Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tasa-arvo

Kantelu paljasti merkittäviä puutteita HUSin tavassa huomioida sukupuolten tasa-arvo

17.4.2026 14:11
Lue lisää 

Keskustakellokkaiden julkinen riitely ei näytä hyvältä, eikä se ole ainakaan puolueelle eduksi

Suomenmaa 24.7.2020 4:00, muokattu 23.7.2020 19:18
a– a+
Pääkirjoitus

Ensin arvostettu keskustameppi haukkuu Suomen EU-neuvottelutuloksen, ihmettelee, että ”kepulaiset hyppivät ilosta” ja kommentoi Suomen maatalous- ja maaseuturahojen lisäystä sanalla ”plääplääplää” (Iltalehti 21.7.).

Sitten julkisuudessa ahkerasti esiintyvä keskustan kansanedustaja ilmoittaa, että ”keskusta ei tarvitse nyt yhtään sivuraiteelle ajautuvaa besserwisseriä” ja sanoo edellä esiintyneen mepin ”hypänneen oikeistopopulistien kelkkaan ymmärtämättä, että hän on aloittamassa taistelua Suomen maaseutua vastaan”.

Ei uskoisi, että saman puolueen kellokkaat puhuvat, jyrkin ja ivallisin sanankääntein vielä.

NIMEKKÄIDEN keskustalaisten julkinen torailu ei näytäkään hyvältä. Siitä pitäisi tulla loppu. Itse kukin saisi rauhoittua.

Europarlamentaarikoilla, kansanedustajilla ja muillakin on tietysti sananvapautensa. Mutta niin on Suomenmaallakin.

Suomenmaalla on oikeus sanoa, että keskustaväkeä riivaava julkinen riitely ei ole sellaista keskustelua, joka rakentaisi. Päinvastoin, se vain pahentaa puolueen tilaa. Eripuraisuus ei houkuttele. Se karkottaa.

Kuka sellaiseen puolueeseen luottaa, joka ei näytä itsekään tietävän, mitä tekee? Sen kuvan saa nyt aivan liian helposti.

On hyvä luottaa vaikkapa valtiovarainministeri Matti Vanhasen arvioon. Hänen mukaansa Suomi onnistui neuvotteluissa hyvin.

KANNATTAISIKO palata puoluedemokratian juurille? Sieltä se kansanvaltakin nousee.

Tämän sisäistäminen auttaisi pääsemään hallitusratkaisuistakin yli. Ne kun eivät nykyisin kelpaa kuin osalle keskustaväkeä, tehtiin sitten yhteistyötä oikealle tai vasemmalle.

Ennen keskusta-asemasta lähtenyt yhteistyökyky oli suuri voima. Nyt se näyttää olevan heikkous ja riitojen syy.

Eikö puoluedemokratian mukainen meno ole kuitenkin selvä:

Ensin keskustellaan ja punnitaan, sitten tarvittaessa äänestetään – ja sitten tuetaan kansanvaltaisesti tehtyä ratkaisua. Päätökset tehdään virallisissa puolue-elimissä. Jos haluaa vaikuttaa, on hankkiuduttava niihin.

KANSANEDUSTAJA Eeva Kalli arvioi Suomenmaan haastattelussa jokin aika sitten, että keskustalaisia jäytää huono itsetunto. Se vaikeuttaa poliittisen tilanteen kärsivällistä tulkintaa.

”Me ylireagoimme ulkopuolelta tulevaan arvosteluun. Silloin puolueesta tulee sätkynukke, joka säntäilee edestakaisin milloin minkin asian takia”, Kalli sanoi.

Konkreettinen osoitus poukkoilusta on ollut jahkailu siitä, onko keskustan paikka hallituksessa vai ei.

”Jos jäämme odottamaan sellaista hallitusta, jossa kaikki päätökset tehdään vain oman tahtomme mukaan, saamme odottaa lopun ikäämme”, Kalli sanoi.

Tätä sopii pohtia – ja muistaa samalla, että hallitus on ylivoimainen paikka saada aikaan myös niitä tuloksia, joiden takia kansalaiset ovat keskustaa äänestäneet.

KUKAAN ei voi sanoa, mikä maa voitti ja mikä hävisi EU-johtajien sopimuksessa.

Europan tulevaisuus ei ole urheilukilpailu, jonka tulosluettelo syntyy sekuntien tai senttien mukaan. Kun neuvottelijoina ovat 27 valtion johtajat, ratkaisut ovat aina kompromisseja, eivät sanelun tuloksia.

Onkin hyvä luottaa vaikkapa valtiovarainministeri Matti Vanhasen arvioon. Hänen mukaansa Suomi onnistui neuvotteluissa hyvin.

Onnettomin ratkaisu olisi ollut perussuomalaisten ja kristillisten vaatimus, että Suomen olisi pitänyt kaataa koko sopu – vaikka mikään muu maa ei ollut tätä mieltä.

Tällainen ajatuskin on epäisänmaallinen. Kiina, Venäjä ja USA olisivat kyllä aplodeeranneet, kun EU olisi joutunut sekasortoon.

Lue myös

Pääkirjoitus

Media-alan tilanne on murheellinen

Media-alan riento on viime vuosina ollut raadollista. Paperilehtien levikit ovat laskeneet tasaista tahtia...
7.12.2023 21:00
Pääkirjoitus

Maailman levottomat ajat korostavat kansanvaltaa ja tekevät presidentinvaalista tavallistakin tärkeämmät

Sodan hulluus ja maailman levottomuus ovat tunkeutuneet suomalaistenkin tajuntaan kuluneen vuoden aikana yhä...
4.12.2023 21:00
Pääkirjoitus

Sisäpolitiikka on rempallaan

Presidentti Urho Kekkonen tokaisi joskus, että jos jommankumman pitää olla rempallaan, ulko- tai...
1.12.2023 21:00

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Droonien pörinä herättää huolta – voi aiheuttaa tuhoa luonnolle
Uutiset | 17.4.2026 20:30
HS: EU valmistelee harjoitusta, jossa varaudutaan Venäjän hybridihyökkäykseen
Uutiset | 17.4.2026 18:40
Ranska ja Britannia ovat valmiita johtamaan Hormuzinsalmen liikennettä turvaavaa toimintaa – mukana olisi kymmenkunta maata
Uutiset | 17.4.2026 18:12
Presidentti Stubb: Iranin ilmoitus Hormuzinsalmen avaamisesta positiivinen merkki
Uutiset | 17.4.2026 18:01
Venäjä ilmoitti tehostavansa droonipuolustustaan, syynä Ukrainan hyökkäykset satamiin
STT | 17.4.2026 17:28

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Tutkimus paljasti ikävän näkymän tulevaisuudesta
Uutiset | 16.4.2026 21:43
Näin kävi suomalaisten kahvimaulle, kun kahvipakettien hinta pomppasi korkealle
Uutiset | 15.4.2026 21:21
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Näitä tuotteita ihmiset hamstraavat nyt Tori.fi:stä – Naisilla ja miehillä räikeä ero
Uutiset | 15.4.2026 21:47
Miten ihmeessä harrastajarumpali voidaan lukea yrittäjäksi? Keskustan Kosonen vaati rotia byrokratiaan
Uutiset | 16.4.2026 18:22
Olkiluoto 2 palasi valtakunnan sähköverkkoon
Uutiset | 17.4.2026 12:08
Puoluebarometri: Orpon hallitus vajosi vaalikauden pohjamutiin – SDP:hen ja keskustaan suhtaudutaan myönteisimmin
Uutiset | 16.4.2026 12:00
Tutkimus: Atlantin merivirtojen järjestelmä voi romahtaa huomattavasti luultua aikaisemmin
Uutiset | 16.4.2026 21:57
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Iran: Yksikään lähialueiden satama ei ole turvassa, jos Iranin satamat saarretaan
Uutiset | 13.4.2026 11:05
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
PLL: Miksi ihmeessä keväällä väsyttää niin vietävästi?
Uutiset | 9.4.2026 21:46
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Droonien pörinä herättää huolta – voi aiheuttaa tuhoa luonnolle
Uutiset | 17.4.2026 20:30
HS: EU valmistelee harjoitusta, jossa varaudutaan Venäjän hybridihyökkäykseen
Uutiset | 17.4.2026 18:40
Ranska ja Britannia ovat valmiita johtamaan Hormuzinsalmen liikennettä turvaavaa toimintaa – mukana olisi kymmenkunta maata
Uutiset | 17.4.2026 18:12
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Koulussa rakennetaan lasten tulevaisuutta
Mielipide | 16.4.2026 15:06
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31
Lukijalta: Eläkkeiden leikkaaminen veisi ostovoimaa ja loisi työttömyyttä
Mielipide | 16.4.2026 14:22
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Kuopiossa on vahvistettava paikallista yrittäjyyttä ja markkinaa
Mielipide | 11.4.2026 16:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kymenlaakson keskusta nimesi eduskuntaehdokkaansa, vaatii hallitusta muistamaan Itäisen Suomen ohjelman
Uutiset | 17.4.2026 12:24
Keskustan Siika-aho puoluebarometrista: Muutoshalu väreilee ilmassa
Uutiset | 16.4.2026 14:28
Keskustan Etelä- ja Itä-Savon piiri nimesi ensimmäiset eduskuntavaaliehdokkaansa – Itä-Suomeen halutaan parempia näkymiä
Uutiset | 16.4.2026 12:03
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
Keskustan Siponen: Luken pitää ottaa nopeasti käyttöön uudet menetelmät peltojen hiilinielulaskennassa
Uutiset | 11.4.2026 12:34
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste