Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ennallistaminen

Keskustan varapuheenjohtaja Kemppi: Maanomistajan pitää voida päättää, mitä metsillään tekee

25.6.2026 16:46
Lue lisää 
Kotimaa
Vastaamo-syytetty Aleksanteri Kivimäki Helsingin hovioikeudessa Helsingissä 22. syyskuuta 2025. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva)

Hovioikeus kovensi Aleksanteri Kivimäen tuomiota Vastaamo-jutussa – kuusi vuotta ja 11 kuukautta vankeutta

Hovioikeus otti huomioon, että kyse oli suunnitelmallisesta rikoskokonaisuudesta, joka on koskenut poikkeuksellisen laajaa joukkoa haavoittuvassa asemassa olleita ihmisiä.
STT / Jecaterina Mantsinen 26.2.2026 14:07, muokattu 26.2.2026 14:41
a– a+
Kotimaa

Helsingin hovioikeus kovensi Aleksanteri Kivimäen tuomiota Psykoterapiakeskus Vastaamon tietomurtojutussa.

Kivimäki tuomittiin käräjäoikeudessa kuuden vuoden ja kolmen kuukauden vankeuteen muun muassa törkeästä tietomurrosta. Hovioikeus korotti rangaistuksen kuuteen vuoteen ja 11 kuukauteen vankeutta.

Aluesyyttäjä Pasi Vainio sanoo syyttäjien olevan tyytyväisiä tuomioon.

– Se on hyvin perusteltu ja täydentää käräjätuomion jo aiempia hyviä perusteluja. Ei jää epäselvyyttä syyllisyydestä, Vainio sanoo STT:lle.

Nyt tuomittu rangaistus jäi kuukautta vajaaksi syyttäjien vaatimasta seitsemästä vuodesta. Vainio sanoo, että syyttäjät ovat valmiit tyytymään päätökseen. Hän toivoo, että tuomio synnyttää edes osalle uhreista oikeudenmukaisuuden kokemuksen.

Puolustusasianajaja Peter Jaari sanoo, että Kivimäki hakee todennäköisesti asiassa valituslupaa korkeimmalta oikeudelta.

– Hän oli kovin pettynyt, että näin kävi ottaen huomioon, että hän vaati, että käräjäoikeuden tuomio kumotaan. Se varmaan peilaa sitä pettymystä, Jaari sanoo STT:lle.

Hänen mukaansa Kivimäki oleskelee tällä hetkellä ulkomailla.

Uhreja asiassa edustavat Vastaamonuhrit.fi-juristit ovat tyytyväisiä hovioikeuden tuomioon.

– Erityisesti siihen, että hovioikeus on erikseen julkisessa selosteessaan todennut, että rangaistuksen mittaamiseen on vaikuttanut uhreille aiheutunut kärsimys, toteaa Paula Pajula.

Jenni Raiskio sanoo, että monet uhrit ovat olleet hyvin heikossa asemassa ja heidän kärsimyksensä on ollut valtava.

– Hovin kokoonpano on ainoa, joka on kuullut uhrien omia kertomuksia. Meidän mielestämme se näkyy tässä ratkaisussa.

Vastaamon uhrien on edelleen mahdollista hakea korvauksia, jos eivät ole sitä aiemmin tehneet. Pajulan ja Raiskion mukaan useita ihmisiä, joilla ei aiemmin ole ollut siihen voimavaroja, on vielä hiljattain ilmoittautunut.

– Jos tuomio pysyy syyksilukevana, uhrien on mahdollista osallistua sovintomenettelyyn 2029 asti, Raiskio sanoo.

Hovioikeus katsoi käräjäoikeuden tavoin, että Kivimäki tunkeutui marraskuussa 2018 Vastaamon tietojärjestelmään ja latasi sen potilastietokannan. Hän toimi oikeuden mukaan teossa yksin tai yhdessä tuntemattomaksi jääneiden henkilöiden kanssa.

Oikeuden mukaan potilastietokantaan oli avoin pääsy marraskuusta 2017 maaliskuuhun 2019. Tietoturva-aukko mahdollisti järjestelmään tunkeutumisen ulkopuolelta ilman salasanaa.

Hovioikeuden mukaan Kivimäki oli pääkäyttäjä virtuaalipalvelimella, jolla tietomurto tehtiin.

– Teko on tehty OPSVM-virtuaalipalvelimella ecatel-palvelinta käyttämällä. Esitetyn selvityksen perusteella asiassa ei jää järkevää epäilyä siitä, että OPSVM-virtuaalipalvelinta on koko syytteessä tarkoitetun ajan hallinnoinut sama taho eli ainakin Kivimäki ja että hän on käyttänyt kysymyksessä olevassa teossa pääkäyttäjänä sekä OPSVM- että ecatel-palvelinta, hovioikeuden tuomiossa sanotaan.

Oikeuden mukaan erityistä suunnitelmallisuutta osoitti, että tietomurto edellytti siihen suunnitellun ohjelmiston käyttöä ja yksityiskohtaisesti suunniteltua teknistä toteutusta. Kivimäki myös osasi oikeuden mukaan varoa kiinnijäämistä.

– Kivimäki on pyrkinyt pienentämään kiinnijäämisriskiä muun muassa käyttämällä salattuja VPN-yhteyksiä, minkä lisäksi teossa käytetyissä palvelimissa on ollut voimakkaita salausmenetelmiä.

Hovioikeus viittasi lisäksi Kivimäen vuonna 2017 ja 2020 käymiin keskusteluihin, jotka koskivat arkaluonteisten tietojen etsimistä, varastetun datan myymistä ja lunnaiden vaatimista.

Potilastietokannan haltuun saamisen jälkeen Kivimäki julkaisi internetissä yhteensä noin 33 000:n Vastaamon potilastietokannassa olleen henkilön tiedot kolmessa erässä, totesi Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus huhtikuussa 2024 antamassaan tuomiossa. Vastaamon asiakkailta vaadittiin lunnaita tietojen levittämisen uhalla.

Hovioikeus katsoi, että Kivimäki tavoitteli teollaan taloudellista hyötyä.

– Hovioikeus otti huomioon, että kysymys on ollut suunnitelmallisesta rikoskokonaisuudesta, joka on koskenut poikkeuksellisen laajaa joukkoa haavoittuvassa asemassa olleita asianomistajia ja joka on ollut omiaan aiheuttamaan huomattavaa kärsimystä. Kysymyksessä olevien rikosten taustalla oli vaikuttanut tavoite saavuttaa merkittävää taloudellista hyötyä, hovioikeuden tiedotteessa sanotaan.

Törkeän tietomurron lisäksi Kivimäki tuomittiin 20 törkeästä kiristyksestä, 20 746:sta törkeän kiristyksen yrityksestä ja 9 231 törkeästä yksityiselämää loukkaavasta tiedon levittämisestä.

Kivimäki vaati hovissa kaikkien syytteidensä hylkäämistä. Syyttäjät vaativat Kivimäen rangaistuksen korottamista seitsemään vuoteen, mikä on maksimirangaistus rikoksista, joista häntä syytetään.

Lue myös

Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa

Ensimmäinen maailmansota tunnetaan etenkin länsirintaman kuvastosta, jossa joukot etenevät mutaisista juoksuhaudoista mutaisille ei-kenenkään-maille...
25.6.2026 22:00

Koiran perustarvike voi olla vesillä hengenvaarallinen

Koiran kanssa on syytä olla varovainen vesillä. Vaikka koira tiedetään uimataitoiseksi eläimeksi, pelastusliivit...
25.6.2026 21:30

Ronald Reagan oli tunneälyn suuri mestari – karismaattinen presidentti myi kovaa talouspolitiikkaa kuin jääkaappeja

”Taantuma tarkoittaa sitä, että naapurisi menettää työpaikkansa. Lama tarkoittaa sitä, että sinä menetät...
25.6.2026 21:15

Aihetunnisteet

Kotimaa oikeudenkäynnit tuomiot Vastaamo

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Voit nähdä pian asteroidin
Uutiset | 24.6.2026 23:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Valtio aikoo luopua useista kansallispuistojen kiinteistöistä – ministeri Multala perustelee Luontopalvelujen ydintehtävien suojaamisella
Uutiset | 24.6.2026 12:27
Käytätkö jatkojohtoja väärin? – Palonvaara
Uutiset | 23.6.2026 21:44
Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Kohulaki läpi – Alko laajentaa aukioloaan
Uutiset | 23.6.2026 11:55
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Koiran perustarvike voi olla vesillä hengenvaarallinen
Uutiset | 25.6.2026 21:30
Ronald Reagan oli tunneälyn suuri mestari – karismaattinen presidentti myi kovaa talouspolitiikkaa kuin jääkaappeja
Uutiset | 25.6.2026 21:15
Munaxin sopimustuottajan tilalla aiempaa laajempia salmonellaepäilyjä
Uutiset | 25.6.2026 17:37
Lakiesitys helpottaisi deaktivoitujen ja pysyvästi ampumakelvottomien aseiden säilytystä
Uutiset | 25.6.2026 17:31
Israel sanoo vetävänsä joukkonsa Libanonista vasta sen jälkeen kun Hizbollah on riisuttu aseista
Uutiset | 25.6.2026 17:24
Keskustan varapuheenjohtaja Kemppi: Maanomistajan pitää voida päättää, mitä metsillään tekee
Uutiset | 25.6.2026 16:46
Rubio: Israelin ja Libanonin neuvottelut etenevät hyvin, aiesopimus lähellä
Uutiset | 25.6.2026 16:19
STM:n kansliapäällikkö: Ehdotus Stea-avustuskriteereistä valmistuu alkuviikosta
Uutiset | 25.6.2026 16:16
Poliisi varoittaa valepoliiseista videopuheluissa
Uutiset | 25.6.2026 15:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Koiran perustarvike voi olla vesillä hengenvaarallinen
Uutiset | 25.6.2026 21:30
Ronald Reagan oli tunneälyn suuri mestari – karismaattinen presidentti myi kovaa talouspolitiikkaa kuin jääkaappeja
Uutiset | 25.6.2026 21:15
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17
Lukijalta: Ostovoima ratkaisee – tavallisen perheen arki ei saa jäädä sivuun
Mielipide | 25.6.2026 13:10
Lukijalta: Paula Risikko nosti esiin Suomen sokean pisteen
Mielipide | 25.6.2026 13:06
Lukijalta: Suomi on EU:n yhteiskunnallisen kehityksen seurannassa
Mielipide | 25.6.2026 12:17
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste