Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotitaloudet

Tiedätkö, millainen vaikutus sähkölaitteilla on talon lämpötilaan? – Niukka linja kannattaa kesäkuumilla

14.7.2026 20:45
Lue lisää 
Politiikka
Mikko Savola, Mika Lintilä ja Antti Kurvinen ovat keskustan kansanedustajia Vaasan vaalipiiristä. (Kuva: Jari Laukkanen–Keskustan kuvapankki)

Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa

Mikko Savola, Mika Lintilä ja Antti Kurvinen kertovat jättävänsä asiasta kirjallisen kysymyksen.
Suomenmaa 10.1.2026 11:40, muokattu 16.1.2026 10:06
a– a+
Politiikka

Vaasan vaalipiirin keskustalaiset kansanedustajat Mikko Savola, Mika Lintilä ja Antti Kurvinen ovat huolissaan joulun alla käynnistetystä selvitystyöstä Puolustusvoimien räjähdetoiminnan ulkoistamiseksi.

Pohjalaiskolmikko kertoo jättävänsä asiasta kirjallisen kysymyksen hallituksen ja puolustusministeri Antti Häkkäsen (kok.) vastattavaksi.

Kansanedustajat kysyvät miksi Puolustusvoimien räjähdetoimintojen ulkoistamista selvitetään, vaikka samasta asiasta on tehty 2000-luvulla lukuisia selvityksiä.

Lisäksi Kurvinen, Lintilä ja Savola haluavat tietää, millaisena hallitus näkee Puolustusvoimien Räjähdekeskuksen tulevaisuuden ja aikooko hallitus ajaa alas Ähtärin Räjähdekeskuksen toiminnot.

Keskustakolmikon mukaan räjähdetuotanto ja ampumatarviketuotanto ovat Suomen puolustuksen kannalta erittäin kriittinen osa-alue. Sitä on Suomessa määrätietoisesti kehitetty.

Tiedotteessa sanotaan, että Puolustusvoimat on kumppaneidensa kanssa investoinut tuotantoon ja ottanut tehokkaasti haltuunsa räjähteitten elinkaaren hallinnan.

– Huoltovarmuuden näkökulmasta Puolustusvoimien omaa tuotantoa on pidetty perustellusti tuotannon selkärankana ja tärkeänä osana kumppanuuksia tasapuolisesti vahvistavana toimintona. Eduskunta linjasi puolustusselonteon käsittelyn yhteydessä, että omalla tuotannolla on vahva merkitys.

Savola, Lintilä ja Kurvinen hämmästelevät nyt käynnistettyä selvitystä Puolustusvoimien lataamotoimintojen ulkoistuksesta.

Selvitys räjähdealan toiminnasta Suomessa ei ole ensimmäinen. Niitä on tehty useampia viimeisen 20 vuoden aikana. Johtopäätös on ollut aina sama: räjähteiden elinkaaren hallinta on syytä pitää Puolustusvoimien käsissä.

– Selvitys aiheuttaa luonnollisesti vakavaa huolta eri paikkakunnilla, kuten Etelä-Pohjanmaalla Ähtärissä. Ähtärissä sijaitsevan Räjähdekeskuksen esikunnan, tuotannon tulevaisuuden sekä jopa 40—50 työpaikan säilyminen ovat alue- ja elinvoimapoliittisesti isoja asioita, tiedotteessa summataan.

Keskustakolmikko muistuttaa, että Puolustusvoimien toiminnot on ajettu lähes kokonaan alas Vaasan vaalipiirin alueelta.

Erityisen kipeästi pohjalaismaakunnissa muistetaan heidän mukaansa alueen viimeisen varuskunnan, Kauhavan Lentosotakoulun, lakkautus Jyrki Kataisen (kok.)hallituksen puolustusvoimauudistuksen yhteydessä 2014.

– Räjähdekeskuksen lakkauttaminen ja Ähtärin toimintojen alasajo olisi viimeisimpien Puolustusvoimien yksiköiden lopettamista vaalipiirimme alueella. Toistaiseksi hallitus ei ole ilmoittanut puolustukseen liittyvistä investoinneista Vaasan vaalipiirin alueelle. 

Savola, Lintilä ja Kurvinen eivät hyväksy ajatusta Vaasan vaalipiirin kolmen pohjalaismaakunnan jättämisestä täysin Puolustusvoimien toimintojen ulkopuolelle ja vaille mitään puolustuskyvyn nostamiseen liittyviä investointeja.

– Puolustusvoimien läsnäololla kattavasti eri puolilla Suomea on laaja merkitys. Maanpuolustustahto on pohjalaismaakunnissa poikkeuksellisen korkea ja kaikkien Puolustusvoimien toimintojen ajaminen alas vaalipiiristä olisi tätäkin taustaa vasten lähes irvokasta.

Lue myös

Vapise, siikli! – Suomalaiset kertoivat lempiperunansa

Vanha kansa tapaa muistella, kuinka siikli on perunalajikkeissa aivan omaa luokkaansa, ja kuinka...
15.7.2026 21:50

Useat tunnistavat taloyhtiössä korjausvelkaa, mutta puskureita on heikosti

Joka kahdeksas asunto-osakkeen omistaja tunnistaa omassa kotitaloyhtiössään korjausvelkaa. Vaikka varautuminen on tärkeää, korjausten...
15.7.2026 21:30

Myrskyihin voi varautua seitsemän kohdan listalla – milloin olet tarkastanut viimeksi pihapuiden ja rakennusten kunnon?

Vakuutusyhtiö Pohjantähti kertoo seitsemän kohdan listassaan, miten myrskyihin kannattaa varautua. Alempana näet kunkin vinkin...
15.7.2026 21:19

Aihetunnisteet

Antti Kurvinen Keskusta mika lintilä Mikko Savola Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
USU: Hyviä uutisia keskustalle, huonoja perussuomalaisille
Uutiset | 14.7.2026 7:00
PLL: Ruokailun jälkeinen huono olo voi kertoa liiallisen syömisen lisäksi stressistä tai ärtyvästä suolesta – tietyt oireet selvitettävä viipymättä
Uutiset | 14.7.2026 21:06
Nyt se on todistettu: Kyläily on kuoleva tapa
Uutiset | 13.7.2026 21:10
Panssarilaiva Ilmarisen tarina jatkuu
Uutiset | 14.7.2026 20:30
Varoitus veneilyn hinnoista
Uutiset | 13.7.2026 22:45
Iran yrittää edistää Hormuzinsalmen hallinnan vahvistamista iskujen jatkuessa – parlamentissa käsitellään Hormuzinsalmen järjestelyjä
Uutiset | 14.7.2026 10:02
T&A: Linnunradalta löytyi hurja tuuli
Uutiset | 13.7.2026 23:15
Auringon magnetismi siirtyi pintakerrokseen – tutkijat ymmällään
Uutiset | 9.7.2026 23:30
Varoitus matkailijalle: Vältä Wifin käyttöä ja lomakuvien jakamista
Uutiset | 14.7.2026 21:15
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00
Auringon magnetismi siirtyi pintakerrokseen – tutkijat ymmällään
Uutiset | 9.7.2026 23:30
Suomi pysyy naapuruussopimuksessa Venäjän kanssa, mutta Venäjän kanta voi vielä olla eri – Tutkija: Tilanne on jännitteinen
Uutiset | 10.7.2026 13:08
Ehdit vielä kylvää puutarhassa
Uutiset | 8.7.2026 20:50
Perinteinen lämmitysratkaisu teki paluun
Uutiset | 9.7.2026 21:50
Jatkosota | Mannerheim laati julistuksen karjalaisille
Uutiset | 8.7.2026 21:00
Läheinen galaksi repeytymässä
Uutiset | 11.7.2026 22:31
”Karjalan vapaus ja suuri Suomi ” – Mannerheimin kuuluisalla käskyllä vuosipäivä
Uutiset | 9.7.2026 23:00
Tiedätkö, minkä kokoinen Suomen kauppalaivasto on?
Uutiset | 12.7.2026 22:00
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13

Uusimmat

Vapise, siikli! – Suomalaiset kertoivat lempiperunansa
Uutiset | 15.7.2026 21:50
Useat tunnistavat taloyhtiössä korjausvelkaa, mutta puskureita on heikosti
Uutiset | 15.7.2026 21:30
Myrskyihin voi varautua seitsemän kohdan listalla – milloin olet tarkastanut viimeksi pihapuiden ja rakennusten kunnon?
Uutiset | 15.7.2026 21:19
Autoilusta joudutaan nyt säästämään jopa kohtalokkaasti
Uutiset | 15.7.2026 21:05
Tutkimus: Koliikin syy voi löytyä suolistosta
Uutiset | 15.7.2026 20:49
Erdogan yritettiin kaataa kymmenen vuotta sitten – sadat menettivät henkensä
Uutiset | 15.7.2026 20:00
Iran: Kolmisenkymmentä kuollut ja yli 260 ihmistä haavoittunut Yhdysvaltojen iskuissa
Uutiset | 15.7.2026 17:32
Latvia ja Liettua syyttivät Venäjää iskujen suunnittelemisesta Baltian maihin tai Puolaan
Uutiset | 15.7.2026 16:50
EU ja Ukraina solmivat droonisopimuksen
Uutiset | 15.7.2026 16:08
Garden Helsingin hallitus: Ymmärrämme, jos hallitus haluaa arvioida valtiontuen uudelleen
Uutiset | 15.7.2026 15:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Kesän kukoistusta voi juhlistaa saunomalla perinteisin tavoin
Uutiset | 12.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vapise, siikli! – Suomalaiset kertoivat lempiperunansa
Uutiset | 15.7.2026 21:50
Useat tunnistavat taloyhtiössä korjausvelkaa, mutta puskureita on heikosti
Uutiset | 15.7.2026 21:30
Myrskyihin voi varautua seitsemän kohdan listalla – milloin olet tarkastanut viimeksi pihapuiden ja rakennusten kunnon?
Uutiset | 15.7.2026 21:19
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00
Auringon magnetismi siirtyi pintakerrokseen – tutkijat ymmällään
Uutiset | 9.7.2026 23:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kuolinpesien byrokratiaa on kevennettävä
Mielipide | 13.7.2026 13:24
Lukijalta: Syöpä ei saa olla säästökohde
Mielipide | 13.7.2026 13:22
Lukijalta: Maaseudun elinvoimaan löytyy ratkaisuja
Mielipide | 9.7.2026 16:45
Lukijalta: Keuruun varuskunta palautettava käyttöön
Mielipide | 9.7.2026 16:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Listaus julki: Keskustan Elsi Katainen yksi vaikutusvaltaisimmista mepeistä
Uutiset | 8.7.2026 17:32
MT: Keskustan viljelijäkannatus kasvussa
Uutiset | 8.7.2026 15:36
Keskustan Ovaska jatkaa Eurooppa-puolueen johdossa
Uutiset | 6.7.2026 11:20
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste