Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Ebolaepidemiaa ei ole saatu kuriin – WHO:n pääjohtaja matkustaa tänään Kongoon

26.5.2026 8:11
Lue lisää 
Uskonto
Kristilliseen Jumalaan uskovat ovat sekä miesten että naisten keskuudessa arvoiltaan lähempänä oikeistokonservatiivisuutta, kertoo tutkimus. (Kuva: Emmi Korhonen / Lehtikuva)

Tutkimus: Nuoret miehet uskovat Jumalaan yleisemmin kuin nuoret naiset – Muissa ikäluokissa asetelma on toisinpäin

Suomen evankelis-luterilaisen kirkon nelivuotiskertomus tarkastelee suomalaisten uskonnollisuutta, arvoja ja asenteita.
Suomenmaa–STT/Emmi Tilvis 31.10.2024 10:30, muokattu 31.10.2024 10:30
a– a+
Uskonto

Kristillinen usko ja suomalaisten usko Jumalaan ovat vähentyneet entisestään. Suomalaisista vajaat 40 prosenttia uskoo joko kristinuskon opettamaan Jumalaan tai muulla kuin kirkon opettamalla tavalla käsitettyyn jumalaan.

Lisäksi epäilevällä kannalla on heidän lisäkseen noin vajaa viidennes.

Asiasta kerrotaan Suomen evankelis-luterilaisen kirkon uudessa nelivuotiskertomuksessa, joka pohjautuu laajaan kysely- ja tilastoaineistoon.

Suomalaisten uskonnollisuutta, arvoja ja asenteita selvittäneen ajankohtaistutkimuksen mukaan vähentynyt usko selittyy suurilta osin muutoksella naisten uskossa.

Naisilla jumalauskon heikkeneminen näyttää tapahtuneen paitsi erityisen jyrkästi myös niin, että jokainen ikäluokka on edellisiä askeleen vähemmän sitoutunut jumalauskoon, nelivuotiskertomuksessa todetaan.

Vanhemmissa ikäluokissa Jumalaan uskoo suurempi osuus naisista kuin miehistä, mutta 18–29-vuotiaiden ikäryhmässä miesten jumalausko on yleisempää kuin samanikäisten naisten.

Täytyy silti huomioida, että nuorten miesten kristillisyys koskee vähemmistöä, sillä alle 30-vuotiaista miehistä useampi pitää itseään uskonnottomana kuin uskovana.

Naiset kuuluvat evankelis-luterilaiseen kirkkoon kaikissa aikuisissa ikäryhmissä useammin kuin miehet.

Viime vuonna Suomen evankelis-luterilaiseen kirkkoon kuului 63,6 prosenttia Suomen väestöstä.

Alaikäisissä sukupuolten välillä ei ollut eroa, mutta kaikissa aikuisissa ikäryhmissä naisia kuului kirkkoon miehiä enemmän. Kaikkein pienin osuus kirkkoon kuului 30–39-vuotiaista miehistä, joista kirkkoon kuului enää 42 prosenttia.

Kristilliseen Jumalaan uskovat ovat sekä miesten että naisten keskuudessa arvoiltaan lähempänä oikeistokonservatiivisuutta. Tämä kertoo siitä, että suomalaiset liittävät kristillisen jumalauskon oikeistokonservatiivisiin arvoihin.

Nuorten naisten ja miesten uskonnollisuuden eron taustalla onkin todennäköisesti se, että naiset ovat sukupolvi sukupolvelta siirtyneet arvokartalla vasemmistoliberaaliin suuntaan.

Kun naiset ottavat oikeistokonservatiivisuuteen etäisyyttä, he samalla asemoituvat kauemmaksi myös kristinuskosta, kun taas joitakin miehiä oikeistokonservatiivisuus voi lähentää kristinuskoon.

Ero nuorten miesten ja naisten välillä näkyy myös jumalanpalveluksissa käymisessä. Luterilaisen seurakunnan jumalanpalveluksissa kävijöiden sukupuolijakauma oli jokseenkin tasainen.

Luterilaisten jumalanpalvelusyhteisöjen ja herätysliikkeiden sekä vapaiden suuntien jumalanpalveluksiin alle 30-vuotiaat ja myös 30–39-vuotiaat miehet osallistuivat huomattavasti ikäryhmiensä naisia aktiivisemmin.

Miehet myös osallistuivat naisia useammin niin ortodoksisten, katolisten kuin karismaattisten seurakuntien sekä lähetyshiippakunnan jumalanpalveluksiin.

Nelivuotiskertomuksen mukaan herätysliikkeet, vapaat liikkeet ja karismaattiset seurakunnat korostavat melko vahvasti konservatiivisia perhearvoja ja kritiikkiä esimerkiksi feminismiä kohtaan. Ne siis tarjoavat linkin uskonnollisuuden ja arvokonservatiivisuuden välillä.

Uskonnon välittämisessä lapsille on tapahtumassa muutoksia. Naisten uskonnollisuudessa tapahtuneilla muutoksilla voi olla suuri merkitys myös tähän, koska he ovat olleet perheissä pääasiallisia uskonnollisen perinteen välittäjiä.

Nuoret naiset ovat huomattavasti vähemmän kiinnostuneita esimerkiksi iltarukouksen opettamisesta kuin vanhemmat naiset.

Kahdenkymmenen vuoden aikana kirkollisista toimituksista hautaan siunaamiset ja konfirmoitujen osuudet ovat vähentyneet hitaasti ja kasteiden ja kirkollisten vihkimisten osuudet voimakkaasti. Viime vuonna rippikouluun osallistui kolme neljästä 15-vuotiaasta, mutta vihkimisistä kirkollisia oli noin kolmannes.

Vähiten kirkkoon kuulutaan pääkaupunkiseudulla ja eniten Porvoon, Oulun ja Lapuan hiippakunnissa. Jäsenmäärän väheneminen ei kuitenkaan koske vain pääkaupunkiseutua, vaan vuosien 2019–2023 aikana jäsenosuudet pienentyivät kaikissa hiippakunnissa 4–6 prosenttiyksikköä.

Eroamisen ohella myös kirkkoon liittyminen on kasvattanut suosiotaan.

Lue myös

Ebolaepidemiaa ei ole saatu kuriin – WHO:n pääjohtaja matkustaa tänään Kongoon

YK:n alaisen Maailman terveysjärjestö WHO:n pääjohtaja matkustaa tänään Kongon demokraattiseen tasavaltaan, jossa ebolaepidemia...
26.5.2026 8:11

Uusi siilikamera näyttää taajamasiilien yöelämää

WWF Suomi on ottanut käyttöön siilikameran, jossa seurataan taajamasiilien elämää Luumäellä Etelä-Karjalassa. Lähetys...
26.5.2026 0:05

Mokaatko kuin oululainen vai vantaalainen? Näin valmistujaisjuhlat näkyvät sakkotilastoissa

Tulevan viikonvaihteen aikana pelastustiet, koulujen pihat ja taloyhtiöiden parkkialueet ruuhkautuvat ympäri Suomen, kun...
25.5.2026 22:22

Aihetunnisteet

evankelis-luterilainen kirkko kirkko Kotimaa kristinusko uskonto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
”Ne miljoonat olisi kannattanut jättää Suomeen” – Kettunen tuohtui Helsingin Kaupunkiliikenne Oy:lle
Uutiset | 25.5.2026 18:37
Miten Lapin kairojen luottoase päätyi kaukaiseen galaksiin? Ukko-Mauserin uskomaton matka vei vuoden 1918 hangilta Han Solon käteen
Uutiset | 25.5.2026 21:15
Media: Sabotaasiryhmä sanoo auttaneensa Ukrainaa sen iskuissa – ilmoitti ”sokaisseensa” Venäjän ilmapuolustuksen
Uutiset | 25.5.2026 10:14
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Toimittajalta | Lindtman vihjasi sinipunasta, mutta SDP:n kenttäväki lienee eri mieltä
Uutiset | 25.5.2026 14:08
Tuttu hedelmä voi aiheuttaa kivuliaan vamman – Syytä varoa kesällä
Uutiset | 25.5.2026 21:31
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Media: Venäjä on keksinyt keinon kaapata Ukrainan droonit ja ohjata ne Suomeen
Uutiset | 25.5.2026 16:04
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Malediivit on maantieteellinen kummajainen valtioiden joukossa
Uutiset | 20.5.2026 21:30
Venäjä: Ukraina iskenyt tuhoisasti Luhanskiin
Uutiset | 22.5.2026 18:21
Venäjä tuplaa rautatiekuljetusten tullit Suomelle, Latvialle ja Virolle
Uutiset | 20.5.2026 11:08
Hikoiletko kerrostalossa kesäisin? Asunto viilenee näillä keinoilla
Uutiset | 18.5.2026 21:30
Egyptistä Pietariin matkalla ollut lentokone laskeutui yöllä Helsinki-Vantaalle
Uutiset | 20.5.2026 11:51
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30

Uusimmat

Ebolaepidemiaa ei ole saatu kuriin – WHO:n pääjohtaja matkustaa tänään Kongoon
Uutiset | 26.5.2026 8:11
Uusi siilikamera näyttää taajamasiilien yöelämää
Uutiset | 26.5.2026 0:05
Mokaatko kuin oululainen vai vantaalainen? Näin valmistujaisjuhlat näkyvät sakkotilastoissa
Uutiset | 25.5.2026 22:22
Tuttu hedelmä voi aiheuttaa kivuliaan vamman – Syytä varoa kesällä
Uutiset | 25.5.2026 21:31
Miten Lapin kairojen luottoase päätyi kaukaiseen galaksiin? Ukko-Mauserin uskomaton matka vei vuoden 1918 hangilta Han Solon käteen
Uutiset | 25.5.2026 21:15
Se oli nolo hetki: Kuningattaren sukat olivat rikki ja ilme hapan
Uutiset | 25.5.2026 20:55
”Ne miljoonat olisi kannattanut jättää Suomeen” – Kettunen tuohtui Helsingin Kaupunkiliikenne Oy:lle
Uutiset | 25.5.2026 18:37
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
Satakunnan Kansa: Poliisi pidätetty virasta seksuaalirikosepäilyn takia Satakunnassa
Uutiset | 25.5.2026 17:12
Media: Venäjä on keksinyt keinon kaapata Ukrainan droonit ja ohjata ne Suomeen
Uutiset | 25.5.2026 16:04
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Hallituksen lisäleikkaukset kalvavat järjestöjä – ”Ministeri leimaa ja väheksyy koko kenttää”
Uutiset | 24.5.2026 10:00
”Demarien kauhukuva” – Asiantuntija: Tämä pakottaa Lindtmanin puhumaan kieli keskellä suuta
Uutiset | 23.5.2026 8:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ebolaepidemiaa ei ole saatu kuriin – WHO:n pääjohtaja matkustaa tänään Kongoon
Uutiset | 26.5.2026 8:11
Uusi siilikamera näyttää taajamasiilien yöelämää
Uutiset | 26.5.2026 0:05
Mokaatko kuin oululainen vai vantaalainen? Näin valmistujaisjuhlat näkyvät sakkotilastoissa
Uutiset | 25.5.2026 22:22
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Laiskuuden ajan opetus
Mielipide | 25.5.2026 15:25
Lukijalta: Hallituksen talouskupla puhkaisi Keski-Pohjanmaan kasvun
Mielipide | 25.5.2026 13:38
Lukijalta Laskuoppi takaisin alakoulun tunneille – opettajajohtoinen opetus sekä perinteiset työkalut oppimisen tueksi
Mielipide | 25.5.2026 10:59
Lukijalta: Naiseus ei ole kauppatavaraa – saavutetusta tasa-arvosta on pidettävä kiinni
Mielipide | 22.5.2026 13:15
Lukijalta: Millaista puoluejohtoa keskusta tarvitsee?
Mielipide | 20.5.2026 13:16
Lukijalta: Deittisovellukset eivät kuulu valtion tehtäviin
Mielipide | 19.5.2026 10:45
Lukijalta: Keskustan päivitettävä tasa-arvoa
Mielipide | 19.5.2026 11:00
Lukijalta: ICC:n pääsyyttäjä ei löytänyt riittävästi todisteita kansanmurhasta Gazassa
Mielipide | 18.5.2026 14:27

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Kuntaliiton keskustalaiset vaativat kuntien itsehallinnon turvaamista ja raideyhteyksien kehittämistä koko maassa
Uutiset | 22.5.2026 10:52
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Keskustaedustajat tyrmäävät Atte Harjanteen esityksen MMM:n lakkauttamisesta: ”Kaksinaamaista hurskastelua”
Uutiset | 21.5.2026 12:48
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste