Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Mielipide
(Kuva: Jussi Nukari / Lehtikuva)

FFP-luokan kasvomaskit tarvitaan kaikille suomalaisille

Thomas Brand 12.2.2021 10:54, muokattu 12.2.2021 10:54
a– a+
Mielipide

SuPerin Silja Paavola esitti (Suomenmaa 10.2.) perustellun huolensa vanhustenhoidon työntekijöiden suojavarustautumisesta.

Koronavirustaudin tartuntariski kasvaa toistuvissa kohtaamisissa varsinkin ihmisten ollessa jatkuvassa lähikontaktissa sisätiloissa.

Vanhustenhoito on muiden hoitotyön muotojen tavoin korkeariskistä, josta osoituksensa myös Helsinki GSE:n hiljattain julkaisemat havainnot terveys- ja sosiaalialan työntekijöiden korkeista tartuntaluvuista. Koronavirus on aerosolivälitteinen ja oireeton tartunnan saanut voi tietämättään tartuttaa muita.

Viranomaisohjeistus koronatartunnoilta suojautumiseksi on ollut eräs koronakriisin eriskummallisimpia piirteitä. Tämä ei koske vain terveyden- ja sosiaalihuollon ympäristöjä.

Vaikuttaa siltä, että jos viranomaisilla ei ole lähes 100-prosenttista varmuutta jostain asiasta, suosituksista ja ohjeistuksista pidättäydytään tai ne ainakin kuorrutetaan poikkeuksen poikkeuksilla.

Koronavirustauti on biolääketieteellinen ongelma, mutta epidemianhallinta on poliittinen ja kulttuurinen haaste. Paraskaan tieteellinen ymmärrys ei ratkaise ongelmaa, jos tilanteen ratkaisemiseksi ei ole riittävää tahtoa.

Olen Paavolan tavoin samaa mieltä siitä, että terveys- ja hoitotyössä on parannettava suojavarustautumisen tasoa vastaamaan parasta tieteellistä ymmärrystä taudin leviämisestä.

Paras tapa ennen kaikkien suomalaisten elämän suojelemiseksi on painaa tartuntaluvut niin nopeasti nollaan kuin mahdollista. Tämä suojelee myös vanhustyötä tekevien oikeutta elämään ja turvalliseen työympäristöön.

Rokotukset tuovat valoa pimeyteen, mutta rokotusten hidas eteneminen ei takaa riittävän nopeasti laajaa väestöimmuniteettia taudin leviämistä vastaan.

Kaikki yritykset oppia ”elämään viruksen kanssa” ovat johtaneet entistä tulenarempaan tilanteeseen; merkittävä osa suomalaisista kärsii edelleen rajoituksista, mutta juurisyytä – koronaviruksen kiertämiseen väestössä – ei ole vieläkään ratkaistu.

Viime kädessä tästä kärsivät kaikki, mutta erityisesti sosiaali- ja terveydenhuollon osaajat, hoitotyön ammattilaiset ja heikoimmassa asemassa olevat.

Viime keväänä käyty keskustelu kansalaisten maskinkäytöstä näyttää toistuvan nyt lähes vuosi pandemian alkamisen jälkeen.

Tammikuussa – muuntovirusuhan keskellä – Työterveyslaitos totesi: ”FFP2-tason hengityksensuojaimia [ei] tarvitse ottaa laajempaan käyttöön Suomessa”.

Uskovatko viranomaiset siis siihen, että pelkkä suositus tai kehotus FFP2-maskien käyttöön voisi johtaa niiden lähes välittömään loppumiseen? Tai onko tietyllä hetkellä vallitseva tautitilanne peruste jättää suosittelematta tehokasta interventiota?

Kansalaisten maskinkäyttöön suhtauduttiin viranomaisten ja eräiden asiantuntijoiden taholta viime keväällä hyvin epäilevästi. Maskien väärästä käytöstä, hyödyttömyydestä ja saatavuusongelmista puhuttiin kuukausitolkulla.

Aerosolitartunnan uhan vuoksi oli kuitenkin jo alkuvaiheessa selvää, että minkä tahansa suun ja nenän jossain määrin suojaavan maskin käytöllä on vähintään viruksen leviämistä ehkäisevä vaikutus väestötasolla. Suomalaiset viranomaiset ja eräät asiantuntijat ajattelivat toisin.

Terveydenhuollossa ja arjessa maskinkäyttö palvelee eri käyttötarkoituksia. Ammattilaiskäytössä maskia käytetään ennen kaikkea käyttäjän suojaamiseen tartunnanaiheuttajalta, mutta arjessa kyse on ollut lähteenhallinnasta.

Maskinkäyttö on olennaista ja merkityksellistä taudin leviämisen estämisessä. Arkisessa käytössä kangasmaski on tyhjää parempi, mutta mitä parempia maskeja käytetään, sitä parempi kaikkien kannalta.

Ei yksinkertaisesti ole mitään syytä sille, miksei kaikkien suomalaisten tulisi käyttää vähintään FFP2-hengityssuojaimia.

Harva uskoo siihen, että maskinkäyttö yksinään on hopealuoti epidemian kukistamiseksi. Pikemminkin maskit yhdessä muiden torjuntatoimien ja rokotusten avulla ennaltaehkäisevät taudin leviämistä.

FFP2-maskit ovat helppo ja edullinen vakuutus taudin leviämistä vastaan lähes kaikissa ympäristöissä. Niiden valmistaminen on nopeaa ja edullista, jonka lisäksi niiden käyttö on helppoa ja yksinkertaista. Ei ole mitään syytä sille, miksei FFP2-maskien käyttöä tulisi suositella kaikille kansalaisille.

Hengityssuojainten laajamittaiseen saatavuuteen ja toimitusketjuihin liittyvät ongelmat ovat pitkälti paikallisia ja hetkellisiä.

Suomessa terveydenhuollolla on käytössään luotettavat hankintakanavat ja -järjestelyt, joten lähimarketista saatavat hengityssuojaimet eivät ole pois terveydenhuolta. Mitä useampi suomalainen käyttää arjessaan korkealaatuista hengityssuojainta, sitä parempi.

Paras keino tartuntojen vähentämiseen on niiden ennaltaehkäisy ja parasta ennaltaehkäisyä on painaa tartunnat mahdollisimman pian lähelle nollaa.

Nollatavoitteen saavuttamisessa kansalaisten kannustaminen korkealaatuisten kasvomaskien käyttöön on enemmän kuin suotavaa.

Thomas Brand

valtiotieteiden maisteri

Vantaa

Lue myös

Lukijalta: Keskittämisen todellinen hinta näkyy ihmisen ajassa

Suomessa puhutaan keskittämisestä usein kuin kyse olisi vain rakennuksista. Todellinen hinta näkyy kuitenkin...
31.7.2026 11:17

Lukijalta: Alueen asukkaiden pitäisi tietää, kuka kantaa poliittisen vastuun maakunnan tulevaisuudesta

Suomalaiset ovat saaneet vaaleilla valita aluepäättäjät, jotka kantavat poliittisen vastuun sosiaali-, terveys- ja...
31.7.2026 11:02

Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokokeilu tulisi saada pysyväksi

Puolentoista vuosikymmentä sitten Vanhasen hallituksen aikaan maassamme tehtiin mielestäni erittäin onnistunut metsäveroratkaisu. Tämä...
31.7.2026 10:57

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Ostatko käytetyn auton? Huomioi nämä
Uutiset | 30.7.2026 23:08
Historia | Suomalaisten sabotaasi pakotti venäläiset palaamaan vanhanaikaiseen ratsuväkistrategiaan
Uutiset | 31.7.2026 22:00
Panssarilaiva Ilmarisen hylystä poistettiin 60 000 litraa öljyä – loput ensi vuonna
Uutiset | 31.7.2026 10:09
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Tällainen on suomalaisten unelmakoti – ”Edelleen monelle tavoite”
Uutiset | 31.7.2026 20:13
Matkailukohde teki lohikeiton tarjoilusta lopun – Syynä eettisyys
Uutiset | 30.7.2026 13:37
Suomeen iskee tänään kova ukkosrintama
Uutiset | 31.7.2026 9:31
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Tiesitkö, että Urholla ja Sisulla on kolme sisarta Ruotsissa? Sotilaallinen kytkös poikkesi Suomen jäänmurtomallista
Uutiset | 24.7.2026 21:12
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle
Uutiset | 1.8.2026 17:41
Rajavartiosto sulki riistaportteja itärajalla sikaruton vuoksi
Uutiset | 1.8.2026 17:20
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Maan länsiosissa satoi vettä poikkeuksellisen paljon heinäkuussa
Uutiset | 1.8.2026 14:13
Luottamus Fifaan on mennyt, tiedottaa Uefa
Uutiset | 1.8.2026 14:10
Ceutan tilanne on palannut lähes normaaliksi, Espanjan sisäministeri sanoo
Uutiset | 1.8.2026 13:21
Unkarin ainoa ydinvoimala suljetaan kuivuuden vuoksi, kertoo pääministeri
Uutiset | 1.8.2026 12:43
Orpo: Suomi vaatii välittömiä toimia Ceutan tapahtumien vuoksi
Uutiset | 1.8.2026 12:39
Kreikassa käydään taistelua rantakohteen lähistöllä roihuavaa maastopaloa vastaan
Uutiset | 1.8.2026 11:58
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle
Uutiset | 1.8.2026 17:41
Rajavartiosto sulki riistaportteja itärajalla sikaruton vuoksi
Uutiset | 1.8.2026 17:20
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskittämisen todellinen hinta näkyy ihmisen ajassa
Mielipide | 31.7.2026 11:17
Lukijalta: Alueen asukkaiden pitäisi tietää, kuka kantaa poliittisen vastuun maakunnan tulevaisuudesta
Mielipide | 31.7.2026 11:02
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokokeilu tulisi saada pysyväksi
Mielipide | 31.7.2026 10:57
Lukijalta: Maailma on löytänyt pohjoisen, mutta Suomi jatkaa keskittämistä etelään
Mielipide | 30.7.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste