Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Juhannuskokkoja päästään tänä vuonna polttamaan koko maassa – lauantaina mahdollisuus helteeseen

16.6.2026 12:11
Lue lisää 
Ukrainan sota
Alun perin oli määrä toteuttaa paljon suurempi vaihto-operaatio, mutta Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin mukaan kyse oli ensimmäisestä vaiheesta. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Venäjän ja Ukrainan sopima vankienvaihto onnistui osittain, vaikka kiivaat iskut jatkuivat

Venäjä kertoi pudottaneensa yön aikana 355 Ukrainan lähettämää droonia. Ukrainassa taas Venäjän torstaisten iskujen uhriluku nousi 24:een.
STT 15.5.2026 12:42, muokattu 15.5.2026 12:51
a– a+
Ukrainan sota

Venäjä ja Ukraina onnistuivat kiihtyneiden taistelujen keskellä vaihtamaan satoja sotavankeja. Venäjän puolustusministeriön mukaan kumpikin luovutti toiselle osapuolelle 205 sotavankia perjantaina.

Vankienvaihto kuului Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin viime viikolla ilmoittamaan kolmen päivän tulitaukoon, mutta vaihto lykkääntyi. Tulitauon jälkeen osapuolet kiihdyttivät iskujaan, ja molemmat syyttivät toisiaan tulitauon rikkomisesta myös sen aikana.

Vankienvaihto on ollut yksi harvoista yhteistyön osa-alueista, joka on sujunut Venäjän ja Ukrainan välillä sen jälkeen, kun Venäjä aloitti laajan hyökkäyssotansa Ukrainassa yli neljä vuotta sitten.

Alun perin oli määrä toteuttaa paljon suurempi vaihto-operaatio, mutta Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin mukaan kyse oli ensimmäisestä vaiheesta.

– Tämä on ensimmäinen vaihe vankienvaihdossa, jossa (on määrä vaihtaa) tuhat vankia per osapuoli, Zelenskyi sanoi X-viestissään.

– Vapautettujen joukossa on rivisotilaita, kersantteja ja upseereja. Suurin osa heistä on ollut Venäjän vankina vuodesta 2022 lähtien, hän kertoi.

Ennen tietoa vankienvaihdosta Venäjän puolustusministeriö kertoi, että Ukraina oli tehnyt perjantain vastaisena yönä massiivisen drooni-iskujen sarjan. Ministeriö sanoi Venäjän pudottaneen 355 Ukrainan lähettämää droonia.

Venäjän puolustusministeriön lausunnon mukaan droonihyökkäys alkoi myöhään torstaina Suomen aikaa ja jatkui läpi perjantain vastaisen yön aamuun asti.

Ilmapuolustusjärjestelmän tuhoamat droonit oli kohdistettu Moskovaan sekä Belgorodin, Brjanskin sekä Kurskin alueille, lausunnossa sanottiin.

Kyiv Independent -media kertoo venäläisten Telegram-kanavien tietojen perusteella, että iskut kohdistuivat Venäjän sotilas- ja energiainfrastruktuuriin useilla alueilla.

Iskujen tuhoista ei vielä ole selvyyttä, mutta Kyiv Independentin mukaan sosiaalisessa mediassa levinneiden kuvien ja videoiden mukaan Rjazanin öljynjalostamolla syttyi ilmeisesti suuri tulipalo droonihyökkäyksen seurauksena.

Rjazanin alueen kuvernööri Pavlo Malkov sanoi venäläisen uutistoimisto Tassin mukaan, että Ukrainan hyökkäyksessä kuoli kolme ihmistä ja loukkaantui yli kymmenen. Hän ei kertonut, mihin kohteisiin drooni osui alueella.

Öljy-yhtiö Rosneftin öljynjalostamo Rjazanissa on ollut aiemminkin Ukrainan iskujen kohteena. Öljynjalostamojen toiminta ja öljystä saatavat tulot ovat tärkeitä Venäjän sotakassan kartuttamiseksi.

Iskut saattoivat olla Ukrainan vastaus Venäjän laajoihin iskuihin helatorstaina Ukrainassa.

Ukrainalaisviranomaiset kertovat, että iskut surmasivat ainakin 24 ihmistä pääkaupunki Kiovassa. Kuolleiden joukossa oli kolme lasta. Lisäksi lähes 50 ihmistä haavoittui. Iskujen uhriluku on noussut pelastustöiden edettyä.

Presidentti Volodymyr Zelenskyin mukaan iskut vaurioittivat pariakymmentä paikkaa Kiovassa, mukaan lukien koteja, koulua, eläinlääkäriklinikkaa sekä muuta siviili-infrastruktuuria.

Pelastajat jatkoivat vielä perjantain vastaisena yönä raunioiden raivausta ja ihmisten etsintöjä.

Venäjä kohdisti torstain vastaisena yönä laajan ilmahyökkäyksen Kiovaan, sen ympäristöön sekä muualle Ukrainaan. Zelenskyi kertoi torstaina, että Harkovassa ja Odessan alueella haavoittui yhteensä noin 30 ihmistä.

Kansainvälinen atomienergiajärjestö IAEA varoitti torstaina viime päivinä lisääntyneestä sotilaallisesta toiminnasta useiden Ukrainan ydinkohteiden lähellä.

IAEA ei ole havainnut suoria vaikutuksia ydinturvallisuuteen, mutta on huolissaan esimerkiksi drooneista aiheutuvista merkittävistä riskeistä ydinvoimaloiden läheisyydessä.

Lue myös

Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä

Kaksi jääkäriä loikkasi Venäjän puolelle Missejoen taistelun aikana
16.6.2026 21:45

Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja

Uudet perunat ja silli ovat voittamaton juhannusyhdistelmä. Kovimmat herkkusuut panttaavat sillinnälkäänsä varta vasten...
16.6.2026 21:00

Vihreiden Sofia Virta: En kadu Erikoisjoukkoihin mukaan lähtemistä

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sanoi tiistaina olleensa siinä käsityksessä, että kansanedustajan palkkioiden palauttaminen jälkikäteen olisi mahdollista.
16.6.2026 20:26

Aihetunnisteet

Ukrainan sota Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Rydman ja Ikonen tukkanuottasilla – Kiistaa järjestöjen hakukriteereistä
Uutiset | 15.6.2026 14:35
Öljyn hinta laskussa ja pörssit nousussa Yhdysvaltojen ja Iranin kerrottua sovusta
Uutiset | 15.6.2026 5:09
Zelenskyi ehdotti taas Putinille tapaamista – Tällainen oli reaktio
Uutiset | 15.6.2026 18:02
Jättitilaus: Patrian panssariajoneuvojen valmistus laajenee Uudessakaupungissa satoihin ajoneuvoihin vuodessa
Uutiset | 15.6.2026 18:34
Löytyykö Pohjoismaiden korkein kohta sittenkin Etelämantereelta?
Uutiset | 14.6.2026 21:00
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Siika-aho järkyttyi Rydmanin järjestölinjauksista – ”En halua meistä ahdasmielistä maata”
Uutiset | 15.6.2026 16:13
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja
Uutiset | 16.6.2026 21:00
Vihreiden Sofia Virta: En kadu Erikoisjoukkoihin mukaan lähtemistä
Uutiset | 16.6.2026 20:26
Hallituspuolueet halusivat oppositiossa istuvan keskustan työllistävän nuoria – Kurvinen: ”Naurattaisi, jos ei meinaisi itkettää”
Uutiset | 16.6.2026 18:47
Eduskunnan kuopus latasi suorat sanat: ”Aina yhtä mieltä ylentävää kuunnella, miten keski-ikäiset keskenään inttävät”
Uutiset | 16.6.2026 18:34
Yhdysvallat lopetti Iranin satamien saarron, alustava rauhansopimus allekirjoitetaan Sveitsissä
Uutiset | 16.6.2026 18:31
Vieraan valtion vaikuttamisen kriminalisointi etenee Suomessa
Uutiset | 16.6.2026 18:08
Zelenskyi: ”Kaikki ymmärtävät, ettei Venäjä ole voittamassa sotaa”
Uutiset | 16.6.2026 17:53
Seta: Rahoituksen loppuminen olisi takaisku yhdenvertaisuudelle
Uutiset | 16.6.2026 17:24
Poliisi tutkii poikkeuksellisen suurta sijoitushuijausta – Vahinko jopa 25 miljoonaa euroa
Uutiset | 16.6.2026 17:04
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja
Uutiset | 16.6.2026 21:00
Vihreiden Sofia Virta: En kadu Erikoisjoukkoihin mukaan lähtemistä
Uutiset | 16.6.2026 20:26
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuoruutensa jo eläneillä olisi opittavaa nuoremmilta
Mielipide | 16.6.2026 18:03
Lukijalta: Ruokalähetit riski liikenteessä
Mielipide | 16.6.2026 10:03
Lukijalta: Ja taas Varha huseeraa saaristossa
Mielipide | 16.6.2026 9:33
Lukijalta: Pidämmekö olemassaolomme mahdollisuutta itsestäänselvyytenä?
Mielipide | 16.6.2026 9:30
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste