ole mahtunut kuin kaksi naista. Heistä torniolainen Kaisa Juuso voi tosin olla jopa varteenotettavin läpimenijä Timo Tolosen, Jouko Lampelan ja Kalervo Björkbackan ohella.

Katkerana kärsijänä keskustan nousukiidosta viime vaaleissa oli kokoomus. Puolueen ainoa tavoite on ottaa oma kiintiöpaikkansa takaisin.

Heikki Auton tippuminen eduskunnasta 6 200 äänen potilla ja alueen neljänneksi korkeimmalla äänimäärällä oli osoitus siitä, kuinka raadollista poliittinen peli Lapin kaltaisessa pienessä vaalipiirissä on.

Kokoomus on nyt pistänyt kovat piippuun solmimalla hyvissä ajoin vaaliliiton kristillisten kanssa. Fiksu temppu, joka olisi ollut hyvä vaalitaktinen veto myös keskustan tekemänä.

Viime kerralla kristillisten Pirkka Aallon keräämät reilu tuhat ääntä olisivat auttaneet Auton pysymistä Arkadianmäellä. Nyt kristillisiltä ja RKP:lta saatava vetoapu on vielä arvoitus. Tulitukea Auton paluulle tarjoaa myös nousussa oleva nuoremman polven kokoomusnousukas Sara Tuisku.

Vasemmistoliiton ja SDP:n nykyisten edustajapaikkojen uusimista Lapissa voi pitää lähestulkoon kiveenhakattuina.

SDP:n asemaa pönkittää puolueen valtakunnallisen gallup-nosteen ohella myös Johanna Ojala-Niemelän henkilökohtainen suosio.

Mikään ei viittaa siihen, että kannatus olisi laskussa, joten kemiläinen Pekka Tiitinen ja vasemmistoliitosta loikannut ex-puoluesihteeri Marko Varajärvi saavat tyytyä kisaamaan varaedustajan paikasta.

Vasemmistoliiton pitkäaikainen kansanedustaja Markus Mustajärvi sen sijaan joutuu hiukan ainakin vilkuilemaan olkansa yli nälkäisten haastajien suuntaan.

Mustajärven paras terä poliitikkona on hiukan tylsynyt, ja kemiläinen Sari Moisanen on hiipinyt vaali vaalilta lähemmäs. Moisanen tosin joutuu taistelemaan vasemmistolaisten äänistä muiden Meri- Lapin ehdokkaiden kanssa, kun Mustajärvi on profeetta omalla maallaan Itä-Lapissa.

Vasemmistoliitto on joutunut kahdesti nöyrtymään perussuomalaisille Lapin kakkospuolueen asemista. Nyt lienee edessä kolmas kerta.

Lue myös

Esittelyssä keskustan ehdokkaat Lapin vaalipiiristä

Suo­men­maa ana­ly­soi ja esit­te­lee jo­kai­sen vaa­li­pii­rin ti­lan­teen en­nen huh­ti­kuun edus­kun­ta­vaa­le­ja. Tässä Lapin vaalipiirin...
16.3.2019 10:00

Aihetunnisteet

eduskuntavaalit2019 Keskusta lappi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Historia | Suomalaiskenraali joutui punaisen poliisin pidättämäksi – aseita on piilossa tänäkin päivänä
Uutiset | 29.6.2025 20:00
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Aspiriinista myönteistä syöpätietoa
Uutiset | 1.7.2025 22:00
Ukraina iski Venäjälle yli tuhannen kilometrin päähän etulinjasta
Uutiset | 1.7.2025 14:41
Teheranista tappovaatimus: ”Mossadin agentti”
Uutiset | 1.7.2025 22:16
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12
Nyt Israel kommentoi Iranin ydinlaitosten tuhoja
Uutiset | 25.6.2025 11:08
Britannia: Kova ydinasepäätös
Uutiset | 25.6.2025 9:10
Paljastus: Kremlin liittolaiselta merkittävä kädenojennus
Uutiset | 24.6.2025 22:02
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30

Uusimmat

Hypon mukaan talouden suunta ratkaistaan työmarkkinoilla – työnhaussa kestää nyt kauan
Uutiset | 3.7.2025 0:01
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Pysäköinnissä hassuja harhaluuloja – onko AP aamupäivä, tarkoittaako 1h kello 13:a, vapauttaako digikiekon pariston loppuminen maksusta?
Uutiset | 2.7.2025 22:30
Paljastus: Berliiniltä ja Lontoolta yllättävä veto
Uutiset | 2.7.2025 22:13
Putinin liittolainen: Päätös massiivisesta joukkojen siirrosta
Uutiset | 2.7.2025 22:03
”Slummissa laulain riemuitsemme ja rummusta ääntä vestetään” – avustusjärjestö täyttää 150 vuotta
Uutiset | 2.7.2025 22:00
Matkailija unohtaa usein monta tärkeää asiaa – katso muistilista
Uutiset | 2.7.2025 21:30
Mansikkahybrideillä haetaan uusia makuja
Uutiset | 2.7.2025 21:03
USA:n Ukraina-päätös järkyttää – Nyt tuli Kremlin kommentti
Uutiset | 2.7.2025 21:03
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hypon mukaan talouden suunta ratkaistaan työmarkkinoilla – työnhaussa kestää nyt kauan
Uutiset | 3.7.2025 0:01
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Pysäköinnissä hassuja harhaluuloja – onko AP aamupäivä, tarkoittaako 1h kello 13:a, vapauttaako digikiekon pariston loppuminen maksusta?
Uutiset | 2.7.2025 22:30
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Parkkifirmoille on annettu liikaa valtaa ilman vastuita
Mielipide | 2.7.2025 11:15
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52
Purra pääsi saksineen jatkoon
Mielipide | 25.6.2025 10:10
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52
Lukijalta: Suomi pyyhkii kansainvälisellä oikeudella pöytää
Mielipide | 24.6.2025 9:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste