Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tuontitullit
Yhdysvaltojen presidentiksi äänestetty Donald Trump on sanonut, että hän laittaisi 10–20 prosentin tullimaksut käytännössä kaikille tuontituotteille ja Kiinassa valmistetuille tuotteille vielä paljon korkeammat tuontitullit. (Kuva: Chip Somodevilla / AFP / Lehtikuva)

Nordean pääanalyytikko Trumpin vaalivoitosta: Euroopassa korot voivat laskea jopa aiemmin arvioitua enemmän

Donald Trumpin valinta vaikuttaa lähtökohtaisesti kielteisesti suomalaisiin vientiyrityksiin, arvioi Nordean pääanalyytikko Jan von Gerich
STT-Iiro-Matti Nieminen 6.11.2024 13:50, muokattu 6.11.2024 13:57
a– a+
Tuontitullit

Yhdysvaltain presidentiksi palaamassa olevan Donald Trumpin väläyttämät merkittävät tuontitullit eivät välttämättä toteudu täysimääräisenä, arvioi Nordean pääanalyytikko Jan von Gerich.

Trump on sanonut, että hän laittaisi 10–20 prosentin tullimaksut käytännössä kaikille tuontituotteille ja Kiinassa valmistetuille tuotteille vielä paljon korkeammat tuontitullit.

– Nämä ovat ehkä tällaisia keskustelunavauksia, ja kyllähän hänellä on tavoitteena tehdä erilaisia kauppadiilejä, von Gerich sanoo STT:lle.

– Sitä taustaa vasten voisi ajatella, että nämä eivät täysimääräisenä tule toteutumaan.

Von Gerich muistuttaa, että ensimmäisellä presidenttikaudellaan Trump laittoi tuontitulleja teräkselle ja alumiinille, mutta luopui aikeistaan asettaa tullimaksuja EU-maissa valmistetuille autoille.

– Ehkä realistinen perusura on, että täysimääräisesti ne tullit eivät toteudu, joista hän on varoitellut.

Von Gerich uskoo, että Trumpin vaalivoitolla on lähtökohtaisesti kielteiset vaikutukset suomalaisille vientiyrityksille. Miten kielteisiä nämä vaikutukset ovat, riippuu hänen mukaansa siitä, miten aggressiivisesti Trump lähtee viemään aloitteitaan läpi ja toteutuvatko laajamittaiset tuontitullit.

Korkeat tullimaksut voisivat johtaa tavallisten kuluttajatuotteiden hintojen nousuun Yhdysvalloissa. Von Gerich toteaakin, että Trumpin vaalivoitolla on Yhdysvalloissa varsin yksiselitteisesti inflaatiota nostava vaikutus.

– Kaikki hänen perusajatuksensa – kevyt finanssipolitiikka, tullit, tiukempi maahanmuuttopolitiikka, ehkä massakarkotukset – ne ovat oikeastaan kaikki inflaatiota nostavia tekijöitä.

Sen sijaan Euroopassa Trumpin valinnan vaikutus inflaatioon on epäselvä. Von Gerichin mukaan Trumpin politiikan vaikutus Euroopan talouskasvulle on todennäköisesti kielteinen. Se hillitsee hintojen nousupaineita euroalueella.

Toisaalta mahdolliset tuontitullit sekä Trumpin geopoliittisten linjausten vaikutukset energiahintoihin aiheuttavat von Gerichin mukaan riskejä inflaation kiihtymisestä.

– Lopputulos ei ole yhtä suoraviivainen Euroopassa kuin Yhdysvalloissa. Jos tulee isot tullit, ja siitä tulee jonkinlainen kauppasota, niin toki se nostaa jonkin verran inflaatiota täällä.

Euroopan korkotaso saattaa von Gerichin mukaan painua Trumpin valinnan seurauksena jopa alemmas kuin aiemmin arvioitiin. Riskejä on molempiin suuntiin.

– Ehkä jonkin verran todennäköisempi skenaario on kuitenkin se, että negatiivinen kasvuvaikutus voisi dominoida, ja sitä kautta puoltaa jopa vähän matalampia korkoja.

Kahdeksan vuotta sitten Trumpin vaalivoiton jälkeen nähtiin voimakas nousuralli osakemarkkinoilla. Von Gerichin mukaan ensireaktiot ovat nyt olleet samanlaisia, etenkin Yhdysvalloissa. Hänen mukaansa Trumpin valinta on selkeästi otettu myönteisesti vastaan markkinoilla.

Von Gerich mainitsee, että Yhdysvalloissa osakefutuurit ovat nousussa, valtionlainojen korot ovat nousussa ja dollari vahvistuu.

– Euroopassa vaikutukset ovat olleet vähän ristiriitaisemmat, mikä on ihan ymmärrettävää.

Von Gerich suhtautuu varauksella ajatukseen, että Trumpin vaalivoitto siivittäisi pörssit vastaavaan nousuun kuin kahdeksan vuotta sitten.

Hän viittaa siihen, että ensimmäisellä presidenttikaudellaan Trump pystyi viemään läpi isot veronalennukset. Nyt Yhdysvaltojen velkatilanne on von Gerichin mukaan huomattavasti vaikeampi ja budjettialijäämä ”jo ihan julmetun suuri”.

– On vaikea nähdä, että yhtä mittaville veronalennuksille olisi tukea, von Gerich sanoo.

– Sen sijaan monet hänen aloitteistaan, kuten tullipolitiikka ja maahanmuuttopolitiikka, ovat huomattavasti ristiriitaisempia kasvun kannalta. Varmasti löytyy osakekursseja tukevia tekijöitä, mutta sitten löytyy myös näitä riskejä.

Von Gerich pohtii, että Trumpin ensimmäisellä presidenttikaudella huomio siirtyi talouskasvun kannalta negatiivisiin asioihin vasta vähän myöhemmin kauden aikana.

– Nyt voi hyvin olla, että näitä toimia tulee vähän eri järjestyksessä kuin viimeksi.

– Esimerkiksi tulleista on puhuttu niin paljon, että ehkä niitä tulee nopeammalla aikataululla kuin hänen ensimmäisellä kaudellaan.

Lue myös

Ilmavoimilla varma tunnistus toisesta Kaakkois-Suomeen pudonneesta droonista

Ilmavoimien komentaja: Kyse oli yksittäisistä ukrainalaisista drooneista, jotka ovat harhautuneet Suomen alueelle.
29.3.2026 20:21

Stubb: Suomeen ei kohdistu sotilaallista uhkaa

Presidentti Alexander Stubb sanoo viestipalvelu X:ssä, ettei Suomeen kohdistu sotilaallista uhkaa Kaakkois-Suomeen pudonneiden...
29.3.2026 20:11

Puolustusvaliokunta koolle tiistaina, aiheena droonit

Eduskunnan puolustusvaliokunta kokoontuu tiistaina keskustelemaan ajankohtaisista puolustusasioista. Valiokunnan puheenjohtaja Heikki Autto (kok.) kertoo...
29.3.2026 19:05

Aihetunnisteet

Donald Trump Talous tullit tuontitullit Yhdysvallat Yhdysvaltain presidentinvaalit

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Putin sulki Telegramin, mutta sillä on kova hinta – ”Kyse on jostain isommasta”
Uutiset | 28.3.2026 11:31
Sota nielee miljardeja – Nyt Putin joutui nöyrtymään
Uutiset | 27.3.2026 22:31
Keskustan Kettunen: Elokapinan toiminta Lapinlahdella on vastuutonta
Uutiset | 28.3.2026 16:35
Suosikkihedelmiä on syytä varoa auringossa – Näin syntyy raju Margarita-ihottuma
Uutiset | 27.3.2026 21:23
Pappi ja ex-kansanedustaja Räsäsen tuomiosta: Kristillisen puolueen perustaminen oli virhe, uskonto ja politiikka erotettava toisistaan
Uutiset | 27.3.2026 19:33
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Uusimmat

Ilmavoimilla varma tunnistus toisesta Kaakkois-Suomeen pudonneesta droonista
Uutiset | 29.3.2026 20:21
Stubb: Suomeen ei kohdistu sotilaallista uhkaa
Uutiset | 29.3.2026 20:11
Puolustusvaliokunta koolle tiistaina, aiheena droonit
Uutiset | 29.3.2026 19:05
Tutkimusjohtaja Hyppönen Suomen alueelle harhautuneista drooneista: Tehokkaita ja vaarallisia
Uutiset | 29.3.2026 18:36
Pääministeri Orpo Ylellä Kouvolan drooneista: Ukrainalaiset droonit saattaneet harhautua Venäjän häirinnän vuoksi
Uutiset | 29.3.2026 14:26
Puolustusministeriö: Kaakkois-Suomessa alueloukkausepäily miehittämättömillä lennokeilla
Uutiset | 29.3.2026 14:20
Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Keskustan Kettunen: Elokapinan toiminta Lapinlahdella on vastuutonta
Uutiset | 28.3.2026 16:35
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ilmavoimilla varma tunnistus toisesta Kaakkois-Suomeen pudonneesta droonista
Uutiset | 29.3.2026 20:21
Stubb: Suomeen ei kohdistu sotilaallista uhkaa
Uutiset | 29.3.2026 20:11
Puolustusvaliokunta koolle tiistaina, aiheena droonit
Uutiset | 29.3.2026 19:05
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43
Lukijalta: Suomalaisten on pienennettävä erittäin paljon hiilijalanjälkeään
Mielipide | 26.3.2026 13:02
Lukijalta: Talouspolitiikka tarvitsee tuekseen vahvaa perhepolitiikkaa
Mielipide | 26.3.2026 12:56
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Leikkaukset osuvat sinne, missä apua todella tehdään
Mielipide | 23.3.2026 14:15

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste