Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskustan puoluevaltuusto

”Usko tulevaisuuteen on murennettu” – keskustan puoluevaltuutetuilta risuja hallitukselle

25.4.2026 11:20
Lue lisää 
Blogi: Elsi Katainen
Elsi Katainen:

Itä-Suomen nousu vaatii poliittista tahtoa

3.3.2026 10:16, muokattu 3.3.2026 10:59
a– a+
Blogi

Vasta vuosien päästä voidaan arvioida, onnistuivatko tämän päivän päättäjät kääntämään Itä-Suomen suunnan parempaan tai edes jarruttamaan kurjuuden kierrettä. Suunnitelmissa on nähty laajaa tahtoa, mutta teot ovat toistaiseksi tyhjiä.

Komissio julkaisi helmikuussa suunnitelman Venäjän, Valko-Venäjän ja Ukrainan vastaisten raja-alueiden tukemiseksi.

Hyökkäyssodan negatiiviset vaikutukset tunnistettiin komissiossa oikein: rajakaupan ja matkailun pysähtyminen, teollisuuden logistiikan ongelmat ja GPS-häirintä ovat kurittaneet itäisiä alueita poikkeuksellisen kovaa.

Rahoitusratkaisuksi komissio esitti niin sanottua EastInvest-järjestelyä, jonka kautta raja-alueille voisi saada liikkeelle jopa 28 miljardia euroa lainarahaa.

Kyse ei ole uudesta tuesta, vaan jäsenmaiden mahdollisuudesta käyttää olemassa olevien aluekehitysvaroja takauksina rahoituslaitoksille, kuten Euroopan investointipankille tai kansallisille kehityspankeille. Komissio ei siis luonut erillistä itärajainstrumenttia, kuten Brexitin yhteydessä tehtiin sitä ympäröiville alueille.

Siksi itäisten alueiden katseet kohdistuvat seuraavaan EU-rahoituskauteen, jotta itärajan erityisasema näkyisi tulevissa rahoituspäätöksissä. Komissio on väläyttänyt mahdollisuutta, että 410 miljardin euron kilpailukykyrahastosta voisi löytyä ratkaisuja myös itärajalle. Varmuutta tästä ei kuitenkaan ole.

Tilanne vaatii nyt poliittista rohkeutta ja tekoja, ennen kuin nurkan takana odottavat eduskuntavaalit halvauttavat hallituksen kyvyn toimia osaltaan lopullisesti.

Huomio kääntyy väistämättä kotirintamalle, jossa tosin hallituksen toimet ovat olleet nihkeitä.

Syksyllä hallitus siirsi 300 miljoonaa euroa EU:n aluekehitys- ja rakennevaroista sotilaallisen liikkuvuuden ja puolustusteollisuuden hankkeisiin. Turvallisuuteen, sotilaalliseen liikkuvuuteen ja huoltovarmuuteen tulee panostaa, mutta itäistä Suomea samalla heikentämällä ei kokonaisturvallisuutta kuitenkaan paranneta.

Hallituksen sisällä on nähtävästi epäselvää, eteneekö itäisen Suomen erityisedustajan Harri Bromanin laatima esitys erityistalousaluekokeilusta vai ei. Valtiovarainministeri Purra antaa ymmärtää, ettei asia budjettisyistä etene. Samalla kokoomuksen edustajat korostavat Itä-Suomen merkitystä, mutta mikään ei etene kun päätöksiä ei tehdä.

Alueen kuusi maakuntaa seisovat yhtenäisesti erityistalousalue-ehdotuksen takana.

Malli ei ole poikkeuksellinen, vaan käytössä monissa Euroopan maissa. Bromanin mukaan se voisi tarjota investoijille määräaikaisia verohelpotuksia, kevennettyä sääntelyä ja nopeampaa luvitusta eli niitä konkreettisia kannusteita, joilla investoinnit saataisiin ohjautumaan Suomeen eikä sen ulkopuolelle.

Tilanne vaatii nyt poliittista rohkeutta ja tekoja, ennen kuin nurkan takana odottavat eduskuntavaalit halvauttavat hallituksen kyvyn toimia osaltaan lopullisesti.

Jos onnistumme luomaan alueelle edellytykset kasvulle ja positiiviselle kierteelle, vahvistamme samalla koko Suomen taloutta ja turvallisuutta.

Samalla, kun meidän on jatkettava vaikuttamista EU:ssa tulevaan rahoituskehykseen, on kotimaassa päätökset itäisen Suomen vahvistamiseksi tehtävä nyt. Niihin ollaan maakunnissa jo valmiina.

Elsi Katainen Elsi Katainen on Euroopan parlamentin jäsen (kesk. / Renew Europe) Kuopiosta. Vuosina 2007–2018 hän toimi kansanedustajana.

Lue myös

Blogi
Elsi Katainen:

Unkarin vaalit olivat käänteentekevät koko Euroopalle

Sunnuntaina järjestetyt Unkarin parlamenttivaalit pitivät sisällään todellisen yllätyksen. Ennakkoon oli tiedossa, että oppositiopuolue...
14.4.2026 9:12
Blogi
Elsi Katainen:

Suomalaisesta varautumisen mallista on muilla opittavaa

Loppuviikolla meillä oli ilo isännöidä Renew Europen ryhmänjohtoa ja meppejä Suomessa yhdessä kollegoideni...
30.3.2026 19:04
Blogi
Elsi Katainen:

Ydinasepäätökset maaliin suomalaisten etu edellä

Suomi on varautumisen mallimaa maailmassa. Pyrkimyksenä on ennakoida uhkia, vaaratilanteita ja kriisejä tehokkaasti...
16.3.2026 18:10

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Sakari Suomala:
Toimeliaisuuden seuraava askel: kuntien on uskallettava katsoa peiliin
Blogi | 24.4.2026 9:33
Tiina Halttunen:
Kasvispainotteinen kouluruoka on terveellistä, kestävää ja kotimaista lähiruokaa
Blogi | 22.4.2026 9:49
Katri Kulmuni:
Lapsien tehtävä oli etsiä nauloja
Blogi | 20.4.2026 15:30
Joonas Könttä:
Uuden ajan köyhälistö?
Blogi | 20.4.2026 14:40
Katja Asikainen:
Kohtuutalous on keskustan arvovalinta
Blogi | 17.4.2026 8:00
Näytä lisää

Uusimmat

”Tunnelma on kuin lääkärin odotusaulassa” – Leikkaukset eivät riitä politiikan suunnaksi, keskustalaiset linjasivat
Uutiset | 25.4.2026 16:51
Yölle luvattu pakkasta, mutta lumisateet väistyvät sunnuntaina
Uutiset | 25.4.2026 15:20
Keskusta valjastaisi tekoälyn tuottavuustalkoisiin: ”Puhutaan miljardiluokan mahdollisuudesta”
Uutiset | 25.4.2026 14:38
Venäjä iski rajusti Itä-Ukrainaan – Zelenskyi kiirehtii ilmatorjunnan vahvistamista
Uutiset | 25.4.2026 12:40
Kurvinen: Keskusta on pienten paikkakuntien ainoa tuki ja turva
Uutiset | 25.4.2026 12:11
SDP:n Lindtmanilta ilmoitus välikysymyksestä – kutsuu muita oppositiopuolueita mukaan
Uutiset | 25.4.2026 12:02
Kaikkonen: Kehysriihi epäonnistui täysin, hallituksen luottamus mitataan
Uutiset | 25.4.2026 11:26
”Usko tulevaisuuteen on murennettu” – keskustan puoluevaltuutetuilta risuja hallitukselle
Uutiset | 25.4.2026 11:20
Purra Ylellä: Sosiaalihuollon asiakasmaksukorotukset kohdistettiin heihin, joilla on enemmän maksuvalmiutta
Uutiset | 25.4.2026 11:10
Kaikkonen haluaa nostaa tekoälyn Suomen uuden kasvun moottoriksi – ”Kyse on siitä, olemmeko kuskin vai matkustajan paikalla”
Uutiset | 25.4.2026 10:52
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Löyhkä leviää taas – MTK:n mukaan se on hyvä merkki 
Uutiset | 23.4.2026 20:58
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Riikka Purralle näytettiin ovea, kun oppositio haukkui riihen antia kyselytunnilla – ”Aivan jäätävä epäonnistuminen”
Uutiset | 23.4.2026 18:44
Huippututkijoiden kuolemat ja katoamiset herättävät kysymyksiä Yhdysvalloissa
Uutiset | 24.4.2026 22:20
Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Tunnelma on kuin lääkärin odotusaulassa” – Leikkaukset eivät riitä politiikan suunnaksi, keskustalaiset linjasivat
Uutiset | 25.4.2026 16:51
Yölle luvattu pakkasta, mutta lumisateet väistyvät sunnuntaina
Uutiset | 25.4.2026 15:20
Keskusta valjastaisi tekoälyn tuottavuustalkoisiin: ”Puhutaan miljardiluokan mahdollisuudesta”
Uutiset | 25.4.2026 14:38
Venäjä iski rajusti Itä-Ukrainaan – Zelenskyi kiirehtii ilmatorjunnan vahvistamista
Uutiset | 25.4.2026 12:40
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kannanotto Parolan terveysaseman puolesta
Mielipide | 24.4.2026 14:43
Lukijalta: Riskiraskaus ei ole valinta, miksi siitä rangaistaan maksulla?
Mielipide | 24.4.2026 9:29
Lukijalta: Hyvinvoiva perhe – kasvatuksen ikivanha osaaja
Mielipide | 23.4.2026 15:01
Lukijalta: Hallitus opettaa elämään velaksi, se on kehysriihen ydin!
Mielipide | 23.4.2026 14:55
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30
Lukijalta: “Ei kuulu meille tai minulle” – soten kallein lause
Mielipide | 22.4.2026 14:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Liisa Hyssälä Euroopan elintarviketurvallisuusviraston johtokunnan jäseneksi
Uutiset | 24.4.2026 17:38
Karjalan Keskustan piirikokous teki valintoja puoluevaltuustoon
Uutiset | 24.4.2026 17:24
Savola: Perussuomalaiset on pettänyt kaikki maaseudulle antamansa lupaukset
Uutiset | 24.4.2026 15:41
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Savola: Perussuomalaiset on pettänyt kaikki maaseudulle antamansa lupaukset
Uutiset | 24.4.2026 15:41

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen