Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka
Tuulivoimainvestoinnit ovat olleet haaste Itä-Suomessa. (Kuva: Lehtikuva/Tomi Hirvinen)

Kolme suurta kohtasi vihreyden äärellä – Kaikkonen kehottaa katsomaan pienydinvoimaa "avarin ajatuksin"

Lauri Heikkilä 16.6.2025 14:43, muokattu 16.6.2025 14:43
a– a+
Politiikka

Kolmen perinteisen suuren puolueen johtoa kohtasi Nurmeksessa Pohjois-Karjalassa viime torstaina. Vihreämpään yhteiskuntaan -seminaarin puolueiden paneelikeskustelussa keskustaa edusti puheenjohtaja Antti Kaikkonen, sosiaalidemokraatteja puheenjohtaja Antti Lindtman ja kokoomusta puoluesihteeri Timo Elo. Keskustelun juonsi emerituspäätoimittaja Lauri Kontro.

Tapahtuma järjestettiin keskustanuorten 30-vuotisjuhlan 50-vuotismuistelun hengessä. Vuonna 1975 nuorisojärjestö vaikutti puolueen ja Suomen suuntaan aloittamansa vihreän aallon hengessä ja linjasi Nurmeksessa tasavallan presidentti Urho Kekkosenkin läsnäollessa tulevaa kestävää yhteiskuntaa.

Vihreän aallon hengessä aiheina olivat etenkin ympäristöön ja kestävään talouteen liittyvät kysymykset. Vuonna 1975 Rooman klubin viesti kasvun rajoista antoi selkänojaa ympäristöaatteen kehittymiselle, tänä päivänä nähdään ilmastonmuutoksen kiihtyvät vaikutukset.

Puolueiden edustajat puhuivat esimerkiksi energiatalouden merkityksestä. Kontro muistutti kysymykseen johdatellessaan, että kulutus uhkaa nousta samalla, kun on paine tehdä siirtymää puhtaisiin energianlähteisiin. Investoinnit tuottavat painetta, sillä vaikkapa datakeskus voi viedä puolet kokonaisen ydinvoimalan sähköntuotosta.

Kaikkosen mielestä kannattaisi katsoa tarkemmin, mitkä datakeskushankkeet ovat ”varmasti isänmaan kannalta hyödyllisiä, mitkä taas enemmän tai vähemmän bulkkihankkeita”.

– Ei saisi tulla niin paljon, että sähkön hinta muodostuu markkinoilla ongelmaksi. Tai sitten lisätään sähkön tuotantoa, että yhtälön voi ratkaista. Ja lämpöhankkeethan tulevat näiden kanssa. Sitten pitää voida kitkeä hankkeet, joilla voi olla kielteistä vaikutusta turvallisuuden kannalta. Näitäkin saattaa olla liikkeellä, kuten on julkisuudessakin nähty, keskustajohtaja totesi.

Myös SDP:n Lindtman muistutti lämmöntuotannon liittyvän kiinteästi datakeskushankkeisiin. Keskukset tuottavat paljon hukkalämpöä.

– Edullinen energia ja kaukolämpöjärjestelmä ovat se tärkeä yhdistelmä, jolla datakeskushankkeet saadaan tehokkaiksi. Siksi Suomi on houkutteleva maa näille hankkeille. Tai sitten pitää olla muu tapa hyödyntää hukkalämpöä, että (järjestelmä) saadaan tehokkaaksi.

Suurin huoli investointien kannalta on Lindtmanin mukaan energiansaanti.

Vihreämpään yhteiskuntaan -tilaisuudessa puhuivat muiden muassa SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman, kokoomuksen puoluesihteeri Timo Elo ja keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen. (Kuva: Lehtikuva / Mikko Stig / Antti Aimo-Koivisto, Jari Laukkanen)

Keskusta-, kokoomus- ja demarijohtajat pohtivat energiajärjestelmän kehitystä myös aluepolitiikan, kantaverkon kapasiteetin ja turvallisuuspolitiikan näkökulmista.

Kokoomuslaisen ja demarin näkökulmat erosivat siinä, miten nämä näkevät markkinoiden roolin kehityksen moottorina.

– Kantaverkko on ollut pitkään ongelma Itä-Suomessa. Se ei salli minkäänlaista investointia. Aika vahvaa omistajaohjausta on tehty Fingridin suuntaan, ja kehitystä tapahtuu, Elo kertoi.

Hän muistutti, että kunnilla on kaavoitusmonopoli tuulivoiman suhteen.

– En tiedä, pitäisikö sitä enempää suitsiakaan.

– Yritystoiminnan kautta tulevat investoinnit ovat yleensä kestävämpiä kuin yhteiskuntakeskeisesti ajatellut, eli kyllä markkinoihin uskon, ja siihen, että kunnissa osataan se kaavoitus tehdä, kokoomuksen puoluesihteeri linjasi.

SDP:n Lindtman kertoi esimerkin Raahen fossiilittoman teräksen tuotantomallista.

– Tuotantomalli on ollut tiedossa sata vuotta, markkinan luominen eli poliittiset päätökset tekivät siitä kannattavan.

Keskustan Kaikkonen kertoi turvallisuusnäkökulmasta, joka on etenkin Itä-Suomessa oleellinen kysymys. Puolustusvoimien lausunnoissa on monesti näytetty punaista valoa idän tuulivoimahankkeille, mutta ei aina. Tutkat ja sensorit voivat reagoida monen strategisen alueen tuulivoimaloihin, mutta toisilla alueilla tuulivoimaloita voisi idässäkin pitää huoletta.

– Maanpuolustus on painava syy, sitä ei voi sivuuttaa. Löytyy kuitenkin satoja hankkeita, joille voi näyttää Itä-Suomessa vihreää valoa puolustushallinnonkin puolesta. Nämä ovat kuitenkin kaatuneet muihin syihin. Niitä kannattaisi perata.

Sähköntuotannon eräs ongelma on se, että osa tuotannosta on riippuvaista olosuhteista. Sähkön markkinahinta heilahtelee nimenomaan tämän takia. Jos vaikkapa tuulee paljon, tuulivoimaa tuotetaan runsaasti, ja hinta laskee. Silloin kun olosuhteet eivät salli tehokasta tuuli- tai aurinkovoiman tuotantoa, tarvitaan perusvoimaa, kuten ydinvoimaa, joka ei ole riippuvaista olosuhteista.

Kokoomuksen Elo puolusti ydinvoimaa perusratkaisuna ja muita markkinoita vapauttamalla sääntelyä.

– Ydinvoima kyllä, regulaatio minimiin.

SDP:n Lindtmankin totesi, että perusvoimaa tarvitaan tasaisen tuotannon turvaamiseksi.

– Koneita ei käytetä välillä pois, ne vaativat tasaista energiansaantia.

Keskustan Kaikkonen pitää tuulivoimakapasiteetin kasvua myönteisenä, mutta myöntää myös haasteen sähkön hinnan heilumisesta. Epävakaat ja alhaiset hinnat eivät kannusta sähköntuotantoon.

– Markkinat varmasti etsivät ratkaisuja, enkä sääntelyäkään sulkisi pois. Myös varastointitavat tuovat ratkaisuja.

Ydinvoimaan Kaikkonen myönsi suhtautuneensa perinteisen nuorkeskustalaisittain kriittisesti pitkään, mutta ei ole enää yhtä nihkeä.

– Varsinkin pienydinvoimalat voivat olla vaihtoehto. Kannattaa katsoa avarin ajatuksin, voi olla, että niitä on saatavilla ensi vuosikymmenellä sarjatuotantona. Niitä voisi saada keskustalaisittain hajautettuna ympäri maan.

Vihreämpään yhteiskuntaan -seminaari järjestettiin torstaina 12. kesäkuuta Nurmeksessa. Järjestävänä tahona oli Maaseudun Sivistysliitto, ja puuhamiehinä Lauri Kontro sekä vuosina 1974–1980 keskustanuoria johtanut ja myöhemmin pääministeriksi noussut Esko Aho. Puheenvuorot ja paneelikeskustelut käsittelivät kolmea pääteemaa, jotka olivat ”Vihreästä siirtymästä vihreään aaltoon”, ”Itä-Suomi: kuihtuva raja-alue vai kehittyvä osa Suomea” sekä ”Eurooppa Ukrainan sodan jälkeen”.

Yhteistyössä oli myös Nurmeksen kaupunki, jonka YouTube-kanavalta seminaaritallenne löytyy kokonaisuudessaan.

Lue myös

"Saunassa tietysti aina käydään" – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta

Varhaisperunat, kala ja makkara kuuluvat monen suomalaisen juhannuspöytään.
19.6.2026 10:30

Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – "Perheet ovat hirveän yksin"

Elämä pääkaupunkiseudulla vaihtui lapsuudenkotiin Muhoksella. Samassa talossa asuu myös Tiusasen oma äiti.
19.6.2026 8:31

Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään

Lihavuuslääkkeet kuten Wegovy ja Ozempic voivat tuottaa jopa 15 prosentin painonlaskun vuodessa, mutta...
18.6.2026 22:53

Aihetunnisteet

datakeskukset energiapolitiikka investoinnit keskustanuoret Politiikka Talous tuulivoima vihreä aalto ympäristö

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Ukraina iski Moskovaan – ainakin 17 haavoittunut
Uutiset | 18.6.2026 15:38
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Aivan tavallisessa omakotitalossa Virossa opetetaan siviileille droonitaitoja – ”Jos tappaa viisi venäläistä…”
Uutiset | 18.6.2026 13:32
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Puu- vai sähkökiuas? Suomalaisten valinta on selvä, kertoo Prisma
Uutiset | 17.6.2026 23:00
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

”Saunassa tietysti aina käydään” – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta
Uutiset | 19.6.2026 10:30
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Kainuun hyvinvointialue esittää koko henkilöstöään koskevia yt-neuvotteluita
Uutiset | 18.6.2026 18:36
Järjestö: Ebolahuippua ei ole vielä nähty – Yli 200 on kuollut Kongon demokraattisessa tasavallassa
Uutiset | 18.6.2026 18:29
Juhannusaattoa vietetään aurinkoisessa poutasäässä – Lauantaina jopa hellettä
Uutiset | 18.6.2026 18:26
USA:n Hegseth kritisoi liittolaisia ja poistui Nato-kokouksesta kesken kaiken
Uutiset | 18.6.2026 17:45
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Saunassa tietysti aina käydään” – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta
Uutiset | 19.6.2026 10:30
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Keskusta ja maakunnat näyttivät voimansa Tampereella
Mielipide | 15.6.2026 14:44

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste