Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjän vaalit

Tutkija: Venäjällä vaalitulos on yhä enemmän irti todellisuudesta

21.9.2026 13:32
Lue lisää 
Kotimaa
Vastaamo-syytetty Aleksanteri Kivimäki Helsingin hovioikeudessa Helsingissä 22. syyskuuta 2025. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva)

Hovioikeus kovensi Aleksanteri Kivimäen tuomiota Vastaamo-jutussa – kuusi vuotta ja 11 kuukautta vankeutta

Hovioikeus otti huomioon, että kyse oli suunnitelmallisesta rikoskokonaisuudesta, joka on koskenut poikkeuksellisen laajaa joukkoa haavoittuvassa asemassa olleita ihmisiä.
STT / Jecaterina Mantsinen 26.2.2026 14:07, muokattu 26.2.2026 14:41
a– a+
Kotimaa

Helsingin hovioikeus kovensi Aleksanteri Kivimäen tuomiota Psykoterapiakeskus Vastaamon tietomurtojutussa.

Kivimäki tuomittiin käräjäoikeudessa kuuden vuoden ja kolmen kuukauden vankeuteen muun muassa törkeästä tietomurrosta. Hovioikeus korotti rangaistuksen kuuteen vuoteen ja 11 kuukauteen vankeutta.

Aluesyyttäjä Pasi Vainio sanoo syyttäjien olevan tyytyväisiä tuomioon.

– Se on hyvin perusteltu ja täydentää käräjätuomion jo aiempia hyviä perusteluja. Ei jää epäselvyyttä syyllisyydestä, Vainio sanoo STT:lle.

Nyt tuomittu rangaistus jäi kuukautta vajaaksi syyttäjien vaatimasta seitsemästä vuodesta. Vainio sanoo, että syyttäjät ovat valmiit tyytymään päätökseen. Hän toivoo, että tuomio synnyttää edes osalle uhreista oikeudenmukaisuuden kokemuksen.

Puolustusasianajaja Peter Jaari sanoo, että Kivimäki hakee todennäköisesti asiassa valituslupaa korkeimmalta oikeudelta.

– Hän oli kovin pettynyt, että näin kävi ottaen huomioon, että hän vaati, että käräjäoikeuden tuomio kumotaan. Se varmaan peilaa sitä pettymystä, Jaari sanoo STT:lle.

Hänen mukaansa Kivimäki oleskelee tällä hetkellä ulkomailla.

Uhreja asiassa edustavat Vastaamonuhrit.fi-juristit ovat tyytyväisiä hovioikeuden tuomioon.

– Erityisesti siihen, että hovioikeus on erikseen julkisessa selosteessaan todennut, että rangaistuksen mittaamiseen on vaikuttanut uhreille aiheutunut kärsimys, toteaa Paula Pajula.

Jenni Raiskio sanoo, että monet uhrit ovat olleet hyvin heikossa asemassa ja heidän kärsimyksensä on ollut valtava.

– Hovin kokoonpano on ainoa, joka on kuullut uhrien omia kertomuksia. Meidän mielestämme se näkyy tässä ratkaisussa.

Vastaamon uhrien on edelleen mahdollista hakea korvauksia, jos eivät ole sitä aiemmin tehneet. Pajulan ja Raiskion mukaan useita ihmisiä, joilla ei aiemmin ole ollut siihen voimavaroja, on vielä hiljattain ilmoittautunut.

– Jos tuomio pysyy syyksilukevana, uhrien on mahdollista osallistua sovintomenettelyyn 2029 asti, Raiskio sanoo.

Hovioikeus katsoi käräjäoikeuden tavoin, että Kivimäki tunkeutui marraskuussa 2018 Vastaamon tietojärjestelmään ja latasi sen potilastietokannan. Hän toimi oikeuden mukaan teossa yksin tai yhdessä tuntemattomaksi jääneiden henkilöiden kanssa.

Oikeuden mukaan potilastietokantaan oli avoin pääsy marraskuusta 2017 maaliskuuhun 2019. Tietoturva-aukko mahdollisti järjestelmään tunkeutumisen ulkopuolelta ilman salasanaa.

Hovioikeuden mukaan Kivimäki oli pääkäyttäjä virtuaalipalvelimella, jolla tietomurto tehtiin.

– Teko on tehty OPSVM-virtuaalipalvelimella ecatel-palvelinta käyttämällä. Esitetyn selvityksen perusteella asiassa ei jää järkevää epäilyä siitä, että OPSVM-virtuaalipalvelinta on koko syytteessä tarkoitetun ajan hallinnoinut sama taho eli ainakin Kivimäki ja että hän on käyttänyt kysymyksessä olevassa teossa pääkäyttäjänä sekä OPSVM- että ecatel-palvelinta, hovioikeuden tuomiossa sanotaan.

Oikeuden mukaan erityistä suunnitelmallisuutta osoitti, että tietomurto edellytti siihen suunnitellun ohjelmiston käyttöä ja yksityiskohtaisesti suunniteltua teknistä toteutusta. Kivimäki myös osasi oikeuden mukaan varoa kiinnijäämistä.

– Kivimäki on pyrkinyt pienentämään kiinnijäämisriskiä muun muassa käyttämällä salattuja VPN-yhteyksiä, minkä lisäksi teossa käytetyissä palvelimissa on ollut voimakkaita salausmenetelmiä.

Hovioikeus viittasi lisäksi Kivimäen vuonna 2017 ja 2020 käymiin keskusteluihin, jotka koskivat arkaluonteisten tietojen etsimistä, varastetun datan myymistä ja lunnaiden vaatimista.

Potilastietokannan haltuun saamisen jälkeen Kivimäki julkaisi internetissä yhteensä noin 33 000:n Vastaamon potilastietokannassa olleen henkilön tiedot kolmessa erässä, totesi Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus huhtikuussa 2024 antamassaan tuomiossa. Vastaamon asiakkailta vaadittiin lunnaita tietojen levittämisen uhalla.

Hovioikeus katsoi, että Kivimäki tavoitteli teollaan taloudellista hyötyä.

– Hovioikeus otti huomioon, että kysymys on ollut suunnitelmallisesta rikoskokonaisuudesta, joka on koskenut poikkeuksellisen laajaa joukkoa haavoittuvassa asemassa olleita asianomistajia ja joka on ollut omiaan aiheuttamaan huomattavaa kärsimystä. Kysymyksessä olevien rikosten taustalla oli vaikuttanut tavoite saavuttaa merkittävää taloudellista hyötyä, hovioikeuden tiedotteessa sanotaan.

Törkeän tietomurron lisäksi Kivimäki tuomittiin 20 törkeästä kiristyksestä, 20 746:sta törkeän kiristyksen yrityksestä ja 9 231 törkeästä yksityiselämää loukkaavasta tiedon levittämisestä.

Kivimäki vaati hovissa kaikkien syytteidensä hylkäämistä. Syyttäjät vaativat Kivimäen rangaistuksen korottamista seitsemään vuoteen, mikä on maksimirangaistus rikoksista, joista häntä syytetään.

Lue myös

YK:n yleiskokouksessa kuiskitaan jo, kenestä tulee uusi pääsihteeri – "Odotukset ovat valtavat"

New Yorkissa alkaa tiistaina YK:n yleiskokouksen korkean tason viikko, jossa Suomesta on mukana muun muassa presidentti Alexander Stubb.
21.9.2026 17:10

Poliisi löysi Puolustusvoimille kuuluvaa materiaalia Kouvolan ase- ja räjähderikosten esitutkinnassa

Kolmea ihmistä epäillään muun muassa ampuma-aserikoksista.
21.9.2026 16:40

Antti Pelttarille maanpetosrikossyyte supon tiedustelutoimintavyyhdissä

Suojelupoliisin eli supon entinen päällikkö Antti Pelttari on saanut syytteen maanpetos- ja virkarikoksista....
21.9.2026 16:17

Aihetunnisteet

Kotimaa oikeudenkäynnit tuomiot Vastaamo

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00
Tutkimus varoittaa trendistä: Sydämen rytmihäiriöitä jopa nuorilla
Uutiset | 20.9.2026 20:12
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Lohi HS:lle: On sähkö­autoilijoiden vuoro maksaa enemmän
Uutiset | 19.9.2026 17:28
Kreml turvautuu nyt Stalinin aikaisiin toimintatapoihin: ”Ihmisjahtiin investoidaan merkittäviä resursseja”
Uutiset | 19.9.2026 19:32
Älä tee tätä virhettä takan poltossa – voi tukkia savukanavat
Uutiset | 19.9.2026 20:13
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00

Uusimmat

YK:n yleiskokouksessa kuiskitaan jo, kenestä tulee uusi pääsihteeri – ”Odotukset ovat valtavat”
Uutiset | 21.9.2026 17:10
Poliisi löysi Puolustusvoimille kuuluvaa materiaalia Kouvolan ase- ja räjähderikosten esitutkinnassa
Uutiset | 21.9.2026 16:40
Antti Pelttarille maanpetosrikossyyte supon tiedustelutoimintavyyhdissä
Uutiset | 21.9.2026 16:17
Mikkeliläisiä ei tunnu kiinnostavan, vaikka kaupungin kiekkoseura Jukurit pärjää kaukalossa
Uutiset | 21.9.2026 16:14
Trump hääti medioita Valkoisesta talosta – Nyt mediat haastoivat presidentin ja kolme neuvonantajaa oikeuteen
Uutiset | 21.9.2026 16:12
Syyttäjä nosti syytteet seitsemää ihmistä vastaan suojelupoliisin tiedustelutoimintavyyhdissä
Uutiset | 21.9.2026 15:55
Iran uhkasi uusilla iskuilla, jos USA hyökkää maahan
Uutiset | 21.9.2026 15:46
Saksan Merz: En taivu
Uutiset | 21.9.2026 15:37
Kokoomusministerit hermostuivat aborttisyytöksistä – ”Väärä kuva”
Uutiset | 21.9.2026 15:28
Kysely: Käsitys ihmisarvosta jakaa puolueita – Perussuomalaisten kannattajat uskovat vähiten yhtäläiseen ihmisarvoon
Uutiset | 21.9.2026 14:33
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00
Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
YK:n yleiskokouksessa kuiskitaan jo, kenestä tulee uusi pääsihteeri – ”Odotukset ovat valtavat”
Uutiset | 21.9.2026 17:10
Poliisi löysi Puolustusvoimille kuuluvaa materiaalia Kouvolan ase- ja räjähderikosten esitutkinnassa
Uutiset | 21.9.2026 16:40
Antti Pelttarille maanpetosrikossyyte supon tiedustelutoimintavyyhdissä
Uutiset | 21.9.2026 16:17
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Miksi estää verotettavan tulon tekeminen?
Mielipide | 21.9.2026 14:23
Lukijalta: Maaseutumyönteisyys puntarissa
Mielipide | 21.9.2026 14:19
Lukijalta: Evankelisluterilainen kirkkomme laahaa mennessä
Mielipide | 21.9.2026 14:11
Lukijalta: Tarvitaan uutta
Mielipide | 21.9.2026 14:04

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste