Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kulttuuri
Kulttuuri- ja tapahtuma-ala on kärsinyt paljon koronapandemian aiheuttamista rajoituksista. Rosa Meriläinen on etsinyt alan jälleenrakennuksen keinoja eri puolille Suomea tehdyltä kiertueelta. (Kuva: Lehtikuva/Suomenmaa)

Voitaisiinko kotitalousvähennys ulottaa myös taide- ja kulttuuripalveluihin? – Alan jälleenrakennusta pohtineelta kiertueelta kertyi tukku kehitysehdotuksia, sanoo Rosa Meriläinen

Kulttuurialan toiveet ja tarpeet ovat eri puolilla Suomea erilaisia, Rosa Meriläinen sanoo.
Samuli Vänttilä 25.9.2021 15:00, muokattu 28.9.2021 10:15
a– a+
Kulttuuri

Kulttuuri- ja taidealan keskusjärjestön KULTA ry:n pääsihteeri Rosa Meriläinen kertoo saaneensa päätökseen alan tulevaisuutta ja jälleenrakennusta pohtivan maakuntakiertueen.

Kiertue on osa tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvisen (kesk.) kesäkuussa käynnistämää kulttuurialan jälleenrakennustyöhanketta.

KULTA:n organisoimalla kiertueella etsittiin alan toimijoilta näkemyksiä, miten koronapandemian pahoin kurmuuttama ala voisi nousta jaloilleen ennennäkemättömästä kriisistä, kun samaan aikaan alaa odottavat isot leikkaukset esimerkiksi Veikkauksen tukisummien supistumisen vuoksi.

Meriläisen mukaan kiertue oli tuottoisa. Alan toimijoilta kerättyä aineistoa on kertynyt jo yli 80 sivua.

– Olen kokenut tämän todella hyödylliseksi projektiksi. Olemme saaneet paljon ajatuksia, joita voi pitää ihan aidosti toteuttamiskelpoisina, Meriläinen sanoo Suomenmaalle.

Yksi selvimpiä johtopäätöksiä kiertueen ajatuksista on Meriläisen mukaan se, että kulttuurialan toiveet ja tarpeet ovat eri puolilla Suomea erilaisia.

Hän nostaa esiin esimerkiksi Mikkelin tapaamisen, jossa paikalliset toimijat kokivat haasteeksi pitkät välimatkat. Ihmisillä on kyllä haluja saapua taidenäyttelyihin, konsertteihin ja muihin, mutta pitkien matkojen vuoksi se on usein hankalaa.

Pitkät välimatkat ovat haaste myös taiteilijoille itselleen. Esiintymismatkojen kulut voivat nousta nopeastikin yllättävän suuriksi.

– Tällaiset asiat unohtuvat helposti pääkaupungissa. On kuitenkin tärkeää, että kulttuuria voidaan tarjota kaikkialla Suomessa. Tähän ja moneen muuhunkin on tärkeää saada näkökulmia, että miten ongelmia on muualla Suomessa ratkaistu, Meriläinen summaa.

Kiertueen keskusteluissa nousi hänen mukaansa esiin esimerkiksi erilaiset kulttuurikyydit, joissa matka kulttuuritapahtumiin järjestetään isommalle porukalle kerralla.

Kulttuuria voitaisiin myös viedä kauempana asuvien ihmisten luo. Meriläisen mukaan Kemijärvellä on kulkenut aikanaan kirjastoauton mukana syrjäseuduille esiintyviä taiteilijoita, kuten muusikkoja, tanssijoita tai näyttelijöitä. Sekin palvelu on tosin Meriläisen tiedon mukaan lopetettu.

– Tällaiset käytännön ratkaisut ovat tarpeellisia, kun pohditaan alan saavutettavuuteen liittyviä keinoja.

Esiin nousi myös ideoita taitelijoiden ja kulttuuriväen hyödyntämisestä aluekehityksessä. Näin saataisiin paikallisuutta esiin. Ylipäätään kiertueella toivottiin paikallisia taiteilijoita enemmän esiin omissa maakunnissaan.

– Ei sen tarvitse mennä niin, että aina Helsingistä tilataan joku stara esiintymään, Meriläinen heittää.

Toinen iso teema palautteissa oli Meriläisen mukaan kulttuurialan hyödyntäminen sosiaali- ja terveydenhuollossa.

Teema puhutti hänen muistin mukaan etenkin Tampereella, Mikkelissä ja Varkaudessa.

Ideana oli saada vakiinnutettua jonkin verran Suomessa ja muualla Euroopassa oleva kulttuurilähete, jossa lääkäri voisi ohjata asiakkaansa yhdeksi hoitomuodoksi kulttuuripalveluita. Meriläisen mukaan kulttuurilähete on toimiva esimerkiksi erityisen tuen tarpeessa olevien lasten kuntoutuksessa, mielenterveyspalveluissa ja vaikkapa parkinsonin taudin hoidossa.

– Samalla tavalla kuin lääkäri voi kehottaa asiakkaan harrastamaan liikuntaa tai menemään kuntosalille, hän voisi kehottaa asiakkaan myös taidepalveluihin.

Kiertueella nousi kuitenkin verotukseen liittyviä ongelmia. Meriläisen mukaan lääkärin määräämistä kulttuuripalveluista maksetaan kalliimpaa arvonlisäveroa kuin liikuntapalveluista.

– Tämä ongelma pitäisi ehdottomasti yhtenäistää.

Iso kysymys kulttuurialalla on tietenkin raha. Meriläisen mukaan siihen liittyvät keskustelut ovat monimutkaisempia, sillä edessä oleva tosiasia on määrärahojen putoaminen.

Muutamat kiertueella esiin nousseet ideat eivät kuitenkaan välttämättä vaadi julkiselta puolelta isoa taloudellista panosta.

Yksi paljon puhuttanut idea oli kotitalousvähennyksen ulottaminen myös kulttuuri- ja taidepalveluihin. Ajatus on se, että jos kotiin hankkisi taiteilijan tekemän teoksen tai tilaisi lasten synttärikutsuille esiintyvän taiteilijan, voisi siitä saada kotitalousvähennystä.

– Tätä veisin ehdottomasti eteenpäin.

Esiin nousi myös idea mahdollisuudesta käyttää Business Finlandin innovaatioseteleitä taide- ja kulttuuripalveluihin.

– Innovaatioseteleitä käyttävät pääasiassa yritykset. Entä jos ne voisivatkin ostaa niillä taiteilijoiden palveluksia vaikkapa tuotekehitykseen? Tämä vaatii monimuotoista pohdintaa.

Vaikka kiertue tehtiin pitkälti koronapandemian aiheuttaman kriisin vuoksi, oli sille Meriläisen mukaan tarvetta muutenkin.

Kulttuurin rahoitus nojaa hyvin pitkälle kuntien harteilla. Kuntien välinen eriytyminen on kuitenkin suurta ja se näkyy Meriläisen mukaan hyvin selvästi kulttuuripalveluissa.

Kunnissa eletään tällä hetkellä myös isoa muutoksen aikaa, kun sote-uudistus vie niiden vastuulta jättimäisen sosiaali- ja terveydenhuollon sekä palo- ja pelastustoimen pois.

– Tämä hetki on hyvin tärkeä kohta pohtia siten, miten kunnat voivat jatkossakin hoitaa kulttuuripuolta niin, että sen saavutettavuus ja vaikuttavuus säilyy.

Tehokkain ja vaikuttavin tapa rahoituksen turvaamisessa on Meriläisen mukaan se, että valtio ja kunnat tekevät asian suhteen yhteistyötä.

Yksi kiertueella esiin noussut huoli on kuitenkin se, että kulttuurialan vaikuttavuutta arvioidaan sen perusteella, kuinka monta ihmistä se tavoittaa. 

Seurauksena on helposti mittakaavaharha, jossa ei oteta huomioon sitä, että vaikkapa lasten ja nuorten kulttuuripalveluihin osallistuvat kymmenen henkilöä voivat pienellä paikkakunnalla tarkoittaa koko ikäluokkaa. Pääkaupunkiseudulla osallistujien lukumäärä voi olla paljon isompi, mutta prosentuaalisesti se ei tavoita niin laajasti paikkakunnalla asuvia lapsia ja nuoria.

– Pelkkien numeroiden tuijottaminen ei kerro kaikkea. Se pitää tiedostaa.

Lasten ja nuorten saaminen kulttuuripalveluihin mukaan on tällä hetkellä alan isoimpia kysymyksiä. Se nousi Meriläisen mukaan myös kiertueella esiin.

Koronapandemian aiheuttamat rajoitukset ovat kurittaneet kipeästi lapsille ja nuorille suunnattuja ohjelmia, esityksiä ja harrastustoimintoja. Sillä on vaikutuksensa koko alan tulevaisuuteen, sillä lapset ja nuoret vasta opettelevat kulttuuripalveluiden käyttämistä.

– Siinä riittää haastetta, että kohderyhmä saadaan takaisin mukaan. Kulttuurilla, taiteella ja yhdessä olemisella on kuitenkin todella iso merkitys lapsen ja nuoren kehityksen kannalta.

Yksi varteenotettava keino olisi viime vuosina toteutetun taidetestaajat-hankkeen kaltainen toiminta. Siinä tarjotaan kaikille Suomen kahdeksasluokkalaisille ja heidän opettajilleen 1–2 vierailua lukuvuodessa korkealaatuisen taiteen pariin.

– Sellaiselle toivotaan tietenkin jatkoa.

Haastetta on Meriläisen mukaan myös siinä, miten erilaisia erityisryhmiä saataisiin paremmin kulttuuri- ja taidepalveluihin mukaan. Tekemistä riittää esimerkiksi viittomakielisten tai liikuntaesteisten huomioinnissa.

– Maahanmuuttajat ovat myös iso ryhmä, joita ei paljon näe taide- ja kulttuuritapahtumissa. Se on iso kysymys, miten voisimme tulla heitä vastaan, jotta täkäläinen taide ja kulttuuri houkuttelisi myös heitä.

Iso kysymys kulttuuritapahtumien järjestämisessä on myös vapaaehtoisten työntekijöiden huomioiminen. Meriläisen mukaan vapaaehtoisten väheneminen olisi koko alalle kohtalonkysymys. Kiertueella nousi esiin muun muassa mahdollisuus kartuttaa vapaaehtoistyöllä työkokemusta. 

Kiertueelta kerätyn palautteen käsittely on Meriläisen mukaan kuitenkin edelleen kesken. Hän aikoo myös syksyn aikana käydä muutamia lisävierailuja eri puolilla Suomea, jotta alan keskeisimmät kehitystarpeet kirkastuisivat.

Kiertueelta tehtävä raportti on tarkoitus julkistaa alkuvuodesta 2022.

Yhteistyötään kulttuuriministeri Kurvisen kanssa Meriläinen kehuu erittäin hyväksi. Kurvista hän luonnehtii avoimeksi ja keskustelevaksi poliitikoksi, joka pitää paljon yhteyttä alan toimijoihin ja koko kulttuurikenttään.

– Arvostan sitä, että kulttuuriministerin tehtäviin on laitettu tällainen eturivin poliitikko. Minulla on suuri luotto siihen, että hän kykenee olemaan osa ratkaisua taide- ja kulttuurialalla.

Lue myös

Zelenskyi puhelustaan Trumpin kanssa: Sovimme työskentelevämme ilmapuolustuksen vahvistamiseksi Ukrainassa

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi sanoo sopineensa puhelussaan Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin kanssa siitä...
4.7.2025 17:06

Hallitus sai jo keskiviikkona yhden ilmastopaperin julki – Ilmastopaneelin puheenjohtaja: "Ei tässä ole mitään merkittäviä avauksia"

Ilmastopaneelin puheenjohtaja Jyri Seppälä olisi kaivannut hallitukselta lisää ilmastotoimia esimerkiksi liikenteeseen ja maatalouteen
4.7.2025 17:04

Kreetan maastopalot laantumassa, Ateenan lähistöllä syttyi uusi palo

Kreikassa Kreetan saarella 5 000 ihmisen evakuointiin johtanut maastopalo on laantumaan päin, paikallinen palokunta...
4.7.2025 16:53

Aihetunnisteet

antti kurvinen KULTA ry kulttuuri Rosa Meriläinen taide tapahtuma-ala

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Kannattaako pilvisellä säällä tankata D-vitamiinia purkista? – Tutkija vastaa
Uutiset | 3.7.2025 9:23
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Nato-maassa soitetaan hälytyskelloja: Tämä ihmetyttää Venäjän hirmutappioissa
Uutiset | 3.7.2025 21:03
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Teheranista tappovaatimus: ”Mossadin agentti”
Uutiset | 1.7.2025 22:16
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13

Uusimmat

Zelenskyi puhelustaan Trumpin kanssa: Sovimme työskentelevämme ilmapuolustuksen vahvistamiseksi Ukrainassa
Uutiset | 4.7.2025 17:06
Hallitus sai jo keskiviikkona yhden ilmastopaperin julki – Ilmastopaneelin puheenjohtaja: ”Ei tässä ole mitään merkittäviä avauksia”
Uutiset | 4.7.2025 17:04
Kreetan maastopalot laantumassa, Ateenan lähistöllä syttyi uusi palo
Uutiset | 4.7.2025 16:53
Huoltoasemalla räjähti Roomassa, nopea evakuointi pelasti pahemmalta
Uutiset | 4.7.2025 16:48
Perussuomalaisten Ranne energia- ja ilmastostrategiasta: Emme ole tyytyväisiä lopputulokseen
Uutiset | 4.7.2025 16:16
Hallituksen energia- ja ilmastostrategian luonnos lausunnoille
Uutiset | 4.7.2025 16:10
Kansainvälinen atomienergiajärjestö IAEA sanoo tarkastajiensa lähteneen Iranista
Uutiset | 4.7.2025 15:56
Työperusteiset oleskelulupahakemukset vähentyivät neljäsosalla viime vuodesta
Uutiset | 4.7.2025 15:52
Karhun metsästyskiintiö 285 eläintä, määrä kasvoi luonnosvaiheesta
Uutiset | 4.7.2025 15:41
Hovioikeus korotti Markku Ritaluoman rangaistusta Sunny Car Centeriin liittyvistä talousrikoksista
Uutiset | 4.7.2025 15:40
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Zelenskyi puhelustaan Trumpin kanssa: Sovimme työskentelevämme ilmapuolustuksen vahvistamiseksi Ukrainassa
Uutiset | 4.7.2025 17:06
Hallitus sai jo keskiviikkona yhden ilmastopaperin julki – Ilmastopaneelin puheenjohtaja: ”Ei tässä ole mitään merkittäviä avauksia”
Uutiset | 4.7.2025 17:04
Kreetan maastopalot laantumassa, Ateenan lähistöllä syttyi uusi palo
Uutiset | 4.7.2025 16:53
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste