Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Historia

Historia |”Kaivosmiehen kuolema” huuhtoi sosialismin murheet ja hiilipölyn pois – karmiva alkoholijuoma oli DDR:n virallinen tärpätti työläisten turrutukseen

17.4.2026 21:20
Lue lisää 
Blogi: Satu Mäki-Lassila
Satu Mäki-Lassila:

Kutsuuko vai karkottaako Suomi?

23.8.2024 10:50, muokattu 16.9.2024 15:41
a– a+
Blogi

Maamme houkuttelevuus kansainvälisten osaajien silmissä on jopa romahtanut. Rujo keskusteluilmapiiri ja rajoittamista painottavat toimet hallituksen maahanmuuttopolitiikassa näkyvät jo eri mittauksissa.

Kesällä julkaistiin Tekniikan akateemisten ja Insinööriliiton tekemä kysely, jossa vain noin puolet vastaajista oli halukkaita suosittelemaan Suomeen muuttoa muille ulkomaalaisille. Vastaajat olivat pääosin juuri heitä, joita Suomeen toivotaan: jo vuosia täällä asuneita, vakituisessa työsuhteessa olevia asiantuntijoita. 

Hallituksen suunnitelma rajoittaa työperusteisella oleskeluluvalla olevien aikaa etsiä uusi työ on aiheuttanut suurta pelkoa ja mainehaittaa. Tilannetta ei ole pelastanut se, että joidenkin poikkeusryhmien kohdalla etsikkoaikaa on pidennetty esityksessä kolmesta kuuteen kuukauteen. 

Tulkinta on ollut, että kaikkien ulkomaalaisten maasta poistamista tehostetaan. Tallainen tulkinta miellyttänee ainakin osaa hallituksesta, siksikin syntynyttä lommoa on vaikea oikaista.

Kansainvälinen maine on nopeampi menettää kuin saavuttaa. 

Kansainvälisillä rekrytointimarkkinoilla kilpailu parhaista on kovaa ja huono kello kuuluu kauas. Hallitukselta olisi viisautta kuulla elinkeinoelämän antama murskaava palaute ja tehdä tarvittavat korjausliikkeet Suomen kansainvälisen maineen vakauttamiseksi. 

Työperäinen maahanmuutto toimii nyt sen sijaan hallituksen sisällä erottavana kysymyksenä. 

Varsinainen kansallinen häpeätahra on ollut thaimaalaisten marjanpoimijoiden kohtelu Suomessa. 

Kansainvälisten osaajien ja marjanpoimijoiden kohtelulla on yhteinen peruspohja: miten Suomi suhtautuu tarvitsemiinsa ulkomaalaisiin työntekijöihin.

Pari marja-alan suurta toimijaa on joutunut oikeuteen ihmiskauppaan rinnastetuista työoloista.  Suomalainen marjateollisuus ei voi perustua köyhien, höynäytettyjen thaimaalaisten riistoon. Vain kestävästi poimituilla marjoilla voi olla tulevaisuutta ja makua.

Marjasaagan surullisempia piirteitä on se, miten epäeettinen ja suorastaan laiton toiminta saattoi jatkua niin kauan. Tätäkin nyt mietittäneen kokonaisuuteen liittyvässä lahjontaoikeudenkäynnissä.

Suomi tarvitsee uusia tekijöitä maailmalta monenlaisiin eri tehtäviin ja kaikki nämä tekijät ansaitsevat tunnustuksen ja turvan työlleen.

Suomalaiseen työkulttuuriin marjametsissä, etnisissä ravintoloissa tai muuallakaan ei kuulu katteettomilla lupauksilla huijaaminen tai raataminen ilman säällisiä lepo – ja ansaintamahdollisuuksia.

Suomeen asettuneen kansainvälisen työntekijän on puolestaan välttämätöntä saada riittävä aika uuden työn etsimiseen työttömyyden kohdatessa. Sitoutuminen työhön ja perheen mahdollisuus kotoutumiseen heikkenee ilman pitkäjänteistä näkyä tulevaisuudesta Suomessa.

Suomi tarvitsee uusia tekijöitä maailmalta monenlaisiin eri tehtäviin ja kaikki nämä tekijät ansaitsevat tunnustuksen ja turvan työlleen. Paitsi että se on inhimillisesti oikein, se on myös oma etumme.

Työvoimaa kaipaaville työnantajille vielä haaste: uusia tekijöitä olisi jo kovinkin lähellä, aina ei tarvitse katsoa vain kauas.

Suomessa on suuri määrä kansainvälisiä opiskelijoita, joille harjoittelu- ja työpaikkojen saaminen on edelleen kohtuuttoman vaikeaa. Tässä sokeudessa suomalaisten työnantajien pitää katsoa itseään peiliin.  

Satu Mäki-Lassila Satu Mäki-Lassilalla on pitkä kokemus eri tehtävistä keskustaliikkeessä sekä toimimisesta ministereiden ja puhemiehen tukena valtioneuvostossa ja eduskunnassa. Hän elää monipaikkaista elämää akselilla Rooma-Helsinki-Sysmä, juuret Laihialla.

Lue myös

Blogi
Satu Mäki-Lassila:

Uskonnonpetus koulussa – yhdessä vai erikseen, tunteella vai järjellä?

Opetusministeri Anders Adlercreutz (r.) ilmoitti joulun alla teettävänsä selvityksen siitä, mitä yhteisen katsomusaineen...
6.2.2026 11:12
Blogi
Satu Mäki-Lassila:

Ulkomaisen työvoiman hyväksikäytölle nollatoleranssi 

Ylipitkät työpäivät, olemattomat vapaapäivät, maksamattomat ylityökorvaukset. Pakkotyönomainen riippuvuus työnantajasta. Houkuttelu ulkomailta Suomeen valheellisin...
14.11.2025 12:50
Blogi
Satu Mäki-Lassila:

Rujoa poliittista menoa

Kun puolueen kannatus sakkaa, nostetaan profiilia tukeutumalla omiin ns. ruisleipäasioihin.  Muita puolueita ärsyttäviä ja...
1.9.2025 10:18

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Katja Asikainen:
Kohtuutalous on keskustan arvovalinta
Blogi | 17.4.2026 8:00
Vesa Kallio:
Muuttuuko maatalouspolitiikassa mikään?
Blogi | 14.4.2026 14:33
Lauri Kontro:
Aina ei vaaleja voi varastaa
Blogi | 14.4.2026 10:13
Elsi Katainen:
Unkarin vaalit olivat käänteentekevät koko Euroopalle
Blogi | 14.4.2026 9:12
Petri Roininen:
Keskustapolitiikalla 20 prosentin kannatukseen
Blogi | 13.4.2026 10:38
Näytä lisää

Uusimmat

Iran kumosi päätöksen Hormuzinsalmen avaamisesta, syynä USA:n saarto
Uutiset | 18.4.2026 11:52
”Huonoja uutisia Taiwanille”– Sota Lähi-idässä opettaa Kiinalle Yhdysvaltain sotilaallisesta kyvykkyydestä, arvioi professori
Uutiset | 18.4.2026 11:29
Iran ja USA jatkoivat toistensa uhkailemista – Iran: ”Saarron jatkuessa Hormuzinsalmi ei pysy avoinna”
Uutiset | 18.4.2026 10:39
Suurten järvien matalasta vedenpinnasta eduskuntakysely – ”Tilanne on poikkeuksellinen”
Uutiset | 18.4.2026 9:46
Kaksi kuoli rajussa nokkakolarissa Tuusulassa
Uutiset | 18.4.2026 9:36
Hallitus kokoontuu viimeiseen kehysriiheensä – budjettipäällikkö rajaa liikkumavaran niukaksi
Uutiset | 18.4.2026 9:01
EU-alueen väkiluku kutistuu noin 12 prosenttia vuoteen 2100 mennessä, arvioi Eurostat
Uutiset | 18.4.2026 4:01
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Kriisimaan johtaja soittaa hälytyskelloja: Meidät on piiritetty
Uutiset | 17.4.2026 22:02
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Tutkimus paljasti ikävän näkymän tulevaisuudesta
Uutiset | 16.4.2026 21:43
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Olkiluoto 2 palasi valtakunnan sähköverkkoon
Uutiset | 17.4.2026 12:08
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Historia |”Kaivosmiehen kuolema” huuhtoi sosialismin murheet ja hiilipölyn pois – karmiva alkoholijuoma oli DDR:n virallinen tärpätti työläisten turrutukseen
Uutiset | 17.4.2026 21:20
Miten ihmeessä harrastajarumpali voidaan lukea yrittäjäksi? Keskustan Kosonen vaati rotia byrokratiaan
Uutiset | 16.4.2026 18:22
Kriisimaan johtaja soittaa hälytyskelloja: Meidät on piiritetty
Uutiset | 17.4.2026 22:02
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Tutkimus: Atlantin merivirtojen järjestelmä voi romahtaa huomattavasti luultua aikaisemmin
Uutiset | 16.4.2026 21:57
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Iran: Yksikään lähialueiden satama ei ole turvassa, jos Iranin satamat saarretaan
Uutiset | 13.4.2026 11:05
Tutkimus paljasti ikävän näkymän tulevaisuudesta
Uutiset | 16.4.2026 21:43
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Kohujen keskellä rypenyt prinsessa Mette-Marit edusti ensimmäistä kertaa happiviiksissä
Uutiset | 11.4.2026 17:15
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Iran kumosi päätöksen Hormuzinsalmen avaamisesta, syynä USA:n saarto
Uutiset | 18.4.2026 11:52
”Huonoja uutisia Taiwanille”– Sota Lähi-idässä opettaa Kiinalle Yhdysvaltain sotilaallisesta kyvykkyydestä, arvioi professori
Uutiset | 18.4.2026 11:29
Iran ja USA jatkoivat toistensa uhkailemista – Iran: ”Saarron jatkuessa Hormuzinsalmi ei pysy avoinna”
Uutiset | 18.4.2026 10:39
Suurten järvien matalasta vedenpinnasta eduskuntakysely – ”Tilanne on poikkeuksellinen”
Uutiset | 18.4.2026 9:46
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Koulussa rakennetaan lasten tulevaisuutta
Mielipide | 16.4.2026 15:06
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31
Lukijalta: Eläkkeiden leikkaaminen veisi ostovoimaa ja loisi työttömyyttä
Mielipide | 16.4.2026 14:22
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Kuopiossa on vahvistettava paikallista yrittäjyyttä ja markkinaa
Mielipide | 11.4.2026 16:08
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kymenlaakson keskusta nimesi eduskuntaehdokkaansa, vaatii hallitusta muistamaan Itäisen Suomen ohjelman
Uutiset | 17.4.2026 12:24
Keskustan Siika-aho puoluebarometrista: Muutoshalu väreilee ilmassa
Uutiset | 16.4.2026 14:28
Keskustan Etelä- ja Itä-Savon piiri nimesi ensimmäiset eduskuntavaaliehdokkaansa – Itä-Suomeen halutaan parempia näkymiä
Uutiset | 16.4.2026 12:03
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
Keskustan Siponen: Luken pitää ottaa nopeasti käyttöön uudet menetelmät peltojen hiilinielulaskennassa
Uutiset | 11.4.2026 12:34
Tuomas Kettunen ja Mikko Polvinen eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 13.4.2026 10:12

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen