Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Liikenne

Auto pitäisi pitää helteellä aina varjossa – yllättävä riski jopa tuulilasille

1.7.2026 21:45
Lue lisää 
Grönlanti
Grönlannin pääkaupunki Nuuk kuvattuna 7. maaliskuuta 2025. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä

Pitkään Grönlannin hallinta lähensi Tanskaa Yhdysvaltoihin, mutta nyt tilanne on kääntynyt päälaelleen. Myös Tanskan ja Grönlannin välillä on jännitteitä.
STT / Anssi Rulamo 8.1.2026 16:10, muokattu 8.1.2026 16:24
a– a+
Grönlanti

Yhdysvaltain uhkailut Grönlannin kaappaamisesta ovat herättäneet suurta huolta Tanskassa, jonka itsehallintoalue Grönlanti on. Asetelma on aiheuttanut jännitteitä myös Tanskan ja Grönlannin välille.

Tilanne on kääntänyt päälaelleen sen, millainen vaikutus Grönlannilla on Tanskan ulkopolitiikalle, sanoo vanhempi tutkija Mikkel Runge Olesen Tanskan ulkopoliittisesta instituutista.

Aiemmin Grönlanti lähensi Tanskaa sen tärkeimpään liittolaiseen Yhdysvaltoihin, mutta nyt siitä on tullut niiden välejä hiertävä asia.

– Grönlannin suurin arvo Tanskalle oli pitkään se, että se toi luottoa Yhdysvaltojen suuntaan. Grönlanti paransi Tanskan suhteita Yhdysvaltoihin, koska Yhdysvallat oli todella tyytyväinen, kun se sai vapaasti toimittaa omia asioitaan Grönlannissa, Olesen sanoo STT:lle.

– Nyt tämä on muuttunut täysin.

Päälaelleen on Olesenin mukaan kääntynyt myös se, mitä Yhdysvallat haluaa Tanskalta. Aikaisemmin Yhdysvallat on toivonut Tanskalta mahdollisimman vapaita käsiä omaan operointiinsa Grönlannissa. Nyt se puolestaan syyttää Tanskaa siitä, ettei Tanska ole satsannut Grönlantiin tarpeeksi.

Taloudellisesti Grönlannin hallinta on ollut Tanskalle tappiollista jo pitkään. Ja kulut näyttävät vain kasvavan, koska Tanska joutuu Yhdysvaltojen vaatimuksesta investoimaan suuria summia Grönlannin puolustukseen.

– Totta kai se (Grönlannin hallinta) antaa jonkin verran vaikutusvaltaa Arktisella alueella, mutta sanoisin että kansallisen intressin kannalta sillä on hyvin vähän merkitystä Tanskalle.

Mutta vaikka Tanska haluaisi luopua Grönlannista, sillä ei ole valtuuksia myydä itsehallintoaluettaan Yhdysvalloille. Grönlannin itsenäisyys on lain mukaan grönlantilaisten päätettävissä. Itsenäisyys on grönlantilaisten pitkän tähtäimen tavoite, mutta grönlantilaiset eivät ole halukkaita siirtymään osaksi Yhdysvaltoja.

Olesenin mielestä Yhdysvallat on myös pelannut korttinsa erittäin huonosti ja on kauempana grönlantilaisten voittamisesta puolelleen kuin vuosi sitten.

– Jos ajatuksena on ollut esittää Yhdysvallat kivana kaverina, johon voi luottaa, joka huolehtii Grönlannista ja kunnioittaa Grönlantia enemmän kuin Tanska, Yhdysvaltojen toistuva uhkailu pilaa sen mielikuvan.

Vaikea tilanne Yhdysvaltojen kanssa on luonut jännitteitä myös Tanskan ja Grönlannin hallitusten välille ja tuonut esiin pidempään pinnan alla muhineita erimielisyyksiä.

Tästä kertoi esimerkiksi etäyhteyksillä tiistaina pidetty hätäkokous Tanskan parlamentin ulkoasiainvaliokunnan ja Grönlannin ulko- ja turvallisuuspoliittisen valiokunnan kesken. Tanskan yleisradioyhtiö DR:n mukaan kokous yltyi riitelyksi tanskalaisten ja grönlantilaisten välillä.

Grönlantilaispoliitikko Pipaluk Lynge oli pettynyt esimerkiksi siihen, ettei grönlantilaisia ollut kutsuttu myöhemmin samana iltana kokoukseen Kööpenhaminassa, jossa käsiteltiin Tanskan ja Yhdysvaltain suhteita.

Grönlantilaiset ovat jo pitkään toivoneet lisää sananvaltaa itseään koskevissa turvallisuusasioissa. Grönlannin ja emämaan suhteita hiertävät myös tietyt takavuosikymmenten ihmisoikeusloukkaukset, kuten grönlantilaisnaisten pakkoehkäisy.

– Tanskan lähestymistapa tänä vuonna on ollut ratkoa mahdollisimman monia kiperiä kysymyksiä Grönlannin kanssa, jotta välttäisimme keskinäiset konfliktit ja Tanskalla ja Grönlannilla olisi mahdollisimman yhtenäinen rintama Yhdysvaltoja vastaan, Olesen kertoo.

Tietyistä erimielisyyksistä huolimatta Tanskan ja Grönlannin linja Yhdysvaltain suhteen onkin ollut varsin yhteneväinen.

Olesenin mukaan Tanska on antanut grönlantilaisille yhä enemmän sananvaltaa myös turvallisuuspoliittisissa asioissa, vaikka niistää päättääkin Tanskan perustuslain mukaan Tanskan parlamentti.

– Tanska on halunnut antaa Grönlannille enemmän vaikutusvaltaa sellaisissa asioissa, joissa he haluavat sitä. Näin tapahtui jo ennen Yhdysvaltain uutta aggressiivista linjaa, mutta se on tietysti kiihdyttänyt tätä kehitystä.

Olesen ei näe Yhdysvalloille mitään hyvää syytä ottaa Grönlantia haltuunsa. Julkisuudessa on spekuloitu, että presidentti Donald Trumpin todellinen motiivi on saada hallintaansa saaren mannerjään alla olevat mineraalivarannot.

Trump itse on sanonut, että kyse on enemmän turvallisuudesta kuin mineraaleista. Olesenkaan ei pidä mineraaleja uskottavana motiivina.

– Kyse ei ole vain siitä, kuinka paljon siellä on mineraaleja, vaan kuinka kallista niiden louhiminen on. Ja se on todella kallista. Monet esiintymät eivät ikinä tulisi taloudellisesti kannattaviksi, Olesen sanoo.

– Toisekseen Grönlanti on jo pitkään yrittänyt saada yhdysvaltalaisia yrityksiä Grönlantiin, eikä ole juuri onnistunut siinä. Se johtuu siitä, että liiketoiminnallisesti kannattavia projekteja ei juurikaan ole. Tietysti se ei tarkoita sitä, etteikö Trump voisi kuvitella, että siellä on suuria rikkauksia.

Kaikkein huolestuttavin vaihtoehto on Olesenin mielestä se, jos Trumpin motiivina eivät ole turvallisuus tai mineraalit, vaan puhdas halu jäädä historiaan Yhdysvaltain alueen laajentajana. Siinä tapauksessa Trumpin kanssa olisi hyvin vaikea neuvotella.

Lue myös

Pahat sadevahingot mahdollisia – tarkkaile etenkin kellareita ja varastotiloja, liikenteessä on parempi pysähtyä korkealle

Voimakkaat kesäsateet voivat aiheuttaa enemmän vahinkoa kuin luulisi. Ennakointi on tärkein keino vahinkojen vähentämisessä...
2.7.2026 22:15

Etuovi: Täällä on suurimmat mökkimarkkinat

Suurimmat mökkimarkkinat Suomessa ovat Etelä-Savossa. Etuovi.com-sivuston mukaan maakunnassa on (30.6.) myytävänä 310 rantamökkiä. Etelä-Savoa...
2.7.2026 22:00

Nyt on selvitetty, kuinka paljon aikaa suomalaiset käyttävät ruohon leikkaamiseen

Robotiikkayritys Ecovacsin YouGovilla teettämän tutkimuksen mukaan 26 prosenttia suomalaisista käyttää ruohon leikkaamiseen vähintään...
2.7.2026 21:42

Aihetunnisteet

Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Näin moni nuori välttää maksukortin käyttöä
Uutiset | 30.6.2026 20:50
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
PLL: Hyttysenpistosta tuleva kutina ei johdu hyttysestä
Uutiset | 1.7.2026 22:15
Näin moni mökkeilee yksin – vuosittaisten mökkipäivien määrä vaihtelee suomalaisten välillä rajusti
Uutiset | 1.7.2026 20:50
Keskustan Siponen: Perussuomalaiset kuittasi Purran johdolla Garden-tukiaiset – uskottavuus tiukkaan taloudenpitoon mennyt
Uutiset | 1.7.2026 11:34
Mitä jos myrsky vahingoittaa autoa? – ”Ei saa siirtää omin päin”
Uutiset | 30.6.2026 22:00
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Voit nähdä pian asteroidin
Uutiset | 24.6.2026 23:00
Näin moni nuori välttää maksukortin käyttöä
Uutiset | 30.6.2026 20:50
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28

Uusimmat

Pahat sadevahingot mahdollisia – tarkkaile etenkin kellareita ja varastotiloja, liikenteessä on parempi pysähtyä korkealle
Uutiset | 2.7.2026 22:15
Etuovi: Täällä on suurimmat mökkimarkkinat
Uutiset | 2.7.2026 22:00
Nyt on selvitetty, kuinka paljon aikaa suomalaiset käyttävät ruohon leikkaamiseen
Uutiset | 2.7.2026 21:42
Aiotko autoilla ulkomailla lomallasi? – Muista tyypilliset vahingot
Uutiset | 2.7.2026 21:20
Yhdysvaltojen 250 vuotta täyttävän itsenäisyysjulistuksen ratkaisevalla allekirjoittajalla oli suomalaiset sukujuuret
Uutiset | 2.7.2026 21:00
Zelenskyi: Ilmapuolustuksen oltava yksi Nato-kokouksen keskeisistä tuloksista
Uutiset | 2.7.2026 19:22
Lehdistönvapausjärjestö tarkastelee uudelleen Gazassa kuolleiden toimittajien listaansa – jotkut journalisteiksi listatut osoittautuivat taistelijoiksi
Uutiset | 2.7.2026 19:19
Puolustusvoimat peruu suuren tilauksen Summa Defencen tytäryhtiöltä
Uutiset | 2.7.2026 18:40
Maailman terveysjärjestö: Ebolaan kokeillaan kahta uutta hoitoa
Uutiset | 2.7.2026 17:51
Yli 430 kuollut ebolaan Kongon demokraattisessa tasavallassa
Uutiset | 2.7.2026 16:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pahat sadevahingot mahdollisia – tarkkaile etenkin kellareita ja varastotiloja, liikenteessä on parempi pysähtyä korkealle
Uutiset | 2.7.2026 22:15
Etuovi: Täällä on suurimmat mökkimarkkinat
Uutiset | 2.7.2026 22:00
Nyt on selvitetty, kuinka paljon aikaa suomalaiset käyttävät ruohon leikkaamiseen
Uutiset | 2.7.2026 21:42
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sunnuntailisät on aika uudistaa – nykysääntely ei vastaa yhteiskunnan todellisuutta
Mielipide | 2.7.2026 15:41
Lukijalta: Sunnuntailisät ovat oikeudenmukainen korvaus poikkeuksellisesta työajasta
Mielipide | 1.7.2026 17:00
Lukijalta: Miljardisäästöt siirtymällä kantatietopotilasjärjestelmään
Mielipide | 1.7.2026 16:57
Lukijalta: Kohtaamisessa on kasvun avaimet
Mielipide | 1.7.2026 16:55

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste