Helsingin Kalasataman lauantaisesta palosta aiheutuu miljoonavahingot
Lumon toimitusjohtaja Reima Rytsölä arvioi, että Helsingin Kalasataman lauantaisesta palosta aiheutuu varmuudella miljoonavahingot. Yhtiön vuokratalossa on 63 asuntoa sekä yksi liiketila.
– En lähde kommentoimaan sitä, miten vastuupolku etenee, Rytsölä sanoo.
Palo sai alkunsa neljännen kerroksen parvekkeella olleesta grillistä, joka oli poliisin arvion mukaan kaasugrilli.
Lumon asuntosäännöt määrittelevät, että yhtiön asunnoissa saa käyttää ainoastaan sähkögrilliä. Kiinteistöliiton mukaan parvekegrillaaminen vastoin sopimuksessa olevaa kieltoa voi olla syy vuokrasuhteen purkamiseen.
Kiinteistöliitto ei suosittele taloyhtiöitä kieltämään parvekegrillaamista omissa säännöissään. Kiellon rikkomiseen on nimittäin vaikea puuttua, jos kyse on omistusasunnosta.
– Grillaaminen katsotaan lähtökohtaisesti osaksi normaalia elämää, jota taloyhtiöillä ei ole keinoja kieltää. Taloyhtiön ainoa puuttumiskeino sääntöjen rikkomiseen on huoneiston hallintaanotto, joka oikeudessa todennäköisesti katsottaisiin liian järeäksi puuttumiskeinoksi grillaamiseen, toimitusjohtaja Mia Koro-Kanerva kommentoi tiedotteessa.
Palo levisi poikkeuksellisen nopeasti talon rakenteisiin. Lumon toimitusjohtajan Rytsölän mukaan nyt selvitetään, miksi näin kävi.
Tuli levisi nopeasti neljännen asuinkerroksen parvekkeelta talon katolle. Talossa on kahdeksan kerrosta. Kaksi kerrostalon ylintä kerrosta evakuoitiin.
Rytsölän mukaan talossa ei pysty tällä hetkellä asumaan. Talotekniikka on käytännössä tuhoutunut, joten esimerkiksi ilmastointi ei toimi.
Poliisi ja pelastuslaitos saivat ilmoituksen rakennuspalosta Leonkadulla kello 21:n aikaan lauantai-iltana. Pelastuslaitokselta oli paloa sammuttamassa noin 30 yksikköä.
Helsingin pelastuslaitoksen pelastusjohtaja Marko Rostedt antaa X:ssä kansalaisten käytökselle tilanteessa voimakasta kritiikkiä.
– Sammutustyöt olivat haastavat ja raskaat. Pahinta on, että palopaikalla tungeksiva väkijoukko todella hankaloitti viranomaisten työtä. Poliisi joutui hätistelemään ihmisiä jatkuvasti loitommalle eri puolilta taloa. Miettikää, että olisitte itse menettämässä asuntoanne tulipalossa. Haluaisitteko silloin, ettei pelastuslaitos pystyy toimimaan nopeasti?
Onnettomuustutkintakeskus (Otkes) selvittää, tarvitaanko Kalasataman tulipalosta onnettomuustutkintaa. Mikäli Kalasataman palossa on samankaltaisuuksia Jyväskylässä kesällä 2020 tapahtuneeseen senioritalon tulipaloon verrattuna, Otkes arvioi, ettei paloa ole tarvetta tutkia.
Jyväskylässä palo sai alkunsa parvekkeella poltetusta kynttilästä, ja tuli levisi rajusti senioritalon julkisivun pystysuorissa kuiluissa.