Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Ajatuspaja Toivo: Enemmistö suomalaisista hyväksyisi kuntien tai hyvinvointialueiden yhdistämiset

28.9.2026 12:30
Lue lisää 
Aborttilaki
Kristillisdemokraattien Päivi Räsänen vastustaa jyrkästi aborttisääntelyn lieventämistä. (Kuva: Lehtikuva/Jussi Nukari)

Aborttilain lievennys rysäytti arvomaailmat vastakkain eduskunnassa – keskustasta löytyi vastarintaa, kannatusta ja tyhjän äänestäjä

Pekka Pohjolainen 20.10.2022 20:19, muokattu 20.10.2022 20:20
a– a+
Aborttilaki

Kansalaisaloitteen avulla eduskuntaan tuodut aborttilain lievennykset aikaansaivat torstai-illan istunnossa odotetun kaltaisen arvomaailmojen yhteenoton.

Siinä missä vasemmistopuolueet ja vihreät liputtivat täysillä uudistuksille, kristillisdemokraatit ja perussuomalaiset vastustivat niitä jyrkästi.

Keskustasta löytyi jopa kolmea eri linjaa, kun Pohjois-Pohjanmaan edustaja Hanna-Leena Mattila ilmoitti äänestävänsä tyhjää.

Mattila piti naisen kehollista itsemääräämisoikeutta tärkeänä asiana. Hän sanoi kuitenkin pitävänsä jo pientäkin vauvan alkiota ihmisen alkuna ja ymmärtävänsä hyvin, miksi alullaan olevaa elämää halutaan suojella kaikissa tilanteissa.

– On järkyttävää tiedostaa nykylääketieteen pystyvän pelastamaan ennenaikaisina syntyviä pieniä keskosia, joita voidaan samanikäisinä toisissa olosuhteissa abortoida vaikka vammaisuuden vuoksi.

Mattila selvitti, ettei lakiehdotus ei sisällä niin merkittäviä muutoksia nykyiseen koskevaan lainsäädäntöön, että hän voisi ottaa selkeästi kantaa sen puolesta tai sitä vastaan.

– Siksi tulen äänestämään tyhjää, Mattila paljasti.

Mietinnön laatinut sosiaali- ja terveysvaliokunta ei puoltanut Oma tahto 2020 -aloitetta sellaisenaan, mutta poimi siitä osia lakiin säädettäviksi.

Keskeinen muutos nykytilaan on, että raskauden keskeytyksen saisi raskaana olevan omaan pyyntöön perustuen 12. raskausviikon loppuun saakka. Lain muuttamista itse vastustava sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtaja Markus Lohi (kesk.) totesi, että nykyisinkin keskeytyksen on käytännössä saanut sosiaalisilla syillä, joiden tulkinta on ollut varsin joustavaa.

– Oikeudellisesti raskaana olevalta edellytetään kuitenkin perusteluja ja lainsäädäntö periaatteessa mahdollistaa myös lääkärin harkintavallan ja siten myös kielteisen päätöksen, Lohi selvitti.

Tiukimpaan vastarintaan olivat ryhmittyneet kristillisdemokraatit lääkärikansanedustajiensa Sari Tanuksen ja Päivi Räsäsen johdolla.

– Abortti-ikäisen sikiön sydän sykkii siellä kohdussa, vauva imee sormia, varpaita, tekee kuperkeikkoja. Ei ole kysymys mistään solumöykystä tai naisen oman kehon osasta, vaan ihmisestä, jollaisia me kaikki olemme olleet, ja on epä-älyllistä väittää, että ihmisyys alkaisi siinä vaiheessa, kun vauva työntyy synnytyskanavasta ulos, Räsänen vuodatti.

Keskustan Pekka Aittakumpu paheksui sitä, että nykyisen kahden lääkärin lausunnon sijaan abortin saisi pelkästä omasta pyynnöstä.

– Tämä on todella erikoista. Jos haluat poistattaa itseltäsi luomen tai tarvitset jonkin muun pienen lääketieteellisen toimenpiteen, tarvitset siihen lääkärin arvion, mutta jos haluat tehdä abortin, jossa on kyse paljon suuremmista asioista, voit tehdä sen pelkällä omalla pyynnöllä.

Aborttivastaisten edustajien vyörytyksen jälkeen vasemmistoliiton Veronika Honkasalo kävi kovasanaiseen vastahyökkäykseen.

Honkasalon mukaan ympäri maailmaa on nähtävissä karulla tavalla, miten taantumukselliset voimat ja oikeistopopulistiset liikkeet hyödyntävät politiikassaan naisten sekä sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksia polkevaa linjaa.

– Tähän anti-gender-liikkeen argumentaatiolla höystettyyn retoriikkaan kuuluu naisten seksuaalioikeuksien ja itsemääräämisoikeuden tukahduttaminen.

Honkasalon mukaan näistä eräänlaisia oppikirjaesimerkkejä olivat hänen puheenvuoroaan edeltävät puheenvuorot.

– On kylmäävää, että joudumme kuuntelemaan raskaana olevan itsemääräämisoikeutta halventavaa retoriikkaa Suomen eduskunnassa.

Honkasalon mukaan nyt päästään vihdoin eteenpäin ikivanhasta lainsäädännöstä, joka on ollut Pohjoismaiden tiukin ja itsemääräämisoikeutta eniten rajoittava. Naisten itsemääräämisoikeutta on hänen mukaansa kuitenkin edelleen vahvistettava lain kokonaisuudistuksella.

– Seksuaalioikeudet ovat ihmisoikeuksia. Oikeus saada raskaudenkeskeytys on seksuaali- ja ihmisoikeus, Honkasalo näki.

Keskustan Jouni Ovaska kiitteli aloitteen tekijöitä ja muistutti, että nykyinen jo 50 vuotta vanha laki kuormittaa sekä terveydenhuoltoa että ihmisiä itseään.

– Moni asiantuntija puoltaa tämän lain muuttamista. Niin puollan minäkin.

Ovaskan mielestä aborttioikeuden lisäksi pitäisi puhua laajemminkin naisten terveydenhuollosta, jossa on keskustaedustajan monilta naisilta saamien viestien mukaan pulaa resursseista.

– Nämä viestit kertovat myös siitä, että seksuaaliterveydestä ollaan kiinnostuneita vasta silloin, kun on äiti. Eihän se näin voi olla, jos ajatellaan myöskin niitä tavoitteita, on se sitten kyse jopa abortista, mihin se saattaa johtaa, mutta myöskin siitä, mitä tapahtuu ennen sitä.

Ovaskan mukaan resurssit on huolehdittava kuntoon, että abortteja ei tarvitsisi tehdä.

– Ja jos niitä sitten tehdään, niin niitä tehdään sen asiantuntijatiedon varassa, jota meillä on käytettävissä.

Vasemmistoliiton Merja Kyllönen antoi Ovaskan puheenvuorolle tunnustusta.

– Koska salissa ei saa aplodeerata, niin tästä näin pöntöstä totean, että aplodit ja kiitos edustajakollega Ovaskalle, Kyllönen kehaisi.

Lue myös

Pelkäätkö syöpää? – HT: Psykiatrilta olennainen huomio

Syövän ja muiden vakavien sairauksien pelko on hyvin yleinen vaiva. Moni potee sitä...
28.9.2026 21:01

"Käyttöön ihan ilman mutkuja" – Autojen äkkijarrutukset voisi välttää yksinkertaisella teolla

Heijastin löytyy vain joka toiselta jalankulkijalta, Liikenneturvan seuranta paljastaa. Heijastimen puuttuminen näkyy myös...
28.9.2026 20:21

Jalkapallomaajoukkueella edessä poliittisesti erittäin virittynyt ottelu: "Huuhkajat seisoo ukrainalaisten rinnalla"

Suomen miesten jalkapallomaajoukkue pelaa tiistaina ottelun, jonka ympärillä kuohunta on käynyt enemmän poliittisella...
28.9.2026 17:03

Aihetunnisteet

aborttilaki Eduskunta kansalaisaloitteet Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Iran: Ei mitään aikeita neuvotella Yhdysvaltojen kanssa – öljyn hinta karkasi yli 107 dollarin
Uutiset | 28.9.2026 11:25
Myös tämä eurooppalainen hallitsija pakeni lapsena natseja – Lähtö oli dramaattinen
Uutiset | 27.9.2026 21:01
Espanjan kuningaspari saapuu Suomeen – Edellinen vierailu melkein 40 vuotta sitten
Uutiset | 25.9.2026 13:24
Etelä-Korea suuttui Ukrainalle – Jupakka voi mutkistaa neuvotteluja aseavusta
Uutiset | 28.9.2026 9:11
Unkarin parlamentti perui kahden Orbanin ministerin ja pääministeri Magyarin syytesuojan
Uutiset | 28.9.2026 13:22
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
Miksi koira kallistelee päätään? Tutkimus selittää hellyttävän eleen taustaa
Uutiset | 22.9.2026 22:07
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Uusimmat

Pelkäätkö syöpää? – HT: Psykiatrilta olennainen huomio
Uutiset | 28.9.2026 21:01
”Käyttöön ihan ilman mutkuja” – Autojen äkkijarrutukset voisi välttää yksinkertaisella teolla
Uutiset | 28.9.2026 20:21
Jalkapallomaajoukkueella edessä poliittisesti erittäin virittynyt ottelu: ”Huuhkajat seisoo ukrainalaisten rinnalla”
Uutiset | 28.9.2026 17:03
Stubb yhdysvaltalaismedialle: Google ei jää viimeiseksi suomalaisiin datakeskuksiin investoivaksi yhtiöksi
Uutiset | 28.9.2026 16:27
Häkkänen varauksellinen von der Leyenin linjapuheavausta kohtaan
Uutiset | 28.9.2026 15:27
Visby-luokan korvetti Suomen merialueiden valvontaan
Uutiset | 28.9.2026 15:13
Lentotukikohtaa uhanneen terrori-iskun valmistelusta epäillyt ovat Britannian kansalaisia
Uutiset | 28.9.2026 15:09
Keskustan Ovaska vaatii hallitukselta välittömiä ratkaisuja polttoainekriisiin
Uutiset | 28.9.2026 15:04
Keskustan Savola veisi eduskuntapuolueet presidentin johdolla eduskunnan ”monttuun” hakemaan yhteistä linjaa
Uutiset | 28.9.2026 14:58
Unkarin parlamentti perui kahden Orbanin ministerin ja pääministeri Magyarin syytesuojan
Uutiset | 28.9.2026 13:22
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pelkäätkö syöpää? – HT: Psykiatrilta olennainen huomio
Uutiset | 28.9.2026 21:01
”Käyttöön ihan ilman mutkuja” – Autojen äkkijarrutukset voisi välttää yksinkertaisella teolla
Uutiset | 28.9.2026 20:21
Jalkapallomaajoukkueella edessä poliittisesti erittäin virittynyt ottelu: ”Huuhkajat seisoo ukrainalaisten rinnalla”
Uutiset | 28.9.2026 17:03
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mahdollisuus vaikuttaa on meidän käsissämme
Mielipide | 28.9.2026 10:26
Lukijalta: Digitalisaatio ei saa tehdä ihmisestä avun tarvitsijaa
Mielipide | 28.9.2026 9:35
Lukijalta: Kuka päättää Lapin asioista tulevaisuudessa?
Mielipide | 28.9.2026 9:16
Lukijalta: Nostetaan matematiikan osaajapula ja syyt siihen julkiseen keskusteluun
Mielipide | 28.9.2026 9:03

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 25.9.2026 9:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste