Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Orpo, Kaikkonen, Adlercreutz ja Harkimo linjaavat tänään puolueidensa politiikan suuntaa

6.6.2026 2:00
Lue lisää 
Politiikka
Vihreiden suhde luontoon on opittua, keskustalla suhde luontoon on perimässä, Juhani Wiio muistuttaa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Viestintäguru kannustaa keskustaa ottamaan johtajuuden luontoasioissa – "geeneissään kaikkein väkevin luontosuhde"

Lauri Heikkilä 26.10.2024 8:05, muokattu 28.10.2024 14:24
a– a+
Politiikka

Keskustan pitää sukeltaa luonto-, ilmasto- ja metsäasioihin ja ottaa ne omakseen, viestintävaikuttaja Juhani Wiio kannustaa.

– Keskustalla on ytimissään ja geeneissään kaikkein väkevin luontosuhde. Missä muualla puhutaan maahengestä?

Esimerkiksi luontoasioilla profiilinsa luoneiden vihreiden rinnalla keskustan pitäisi olla paljon vahvempi toimija. Jotain on mennyt pieleen, kun keskustalla on joko pahiksen tai sivustaseuraajan rooli.

– Vihreiden suhde luontoon on opittua, keskustalla suhde luontoon on perimässä. Tämä keskustan pitäisi pystyä tekemään nähtäväksi, Wiio arvioi.

Hyvistä lähtökohdista huolimatta ympäristöön liittyvä keskustelu on pielessä keskustan suhteen. Puolueella ei tunnu olevan omaa ääntä tai roolia, joten muut määräävät keskustan paikan rivissä.

Mielikuva ympäristön tuhoajasta tai kehityksen jarruttajasta syntyy yhteiskuntatieteiden tohtori Wiion mukaan keskustan tavasta tehdä luontoon liittyvää politiikkaa.

– Keskusteluihin on menty mukaan istumalla valmiiksi katettuun pöytään. Siinä on valittu, asetutaanko pöydässä vastustajien vai kannattajien puolelle. Usein on valittu vastustajan rooli, mikä tekee keskustasta monien silmissä pahiksen ja jarrumiehen.

Parempi olisi olla itse pöydän kattaja.

– Lähtökohdan pitäisi olla asioiden selittäminen tietopohjoisesti. Tiedetään raja, mihin asti voi mennä, ja faktojen pohjalta katsotaan, mitä kannattaa tehdä ja mikä on kaikkien yhteinen etu. Vastakkainasettelujen ja tappelujen hillitsijän rooli sopii keskustalle hyvin, Wiio arvioi Suomenmaalle.

Wiio julkaisi keväällä selvityksen siitä, miten metsäaiheista uutisointi näkyy Yleisradion, MTV3:n ja Helsingin Sanomien jutuissa. Etenkin Helsingin Sanomat tuntuu näkevän metsän vain hiilinieluna tai ilmastopolitiikan välineenä, kun taas Yleisradion aluetoimitukset ymmärtävät metsäasioita monipuolisesti.

Vääristymää on myös siinä, mitä poliittisia tahoja näissä asioissa kuullaan. Etenkin vihreitä toimijoita haastateltiin otanta-aikana keväällä ja syksyllä 2023 paljon. Keväällä 2023 jopa melkein puolet (46 prosenttia) Helsingin Sanomien metsäasioissa haastattelemista henkilöistä, joilla on tunnettu puoluetausta, oli vihreitä.

Keskusta tuli toisena 20 prosentin osuudella. Wiio arvioi, että tulos voisi nyt olla hieman erilainen, kun hallitus on vaihtunut. Edellisessä hallituksessa metsäasioiden päällä istui sekä vihreitä että keskustalaisia. Joka tapauksessa vihreiden osuus on hämmentävän suuri.

Keskustan puoluekokous järjestettiin Jyväskylässä kesäkuun puolivälissä. (Kuva: Jari Laukkanen)

Jos keskusta haluaa johtoaseman metsä- ja muissa ympäristöasioissa, ei pidä pelätä kovaa työtä.

– Keskustan pitäisi panostaa siihen, että sillä on tämän hetken paras tuntemus ja tieto, jota se tuo katkeamatta ja väsymättä esille keskusteluun, itsekin aikanaan keskustassa toiminut Wiio näkee.

– Se anti koko keskustelulle voisi olla todella suuri. Vaikutus myös eri kysymysten vastapuoliin voisi olla näitä ohjaava.

Ei-linjaan ei pidä hirttäytyä.

– Asian tunteminen ja siitä viestiminen ei saa tarkoittaa sitä, että hyviä hankkeita torjutaan muka näppärästi. Ilmastonmuutos on totta, ja sen torjunnassa tarvitaan keskustalle sopivaa roolia, jossa tuodaan faktat pöytään, otetaan kaikki osapuolet huomioon ja viedään eteenpäin sekä luonnon että Suomen ja suomalaisten asiaa.

– Näitä asioita ei ääriajattelulla ratkaista. Täytyy ottaa kantaa rohkeasti, perustaa päätökset realiteetteihin ja ottaa huomioon kaikki lukuisat ilmastoasioihin liittyvät seikat, Wiio korostaa.

Metsäasioissakin korostunut vastakkainasettelu on yhteiskunnallinen ilmiö, josta Wiio on huolissaan.

– Onko niin vaikeaa mennä eteenpäin yhteistyön hengessä?

Lue myös

Siika-aho: Keskustaan on liittynyt 3 100 uutta jäsentä – "Meillä ei tarvitse todistaa itseään lippalakeilla"

Keskusta on saanut viimeisen puolentoista vuoden aikana yli 3 100 uutta jäsentä, sanoi...
5.6.2026 16:30

Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat: Timo Soinille ei ole tilaa keskustassa

Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat vastustavat perussuomalaisten entisen puheenjohtajan Timo Soinin mahdollista ehdokkuutta keskustan riveistä...
5.6.2026 12:29

SDP:ssä vaikuttanut porilainen kuntapoliitikko Sonja Myllykoski siirtyy keskustaan

Pitkän linjan porilainen vaikuttaja Sonja Myllykoski liittyy mukaan keskustan toimintaan, keskustan Porin kunnallisjärjestö...
4.6.2026 15:36

Aihetunnisteet

ilmasto Juhani Wiio Keskusta keskusta-aate keskustalaisuus luonto luontosuhde media metsäpolitiikka metsät Politiikka viestintä ympäristö

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Mette-Marit laitettiin keuhkonsiirtojonoon – ”Sairaus on vakava,” sanoo ylilääkäri
Uutiset | 5.6.2026 12:17
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Analyytikot: Ukraina pysäytti Venäjän keväthyökkäyksen – jyrkkä ero viime vuoteen
Uutiset | 4.6.2026 22:16
Politico: USA peräytynee ohjuskaupoista Saksan kanssa, koska pelkää Venäjän reaktiota
Uutiset | 5.6.2026 9:59
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Keskustan puoluekokous käynnissä Tampereella
Uutiset | 5.6.2026 14:05
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Fasisteja tukenut kuningas yritti pelastaa viime hetkellä maineensa – Se ei enää auttanut
Uutiset | 1.6.2026 21:01
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Maailman vanhin sotaveteraani on kuollut – koki sekä fasismin että kommunismin vuodet
Uutiset | 1.6.2026 14:10
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39

Uusimmat

Naton Ramstein Flag 26 -harjoituksessa testataan Norjasta johdettua pohjoisen ilmapuolustusta
Uutiset | 6.6.2026 9:30
Ukraina iskenyt sadoilla drooneilla Venäjälle – Pietarin alueella pudotettu liki 90 lennokkia
Uutiset | 6.6.2026 9:26
Puolustusvoimat rajoittaa ilmailua väliaikaisesti Kaakkois-Suomessa
Uutiset | 6.6.2026 9:21
Lännestä saapuva sadealue tuo helpotusta kuivuuteen viikonloppuna
Uutiset | 6.6.2026 9:11
Paavi aloittaa vierailunsa Espanjassa, huomenna luvassa jättimessu
Uutiset | 6.6.2026 8:53
Yhdysvallat torjui Iranin drooneja Hormuzinsalmella ja iski Iranin tutka-asemiin
Uutiset | 6.6.2026 8:35
Birdlife Suomi haastaa lintufanit bongailemaan pönttöjä tänä viikonloppuna
Uutiset | 6.6.2026 7:31
Pietarin talousfoorumissa puhunut Putin vakuutteli, ettei Venäjän talous ole romahtanut
Uutiset | 6.6.2026 6:22
Trumpin hallinnon rajoitteet lailliselle maahanmuutolle kumottiin oikeudessa
Uutiset | 6.6.2026 6:17
WHO: Ebolan torjuntaan tarvitaan jättisumma
Uutiset | 6.6.2026 6:10
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskustan johtopaikoille on pyrkyä – Tässä ovat ehdokkaiden lupaukset
Uutiset | 5.6.2026 8:00
Mistä keskusta uskaltaa olla ylpeä? – Puoluekokous leimahti käyntiin aatteen palolla
Uutiset | 5.6.2026 15:28
Toimittajalta | Isänmaallisuus sulaa lompakolla – oikeiston verokammo ajaa maanpuolustuksenkin edelle
Uutiset | 3.6.2026 14:38

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Naton Ramstein Flag 26 -harjoituksessa testataan Norjasta johdettua pohjoisen ilmapuolustusta
Uutiset | 6.6.2026 9:30
Ukraina iskenyt sadoilla drooneilla Venäjälle – Pietarin alueella pudotettu liki 90 lennokkia
Uutiset | 6.6.2026 9:26
Puolustusvoimat rajoittaa ilmailua väliaikaisesti Kaakkois-Suomessa
Uutiset | 6.6.2026 9:21
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Vanhuspalvelut eivät kestä enää yhtään tekosyytä
Mielipide | 5.6.2026 11:59
Lukijalta: Puolustusmenot Norjaan ja Viroon
Mielipide | 5.6.2026 10:55
Lukijalta: Luonto kuuluu myös kaupunkiin
Mielipide | 4.6.2026 14:53
Lukijalta: Ylimitoitetut puolustusmenot rapauttaisivat kansan puolustustahtoa
Mielipide | 4.6.2026 14:51
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51
Lukijalta: Keskustan on rakennettava alueellista tasa-arvoa ja tulevaisuudenuskoa myös Varsinais-Suomessa
Mielipide | 2.6.2026 12:30
Lukijalta: Kaappikepulaisuus metropolialueella
Mielipide | 3.6.2026 14:02
Lukijalta: Keskusta – valtionhoitajasta valtionjohtajaksi?
Mielipide | 1.6.2026 10:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho: Keskustaan on liittynyt 3 100 uutta jäsentä – ”Meillä ei tarvitse todistaa itseään lippalakeilla”
Uutiset | 5.6.2026 16:30
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat: Timo Soinille ei ole tilaa keskustassa
Uutiset | 5.6.2026 12:29
SDP:ssä vaikuttanut porilainen kuntapoliitikko Sonja Myllykoski siirtyy keskustaan
Keskusta | 4.6.2026 15:36
Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
”Miksen ajatellut tätä jo aiemmin”, keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo
Uutiset | 31.5.2026 9:02
Aurinko ei laskenutkaan – nämä asiat ovat tutkijoiden mielestä kantaneet keskustaa vuosien läpi
Uutiset | 31.5.2026 8:15
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste