Älä tee tätä virhettä takan poltossa – voi tukkia savukanavat
Takan käyttö aiheuttaa haitallisia päästöjä ilmaan. Päästöjä voi kuitenkin vähentää sillä, että puut palavat puhtaasti.
Takkaan tulee laittaa kuivaa ja puhdasta puuta, opastaa Helsingin Seudun ympäristöpalvelut HSY. Tavoitteena tulee siis olla väritön, vähäpäästöinen savu.
Jätteitä tai kierrätyskelposta materiaalia tulisijassa ei pidä polttaa. Päästöt ovat suuret, jos polttomateriaalina on jätteitä tai kosteaa puuta. Tällöin savupiipusta tupruaa ilmaan runsaasti hiukkasia, häkää ja hiilivetyjä, jotka ovat haitallisia ihmisten terveydelle ja ympäristölle.
– Pahvin ja paperin poltosta syntyy runsaasti tuhkaa ja nokea, jotka tukkivat savukanavat.
HSY:n mukaan jätehuolto- ja ympäristömääräyksissä kielletään roskien poltto tulisijoissa tai avotulella.
– Maitotölkit, pahvi ja paperi kuuluvat siis kierrätettäväksi, ei omassa tulisijassa poltettavaksi, HSY kertoo.
Muovin ja muun jätteen polttaminen puolestaan tuottaa kodin tulisijan matalassa palamislämpötilassa myrkyllisiä hiukkasia ja kaasuja.