Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kyberturvallisuus

EU kiristää kyberturvaa – Huawei ja muita kiinalaisyrityksiä voi joutua kieltolistalle

20.1.2026 17:18
Lue lisää 
Historia
MiG-25 laskussa Welzowissa. (Kuva: ROb Schleiffert/Wikimedia Commons)

Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976

Pekka Pohjolainen 20.12.2025 21:20, muokattu 21.12.2025 6:53
a– a+
Historia

Syyskuun 6. päivänä 1976 vaikuttavan näköinen lentokone ilmestyi näkyviin pilvien välistä Japanin Hokkaidon saarella lähellä Hakodaten kaupunkia.

Koneen rungossa oli Neuvostoliiton punaiset tähdet, eikä kukaan länsimaissa – sellaisiin kylmän sodan kontekstissa luettavassa Japanissakaan – ollut nähnyt sellaista aiemmin.

Neuvostokone laskeutui Hakodaten kentälle, mutta kiitorata loppui kesken. Kone pöllytti satoja metriä nurmea, kunnes se pysähtyi.

Ohjaamosta nousi pilotti, joka ampui pistoolillaan kaksi varoituslaukausta pistoolillaan pitääkseen viereisellä tiellä valokuvia ottaneet uteliaat autoilijat loitolla.

Paikalle saapuneelle kenttähenkilökunnalle lentäjä esittäytyi Neuvostoliiton ilmapuolustusjoukkojen luutnantiksi Viktor Ivanovitš Belenkoksi. Hän ilmoitti haluavansa loikata.

Silloin 29-vuotias neuvostoluutnantti oli tuonut länsiliittoutuneille kaikkien aikojen joululahjan, vaikka elettiin vasta syyskuun alkua. Japanilaiskentällä seisoi MiG-25, yksi Neuvostoliiton suurimmista sotasalaisuuksista. Natossa se tunnettiin koodinimellä ”Foxbat”.

Länsi sai vihiä uudesta koneesta ensimmäisen kerran vuoden 1970 tienoilla. Neuvostoliiton lentokenttiä tarkkailleet vakoilusatelliitit havaitsivat kookkaan hävittäjän, jota testattiin salassa. Läntiset sotilasasiantuntijat huolestuivat erityisesti sen suurista siivistä ja moottoreista, jotka viittasivat poikkeukselliseen suorituskykyyn.

Maaliskuussa 1971 Israel havaitsi oudon uuden lentokoneen, joka kiihdytti Mach 3,2:een – eli yli kolminkertaiseen äänennopeuteen – ja nousi lähes 20 kilometrin korkeuteen.

Viktor Belenkon henkilöllisyyspaperit (CIA/Wikimedia Commons)

Israelilaiset ja Yhdysvaltain tiedusteluneuvonantajat eivät olleet koskaan nähneet mitään vastaavaa. Kun kone havaittiin uudelleen muutamaa päivää myöhemmin, israelilaiset hävittäjät yrittivät tavoittaa sen, mutta eivät päässeet lähellekään.

Yhdysvaltain puolustusministeriössä Pentagonissa arvioitiin, että kyse oli neuvostoliittolaisesta hävittäjästä, joka pystyisi lentämään kovempaa ja kaartamaan tiukemmin kuin mikään Yhdysvaltain ilmavoimien kone.

MiG-25 oli kehitetty Neuvostoliitossa vastaukseksi Yhdysvaltojen 1960-luvun suunnitelmiin kolminkertaiseen äänennopeuteen pystyvien sotilaskoneiden rakentamisesta. Niitä olivat F-108-hävittäjä, SR-71 Blackbird -vakoilukone ja massiivinen XB-70-Valkyrie pommikone.

Teknologinen harppaus Mach 2:n nopeudesta Mach 3:een oli kuitenkin valtava haaste. Neuvostoliiton johtava moottorisuunnittelija Tumanski oli jo rakentanut R-15 -suihkumoottorin, jonka uskottiin selviytyvän tehtävästä.

Toinen iso ongelma oli suurella nopeudella syntyvä kitkalämpö. Amerikkalaiset ratkaisivat asian käyttämällä titaania, joka kestää kovaa kuumuutta mutta on kallista ja vaikeasti työstettävää. Neuvostoliitossa päädyttiin teräkseen, ja MiG-25 hitsattiin kasaan käsin.

Raskas teräsrunko oli syy siihen, miksi MiG-25:ssä oli niin suuret siivet. Niitä ei ollut tarkoitettu pärjäämiseen kaartotaistelussa amerikkalaishävittäjiä vastaan, vaan yksinkertaisesti koneen pitämiseen ilmassa.

MiG-25:n Tumanski -suihkumoottorit siivittivät koneeen jopa 3,2 machin nopeuteen. (Department of Defense/Wikimedia Commons)

Koneella Japaniin loikannut Viktor Belenko oli ollut mallikelpoinen neuvostokansalainen, joka hävittäjälentäjänä oli tietyllä tavoin etuoikeutettu tavallisiin ihmisiin verrattuna.

Belenkon yksityiselämä oli kuitenkin ollut turbulenttia. Perheenisä oli eroamassa vaimostaan ja alkanut kyseenalaistaa maansa poliittista järjestelmää ja neuvostohallinnon väitteitä amerikkalaisen yhteiskunnan mädännäisyydestä.

Belenko kertoi myöhemmin saaneensa jo nuorena vaikutteita muinaisessa Roomassa orjien kapinaa johtaneen Spartacuksen tarinasta. Hän oli pohdiskellut myös, miten väitteet Yhdysvaltojen surkeudesta voivat pitää paikkaansa, jos he kykenivät lähettämään miehiä kuuhun ja tuomaan heidät vielä takaisinkin.

Belenko tajusi, että hänellä oli mahdollisuus vaihtaa maisemaa pysyvästi hävittäjällään tukikohdastaan, lähellä Vladivostokia sijaitsevalta Tšugujevkan lentokentältä käsin. Japaniin oli matkaa vain 644 kilometriä, mutta polttoaineen riittävyys oli silti ongelma.

Syyskuun 6. päivänä 1976 Belenko lensi muiden lentäjien kanssa suorittamaan harjoitustehtävää. Yksikään MiGeistä ei ollut aseistettu.

Belenko oli jo suunnitellut karkean reitin, ja koneessa oli täysi tankki. Hän erosi muodostelmasta ja paahtoi meren yllä kohti Japania.

Välttääkseen sekä Neuvostoliiton että Japanin tutkat Belenkon oli lennettävä hyvin matalalla, vain noin 30 metriä merenpinnan yläpuolella. Kun neuvostolentäjä oli tarpeeksi syvällä Japanin ilmatilassa, hän nosti koneen 6 000 metriin, jotta Japanin tutka havaitsisi sen.

Yllättyneet japanilaiset yrittivät saada yhteyden tuntemattomaan koneeseen, mutta Belenkon radio oli väärällä taajuudella. Japanilaiset F-4 Phantom -hävittäjät lähetettiin ilmaan, mutta Belenko oli jo paksun pilvipeiton alapuolella ja katosi tutkaruuduilta.

Kun polttoaine alkoi loppua, Belenkon oli laskeuduttava lähimmälle mahdolliselle kentälle. Se sattui olemaan Hakodate.

MiG-25:n rakenne kiinnosti länsitiedustelua. (Kaboldy/Wikimedia Common) lisenssi

Japanilaisilla oli yhtäkkiä käsissään loikannut lentäjä ja huippusalainen hävittäjä. Hakodaten lentokentästä tuli hetkeksi tiedustelutoiminnan keskus, ja Yhdysvaltojen tiedustelupalvelu CIA tuskin uskoi onneaan.

Kone siirrettiin C-5 Galaxy -kuljetuskoneella läheiseen lentotukikohtaan, missä se tutkittiin perin pohjin. Purkamalla MiG-25:n ja tutkimalla koneen osat useiden viikkojen aikana asiantuntijat pääsivät perille, mihin se pystyi ja mihin ei.

Tutkinnassa neuvostokone tuotti näkökulmasta riippuen yllätyksen, pettymyksen tai helpotuksen. Koneen elektroniikka oli kuin vanhasta putkiradiosta: modernien transistorien sijasta oli käytetty vanhanaikaisia elektroniputkia.

Vaikka kone tiedettiin erittäin nopeaksi, kyse ei ollut sellaisesta superhävittäjästä, jollaiseksi sitä oli lännessä pelätty. Varsinaiseksi kaartotaistelijaksi koneesta ei ollut. Se pystyi nousemaan nopeasti ja lentämään lujaa suoraan ampuakseen ohjuksia tai ottaakseen kuvia, ei juuri muuta.

Kyseessä oli niin sanottu ”yhden tempun poni”. Kone palautettiin perusteellisen tutkinnan jälkeen Neuvostoliitolle, joka kuljetti sen laivalla Japanista pois.

Vaikka MiG-25:n raaka suorituskyky oli kunnioitusta herättävä, silläkin oli rajansa. Kolminkertaisella äänennopeudella lentäminen oli valtava rasitus moottoreille.

Suurilla nopeuksilla MiGin moottorit alkoivat imeä moottorin osia sisuksiinsa, ja lentäjiä varoitettiin ylittämästä 2,8 machin nopeutta. Israelin vuonna 1971 havaitsema 3,2 machin nopeudella lentänyt kone tuhosi moottorinsa käytännössä kokonaan ja pääsi vain vaivoin takaisin tukikohtaan.

Vaikuttavin MiG-25:n ominaisuus oli sen muodostama pelote. Kone tunnettiin pitkään vain suttuisista satelliittikuvista ja Välimeren yllä näkyneistä tutkajäljistä.

Vuoteen 1976 asti Yhdysvallat ei tiennyt, ettei kone pystynyt tavoittamaan Lockheed SR-71:tä. Epävarmuus asiasta piti amerikkalaiset poissa Neuvostoliiton ilmatilasta vuosien ajan.

Irakista hiekkaan haudattuna löytynyt MiG-25. (U.S. Air Force photo by MSgt T. Collins/Wikimedia Commons)

Neuvostoliiton aikanaan huolella varjelemasta sotasalaisuudesta tuli 1980-luvulla tavallinen sotaratsu Lähi-idän konflikteissa.

Iranilaiset F-14 Tomcat -hävittäjät pudottivat Phoenix-ohjuksillaan useita irakilaisia MiG-25 -koneita vuonna 1980 syttyneessä Iranin ja Irakin sodassa. Myös israelilaiset lentäjät ovat saavuttaneet ilmavoittoja syyrialaisista MiG-25 -koneista F-15 Eagle -hävittäjillään.

Joskus kävi toisinkin päin. Irakilainen luutnantti Zuhair Dawood onnistui pudottamaan MiG-25:llään amerikkalaisen F/A-18 Hornet -hävittäjän Persianlahden sodan ensimmäisenä yönä tammikuussa 1991. Koneen lentäjästä kapteeni Michael Scott Speicheristä tuli sodan ensimmäinen kaatunut amerikkalainen.

Koneen lännen tutkittavaksi toimittanut Belenko sai turvapaikan Yhdysvalloista, ja vuonna 1980 presidentti Jimmy Carter hyväksyi hänet Yhdysvaltojen kansalaiseksi.

Belenko työskenteli muun muassa Yhdysvaltain ilmavoimien konsulttina. Hän kuoli lyhyen sairauden jälkeen 76-vuotiaana hoitokodissa Illinoisissa vuonna 2023.

Lue myös

Raju tylytys Kim Jong-unilta: "Kuin vuohi, joka on valjastettu vetämään härkävaunuja"

Pohjois-Korean johtaja Kim Jong-un on erottanut hallituksensa varapääministerin tehtaiden nykyaikaistamisprojektissa ilmenneiden ongelmien vuoksi...
20.1.2026 23:06

Suomalaistutkimus toi uutta tietoa kivikauden ihmisten haudoista

Punamulta oli kivikauden ihmisille paljon muutakin kuin pelkkää punaista väriä, paljastaa suomalaistutkimus. Punamultaa saatettiin...
20.1.2026 22:39

Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia

Ruokakauppaketju Lidl kertoo ottavansa isossa osassa myymälöistään käyttöön uuden toiminnon, jossa asiakas voi...
20.1.2026 22:15

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Synkkä varoitus: Rajavaltio valumassa Putinin syliin
Uutiset | 19.1.2026 22:02
Trumpilla uusi saari kiikarissa – ärjyy briteille: ”Suurta typeryyttä”
Uutiset | 20.1.2026 12:15
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
40 vuotta sitten | Neuvostoliittoa ärsyttänyt toimintaelokuva koetteli YYA-Suomea – sensuurin kynsiin joutuminen oli ilmaista mainosta
Uutiset | 13.1.2026 21:10
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Soul reagoi ydinuhkaan: ”Hirviöohjuksia”
Uutiset | 19.1.2026 21:32
Honkonen vaatii kokoomuksen Limnelliä eroamaan puolustusvaliokunnasta – ”Toiminta näyttää muuttuvan yhä härskimmäksi”
Uutiset | 20.1.2026 11:46
AFP:n lähde: Kanada ei aio maksaa jäsenyydestä Trumpin Gaza-rauhanneuvostossa
Uutiset | 19.1.2026 17:50
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
40 vuotta sitten | Neuvostoliittoa ärsyttänyt toimintaelokuva koetteli YYA-Suomea – sensuurin kynsiin joutuminen oli ilmaista mainosta
Uutiset | 13.1.2026 21:10
Tutkimus: Tämä yleinen tapa vahvistaa luustoa
Uutiset | 15.1.2026 23:03
Kaunis ja nopea tekniikan ihme oli kaupallinen katastrofi – Concorde aloitti yliäänimatkailun 50 vuotta sitten
Uutiset | 17.1.2026 21:15
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13

Uusimmat

Raju tylytys Kim Jong-unilta: ”Kuin vuohi, joka on valjastettu vetämään härkävaunuja”
Uutiset | 20.1.2026 23:06
Suomalaistutkimus toi uutta tietoa kivikauden ihmisten haudoista
Uutiset | 20.1.2026 22:39
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Viisi helppoa kotikonstia auttaa hallitsemaan liian yleisen sairauden riskiä
Uutiset | 20.1.2026 22:01
Tutkimus: Ihosyöpärokotteesta lupaavia tuloksia
Uutiset | 20.1.2026 21:56
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
USA:n Syyria-lähettiläs: Yhdysvaltojen ja kurdien liittolaisuus Isisiä vastaan on muuttunut tarpeettomaksi
Uutiset | 20.1.2026 18:54
Carney: USA:n johtama sääntöpohjainen järjestelmä on tullut tiensä päähän
Uutiset | 20.1.2026 18:15
Poliisi etsii Niuvanniemen sairaalasta kadonnutta miestä, ei tule lähestyä
Uutiset | 20.1.2026 17:29
Asiantuntija: Tilanne Trumpin Grönlanti-aikeiden pyörityksessä on kaoottinen 
Uutiset | 20.1.2026 17:26
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44
Hallituksen kaavailema turistivero jakaa mielipiteitä – Itä-Suomessa suuria epäluuloja, pohjoisessa näytetään peukkua
Uutiset | 18.1.2026 11:15
Toimittajalta | Orpon hallituksen tökerö vaalireformi on demokratian unisex-vessa – edes johtavia asiantuntijoita ei haluta uskoa
Uutiset | 13.1.2026 18:06

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
06:12, 21/01/2026
weather icon 6°C
Daily Forecast Ennuste
Today 09:0021/01/2026
weather icon
6° / 8°°C 1 mm 100% 22 Km/h 92 % 993 hPa 0 mm/h
Today 12:0021/01/2026
weather icon
8° / 10°°C 1 mm 100% 30 Km/h 89 % 991 hPa 0 mm/h
Today 15:0021/01/2026
weather icon
9° / 9°°C 1 mm 100% 26 Km/h 87 % 989 hPa 0 mm/h
Today 18:0021/01/2026
weather icon
10° / 10°°C 1 mm 100% 25 Km/h 88 % 988 hPa 0 mm/h
Today 21:0021/01/2026
weather icon
9° / 9°°C 0.41 mm 41% 24 Km/h 88 % 989 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Raju tylytys Kim Jong-unilta: ”Kuin vuohi, joka on valjastettu vetämään härkävaunuja”
Uutiset | 20.1.2026 23:06
Suomalaistutkimus toi uutta tietoa kivikauden ihmisten haudoista
Uutiset | 20.1.2026 22:39
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pujottelurinteessä on lasku- eikä ajolinjat
Mielipide | 20.1.2026 18:24
Lukijalta: Grönlanti on tulikoe
Mielipide | 20.1.2026 12:35
Lukijalta: Paikallistaloudesta huoltovarmuuteen – keskustan on tehtävä tietoinen valinta
Mielipide | 20.1.2026 12:30
Lukijalta: Alaikäisten vankien määrän kasvu on hälytysmerkki koko yhteiskunnalle
Mielipide | 20.1.2026 12:23
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Median valta ei oikeuta vastakkainasetteluun
Mielipide | 12.1.2026 14:43
Lukijalta: Pelkkä leikkaaminen ei luo kasvua – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen ja tekemisen meininkiä
Mielipide | 15.1.2026 12:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste