Oppositiosta kritiikkiä Orpon Palestiina-puheille – "Ulkopolitiikan linja on entistä epäselvempi"
Oppositiopuolueista kritisoidaan pääministeri Petteri Orpon (kok.) kommentteja Palestiinasta. Orpo sanoi tänään, ettei hallitus ole toistaiseksi antamassa esitystä Palestiinan tunnustamisesta.
Keskustan kansanedustaja Jouni Ovaska sanoo viestipalvelu X:ssä, ettei hallituksella ole toimintakykyä. Orpon perjantainen tiedotustilaisuus oli Ovaskan mukaan ”tyhjää täynnä”.
– Ulkopolitiikan linja on entistä epäselvempi, hän summaa.
Vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö taas sanoo, että kristillisdemokraatit näyttää pitävän Suomen ulkopolitiikkaa panttivankinaan.
Hyrkkö kertoo tukevansa valtioneuvos Matti Vanhasen esittämää ehdotusta Palestiina-kannan ratkaisemisesta eduskunnassa.
– Mikäli pääministeri Orpo ei saa hallitustaan tekemään esitystä Palestiinan tunnustamisesta, Suomen Palestiina-kanta on syytä tuoda eduskunnan ratkaistavaksi, hän toteaa tiedotteessa.
Myös vasemmistoliiton kansanedustaja Pia Lohikoski sanoo, että Orpo näyttää olevan kristillisdemokraattien ja perussuomalaisten panttivankina. Nämä molemmat hallituspuolueet vastustavat Palestiinan tunnustamista.
Lohikoskenkin mukaan asia on annettava eduskunnan ratkaistavaksi.
– Suomen on tunnustettava Palestiina, se on täysin selvää ja ollut ajankohtaista jo pitkään, hän näkee.