Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

MLL: Itsensä vahingoittamiseen liittyvät yhteydenotot lisääntyivät lasten ja nuorten auttavissa palveluissa

16.4.2026 11:31
Lue lisää 
Suomalaisen kirjallisuuden päivä
Lukemalla opitaan paitsi tietoja myös tunteita ja kokemuksia. Asiantuntijoiden mukaan pienelle lapselle kannattaa lukea, sillä se edesauttaa lapsen oman luku- ja kirjoitustaidon kehittymistä. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Tutkija: Digitalisaatio asettaa lukutaidolle entistä isommat vaatimukset

Meri Alaranta-Saukko 10.10.2016 19:30, muokattu 10.10.2016 19:33
a– a+
Suomalaisen kirjallisuuden päivä

Toisin kuin voisi kuvitella, yhteiskunnan digitalisoituminen ei tarkoita lukutaidon merkityksen vähenemistä.

– Maailman sähköistymisen myötä lukutaidolta vaaditaan entistä enemmän, yliopistontutkija Kaisa Leino Jyväskylän yliopistosta toteaa.

Aikaisemmin oli erikseen selkeästi toimijat, jotka tarkistivat julkaistavat tekstit. Painetun sanan arvo oli valtava. Nyt saatavilla on monenlaisia erilaisia tuotoksia.

– Jokainen joutuu itse miettimään, onko teksti luotettavaa ja sopiiko se omiin tarpeisiin. Tämä asettaa lukutaidolle aivan uudenlaisia vaatimuksia, Leino toteaa.

Suomalaisten lukutaidon taso näyttäytyy erilaisena riippuen siitä, mistä näkökulmasta sitä tarkastellaan.

Toisaalta maamme koreilee kärkisijoilla listoilla, joilla on rankattu maailman maita paremmuusjärjestykseen lukutaidon perusteella.

Toisaalta taas nuorten lukutaito heikentyy ja siinä on havaittavissa vakavaa eriytymistä.

Osa on huippulukijoita, mutta yhä useammalla ilmenee vaikeuksia jo peruslukemisessa.

Viime vuonna julkaistujen PISA-tulosten perusteella peräti 11 prosentilla Suomen 15-vuotiaista lukutaito ontuu pahasti.

Määrä on koko ajan kasvanut, sillä vuonna 2000 vastaava luku oli seitsemän prosenttia.

– Heikko lukutaito tarkoittaa merkittävää syrjäytymisvaaraa. Nyky-yhteiskunta toimii pitkälle tekstien varassa, yliopistotutkija Kaisa Leino Jyväskylän yliopistosta toteaa.

Työnhaussa, arjen asioinnissa, Kelassa; kaikkialla lukutaito on välttämätön, jotta voi pitää huolen omista oikeuksistaan.

Toisaalta tutkija huomauttaa, että erot ovat Suomessa aina olleet isoja, erityisesti tyttöjen ja poikien välillä.

– Syynä voi olla kulttuurinen ilmiö. Tytöt mielletään lukijoiksi, pojat taas toiminnallisiksi tyypeiksi, Leino pohtii.

Kotitaustalla on valtava merkitys. Heikompiosaisten lasten ja nuorten lukutaito on selvästi huonompi.

– Se, millaisen lukemisen mallin saa kotona, vaikuttaa tosi paljon.

Äidinkielenopettajien liiton puheenjohtaja Sari Hyytiäinen toteaa lukemisen ja kirjoittamisen vaikeuksien lisääntyneen selvästi.

Yksiselitteistä syytä on vaikea nimetä. Eräs tekijä on se, luetaanko pienelle lapselle.

– Lapsen oma lukemaan oppiminen kehittyy siinä rinnalla, Hyytiäinen sanoo.

Koulumaailmassa havaitsee hänen mukaansa helposti, kuka lukee paljon ja toisaalta sen, kuka ei vapaaehtoisesti kirjaan tartu.

Ensimmäiseksi lukuharrastus tai sen puute näkyy sanavarastossa ja se heijastuu suoraan kirjoittamiseen.

Lukeminen vaikuttaa myös keskittymiskykyyn ja ajattelutaitoihin.

– Opettajien kertoman perusteella keskittymiskyky on usein nykyajan lapsilla kateissa, Hyytiäinen sanoo.

Hän toivookin, että uuden opetussuunnitelman myötä lukeminen liitettäisiin kaikkiin oppiaineisiin.

Koulussa kannattaisi hyödyntää erilaisia tekstimuotoja; kaunokirjallisuutta, tietokirjallisuutta ja verkkotekstejä. Kirjallisuuden opiskeluun pitäisi myös saada tehokkaammin yhdistettyä uutta tekniikkaa.

– Ehkä pelillisyyttäkin, jos siitä saadaan siten kiehtovampaa. Perinteiset tekstit ja uudet tekstit eivät ole toistensa vastakohtia. Kyse on lopulta samasta lukemisesta, Hyytiäinen toteaa.

Niin Hyytiäisen kuin Leinonkin mielestä kirjastolaitosta on pitkälle kiittäminen suomalaisten kansainvälisillä mittareilla korkeasta lukutaidosta.

– Olen huolissani siitä, että kirjastoja koko ajan vähennetään ja aukioloajat lyhenevät. Nämä vaikuttavat suoraan ihmisiin, heidän lukemiseensa ja pitkällä aikavälillä lukutaitoon, Leino sanoo.

Toinen menestyksen avain Suomessa on korkeatasoinen äidinkielen ja kirjallisuuden opetus.

– Koulussa lukemiseen panostetaan paljon. Erilaiset kampanjat ovat lisänneet lasten lukemista selvästi, Leino tietää.

Hyytiäinen mainitsee lukutaitoa edistävänä tekijänä suomalaisen kulttuurin tekstipainotteisuuden.

– Televiosio-ohjelmia ei dubata, Aku Ankkaa lukevat kaikki pienestä pitäen. Tekstit näkyvät lapsillekin hyvin varhaisessa vaiheessa. Kun kaikki ei tule valmiina, lapsen uteliaisuus herää.

Suomalaisten lukutaidon tulevaisuus ei vallitsevasta trendistä huolimatta huoleta tutkijaa.

– Meillä on taitavia toimijoita. Luotan, että he pystyvät ylläpitämään lukutaidon korkealla tasolla, Leino päättää.

Lukutaito eriytyy. Osa nuorista on huippulukijoita, mutta yhä useammalla on ongelmia peruslukemisessa. (Kuva: Maria Seppälä)

Lue myös

Hallitus esittää kansalaisuuskoetta ja nopeampia karkotuksia – "Kansalaisuus ei ole automaatio"

Hallitus toi eduskuntaan torstaina nipun uusia kiristyksiä maahanmuuttopolitiikkaan.
16.4.2026 16:38

Oppositio haastoi hallitusta kyselytunnilla – katso tallenne istunnon jälkeen

Oppositio haastoi hallitusta eduskunnan suullisella kyselytunnilla tänään kello 16 alkaen. Suomenmaa näytti kyselytunnin...
16.4.2026 16:00

Vaalit hävinnyt Orban ei tule viimeiseen huippukokoukseensa

Unkarin väistyvä pääministeri Viktor Orban jättää väliin viimeisen EU-huippukokouksensa ensi viikolla Kyproksella. Unkarin...
16.4.2026 15:51

Aihetunnisteet

lukutaito

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Näitä tuotteita ihmiset hamstraavat nyt Tori.fi:stä – Naisilla ja miehillä räikeä ero
Uutiset | 15.4.2026 21:47
Näin kävi suomalaisten kahvimaulle, kun kahvipakettien hinta pomppasi korkealle
Uutiset | 15.4.2026 21:21
NYT: Iran ehdotti voivansa lopettaa uraanin rikastamisen viideksi vuodeksi, Yhdysvallat vaati 20 vuotta
Uutiset | 14.4.2026 5:40
Iran uhkasi vastata Yhdysvaltojen saartoon omalla merisaarrollaan
Uutiset | 15.4.2026 17:00
Trump raivostui paavia puolustaneelle Melonille – “Olen shokissa”
Uutiset | 15.4.2026 21:58
Lavrov: Venäjä voi paikata Kiinan energiapulaa
Uutiset | 15.4.2026 8:01
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Mediat: Ainakin kaksi Iranin varjolaivaston tankkeria on päässyt Hormuzinsalmen läpi
Uutiset | 14.4.2026 10:24
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Uusimmat

Hallitus esittää kansalaisuuskoetta ja nopeampia karkotuksia – ”Kansalaisuus ei ole automaatio”
Uutiset | 16.4.2026 16:38
Oppositio haastoi hallitusta kyselytunnilla – katso tallenne istunnon jälkeen
Uutiset | 16.4.2026 16:00
Vaalit hävinnyt Orban ei tule viimeiseen huippukokoukseensa
Uutiset | 16.4.2026 15:51
Noin 60 yläasteikäistä linja-auton ja kahden henkilöauton kolarissa Kärsämäellä
Uutiset | 16.4.2026 15:48
Esitys sote-alueiden rahoituksen muutoksista lähti eduskuntaan
Uutiset | 16.4.2026 15:44
KAKS selvitti: Kansa ei juurikaan luota Orpon hallituksen kykyyn hoitaa maan asioita
Uutiset | 16.4.2026 15:34
13-vuotiaana vankilaan? Ruotsissa etenee kiistelty lakihanke
Uutiset | 16.4.2026 15:33
Perustuslakivaliokunta ei hyväksynyt esitystä alaikäisten rikoksentekijöiden varmuusvankeudesta
Uutiset | 16.4.2026 15:27
Kehysriihi ja budjettiriihi pitäisi yhdistää, Mika Lintilä sanoo HS:lle
Uutiset | 16.4.2026 15:17
Orpo kiistää Länsiradan siirtymisen ensi kauteen
Uutiset | 16.4.2026 14:41
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hallitus esittää kansalaisuuskoetta ja nopeampia karkotuksia – ”Kansalaisuus ei ole automaatio”
Uutiset | 16.4.2026 16:38
Oppositio haastoi hallitusta kyselytunnilla – katso tallenne istunnon jälkeen
Uutiset | 16.4.2026 16:00
Vaalit hävinnyt Orban ei tule viimeiseen huippukokoukseensa
Uutiset | 16.4.2026 15:51
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Koulussa rakennetaan lasten tulevaisuutta
Mielipide | 16.4.2026 15:06
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31
Lukijalta: Eläkkeiden leikkaaminen veisi ostovoimaa ja loisi työttömyyttä
Mielipide | 16.4.2026 14:22
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Eläkeuudistuksia ei pidä tehdä tasa-arvon kustannuksella
Mielipide | 8.4.2026 13:51

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Etelä- ja Itä-Savon piiri nimesi ensimmäiset eduskuntavaaliehdokkaansa – Itä-Suomeen halutaan parempia näkymiä
Uutiset | 16.4.2026 12:03
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
Tuomas Kettunen ja Mikko Polvinen eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 13.4.2026 10:12
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste