Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Juhannus

Tällainen on juhannuksen sää – Saunan löylyille tulee käyttöä

17.6.2025 9:34
Lue lisää 
Malmin lentokenttä
Malmin kentän säilyttämistä on viime aikoina perusteltu muun muassa luontoarvoilla ja sähkölentämisellä. (Kuva: LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER)

Eva Biaudet’n Malmi-aloite toi eduskuntaan väärän kuninkaan päivän – kovat porvarit ja keskustalaiset puolustivat lentokentän niittyluontoa, vihervasemmistoa ei näkynyt

Pekka Pohjolainen 19.10.2021 20:25, muokattu 21.10.2021 8:29
a– a+
Malmin lentokenttä

Eduskunnan istunnossa vietettiin eräänlaista väärän kuninkaan päivää, kun lähetekeskusteluun ehti kansanedustaja Eva Biaudet’n laatima lakialoite Malmin lentokentän liittämisestä Sipoonkorven kansallispuistoon..

Malmin kentän ainutlaatuiseksi luonnehdittua niittyluontoa puolustamaan nousivat kivikovan porvarin maineessa oleva kokoomuksen helsinkiläisedustaja Atte Kaleva ja keskustalaiset maakuntien miehet Tuomas Kettunen, Joonas Könttä ja Mikko Kinnunen.

Kaleva näki, että Helsingissäkin on tiedostettu niittyluonnon tärkeys. Eri puolille perustettavat pienet niittymäiset alueet eivät kuitenkaan korvaa kuitenkaan Malmin laajaa, koko eteläisen Suomen mittakaavassa poikkeuksellista yhtenäistä kokonaisuutta.

– Alueen täyteen rakentaminen muuttaisi myös merkittävästi alueen vesitaloutta ja todennäköisesti tuhoaisi Longinojan arvokkaan luontoympäristön taimenineen.

Kalevan mukaan lentotoiminta ylläpitää uhanalaisia niittyjä ja tarjoaa ainutlaatuisen ympäristön osittain erittäin uhanalaisille hyönteispopulaatioille.

– Malmi on arvokas linnuille ja lepakoille. Kaikki kokonaisuuden osat ovat ekosysteemille välttämättömiä. Ilman ihmisen lentotoimintaa luontoarvot vähitellen menetettäisiin. Alueen täyteen rakentaminen tuhoaisi väistämättä mainitut arvot.

Kalevan mukaan nopeasti edenneet uudet ympäristöystävällisemmät lentoliikennöinnin tavat tarvitsevat toimintaympäristön, jollaiseksi Malmin lentokenttä sopii erinomaisesti.

Kokoomusedustaja totesi alueen sopivan rakennusmaaksi varsin huonosti, sillä syvälle ulottuva sulfidisavikerros vaatii rakennusten paaluttamista peruskallioon asti.

– Tämä on paitsi kallista, myös ilmaston kannalta tuhoisaa. Arvioiden mukaan teräsbetonipilareita tarvittaisiin yli 14 000 kilometriä. Pelkästään niiden valmistuksesta syntyy yli 350 000 tonnin hiilidioksidipäästöt. Luulisi erityisesti ilmastosta huolta kantavien vihreiden vastustavan näin valtavia päästöjä, Kaleva ihmetteli.

Kaleva huomautti, että lakialoitteen allekirjoittajien joukossa ei ole yhtään vihreää edustajaa.

– Ilmastotekojen vaatiminen muilta olisi uskottavampaa, jos vaatijat näyttäisivät itse mallia.

Keskustalainen maakunnan mies, kuhmolainen Tuomas Kettunen siteerasi puolestaan kokeneen perhostutkijan ja biologin Jaakko Kullbergin luonnehdintaa Malmin niityistä: ”En ole missään Suomessa nähnyt niin suuria perhosmääriä”.

Kettunen piti tärkeänä, että aluetta ja sen tärkeitä luontoarvoja puolustetaan betoniteollisuudelta ja muilta rakentajilta. Kuhmolaisedustaja piti myös outona, että Malmin kaltaiselle suoalueelle lähdetään paaluttamisen kautta tekemään kerrostaloja.

– Malmin lentokenttä on itsenäisen Suomen symboli, vanha lentokenttä, mistä on aikoinaan lähteneet DC-kolmoset maailmalle ja myös maakuntiin. Ja nyt täytyy myös uskaltaa katsoa tulevaisuuteen, Kettunen opasti.

Keskustan Joonas Könttä piti Malmin lentokentän tuhoamista paitsi lyhytjänteisenä, myös luontoarvojen tuhoamisen kannalta haitallisena politiikkana.

– Tässä ei myös nähdä sitä kehityssuuntaa, jonne ilmailu on menossa. Ja varsin monella suuremmalla kaupunkiseudulla on lentokenttiä kaksin kappalein ja Malmilla on selkeä rooli paitsi harrastajalentämisen osalta, niin myös lentämisen tulevaisuuden kannalta.

Keskustan Mikko Kinnunen muistutti, että lähes 90 vuotta vanhan Malmin lentokentän sulkeminen maaliskuussa oli monelle kova isku.

– Lentokenttä on mahdollistanut ainutlaatuisen ekosysteemin säilymisen keskellä Helsinkiä. Helsinki ja sen kaupunginosat tarvitsevat keuhkonsa, puistonsa, retkeilypolkunsa, luontoliikuntareittinsä ja luontoalueensa, jotka lisäävät asukkaiden hyvinvointia, Kinnunen maalaili.

Kinnunen huomautti, että lakialoitteessa nostetaan esiin Malmin alueen niittyjen erityislaatuisuus.

– Lentokentän niityt ovat uhanalaisia niittyluontotyyppejä. Niissä elää muun muassa harvinaisia perhosia, lintuja ja lepakoita. Tästä huolimatta uhanalaiset niittyalueet on suunniteltu kaavoituksessa rakennettaviksi, hän paheksui.

Biaudet esittää lakialoitteessaan, että Malmin lentokentän noin 169 hehtaarin laajuinen alue liitettäisiin Sipoonkorven kansallispuistoon, jonka eteläisimmät osat sijaitsevat kentästä noin viiden kilometrin päässä.

Biaudet ehti niukin naukin itse istuntoon esittelemään aloitettaan. Hänen mukaansa kansallispuistoon liitettävä alue suojelisi ja säilyttäisi Malmin lentokentän arvokkaat aromaiset uhanalaiset niityt ja muut luontoarvot jatkamalla ilmailutoimintaa, joka on synnyttänyt niityt ja ylläpitänyt niitä pian jo 90 vuotta.

Biaudet’n mukaan lentotoimintaa Malmin kentällä voitaisiin jatkaa sähkollä ja biopolttoaineilla.

– Suojelemalla alue tuemme samalla ekologisen ja sähköisen lentämisen kehittymistä Suomessa  ja  suojellaan uhanalainen, laaja ja yhtenäinen niittyekosysteemi, hän perusteli.

Aloitteen takana on 56 edustajaa RKP:n, kristillisdemokraattien, kokoomuksen, keskustan, perussuomalaisten ja VKK:n riveistä. Vasemmistoryhmistä ja vihreistä allekirjoittajia ei ole.

Keskustasta aloitteen takana on 10 edustajaa, muun muassa ympäristövaliokunnan puheenjohtaja Juha Sipilä.

Lue myös

Virenin Suomen ennätys jäi rauhaan, Muuse keskeytti Paavo Nurmen kisoissa

Kestävyysjuoksija Mustafe Muusen tavoite Lasse Virenin Suomen ennätyksen rikkomisesta miesten 5 000 metrillä jäi...
17.6.2025 18:17

Ilmailualan työriidassa uusi lakkovaroitus heinäkuulle, Finnair peruu torstailta 128 lentoa

IAU:n ja työnantajaa edustavan Paltan työriidan sovittelu päättyi tiistaina tuloksetta.
17.6.2025 17:56

Kirkon alta löytyi kolme lapsen muumiota Turussa

Kirkon peruskorjaukset paljastivat aiemmin tuntemattoman hautausmaan.
17.6.2025 17:40

Aihetunnisteet

Eduskunta luonnonsuojelu malmin lentokenttä ympäristönsuojelu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
Sotilaan aviorikos kuohuttaa: Ankara kohtalo
Uutiset | 16.6.2025 21:46
Miten pitää muurikkapannu kunnossa? – Marttojen asiantuntija: Valurauta ruostuu hyvin herkästi
Uutiset | 15.6.2025 18:30
Vältä mokat terassin kanssa – ”Pahin virhe”
Uutiset | 16.6.2025 22:01
”Olen nähnyt ihmisen kuolevan miinaan” – Ottawan sopimuksen saattohoito alkoi eduskunnassa 
Uutiset | 16.6.2025 17:14
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Halla-aho Kultarannassa: Tätä asiaa USA ei ole ymmärtänyt sotaretkillään – ”Ihmiset eivät oikein pidä siitä”
Uutiset | 17.6.2025 11:07
Iran varoitti kaiken tuhoavalla kostoiskulla, Israel sanoi iskevänsä ohjustukikohtiin
Uutiset | 16.6.2025 9:21
Ikoniseen äitiyspakkaukseen on tulossa pallo – Tällainen se on
Uutiset | 16.6.2025 8:40
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
Historiallinen käänne: Autojätti kaavailee massiivista asetuotantoa
Uutiset | 10.6.2025 22:04
Miten pitää muurikkapannu kunnossa? – Marttojen asiantuntija: Valurauta ruostuu hyvin herkästi
Uutiset | 15.6.2025 18:30
Törmäyksen uhatessa ohjaamosta oli syytä paeta nopeasti – moniongelmainen ranskalaisveturi palveli VR:ää vuosikymmeniä
Uutiset | 9.6.2025 21:00
Älä usko vanhaa myyttiä – ”Kissat ovat mestareita peittämään”
Uutiset | 12.6.2025 22:05
Huoli heräsi: Venäjän joukot murtautuivat uudelle alueelle
Uutiset | 13.6.2025 21:04
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05

Uusimmat

Virenin Suomen ennätys jäi rauhaan, Muuse keskeytti Paavo Nurmen kisoissa
Uutiset | 17.6.2025 18:17
Ilmailualan työriidassa uusi lakkovaroitus heinäkuulle, Finnair peruu torstailta 128 lentoa
Uutiset | 17.6.2025 17:56
Kirkon alta löytyi kolme lapsen muumiota Turussa
Uutiset | 17.6.2025 17:40
Ajaako alle 15-vuotias lapsesi sähköskootterilla? Nyt se on laitonta
Uutiset | 17.6.2025 16:23
Häätöjen määrä vuokra-asunnoista on selkeässä kasvussa
Uutiset | 17.6.2025 16:23
Vilhelm Junnila nousee eduskunnan talousvaliokunnan puheenjohtajaksi
Uutiset | 17.6.2025 15:47
Tänä kesänä on ollut vain kaksi hellepäivää, silti hellejaksojen ennustetaan lisääntyvän
Uutiset | 17.6.2025 15:25
Viikin skuuttiturman tutkinta päättyi – 13-vuotiaaseen törmännyttä autoilijaa ei epäillä rikoksesta
Uutiset | 17.6.2025 14:52
Näkkäläjärvi saamelaiskäräjälain uudistuksesta: ”Olisi ihanaa päästä eteenpäin”
Uutiset | 17.6.2025 14:22
Kysely: Asiakkaiden luottamus sähkömarkkinoihin on parantunut
Uutiset | 17.6.2025 14:10
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nuorten liikennekuolemat järkyttävät – Autokoululiitosta kerrotaan, mikä parantaisi turvallisuutta
Uutiset | 15.6.2025 8:00
“Tässä maassa ei voi olla kahta kokoomusta “ – Riikka Purran haastanut Arto Luukkanen palauttaisi puolueen tavallisen duunarin asialle 
Uutiset | 13.6.2025 8:00
Toimittajalta | Satasia tiskiin ja häpeän tunne päälle – Eduskuntaan kokoontui joukko naisia, joille vaihdevuosien vähättely riittää
Uutiset | 11.6.2025 15:19

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Virenin Suomen ennätys jäi rauhaan, Muuse keskeytti Paavo Nurmen kisoissa
Uutiset | 17.6.2025 18:17
Ilmailualan työriidassa uusi lakkovaroitus heinäkuulle, Finnair peruu torstailta 128 lentoa
Uutiset | 17.6.2025 17:56
Kirkon alta löytyi kolme lapsen muumiota Turussa
Uutiset | 17.6.2025 17:40
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko saamelaisen alkuperäiskansanosan kohtalo hallitusyhteistyön hintana?
Mielipide | 17.6.2025 15:10
Lukijalta: Suojelutyötä ja hätätyötä koskevat lakimuutokset voimaan – laki suosii työnantajaa
Mielipide | 17.6.2025 11:36
Lukijalta: Autourheilun vaikutusta nuorten liikennekuolemiin ei voi kiistää
Mielipide | 17.6.2025 10:38
Lukijalta: Sukupolvenvaihdos
Mielipide | 17.6.2025 10:03
Lukijalta: Riittävän riittämätön puolustus
Mielipide | 12.6.2025 9:59
Lukijalta: Taksvärkkipäivä paljastaa
Mielipide | 10.6.2025 9:03
Lukijalta: Isäntä kateissa – Suomi myynnissä?
Mielipide | 13.6.2025 12:36
Lukijalta: Missä ovat talkoolaiset?
Mielipide | 10.6.2025 9:15

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Kristiina Ruuskanen Vesaisten johtoon
Uutiset | 16.6.2025 10:04
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Kristiina Ruuskanen Vesaisten johtoon
Uutiset | 16.6.2025 10:04
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste