Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

MLL: Itsensä vahingoittamiseen liittyvät yhteydenotot lisääntyivät lasten ja nuorten auttavissa palveluissa

16.4.2026 11:31
Lue lisää 
Perhevapaauudistus
Isä syöttää kotona puolivuotiasta lastaan. Kuvituskuva. (Kuva: Lehtikuva)

Noin 90 prosenttia isistä on halunnut luovuttaa kaikki siirrettävät vanhempainvapaansa äideille perhevapaauudistuksen jälkeen

Uudistuksen todellisia vaikutuksia joudutaan vielä odottamaan
STT–Anssi Rulamo ja Suomenmaa 23.11.2022 20:00, muokattu 23.11.2022 20:01
a– a+
Perhevapaauudistus

Valtaosa isistä on halunnut luovuttaa äideille kaikki 63 siirrettävissä olevaa vanhempainpäivärahapäivää perhevapaauudistuksen astuttua voimaan. Asiasta kertoo Kelan lapsiperhe-etuuksien päällikkö Johanna Aholainen, jonka mukaan moni isä haluaisi luovuttaa enemmänkin päiviä kuin laki sallii.

Elokuussa voimaan astunut perhevapaauudistus antaa molemmille vanhemmille 160 vanhempainrahapäivän kiintiön, kun aiemmin isille oli kiintiöity 54 päivää isyysrahaa. Kiintiöstä 63 päivää on mahdollista luovuttaa toiselle vanhemmalle, muulle huoltajalle, omalle puolisolle tai toisen vanhemman puolisolle. Uudistuksen yhtenä tavoitteena on ollut, että vanhempainrahapäivät jakaantuisivat tasaisemmin vanhempien välillä.

Ensimmäisinä kuukausina useimmat isät ovat halunneet luovuttaa maksimimäärän päivistä.

–  Ihan tarkkaa tietoa ei ole, mutta voisi sanoa että valtaosa. Lonkalta mitä meidän ratkaisutyön puolelta ja asiakaspalvelusta tiedän, heittäisin että 90 prosenttia ei välttämättä ole kovinkaan kaukana. Valtaosa haluaa näin toimia, Aholainen kertoi Kelan webinaarissa keskiviikkona.

–  Toki on joitakin yksittäisiä äitejä myös jotka haluaisivat siirtää heti kun mahdollista isälle ja haluavat esimerkiksi jatkaa opintoja.

Aholaisen mukaan uudistuksesta on vielä epätietoisuutta. Kelaan on tullut paljon kyselyjä etenkin äideiltä, jotka ovat ihmetelleet eikö päiviä tosiaan voi luovuttaa enempää kuin 63.

–  Näin se nyt vaikuttaa olevan, että nimenomaan isät haluaisivat luovuttaa enemmän kuin sen 63 päivää.

Koska vanhempainvapaita voi käyttää lapsen kahden ensimmäisen ikävuoden aikana, menee vielä aikaa ennen kuin perhevapaauudistuksen vaikutukset alkavat kunnolla näkyä. Ensimmäiset lapset ovat vasta juuri tulleet uudistuksen piiriin.

–  Vasta 2024 loppupuolella ja siitä eteenpäin aletaan saada sellaisia tilastoja joista nähdään, miten tämä käyttö on muuttunut ja minkälaisia kustannusvaikutukset tulevat olemaan, sanoo Kelan päämatemaatikko Tapio Isolankila.

Etukäteen on arvioitu esimerkiksi Ruotsin kokemusten perusteella, että noin 10 prosenttia isistä käyttäisi siirrettävät päivät itse. Se sopisi yhteen sen kanssa, että ensimmäisinä kuukausina noin 90 prosenttia isistä on halunnut luovuttaa nuo päivät.

Kaikkiaan isien vapaiden käytön on ennakoitu lisääntyvän noin 2  000 henkilötyövuoden edestä. Työllisyysvaikutukset eivät kuitenkaan ole yhtä suuret, koska äitien työssäkäynti vastaavasti lisääntyy ainakin jonkin verran.

Kela on pyrkinyt tuomaan esille sitä, että monessa perheessä vanhempainvapaita jätetään käyttämättä vääristä syistä. Vain noin puolet isistä käyttää tällä hetkellä isyysrahaa eri aikaan äidin kanssa, ja neljäsosa ei käytä sitä lainkaan. Tutkimusten mukaan tätä perustellaan usein taloudellisilla syillä. Monissa perheissä ajatellaan, että parempipalkkaisen isän ei ole varaa pitää vapaita.

–  Isossa osassa perheitä valitaan mieluummin äidin kotihoidontuki kuin isän ansiosidonnainen päiväraha, Isolankila sanoo ja huomauttaa, että se on usein taloudellisesti virheellinen valinta.

Kela on kehittänyt tulojen vertailua varten Perhevapaavertailu-sovelluksen, joka on tarkoitus julkaista joulukuussa. Sen avulla voi karkeasti arvioida, millainen vaikutus brutto- ja nettotuloihin erilaisilla perhevapaiden käyttöratkaisuilla on.

Esimerkkilaskelmat osoittavat, että useimmiten luulot vanhempainvapaiden talousvaikutuksista ovat virheellisiä. Vaikka puolisoiden välinen tuloero olisi melko suurikin, on vapaiden jakaminen tasan yleensä taloudellisesti kannattavampaa kuin niiden käyttämättä jättäminen. Äidin kotihoidontuki on yleensä niin paljon pienempi kuin isän ansiosidonnainen, että se painaa lopputuloksen miinukselle.

Isän siis kannattaisi jäädä nykyistä pidemmäksi aikaa kotiin, etenkin jos äiti palaa samaan aikaan töihin.

Jos molemmilla vanhemmilla on 3  200 euron kuukausipalkka, paras nettotulo perheelle saadaan jakamalla vanhempainrahapäivät ja kotihoidon tuki tasan.

Jos taas esimerkkiperheessä toisen puolison palkka on 2  000 ja toisen 4  000 euroa, vanhempainrahapäivien ja kotihoidon tuen jakaminen tasan laskee bruttotuloja siihen verrattuna, että vain pienipalkkaisempi vanhempi käyttäisi vapaita. Sen vaikutus nettotuloihin on kuitenkin vuodessa noin 2  000 euron verran positiivinen verotuksen progression ansiosta.

Jopa siinä tapauksessa, että toisen puolison palkka on 2  000 ja toisen peräti 6  000 euroa, ei vanhempainrahapäivien ja kotihoidon tuen jakaminen tasan vähennä nettotuloja vuodessa kuin noin 3  500 eurolla. Tässäkin esimerkkiperheessä saadaan kaikkein parhaat nettotulot sillä vaihtoehdolla, että vanhemmat jakavat vanhempainrahapäivät tasan mutta vain pienipalkkaisempi käyttää kotihoidon tukea.

Nykymallilla moni perhe siis itse asiassa häviää rahaa, jos hyvätuloisempi vanhempi toimii yleisen mielikuvan mukaan ja jättää vanhempainvapaat kokonaan käyttämättä.

Isolankila muistuttaa, että Kelan pian julkistettavalla vertailusovelluksella ei saa täysin tarkkoja tuloksia, koska siihen vaikuttaa esimerkiksi vapaiden jakautuminen eri verovuosille. Se antaa kuitenkin vahvasti suuntaa.

Siinä ei myöskään ole otettu huomioon sitä, maksetaanko perhevapaalle jäävälle palkkaa. Työehtosopimuksissa on sen suhteen eroja.

Kelassa toivotaan, että tieto uudistuksen vaikutuksista leviää mahdollisimman nopeasti ja tehokkaasti, jotta vanhemmat tekevät ratkaisuja perhevapaiden käyttämisestä oikean tiedon mukaan.

Lue myös

USA:n linjanmuutos pakotti Suomen uuden eteen: Nyt korostuu ennakoimattomuus

Hallitus täydensi ulko- ja turvallisuuspoliittista selontekoa. Venäjä nähdään siinä pitkäkestoinena uhkana.
16.4.2026 14:30

Keskustan Siika-aho puoluebarometrista: Muutoshalu väreilee ilmassa

Keskustan puoluesihteeri Antti Siika-aho ei yllättynyt tuoreimmasta puoluebarometrista, jonka mukaan peräti 45 prosenttia...
16.4.2026 14:28

Viron presidentti Alar Karis saapuu vierailulle Suomeen

Viron presidentti Alar Karis ja hänen puolisonsa Sirje Karis saapuvat vierailulle Helsinkiin kuun...
16.4.2026 14:23

Aihetunnisteet

Kotimaa perhevapaauudistus vanhemmuus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
NYT: Iran ehdotti voivansa lopettaa uraanin rikastamisen viideksi vuodeksi, Yhdysvallat vaati 20 vuotta
Uutiset | 14.4.2026 5:40
Näitä tuotteita ihmiset hamstraavat nyt Tori.fi:stä – Naisilla ja miehillä räikeä ero
Uutiset | 15.4.2026 21:47
Näin kävi suomalaisten kahvimaulle, kun kahvipakettien hinta pomppasi korkealle
Uutiset | 15.4.2026 21:21
Iran uhkasi vastata Yhdysvaltojen saartoon omalla merisaarrollaan
Uutiset | 15.4.2026 17:00
Lavrov: Venäjä voi paikata Kiinan energiapulaa
Uutiset | 15.4.2026 8:01
Trump raivostui paavia puolustaneelle Melonille – “Olen shokissa”
Uutiset | 15.4.2026 21:58
Mediat: Ainakin kaksi Iranin varjolaivaston tankkeria on päässyt Hormuzinsalmen läpi
Uutiset | 14.4.2026 10:24
Yhdysvallat sanoo pysäyttäneensä Iranin meriteitse kulkevan viennin kokonaan
Uutiset | 15.4.2026 7:58
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Uusimmat

USA:n linjanmuutos pakotti Suomen uuden eteen: Nyt korostuu ennakoimattomuus
Uutiset | 16.4.2026 14:30
Keskustan Siika-aho puoluebarometrista: Muutoshalu väreilee ilmassa
Uutiset | 16.4.2026 14:28
Viron presidentti Alar Karis saapuu vierailulle Suomeen
Uutiset | 16.4.2026 14:23
EU-maiden täytyy seurata tarkasti drooniteknologian huimaa kehitystä, sanoo varautumiskomissaari
Uutiset | 16.4.2026 14:18
Merikaapelien korjauskapasiteetille haetaan EU-rahaa lähes 10 miljoonaa euroa
Uutiset | 16.4.2026 14:16
Venäjä: Öljynviennin poikkeusluvan loppumisella ei ole merkitystä
Uutiset | 16.4.2026 13:53
Yle: Perustuslakivaliokunta haluaa tiukennuksia henkilötietojen käsittelyä koskevaan esitykseen
Uutiset | 16.4.2026 13:28
Valkoposkihanhien kevätmuutto etenee aikataulussa lämmöstä huolimatta
Uutiset | 16.4.2026 12:36
Keskustan Etelä- ja Itä-Savon piiri nimesi ensimmäiset eduskuntavaaliehdokkaansa – Itä-Suomeen halutaan parempia näkymiä
Uutiset | 16.4.2026 12:03
Puoluebarometri: Orpon hallitus vajosi vaalikauden pohjamutiin – SDP:hen ja keskustaan suhtaudutaan myönteisimmin
Uutiset | 16.4.2026 12:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
USA:n linjanmuutos pakotti Suomen uuden eteen: Nyt korostuu ennakoimattomuus
Uutiset | 16.4.2026 14:30
Keskustan Siika-aho puoluebarometrista: Muutoshalu väreilee ilmassa
Uutiset | 16.4.2026 14:28
Viron presidentti Alar Karis saapuu vierailulle Suomeen
Uutiset | 16.4.2026 14:23
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eläkkeiden leikkaaminen veisi ostovoimaa ja loisi työttömyyttä
Mielipide | 16.4.2026 14:22
Lukijalta: Lähikoulut säilytettävä
Mielipide | 15.4.2026 15:49
Lukijalta: Hankintalaki uhkaa jättää pienet kunnat yksin kyberuhkien edessä
Mielipide | 14.4.2026 11:01
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Eläkeuudistuksia ei pidä tehdä tasa-arvon kustannuksella
Mielipide | 8.4.2026 13:51
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Etelä- ja Itä-Savon piiri nimesi ensimmäiset eduskuntavaaliehdokkaansa – Itä-Suomeen halutaan parempia näkymiä
Uutiset | 16.4.2026 12:03
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
Tuomas Kettunen ja Mikko Polvinen eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 13.4.2026 10:12
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste