Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

IL: Eduskunnan turvallisuuskokous koski ensi kevään vaaleja

25.9.2026 19:45
Lue lisää 
Teknologia
Tunnetuista viestisovelluksista esimerkiksi Whatsappissa ja Telegramissa voi jakaa live-sijainnin tietyksi aikaa. Myös Google Mapsissa voi jakaa sijaintinsa pysyvästi tietylle henkilölle. (Kuva: Lehtikuva / Emmi Korhonen)

Nuorten yleinen tapa voi olla hyödyksi hätätilanteessa

Hätäkeskukseen on hyvä soittaa, jos kaverin sijainti vaikuttaa oudolta ja on syytä epäillä hänen olevan vaarassa
STT-Eevi Grönlund, Suomenmaa 21.7.2025 20:15, muokattu 21.7.2025 12:00
a– a+
Teknologia

Moni nuori näkee ystäviensä sijainnin jatkuvasti sosiaalisen median alustoilla. Viime vuosina somesijaintien avulla on löydetty myös onnettomuuksien ja rikosten uhreja.

Viime vuonna Valkeakoskella murhatun 15–vuotiaan tytön ystävät löysivät hänen ruumiinsa. Poliisi kommentoi tuolloin, että nuoret löysivät tytön käyttäen apunaan sosiaalisen median alustoja. Helsingin Sanomat kertoi toukokuussa, että tytön vanhemmat löysivät hänen puhelimensa ojasta Snapchat-paikannuksen avulla, minkä jälkeen tytön ystävät löysivät ruumiin läheisestä metsiköstä.

Tammikuussa Nurmijärvellä tapahtuneen auto-onnettomuuden neljä nuorta kuolonuhria löytyivät, kun huolestuneet läheiset olivat lähteneet etsimään autoa yhden uhrin puhelimen paikannuksen perusteella, kertoi tuolloin Yle.

Lappeenrannassa heinäkuun alussa kevytmoottoripyöräonnettomuudessa kuolleen 17–vuotiaan löysivät niin ikään puhelinsovelluksen avulla uhrin paikantaneet ystävät.

Vaikka kyse on yhä yksittäistapauksista, on somesijaintien käyttäminen kadonneiden paikantamisessa yleistynyt, kertoo Hätäkeskuslaitoksen kehityspäällikkö Tommi Hopearuoho STT:lle.

– Sitä mukaa kun ne palvelut ovat kehittyneet, tulee toki enemmän näitä ilmoituksiakin.

Entistä useammissa ystäväpiireissä ja perheissä omaa sijaintia jaetaan tietoisesti siltä varalta, että jotakin käy, kertoo Hopearuoho.

Ainakin Nurmijärven ja Lappeenrannan onnettomuuksissa uhrien läheiset soittivat hätäkeskukseen löydettyään ensin uhrit itse.

Hopearuoho neuvoo, että hätänumeroon kannattaa soittaa heti, jos on syytä epäillä, että kadonnut olisi vaarassa. Tällaisen epäilyn voivat herättää esimerkiksi kadonneelta saadut viestit siitä, että joku uhkaa häntä sekä se, ettei häntä saa enää kiinni.

Pelkkä ihmisen outo sijainti ei kuitenkaan automaattisesti tarkoita, että kannattaa soittaa hätäpuhelu. Hopearuohon mukaan kadonneeseen kannattaa ensin yrittää ottaa yhteyttä ja jos mahdollista, käydä tarkistamassa somepalvelusta näkyvä sijainti.

– Varsinkin nuoret tekevät nopeita liikkeitä eivätkä välttämättä halua kertoa vanhemmilleen, että meninkin kaverille yöksi.

Myös sijainnin luonne vaikuttaa: keskelle järveä tai metsää paikantuva puhelin voi usein olla suurempi syy huoleen kuin kaverin kotitalo, jos soutu- tai retkeilyreissusta ei ole ollut puhetta.

– Kyllä siinä tietysti täytyy käyttää vähän kokonaisharkintaa tilanteesta. Ei kaikista automaattisesti kannata hätänumeroon lähteä soittamaan, Hopearuoho sanoo.

Hätäkeskus ottaa mielellään vastaan tiedon sijainnista, jos soittaja sellaisen näkee, kertoo Hopearuoho. Automaattisesti hätäkeskuspäivystäjä ei silti kysy, näkeekö soittaja kadonneen henkilön sijainnin somesta.

Sen sijaan kysytään kadonneen puhelinnumeroa, jonka perusteella hätäkeskus voi paikantaa puhelimen itse. Hätäkeskus tarvitsee kuitenkin painavat perusteet sille, että ihminen voidaan paikantaa tämän tietämättä.

– Täytyy olla jonkinlainen oletus tai tieto siitä, että ihminen on uhannut tehdä itselleen jotain tai että hän on jossain vaarallisessa kohteessa, Hopearuoho kertoo.

Sijainnin jakaminen on arkipäiväistynyt eri sovellusten myötä, kertoo sosiaalisen median asiantuntija Harto Pönkä STT:lle sähköpostitse.

Esimerkiksi nuorten suosimassa Snapchat-sovelluksessa on karttaominaisuus, jossa käyttäjän sijainti päivittyy kavereille aina, kun sovellus on auki. Käyttäjä voi halutessaan rajoittaa sitä, kenelle oma sijainti näkyy. Monella nuorella sijainti kuitenkin näkyy kelle hyvänsä, jonka on Snapchat-ystäväkseen lisännyt. Se voi osalla nuorista olla suurikin joukko ihmisiä, joista kaikkia ei välttämättä edes tunne kunnolla.

– Liian laaja sijainnin jakaminen voi olla riski, joten on syytä olla tarkkana, kenelle siihen antaa pääsyn, Pönkä sanoo.

Tunnetuista viestisovelluksista esimerkiksi Whatsappissa ja Telegramissa voi jakaa live-sijainnin tietyksi aikaa. Myös Google Mapsissa voi jakaa sijaintinsa pysyvästi tietylle henkilölle, Pönkä luettelee.

Sijainnin jakaminen perheenjäsenille tai läheisille ystäville on kuitenkin Pöngän mukaan hyvä turvaominaisuus, jos ihmiseen ei esimerkiksi saada yhteyttä ja tämän sijainti on jumiutunut kummalliseen paikkaan.

Lue myös

Saksalainen Stefan sai viime joulukuussa puhelun: Venäjä haluaa tappaa hänet – "Oli se aluksi shokki"

Henkivartijoiden ympäröimän Stefan Thumannin mielestä hybridisodasta puhuminen pitäisi lopettaa: ”Minusta me olemme jo sodassa”.
25.9.2026 20:01

IL: Eduskunnan turvallisuuskokous koski ensi kevään vaaleja

Eduskunnan turvallisuuskokous liittyi vaalien lähestymiseen, yleiseen turvallisuustilanteeseen ja vaaleihin varautumiseen. Näin kertoi Iltalehdelle...
25.9.2026 19:45

Miehikkälässä toinen tapaus afrikkalaista sikaruttoa

Miehikkälästä Kymenlaaksosta on löytynyt jälleen afrikkalaista sikaruttoa, kertoi Ruokavirasto perjantaina. Ruokaviraston mukaan sen perjantaina...
25.9.2026 19:16

Aihetunnisteet

Kotimaa nuoret sovellukset teknologia älylaitteet

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Ensin kuoli kuningas, sitten prinsessa ja nyt myös kuninkaallinen koira
Uutiset | 24.9.2026 21:31
Zelenskyi: Trump on antanut Ukrainalle luvan valmistaa Patriot-ilmatorjuntaohjuksia
Uutiset | 25.9.2026 12:14
Historia | Kun liittolainen aiheutti verilöylyn – Mers-el-Kébirin tragedia traumatisoi Ranskan ja Britannian suhteet vuosikymmeniksi
Uutiset | 23.9.2026 21:22
Yhdysvalloissa oikeus määräsi Trumpin hallinnon päästämään porttikiellon saaneet mediat takaisin Valkoiseen taloon
Uutiset | 24.9.2026 9:26
Keskusta ei äänestä Häkkäselle epäluottamusta, sanoo ryhmänjohtaja Kurvinen – ”Tämä on meidän mielestämme erittäin huonoa poliittista kulttuuria”
Uutiset | 24.9.2026 16:39
Lähes 130 000 suomalaista vastasi kyselyyn eurosetelien uudesta ulkoasusta – Ruotsissa ei innostuttu
Uutiset | 23.9.2026 15:06
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Uusimmat

Saksalainen Stefan sai viime joulukuussa puhelun: Venäjä haluaa tappaa hänet – ”Oli se aluksi shokki”
Uutiset | 25.9.2026 20:01
IL: Eduskunnan turvallisuuskokous koski ensi kevään vaaleja
Uutiset | 25.9.2026 19:45
Miehikkälässä toinen tapaus afrikkalaista sikaruttoa
Uutiset | 25.9.2026 19:16
Asiantuntijat listaavat ongelmia kaikista keinoista, joilla hallitus voisi alentaa bensan hintaa
Uutiset | 25.9.2026 18:31
Saksa hyväksyi lain polttoaineiden verotuksen alentamiseksi
Uutiset | 25.9.2026 18:17
Venäjän vaalien lopullinen tulos varmistui – Putinin puolueelle aiempaakin suurempi enemmistö
Uutiset | 25.9.2026 17:29
Volkswagen kutsuu lähes 2,9 miljoonaa autoa korjattavaksi – Suomessa kutsu koskee lähes 20 000:ta ajoneuvoa
Uutiset | 25.9.2026 15:45
Helsingin satamassa paljastui taas epäilty laittoman maahantulon järjestäminen
Uutiset | 25.9.2026 15:36
Paavi Leo: Ihmisyys on vaarassa kadota
Uutiset | 25.9.2026 15:30
Kreml kimpaantui, kun venäläinen mediakommentaattori joutui EU:n pakotelistalle
Uutiset | 25.9.2026 15:25
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Saksalainen Stefan sai viime joulukuussa puhelun: Venäjä haluaa tappaa hänet – ”Oli se aluksi shokki”
Uutiset | 25.9.2026 20:01
IL: Eduskunnan turvallisuuskokous koski ensi kevään vaaleja
Uutiset | 25.9.2026 19:45
Miehikkälässä toinen tapaus afrikkalaista sikaruttoa
Uutiset | 25.9.2026 19:16
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tekoälydystopia valtaa yhteiskuntia
Mielipide | 25.9.2026 14:17
Lukijalta: Lappeenrannan kauppatori 70 vuotta
Mielipide | 25.9.2026 14:11
Lukijalta: Miksi emme ole torilla? Nörtit ovat tehneet jotain, mitä koko maailma haluaa ostaa
Mielipide | 25.9.2026 13:59
Lukijalta: EU-ja EMU-jäsenyyksien varjopuolia
Mielipide | 24.9.2026 14:26

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 25.9.2026 9:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste