Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kokoomus

IL: Kokoomuksen Keto-Huovinen erotetaan eduskuntaryhmästä neljäksi viikoksi

10.6.2026 19:27
Lue lisää 
Teknologia
Tunnetuista viestisovelluksista esimerkiksi Whatsappissa ja Telegramissa voi jakaa live-sijainnin tietyksi aikaa. Myös Google Mapsissa voi jakaa sijaintinsa pysyvästi tietylle henkilölle. (Kuva: Lehtikuva / Emmi Korhonen)

Nuorten yleinen tapa voi olla hyödyksi hätätilanteessa

Hätäkeskukseen on hyvä soittaa, jos kaverin sijainti vaikuttaa oudolta ja on syytä epäillä hänen olevan vaarassa
STT-Eevi Grönlund, Suomenmaa 21.7.2025 20:15, muokattu 21.7.2025 12:00
a– a+
Teknologia

Moni nuori näkee ystäviensä sijainnin jatkuvasti sosiaalisen median alustoilla. Viime vuosina somesijaintien avulla on löydetty myös onnettomuuksien ja rikosten uhreja.

Viime vuonna Valkeakoskella murhatun 15–vuotiaan tytön ystävät löysivät hänen ruumiinsa. Poliisi kommentoi tuolloin, että nuoret löysivät tytön käyttäen apunaan sosiaalisen median alustoja. Helsingin Sanomat kertoi toukokuussa, että tytön vanhemmat löysivät hänen puhelimensa ojasta Snapchat-paikannuksen avulla, minkä jälkeen tytön ystävät löysivät ruumiin läheisestä metsiköstä.

Tammikuussa Nurmijärvellä tapahtuneen auto-onnettomuuden neljä nuorta kuolonuhria löytyivät, kun huolestuneet läheiset olivat lähteneet etsimään autoa yhden uhrin puhelimen paikannuksen perusteella, kertoi tuolloin Yle.

Lappeenrannassa heinäkuun alussa kevytmoottoripyöräonnettomuudessa kuolleen 17–vuotiaan löysivät niin ikään puhelinsovelluksen avulla uhrin paikantaneet ystävät.

Vaikka kyse on yhä yksittäistapauksista, on somesijaintien käyttäminen kadonneiden paikantamisessa yleistynyt, kertoo Hätäkeskuslaitoksen kehityspäällikkö Tommi Hopearuoho STT:lle.

– Sitä mukaa kun ne palvelut ovat kehittyneet, tulee toki enemmän näitä ilmoituksiakin.

Entistä useammissa ystäväpiireissä ja perheissä omaa sijaintia jaetaan tietoisesti siltä varalta, että jotakin käy, kertoo Hopearuoho.

Ainakin Nurmijärven ja Lappeenrannan onnettomuuksissa uhrien läheiset soittivat hätäkeskukseen löydettyään ensin uhrit itse.

Hopearuoho neuvoo, että hätänumeroon kannattaa soittaa heti, jos on syytä epäillä, että kadonnut olisi vaarassa. Tällaisen epäilyn voivat herättää esimerkiksi kadonneelta saadut viestit siitä, että joku uhkaa häntä sekä se, ettei häntä saa enää kiinni.

Pelkkä ihmisen outo sijainti ei kuitenkaan automaattisesti tarkoita, että kannattaa soittaa hätäpuhelu. Hopearuohon mukaan kadonneeseen kannattaa ensin yrittää ottaa yhteyttä ja jos mahdollista, käydä tarkistamassa somepalvelusta näkyvä sijainti.

– Varsinkin nuoret tekevät nopeita liikkeitä eivätkä välttämättä halua kertoa vanhemmilleen, että meninkin kaverille yöksi.

Myös sijainnin luonne vaikuttaa: keskelle järveä tai metsää paikantuva puhelin voi usein olla suurempi syy huoleen kuin kaverin kotitalo, jos soutu- tai retkeilyreissusta ei ole ollut puhetta.

– Kyllä siinä tietysti täytyy käyttää vähän kokonaisharkintaa tilanteesta. Ei kaikista automaattisesti kannata hätänumeroon lähteä soittamaan, Hopearuoho sanoo.

Hätäkeskus ottaa mielellään vastaan tiedon sijainnista, jos soittaja sellaisen näkee, kertoo Hopearuoho. Automaattisesti hätäkeskuspäivystäjä ei silti kysy, näkeekö soittaja kadonneen henkilön sijainnin somesta.

Sen sijaan kysytään kadonneen puhelinnumeroa, jonka perusteella hätäkeskus voi paikantaa puhelimen itse. Hätäkeskus tarvitsee kuitenkin painavat perusteet sille, että ihminen voidaan paikantaa tämän tietämättä.

– Täytyy olla jonkinlainen oletus tai tieto siitä, että ihminen on uhannut tehdä itselleen jotain tai että hän on jossain vaarallisessa kohteessa, Hopearuoho kertoo.

Sijainnin jakaminen on arkipäiväistynyt eri sovellusten myötä, kertoo sosiaalisen median asiantuntija Harto Pönkä STT:lle sähköpostitse.

Esimerkiksi nuorten suosimassa Snapchat-sovelluksessa on karttaominaisuus, jossa käyttäjän sijainti päivittyy kavereille aina, kun sovellus on auki. Käyttäjä voi halutessaan rajoittaa sitä, kenelle oma sijainti näkyy. Monella nuorella sijainti kuitenkin näkyy kelle hyvänsä, jonka on Snapchat-ystäväkseen lisännyt. Se voi osalla nuorista olla suurikin joukko ihmisiä, joista kaikkia ei välttämättä edes tunne kunnolla.

– Liian laaja sijainnin jakaminen voi olla riski, joten on syytä olla tarkkana, kenelle siihen antaa pääsyn, Pönkä sanoo.

Tunnetuista viestisovelluksista esimerkiksi Whatsappissa ja Telegramissa voi jakaa live-sijainnin tietyksi aikaa. Myös Google Mapsissa voi jakaa sijaintinsa pysyvästi tietylle henkilölle, Pönkä luettelee.

Sijainnin jakaminen perheenjäsenille tai läheisille ystäville on kuitenkin Pöngän mukaan hyvä turvaominaisuus, jos ihmiseen ei esimerkiksi saada yhteyttä ja tämän sijainti on jumiutunut kummalliseen paikkaan.

Lue myös

Juhannuksen juomakori uusiutui – perinteisten suosikkien myynti laski

Suomalaisten juhannusperinteet ovat kokemassa selvän murroksen, ja se näkyy suoraan kauppojen juomaosastoilla. S-ryhmän...
10.6.2026 22:30

Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii

Käveleminen tuntuu useimmille meistä täysin automaattiselta, mutta jokaisen askeleen taustalla on lihasten, jänteiden...
10.6.2026 22:02

IL: Ylilääkäri varoittaa yleistyvästä vaarasta Suomen lähialueilla – "Tätä ei aina hiffata"

Entistä useampi suomalaisille tuttu matkakohde on muuttunut sellaiseksi, että sieltä voi saada mukaansa...
10.6.2026 22:01

Aihetunnisteet

Kotimaa nuoret sovellukset teknologia älylaitteet

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Tätä moni ei hoksaa lomareissulla – Voi tulla todella kalliiksi
Uutiset | 9.6.2026 22:01
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Kela laski: Lapsilisän ostovoima romahti
Uutiset | 9.6.2026 6:00
Palauteryöpyn saanut Silja Silvasti seisoo sanojensa takana: ”Velkajarruun ei sitoutunut Suomen Keskusta r.p.”
Uutiset | 9.6.2026 13:58
Nyt sekin on selvitetty: Täältä saa Suomen parhaat burgerit
Uutiset | 9.6.2026 21:01
Karhukiista repesi – keskusta väläyttää jo epäluottamusta Essayahille
Uutiset | 8.6.2026 17:48
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Öljyn hinnat ampaisivat nousuun
Uutiset | 8.6.2026 1:57
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45

Uusimmat

Juhannuksen juomakori uusiutui – perinteisten suosikkien myynti laski
Uutiset | 10.6.2026 22:30
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
IL: Ylilääkäri varoittaa yleistyvästä vaarasta Suomen lähialueilla – ”Tätä ei aina hiffata”
Uutiset | 10.6.2026 22:01
Väitös: Onnettomuusanalyysit keskittyvät liikaa ihmisten tekemiin virheisiin
Uutiset | 10.6.2026 21:46
Yle: Sairaaloissa ei tunnisteta tappavaa ilmiötä – ”Koskettavat myös Suomea”
Uutiset | 10.6.2026 21:31
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Ukraina ja Lähi-idän maita mukaan G7-maiden huippukokoukseen
Uutiset | 10.6.2026 20:54
IL: Kokoomuksen Keto-Huovinen erotetaan eduskuntaryhmästä neljäksi viikoksi
Uutiset | 10.6.2026 19:27
Keskustan Lohi kyllästyi hallituksen retoriseen temppuiluun: ”Hallituksen pitää olla looginen eikä opposition”
Uutiset | 10.6.2026 17:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Juhannuksen juomakori uusiutui – perinteisten suosikkien myynti laski
Uutiset | 10.6.2026 22:30
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
IL: Ylilääkäri varoittaa yleistyvästä vaarasta Suomen lähialueilla – ”Tätä ei aina hiffata”
Uutiset | 10.6.2026 22:01
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine blogikirjoitukseen ”Pelto on luonnon oma aurinkopaneeli”
Mielipide | 9.6.2026 13:14
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49
Lukijalta: Puheista tekoihin – Vaalivoitto pääkaupunkiseudulla vaatii taloudellista panosta
Mielipide | 9.6.2026 12:33
Lukijalta: Turhaa vai tarpeellista?
Mielipide | 9.6.2026 12:30
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12
Lukijalta: Kaappikepulaisuus metropolialueella
Mielipide | 3.6.2026 14:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Keskustan puoluekokouslauantain suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Keskustan puoluekokous käynnissä Tampereella
Uutiset | 5.6.2026 14:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste