Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveydenhoito

US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan

4.5.2026 10:32
Lue lisää 
Blogi: Juha Kuisma
Juha Kuisma:

Arvio keskustan vaalituloksesta

3.4.2023 8:30, muokattu 30.5.2023 16:24
a– a+
Blogi

Ennen vaaleja keskustan vaalitilanne tiivistettiin muotoon: 100 000 aiemmin keskustaa äänestänyttä mietti seuraavaa. Äänestääkö ollenkaan; äänestääkö keskustaa; äänestääkö protestiksi perussuomalaisia vai äänestääkö kerta kaikkiaan jotakuta muuta puoluetta.

Vaalitulos osoittaa kaikkien poisäänestämisen vaihtoehtojen toteutuneen. Perussuomalaiset ovat tällä hetkellä maakuntien suurin puolue Lappia myöten. Ja etelän väkirikkaissa maakunnissa keskusta leimautuu maaseudun puolueeksi. 

Vaalien voittajilla on nyt vastuu ratkoa asioita. Nämä puolueet tulevat näkemään, kuinka vaikeaa Suomen kuntoon saaminen on. Ei kulu vuottakaan kun seuraava hallitus on erinomaisen epäsuosittu. Tällä vaalituloksella ja näillä vaalipuheilla keskustalla ei ole kansanvallan mukaista syytä mennä hallitukseen.

Keskustasta itsestään riippuu, tunnistaako se tilansa. Tuleeko se houkutelluksi hallitukseen, käpertyykö se tuskissaan luolaansa vai uudistuuko se.

Vaalitulokseen vaikuttaneet syyt ovat monitasoisia. Vastatuuli näkyi jo siinä, että keskusta ei saanut ehdokkaiksi montaakaan uutta kasvoa saati julkisuuden henkilöä.

Suurin syy on yhteiskuntarakenteellinen. Keskustan perinteinen elinkeinollinen, ammatillinen ja alueellinen pohja murenee.

Maassamuutto tyhjentää keskustan vahvoja alueita. Kansanedustajapaikat siirtyvät itäpohjoisista vaalipiireistä etelän vaalipiireihin. Keskusta on jäänyt hiipivän rakennemuutoksen alle.

Aiempia äänestäjiä on joko kuollut tai he ovat passivoituneet havaitessaan, ettei yksi puolue pysty voittamaan alueita tyhjentävää fossiilikapitalismin logiikkaa.

Keskustan muinoin kuuluisasta järjestökoneistosta on jäljellä ehkä 10 henkeä per kunta, siis suunnilleen 4000 aktiivia. Tämä väki pystyi tekemään kovassa vastatuulessa tämäntasoisen vaalituloksen.

Kaukaa historiasta kaatui nimenomaan keskustan päälle kekkoslaisen ulkopolitiikan ja myöhemmän vakauspolitiikan varjo. Tätä impulssia on vaikea täsmällisesti määritellä, mutta sillä on merkitystä. Sitä, että Nato on vain jatkoa Suomen ikiaikaiselle reaalipolitiikalle, ei kovin laajasti ymmärretä. 

Sosiaalisen median puolella keskusta on kaikesta tahdostaan huolimatta heikko.

Keskustan tämän hetken ongelma on, ettei se ole osannut valita: myötäilläkö perussuomalaisia vai haastaako perussuomalaiset ideologisen ristiriidan kautta. On yritetty olla kuin PS:ää ei olisi. Ongelmaa ei ollut, kun alueiden asujille ei ollut kuin yksi vaihtoehto, nimittäin keskusta.

Kun keskustan rinnalla on toisena vaihtoehtona tuohtumukseen ihmisiä yllyttävä PS, lamautuu ihminen täsmälleen sosiologian ristipainehypoteesin mukaisesti. Kun yllytys sähköisissä medioissa jatkuu, ottaa osa väkeä PS-puheen todesta. 

Yksi vaikuttaneista tekijöistä on, että keskustan asema medioiden maailmassa on heikko. Maakuntalehdet eivät enää hiljaisella sopimuksella tue keskustaa, vaan pyrkivät alleviivatusti miellyttämään kaikkia.

Maaseudun valtalehti ratkaisee valinnoillaan, mikä on maaseudun itsetajunta. Sosiaalisen median puolella keskusta on kaikesta tahdostaan huolimatta heikko.

Perussuomalaiset ovat somessa kommentointimyllyn ja videotuotannon osalta aivan eri tasolla kuin muut puolueet. PS tuottaa Youtubeen prapagandistisia jaksoja, joissa autuaasti sotketaan totuus ja harha, tiede ja tieteenvastaisuus. Tiktokia he käyttävät kuin varhaisteinit.

Algoritmit syöttävät somessa propagandavideoita ihan tavallisten aihetunnisteiden pohjalta. En ole tunnistanut Youtubesta yhtäkään keskustataustaisin voimin tuotettua asiakertomusta.

Toisaalta vihreitä tai kokoomusta sympatisoiva nuorten toimittajien maailma lavastaa tietoisesti, tahattomasti tai laiskuuttaan nimenomaan keskustan konservatiivisen luonnontuhoojan rooliin. Tästä ei voi valittaa mihinkään instanssiin. Ainoa korjauskeino on osata luonto- ja ympäristöasiat mediamaailmaa paremmin. Tämä on alue, joka vaatii keskustalta organisointia.

Valtiovarainministerin salkkua neljä vuotta kantaneen puolueen on vaikeaa vaatia uutta talouspolitiikkaa.

Vaalitilanteessakaan ei ollut tekijöitä, jotka olisivat suosineet keskustaa.

Valtiovarainministerin salkkua neljä vuotta kantaneen puolueen on vaikeaa vaatia uutta talouspolitiikkaa. Sitä, että yritysten ja yrittäjien asiaa ei neljään vuoteen heikennetty, ei vaaleissa arvostettu.

Talousteema kaksinapaistui oikeiston ja vasemmiston väliseksi varjonyrkkeilyksi, johon keskusta ei päässyt mukaan. Loppuvaiheessa – draaman lakien mukaan – media määritteli vaalin pääministerivaaliksi.

Moni äänesti taktisesti kokoomusta äänestääkseen Sanna Marinin pois pääministerin paikalta. Mitä etelämpänä Suomea oltiin, sen selvempi oli tämä efekti.

Vaalitulokseen vaikuttaa aina myös puolueen oma agenda. Keskustan viestiksi ei riitä, että olemme välissä.

Puolueen pitää tuottaa poliittisen keskusteluun aloitteita, jotka jakavat mielipiteitä puolueen hyväksi. Pitää nostaa esiin tärkeitä asioita, joita muut vastustavat.

Koska vastustuksesta syntyy kannatuksen ymmärrys. Pitää myös olla riittävän konkreettinen: puolustaa biokaasua, kuituverkkoa, aurinkopaneeleja, hiilensidontaa, kouluja. Vaalityössä pitää myös huolehtia jaksamisesta. Uupunut ihminen ei ole parhaimmillaan.

On suuri vaara, että ikääntyvä keskustaväki muuttuu luonnostaan konservatiiviseksi ja ennen pitkää vastustaa kaikkea. Kuitenkin puolue elää, jos se pystyy katsomaan eteenpäin ja tuottamaan ratkaisuja ja uudistuksia.

Kaikki uudet asiat ovat aluksi vähemmistössä ja enemmistö vastustaa niitä. Vaalitulos on nyt sellainen, että keskustalla pitäisi olla neljä vuotta aikaa ja energiaa järjestötoiminnan uudistamiseen sekä asiakysymysten ennakoivaa valmisteluun.

Se helpoin, että keskusta ryhtyy vastustamaan hallituksen tekemisiä ei riitä. 

Tilanne on siis sellainen, että keskusta ei selviä tästä politiikkaa tekemällä. Uudistusten suunnankin voi tunnistaa helposti: jokainen haastattelee omia lapsiaan ja kysyy näiltä, millainen olisi sellainen keskusta, jota nämä olisivat valmiita äänestämään.

Riipumatta siitä, missä lapset asuvat.

                                                              

Juha Kuisma Juha Kuisma on tietokirjailija ja keskusta-aktiivi Lempäälästä.

Lue myös

Blogi
Juha Kuisma:

Lopetetaan puhe maaseudusta!

Olen taipuvainen ajattelemaan, että laajan ”Maakuntien Suomen” ja ”Kylien Suomen” puolustamiseksi keskustan kannattaisi luopua...
23.2.2026 10:32
Blogi
Juha Kuisma:

Tarvitsemme keskustelua EU:n ja Euroopan tulevaisuudesta

Sitten kun Ukrainan sota joskus loppuu ja Donald Trumpin presidenttikausi päättyy, aukeaa Suomenkin...
4.2.2026 15:49
Blogi
Juha Kuisma:

Keskusta tarvitsee yrittäjäsärmää

Joskus 30 vuotta sitten Paavo Haavikko oli pyydettynä puhumassa keskustan sisäpiirille. Kerrotaan, että...
1.12.2025 14:26

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Katri Kulmuni:
Mikä erottaa Keskustaa muista?
Blogi | 4.5.2026 18:07
Senja Kovaniemi:
Katajainen kansa
Blogi | 4.5.2026 9:52
Antti Siika-aho:
Ahkerat suomalaiset, yhtykää!
Blogi | 30.4.2026 13:40
Aleksi Sandroos:
Maakunnan oppilaitosverkosto on vaarassa kotoutumispalvelujen uudistamisessa
Blogi | 29.4.2026 17:53
Hanna-Leena Mattila:
Kännykkäkielto toiselle asteelle on nuorten puolella
Blogi | 29.4.2026 11:18
Näytä lisää

Uusimmat

ABC muutti suomalaisten suosikkipalvelua
Uutiset | 4.5.2026 21:43
Tätä kansansairautta ei juuri kukaan ota tosissaan, liitto varoittaa
Uutiset | 4.5.2026 21:31
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Eurooppalainen tiedusteluraportti: Putin huolissaan vallankaappauksen riskistä
Uutiset | 4.5.2026 18:58
Iranin ja Yhdysvaltojen väliset jännitteet kiristyivät jälleen Hormuzinsalmella
Uutiset | 4.5.2026 18:15
Eteläkorealaisella aluksella räjähti Hormuzinsalmessa, maan ulkoministeriö sanoo
Uutiset | 4.5.2026 17:49
Esitysluonnos tekoälyn käytöstä hoidon tarpeen arvioinnissa lausunnoille
Uutiset | 4.5.2026 17:31
Iran ampui varoituslaukauksia yhdysvaltalaisaluksia kohti, Iranin valtiollinen media sanoo
Uutiset | 4.5.2026 17:15
Häkkänen: Zelenskyin droonisopimus on ehdotus laajemmasta yhteistyöstä Suomen ja Ukrainan välille
Uutiset | 4.5.2026 16:55
Lomat jouduttaisiin mylläämään työpaikoilla aivan uusiksi, jos koulujen kesälomia siirrettäisiin, Akava sanoo
Uutiset | 4.5.2026 16:48
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Jääkärit saivat nimensä 110 vuotta sitten
Uutiset | 2.5.2026 21:30
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
Tuttu kalalaji kärsii, lossiliikenteessä riskejä – matalat vedenpinnat tulevat vaivaamaan ihmistä ja luontoa
Uutiset | 3.5.2026 10:00
Vappu, joka muutti kylmän sodan kulun – varjellun sotasalaisuuden kohtalo oli järkytys amerikkalaisille
Uutiset | 1.5.2026 21:15
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Ukrainan drooni osui tornitaloon Moskovassa
Uutiset | 4.5.2026 9:44
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
ABC muutti suomalaisten suosikkipalvelua
Uutiset | 4.5.2026 21:43
Tätä kansansairautta ei juuri kukaan ota tosissaan, liitto varoittaa
Uutiset | 4.5.2026 21:31
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Eurooppalainen tiedusteluraportti: Putin huolissaan vallankaappauksen riskistä
Uutiset | 4.5.2026 18:58
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sähköinen liikenne lisääntyy ja tiestö rappeutuu
Mielipide | 4.5.2026 13:53
Lukijalta: Hallituksen on palautettava harvaan asuttujen alueiden rahoitus EU-neuvotteluihin
Mielipide | 4.5.2026 10:50
Lukijalta: Maaseutu kutsuu ihmisiä
Mielipide | 4.5.2026 10:49
Lukijalta: Kaikki datakeskusten sähkönkulutus ei ole järjestelmätasolla samanlaista
Mielipide | 30.4.2026 14:51
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Vastine: Hakkuut ovat ilmastolain ongelma – eivät ratkaisu
Mielipide | 28.4.2026 10:51
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Lukijalta: Länsirataa ei ole syytä puolustaa
Mielipide | 27.4.2026 13:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Kemppi: Tekoälytaitojen vahvistaminen pitää saada jokaisen lapsen perusopetukseen
Uutiset | 30.4.2026 20:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Keskustan Mattila: Talouspolitiikan suunta on käännettävä viipymättä
Uutiset | 30.4.2026 18:58
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät
Uutiset | 30.4.2026 14:55
Keskustakolmikko: Hallitus on sitoutunut Marinin hallitusta tiukempaan ilmastopolitiikkaan, vaikka ”mediassa monesti julistetaan jotain aivan muuta”
Uutiset | 29.4.2026 17:52

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen