Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Iran

Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä

13.5.2026 21:54
Lue lisää 
Eduskunta
Pääministeri Petteri Orpon mukaan työllisyystilanne on säilynyt olosuhteisiin nähden hyvänä. (Kuva: Lehtikuva/Emmi Korhonen)

"Tässä tehtävässä on epäonnistuttu aivan täydellisesti"– keskusta ryöpytti hallitusta luottamusvajeesta ja lapsiperheiden sairaalamaksuista

Pekka Pohjolainen 6.5.2026 17:52, muokattu 6.5.2026 17:53
a– a+
Eduskunta

Pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallitus haukuttiin maan rakoon, kun se toi oppositon ruodittavaksi viimeisen kehysriihensä aikaansaannokset.

Keskustaoppositio syytti hallitusta erityisesti pienituloisten lapsiperheiden kurittamisesta, julkisen talouden numeroiden valossa epäonnistumisesta ja historiallisen suuresta luottamusvajeesta, joka lamauttaa koko yhteiskuntaa.

Keskustan Eeva Kalli huomautti, että luottamuksen palauttaminen edellyttää varmuutta avun saamisesta silloinkin, kun taloudellinen tilanne on tiukka.

Kalli nosti esiin konkreettisen ja rajun esimerkin hallituksen tekemien sote-asiakasmaksujen korotusten vaikutuksista tavalliseen arkeen.

– Hallituksenne aloittaessa kolme vuotta sitten perheelle koitui lapsen kolmen päivän sairaalahoidosta enintään 125 euron lasku. Jatkossa kaikkien tekemienne ja nyt päättämienne uusien korotusten jälkeen perheen postilaatikkoon tipahtaa lapsen yllättävän sairastumisen vuoksi jopa nelinkertainen, yli 470 euron lasku, Kalli sivalsi ja peräänkuulutti kohtuullisuutta.

Keskustan Markus Lohi eduskunnan täysistunnossa Helsingissä 28. huhtikuuta 2026. (EMMI KORHONEN / LEHTIKUVA)

Valtiovarainvaliokuntaa johtava Markus Lohi (kesk.) kyseenalaisti hallituksen näytöt julkisen talouden tasapainottamisesta.

Lohi korosti, ettei valtion talouden kuntoon laittaminen kuulu tavallisille ihmisille tai yrityksille, vaan se on nimenomaan hallituksen vastuulla.

– Nyt kun me katsomme näitä numeroita, jotka eivät valehtele, niin tässä tehtävässä, on pakko sanoa, on epäonnistuttu aivan täydellisesti, Lohi totesi.

Myös entinen elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) oli huolissaan Suomen suunnasta. Lintilän mukaan maahan on syntynyt vakava ennustettavuuden puute.

– Meillä on historian heikoimpia luottamuslukuja tällä hetkellä. Tämä on sellainen asia, joka ei tule korjaantumaan tämän hallituksen aikana, Lintilä povasi ja suositteli ennenaikaisia vaaleja tilanteen nollaamiseksi.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) ja valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) puolestaan korostivat hallituksen tekemiä kasvutoimia, dynaamista talouskehitystä ja välttämättömiä säästöjä, joita ilman Suomen suvereniteetti on uhattuna.

Orpo vastasi arvosteluun muistuttamalla jälleen globaalien kriisien, kuten Venäjän hyökkäyssodan ja Lähi-idän jännitteiden, syvistä vaikutuksista Suomen kaltaiseen pieneen avotalouteen.

Orpon mukaan hallitus on kuitenkin onnistunut luomaan pohjaa kasvulle vaikeasta ympäristöstä huolimatta.

– Siitä voi tehdä sen johtopäätöksen yksinkertaistetusti, että kilpailukykymme ja taloutemme alkavat olla hyvässä kunnossa — siitä pitää olla tyytyväisiä — ja uskallan väittää, että se on suurelta osin siinä kunnossa, koska hallitus on tehnyt kilpailukykyä parantavia uudistuksia, parantanut yrittämisen ja investointien kannusteita ja kannustanut ihmisiä tekemään töitä ja ottamaan vastuuta.

Pääministeri painotti, että työllisyystilanne on säilynyt olosuhteisiin nähden hyvänä.

– Suomen talous on dynaaminen, koska vaikka me ollaan nähty aivan liikaa yt-neuvotteluja, konkursseja, niin jonnekin koko ajan syntyy uusia työpaikkoja. Iloitaan siitä yhdessä, hän vetosi.

Orpo listasi hallituksen saavutuksiksi muun muassa ASP-ehtojen parantamisen, rakennusalan tukipaketin ja panostukset puhtaan energian ”suurvalta-ajatteluun”.

Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra puhuu eduskunnan täysistunnossa. (EMMI KORHONEN / LEHTIKUVA)

Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) maalasi esittelypuheenvuorossaan kuitenkin synkän kuvan valtiontalouden nykytilasta ja tulevaisuudesta.

Purra muistutti, että valtion velkasuhde on nousemassa 100 prosenttiin ja alijäämä voi paisua yli 17 miljardiin euroon vuosikymmenen loppuun mennessä.

Purran mukaan hallitus on joutunut tekemään vaikeita valintoja tilanteessa, jossa korkomenot ovat nousseet rajusti.

– Yli kuusi miljardia pelkkiin valtionlainan korkomenoihin vuosikymmenen lopussa on posketon määrä — toivottavasti sen huomioivat kaikki nekin, jotka kertoivat, että velkoja ei tarvitse maksaa takaisin, ja ne, jotka luottivat nollakorkojen ihmeelliseen vetovoimaan, Purra piikitteli.

Purra syytti myös oppositiota täydellisestä neuvottomuudesta. Valtiovarainministeri luonnehti opposition politiikkaa ”seireenien lauluksi” ja SDP:n linjaa ”crémant-sosialismiksi”.

– Jos on nyt kolme vuotta vastustanut jokaista hallituksen säästöä ja huutanut kurkku suorana kylmää ja kovaa saksipolitiikkaa, saattaa vähän kylmältä tuntua lähteä tekemään vielä suurempaa ’reilua vaihtoehtoa’ ilman yhtään vaihtoehtoa, Purra latasi.

Lue myös

SDP:ltä tyrmäys hallituksen talouspolitiikalle: "Euroopan epäonnistuneinta ja kalleinta"

Hallituksen kolmevuotinen taival on epäonnistumisten sarja, joka on jättänyt Suomen talouden muun Euroopan...
6.5.2026 15:57

Keskusta vaatii suunnanmuutosta – Suomi kärsii luottamuslamasta, summaa Eeva Kalli

Hallitus on epäonnistunut keskeisissä taloustavoitteissaan, ja maa tarvitsee nyt ”toivon tietä” ja luottamuksen...
6.5.2026 14:46

Aihetunnisteet

Eduskunta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Tutkimus: Nämä kaksi ruokavaliomuutosta voivat hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 12.5.2026 22:18
Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä
Uutiset | 13.5.2026 21:54
Elisa tarjoaa kiertotietä MTV:n ohjelmien katseluun – ministeri haluaa osapuolet sopuun ennen jääkiekon MM-kisoja
Uutiset | 13.5.2026 9:18
Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen
Uutiset | 13.5.2026 22:03
Keskusta vaati Orpolta nimeä eropaperiin – ”Jos todella olette tehneet kaiken, niin nyt on turha vuotta odotella”
Uutiset | 12.5.2026 17:27
Muistatko tämän euroviisuvoiton? – Venäjä yritti estää
Uutiset | 13.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20

Uusimmat

Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Liike Nytin varapuheenjohtaja Panu Peitsaro siirtyy keskustaan
Uutiset | 14.5.2026 17:55
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Elsi Katainen valmistelee EU-rahojen remonttia, joka siirtää valtaa eduskuntaan – ”Siinä on hirveästi riskejä”
Uutiset | 14.5.2026 8:00
Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen
Uutiset | 13.5.2026 22:03
Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä
Uutiset | 13.5.2026 21:54
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Seulonta pelastaa satoja henkiä vuodessa – Syöpätapaukset ovat silti kasvussa
Uutiset | 13.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Muistatko tämän euroviisuvoiton? – Venäjä yritti estää
Uutiset | 13.5.2026 21:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Virkakoneisto polki vauhtia velkakoneeseen, poliitikot kuittasivat laskun
Uutiset | 11.5.2026 15:26
Loma ja terveys -järjestö ei laita lappua luukulle, vaikka tuettujen lomien rahoitus loppuu – ”Toivo on seuraavassa hallituksessa”
Uutiset | 9.5.2026 8:00
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Liike Nytin varapuheenjohtaja Panu Peitsaro siirtyy keskustaan
Uutiset | 14.5.2026 17:55
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Elämän merkitystä maaseudusta
Mielipide | 13.5.2026 14:40
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Perheneuvolapalvelut on pelastettava
Mielipide | 12.5.2026 12:56
Lukijalta: Entä jos katsoisimme sotea asiakkaan silmin?
Mielipide | 12.5.2026 9:32
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Suomi ei nouse ilman lapsia
Mielipide | 12.5.2026 9:21
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Onko kaikki hyvin edustajalla?
Mielipide | 23.10.2024 10:38

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste