Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

CNN: Pakotteet iskivät – Putinin edustaja kiirehti Yhdysvaltoihin

24.10.2025 15:26
Lue lisää 
Blogi: Pauliina Maukonen
Pauliina Maukonen:

Tulevaisuutemme on keskiluokan käsissä

14.10.2022 8:44, muokattu 16.9.2024 16:10
a– a+
Blogi

Suomi on joidenkin arvioiden mukaan Euroopan keskiluokkaisin maa. Jopa 2/3 suomalaisista sijoittuu keskiluokkaan ja koulutustason nousu kasvattaa tähän ryhmään lukeutuvien lukumäärää entisestään.

Keskiluokkaisuuteen kuuluu omillaan toimeentulo – itse asiassa hyvinvointiyhteiskuntamme palvelut ovat riippuvaisia keskiluokan verotuloista.

Keskiluokkaan kuuluvat ovat muita innokkaampia käyttämään äänioikeuttaan eliitin tapaan ja puolustamaan vallitsevaa yhteiskuntajärjestystä veneen keikuttamisen sijaan.

Ei siis ole mikään ihme, että politiikantutkimuksessa keskiluokan rooli Suomen tulevaisuuden suhteen on laajasti tunnistettu.

Keskiluokan ääni, mielipiteet ja arvot ratkaisevat Suomen poliittisen suunnan pitkässä juoksussa. 

Puolueissa keskiluokan merkitys politiikalle on ollut lähinnä vaiettu sisäpiirin salaisuus – yleispuolueiden ei sovi asettua vain yhden, vaikkakin laajan ryhmän asianajajaksi. Vaikein ellei jopa olemassaolon kysymys tämä on luonnollisesti heikoimmistakin huolen pitävälle keskustalle, helpompi taas kokoomukselle ja vihreille. 

Selvitimme Ajatuspaja Alkiossa laajalla kyselytutkimuksella, mistä asioista työikäiset, hyvin toimeentulevat ja koulutetut keskiluokkaan kuuluvat haaveilevat ja mikä heitä huolestuttaa.

Sen mukaan keskiluokka on huolissaan suurista, globaaleista tai yhteiskunnallisista asioista kuten ilmastonmuutoksesta, koronasta, valtionvelasta ja Venäjän sodasta Ukrainaa vastaan. 

Erityisesti yrittäjät, vihreiden kannattajat ja aikuistalouksissa asuvat, joiden lapset ovat lentäneet jo pesästä, kokevat, että isojen globaalien huolien poistuminen toisi heille mielenrauhaa.

Omaan ja perheen taloudelliseen tilaan suhtauduttiin tässä ryhmässä luottavaisesti – elämä kantaa eikä suuria uhkia ole tai niitä ei ainakaan tunnisteta. Yhteiskunnalliset muutokset ja kilpailuyhteiskunta eivät juuri huolettoman keskiluokan yöunia rasita.

Samaan aikaan muun väestön mieltä painoivat arkiset, omaan henkilökohtaiseen tilanteeseen ja selviytymiseen liittyvät asiat kuten toimeentulo tai sähkön ja polttoaineiden hinnan nousu.

Ylimääräisellä, yllättävällä tuhansien eurojen rahalla kuten esimerkiksi lottovoitolla muu väestö maksaisi pois velkoja ja laskuja. Keskiluokkaan kuuluva taas kääntyisi sijoitusneuvojan puoleen tai lähtisi ulkomaanmatkalle.

Keskiluokkaa kaihertaa muita enemmän yrittäjyyden, investointien ja Suomen talouden kilpailukyvyn tilanne. Veikkaapa, että sama kaiherrus valtaa pian koko valtioneuvoston.

Vaikka luokka- ja eliittitutkimusten haluaisi jo olevan pohjoismaisessa hyvinvointivaltion traditiossa menneen talven lumia, ovat ne kuitenkin myös karua sosiologista kerrontaa yhteiskuntamme tämän päivän eriytymisestä. Suomalainen keskiluokka elää osin eri todellisuudessa kuin muu väestö.  

Keskiluokan huoli siitä, kuinka saada yhteistä kakkua kasvatettua valtionvelan kasvaessa korona- elvytyspakettien ja maailmantilanteen myötä, on kuitenkin olennainen ja tulevan hallituksen työlistan kärjessä.

Keskiluokkaa kaihertaa muita enemmän yrittäjyyden, investointien ja Suomen talouden kilpailukyvyn tilanne. Veikkaapa, että sama kaiherrus valtaa pian koko valtioneuvoston.

Ei siis ole mikään ihme, että keskiluokka suhtautuu sosiaaliturvaan kriittisesti. Sosiaali- ja työttömyysturva ovat heidän mielestään liian korkealla tasolla, minkä katsotaan passivoivan ihmisiä. Vahvimmin tätä mieltä olivat kyselytutkimuksessamme perussuomalaisten kannattajat.

Sosiaaliturvaa tulisi kyselytutkimuksemme mukaan uudistaa universaalin, kaikille yhteisen perustulon eli automaattisesti maksettavan tulonsiirron suuntaan.

Vakain kannatus perustulolla oli ei-keskiluokkaisten, sinkkutaloudessa elävien naisten sekä vasemmistoliiton, vihreiden ja SDP:n kannattajien parissa. 

Me tiedämme, mitä keskiluokka politiikalta nyt odottaa.

Tässä kasvuodotusten vahvistamisessa ja talouden tasapainottamisessa on keskustan mahdollisuus. Työn ja yrittäjyyden, toimeliaisuuden ja turvan triangeli johdattakoon meidät takaisin kolmannen tien politiikalle.

Keskustan arvoille on sijaa laajan keskiluokan keskuudessa.

Pauliina Maukonen Pauliina Maukonen on keskustan kunta- ja hyvinvointiasioiden asiantuntija. Toiminut aiemmin muun muassa Ajatuspaja Alkion tutkimuspäällikkönä ja keskustan toiminnanjohtajana.

Lue myös

Blogi
Pauliina Maukonen:

Onni yksillä, kesä kaikilla

Kesän herkut eli mansikat ovat tulleet kauppoihin. Pitkän ja työntäyteisen puoluekokousviikonlopun jälkeen päätin...
19.6.2024 10:21
Blogi
Pauliina Maukonen:

Hyvinvointi ja terveys vaarassa

Petteri Orpon hallitus päätti tiistain kehysriihessä menoleikkauksista ja veronkiristyksistä peräti kolmen miljardin edestä....
19.4.2024 10:09
Blogi
Pauliina Maukonen:

Rahalla saa ja junalla pääsee?

Astuin viime viikolla Helsingin rautatieasemalle aamujunasta. Minne tahansa ympärilleni katsoin, minua tuijottivat vastaan...
22.1.2024 10:34

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Timo Laaninen:
Vähempikin koohotus riittää
Blogi | 24.10.2025 8:40
Vesa Kallio:
Fraasit eivät paranna maatalouden kannattavuutta
Blogi | 24.10.2025 8:35
Vesa Kallio:
Hallituksenromutuspalkkio
Blogi | 21.10.2025 15:02
Elsi Katainen:
Hallituksen puheet ja teot eivät kohtaa
Blogi | 21.10.2025 8:59
Jaakko Mäki-Petäjä:
Periaateohjelmatyö ei koskaan pääty
Blogi | 20.10.2025 15:07
Näytä lisää

Uusimmat

Kelloja siirrellään taas
Uutiset | 25.10.2025 3:00
Voiko pimeä aine tuhoutua? – T&A: ”Tulokset olivat hälyttäviä ”
Uutiset | 24.10.2025 23:30
MTV: Kaikkonen ihmettelee hallituksen veropoukkoilua
Uutiset | 24.10.2025 18:54
Varusnainen joutui rannikkojääkärien tasokokeessa upoksiin kymmeneksi minuutiksi – kapteeniluutnantille ja kersantille tuomio
Uutiset | 24.10.2025 15:56
Teboil-kauppiaiden puheenjohtaja: Yhtiöltä tullut viesti, että polttoaineet riittävät
Uutiset | 24.10.2025 15:31
CNN: Pakotteet iskivät – Putinin edustaja kiirehti Yhdysvaltoihin
Uutiset | 24.10.2025 15:26
Venäjä: Valtasimme neljä kylää
Uutiset | 24.10.2025 15:14
Belgia torppasi Ukrainan sotakorvauslainan – EU:n huippukokous oli suuri pettymys, arvioi asiantuntija
Uutiset | 24.10.2025 14:29
EU syyttää Metaa ensimmäistä kertaa unionin digisääntelyn rikkomisesta
Uutiset | 24.10.2025 14:17
Italialaisia Nato-sotilaita Suomeen
Uutiset | 24.10.2025 13:50
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
Vieraslaji hämmästyttää Virossa – metsästäjät liikkeellä
Uutiset | 23.10.2025 1:32
Aie maatalouden alasajosta saa täystyrmäyksen – kansanedustaja ihmettelee, kuinka professori unohti huoltovarmuuden
Uutiset | 22.10.2025 13:24
Moni säästää nyt näistä – ”Voi romuttaa talouden vuosiksi”
Uutiset | 23.10.2025 22:00
Paljastus: Moskovalla salainen ydinasehanke
Uutiset | 23.10.2025 22:12
Trumpilta ivallinen kuitti Putinille: ”Olen iloinen”
Uutiset | 24.10.2025 10:00
Kaikkonen esittää isoa uudistusta peruskouluun
Uutiset | 23.10.2025 10:35
CNN: Pakotteet iskivät – Putinin edustaja kiirehti Yhdysvaltoihin
Uutiset | 24.10.2025 15:26
Historia | Ceausescun pakkomielteen yllättävä seuraus: Savukemerkistä tuli Romaniassa kaikkivoipa pimeä valuutta
Uutiset | 20.10.2025 21:05
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
Riipaiseva tutkimustulos: ”Vaikutukset voivat olla pitkäaikaisia”
Uutiset | 16.10.2025 21:30
Suomen uhanalaisimman kalan titteli menee nyt uuteen osoitteeseen
Uutiset | 17.10.2025 8:20
Tutkijat hälyttävät: Miesten testosteronitasot vaarassa
Uutiset | 18.10.2025 23:32
Historia | Ceausescun pakkomielteen yllättävä seuraus: Savukemerkistä tuli Romaniassa kaikkivoipa pimeä valuutta
Uutiset | 20.10.2025 21:05
Aie maatalouden alasajosta saa täystyrmäyksen – kansanedustaja ihmettelee, kuinka professori unohti huoltovarmuuden
Uutiset | 22.10.2025 13:24
Tutkijalta hätkähdyttävä muovivaroitus: Tämä arkinen tapa ei kannata
Uutiset | 14.10.2025 9:00
Vieraslaji hämmästyttää Virossa – metsästäjät liikkeellä
Uutiset | 23.10.2025 1:32
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
IS: Lääkäriltä täystyrmäys yleiselle terveysväitteelle: ”Suurin turhake”
Uutiset | 30.9.2025 22:03
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28
Tutkimus paljasti vakavan terveysriskin – Lähes jokainen altistuu
Uutiset | 5.10.2025 22:12
Tutusta marjasta tehtiin uusi löytö – voi torjua jopa syöpää
Uutiset | 24.9.2025 22:00
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
Tämä tuttu supermauste alentaa kolesterolia
Uutiset | 30.9.2025 0:30
Tutkimus: Kuntosaleilla yleistyvä ilmiö aiheuttaa sydänmuutoksia
Uutiset | 28.9.2025 21:15

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kelloja siirrellään taas
Uutiset | 25.10.2025 3:00
Voiko pimeä aine tuhoutua? – T&A: ”Tulokset olivat hälyttäviä ”
Uutiset | 24.10.2025 23:30
MTV: Kaikkonen ihmettelee hallituksen veropoukkoilua
Uutiset | 24.10.2025 18:54
Varusnainen joutui rannikkojääkärien tasokokeessa upoksiin kymmeneksi minuutiksi – kapteeniluutnantille ja kersantille tuomio
Uutiset | 24.10.2025 15:56
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
Riipaiseva tutkimustulos: ”Vaikutukset voivat olla pitkäaikaisia”
Uutiset | 16.10.2025 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Palveluverkkoesityksen järjettömyys uhkaa koko maakunnan tasa-arvoa
Mielipide | 24.10.2025 10:29
Lukijalta: Maaseudun EU-tukien siirto kaupunkeihin olisi virhe
Mielipide | 24.10.2025 10:26
Lukijalta: Poikittaisrata Haapamäen kautta kiireesti logistiseksi pääradaksi
Mielipide | 24.10.2025 10:14
Lukijalta: Määräaikaisten erikoistuvien lääkäreiden koulutusvirkojen perustamista selvitettävä
Mielipide | 23.10.2025 14:25
Lukijalta: Ukrainalaisista Suomessa
Mielipide | 17.10.2025 12:01
Lukijalta: Hoitajien oikeudet on turvattava – vastuu ja velvollisuus näkyviin palkassa
Mielipide | 23.10.2025 11:47
Vastine: Politiikkaa mielenterveyden kustannuksella?
Mielipide | 16.10.2025 10:15
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ammattilaiset tyrmistyneitä: ”Krooninen aliarvostus”
Uutiset | 23.10.2025 12:36
Keskustapoliitikko vaatii kiinteää yhteyttä Ahvenanmaalle
Uutiset | 23.10.2025 12:25
Kaikkonen esittää isoa uudistusta peruskouluun
Uutiset | 23.10.2025 10:35
Keskustan Kemppi: Hallitus romuttaa nyt perheiden palveluita ja jaksamisen tukea
Uutiset | 22.10.2025 10:12
Kaikkonen esittää isoa uudistusta peruskouluun
Uutiset | 23.10.2025 10:35
Ammattilaiset tyrmistyneitä: ”Krooninen aliarvostus”
Uutiset | 23.10.2025 12:36
Vakava varoitus velkaantumisesta – Vantaan keskusta pysäyttäisi ratikkahankkeen
Uutiset | 16.10.2025 11:30
Mistä uusi suunta? – Keskustassa käynnissä massiivinen voimainponnistus
Uutiset | 19.10.2025 10:00
  • Sample Page

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen