Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Analyytikot: Ukraina pysäytti Venäjän keväthyökkäyksen – jyrkkä ero viime vuoteen

4.6.2026 22:16
Lue lisää 
Perussuomalaiset
Perussuomalaisten puoluesihteeri Arto Luukkanen hallitusneuvotteluissa Säätytalossa keväällä 2023. (Kuva: Lauri Heikkinen / Valtioneuvoston kanslia)

“Tässä maassa ei voi olla kahta kokoomusta “ – Riikka Purran haastanut Arto Luukkanen palauttaisi puolueen tavallisen duunarin asialle 

Pekka Pohjolainen 13.6.2025 8:00, muokattu 16.6.2025 8:11
a– a+
Perussuomalaiset

Perussuomalaisten puheenjohtajaksi viikonloppuna ehdolla oleva Arto Luukkanen ei halua ministeriksi, mutta puolueensa poliittisen olemuksen hän laittaisi uusiksi. 

Entinen puoluesihteeri haastoi puheenjohtaja Riikka Purran, kun tämä päätti kuitata EU:n Safe-instrumentin eli yhteisvelan puolustushankinnoissa. Luukkanen ei hyväksy asiaa ollenkaan.

– Kun kamelin selkä katkeaa, siinä on paljon taakkaa. Ja sitten tulee se ruohonkorsi, joka katkaisee sen, hän luonnehtii ratkaisuaan Suomenmaalle. 

Jos Luukkanen tulisi valituksi lauantaina Lahden puoluekokouksessa käytävässä vaalissa, puolueen hallitustaival kuitenkin jatkuisi, kuten myös Purran ministeripesti.

– En ole sitä mieltä, että hallitus pitäisi kaataa. Enkä ole pyrkimässä ministeriksi, ihan vilpittömästi lähdin tähän, koska huolenani on puolueen surkea kannatus ja sitten se ihan inhimillinenkin puoli, että Riikka Purra on samaan aikaan ministeri ja puoluejohtaja.  

Luukkanen uskoo, että puoluetta voi johtaa myös ministeriryhmän ulkopuolelta. Hän muistuttaa, että 1990-luvun suuren laman aikana valtiovarainministeri Iiro Viinanen teki valtavan työn ja pelasti Suomen.

– Hän oli kokoomuslainen ministeri, mutta ei puoluejohtaja. Et voi tehdä kahta vaativaa työtä hyvin, että toinen ei kärsisi.  

Luukkanen uskoo, että yhteistyö Purran kanssa sujuisi hyvin puheenjohtajan vaihtuessakin, kuten se sujui hänen puoluesihteeriaikanaankin. Asioista pystytään puhumaan.  

Luukkasta harmittaa se, miten perussuomalaiset on hallituksessa kuitannut kokoomuslaista politiikkaa, esimerkkinä ay-liikkeen jäsenmaksujen verovähennysoikeuden poistaminen.

– Tässä on se ongelma. 

Luukkanen muistuttaa, että verovähennysoikeus ideoitiin aikanaan valtakunnansovittelija Keijo Liinamaan, STK:n puheenjohtajan Päiviö Hetemäen, SAK:n puheenjohtajan Niilo Hämäläisen ja presidentti Urho Kekkosen kesken. Ajatuksena oli saada vieras raha pois ay-liikkeestä ja stabiloida siten suomalaista yhteiskuntaa.

– Ja silloin kun se aikanaan hyväksyttiin, sillä oli ihan positiivinen vaikutus. 

Luukkasen mukaan nykyisessä hallituksessa kokoomuksella on ollut paljon ideologista halua määritellä ay-liike haittaorganisaatioksi.

– Mielestäni se ei ole sitä. Sitä tarvitaan tässä yhteiskunnassa, hän painottaa.

– Hallituksessa pitäisi näkyä paremmin perussuomalaisten kädenjälki. Että ei olla vain niin kuin kokoomus 2.0 tai kokoomuksen roskalava, hän summaa.  

Vaikka perussuomalaisten kannatus on tullut hallituksessa kokoomuksen kumppanina lujaa alas, Luukkanen uskoo puolueen pysyvän koossa.

– Sitä, että joku lähtisi ikään kuin marssimaan ulos, tai eduskuntaryhmä jakaantuisi, en usko tapahtuvan. 

Jos puolue jatkaa kuitenkin nykyisellä linjallaan, eikä mitään tehdä, Luukkasen skenaario on synkkä: samaan sarjaan putoaminen RKP:n kanssa.

– Kymmenen kansanedustajaa. Ja sitten seuraa pitkä, pitkä aika, jolloin ollaan siellä erämaassa.  

Arto Luukkanen valittiin perussuomalaisten puoluesihteeriksi puoluekokouksessa Seinäjoella 14. elokuuta 2021. LEHTIKUVA / TIMO AALTO

Pitkän linjan yliopistomiehellä Luukkasella on maine suorasukaisena ja räväkkänä sanankäyttäjänä. Nyt langan päässä tuntuu olevan kuitenkin suorastaan korostetun maltillinen poliitikko. Puheessa toistuvat sanat yhteistyö, yhtenäisyys ja sopiminen. 

Viime eduskuntavaaleissa Luukkanen suututti raskaan vaalitappion nielemään joutuneet keskustalaiset puhumalla voitonjuhlissa keskustalle annetusta coup de gracesta, armonlaukauksesta. 

Luukkanen sanoo nyt puhuneensa varomattomasti ja tarkoittaneensa äänestäjien antamaa armoniskua. Sen taustalla oli Luukkasen mukaan se, että keskusta ei enää oikein tiennyt, mikä sen oikea identiteetti on.

– Ja sama on nyt perussuomalaisilla, jos meillä ei ole sitä identiteettiä. Kun tässä maassa ei voi olla kahta kokoomusta, niin mitä me sitten ollaan?  

Luukkasen mielestä perussuomalaisten pitää olla avoimesti köyhän, tavallisen duunarin tai kovilla olevan yrittäjän puolella.

– Kuljetaan heidän kanssaan, eikä mennä siihen kokoomuskuplaan, että kaikki pois, leikataan pois, ja sillä lailla syntyy hyvä valtio, kun se ei ole missään sitten mukana.  

Perussuomalaisten kehnoon tulokseen kevään alue- ja kuntavaaleissa oli ex-puoluesihteerin mukaan useampiakin syitä. Viestintä oli kehnoa ja ehdokasasettelu epäonnistui.

– Puoluekoneiston ja puoluetoimiston oikeastaan tärkein tehtävä on saada listat täyteen aina. Ilman sitä ei vaaleja voiteta. 

Kannatuskadon myötä perussuomalaisten tyytymättömyys tilanteeseen on alkanut nousta pintaan. Luukkanen epäilee nykyisen puoluejohdon eläneen tietyllä tapaa kuplassa.

– Sen, joka on vallassa, pitäisi hyvin uteliaasti katsoa ajan merkkejä, eikä olla riippuvainen siitä lähipiirin suitsuttamisesta, hän opastaa. 

Luukkanen ei usko, että Lahden kokouksessa nähdään tilanteesta huolimatta ylimääräistä dramatiikkaa Jyväskylän kuuluisan vuoden 2017 puoluekokouksen tapaan. Jussi Halla-ahon valinta puolueen johtoon toi tuolloin puolueelle lähtöpassit Juha Sipilän (kesk.) hallituksesta ja jakoi eduskuntaryhmän kahtia.

– Kenelläkään ei ole intressissä hajottaa mitään. Intressissä on vain kysyä jäseniltä, minnepäin mennään ja kuka laitetaan johtoon. Ei ole tämmöisiä junttaorganisaatioita, ainakaan minä en ole huomannut, että niitä olisi, Luukkanen vakuuttaa. 

Sanottavaa perussuomalaisilla kokousedustajilla puolueen tilasta ja valinnoista varmasti on.

– Kun ne tulevat perjantai-iltana hotelleihin, siellä auloissa juttu käy, Luukkanen arvioi. 

Lue myös

Analyytikot: Ukraina pysäytti Venäjän keväthyökkäyksen – jyrkkä ero viime vuoteen

Institute for the Study of War (ISW) -ajatushautomo arvioi Venäjän kiihdyttävän ilmaiskujaan Ukrainan...
4.6.2026 22:16

Tiedustelupalveluilta ennennäkemätön varoitus Kiinan vakoilusta

Läntiset tiedustelupalvelut varoittavat Kiinan sotilastiedustelun agenttien tarjoavan kohteilleen jopa tuhansia dollareita houkutellakseen heitä...
4.6.2026 22:05

Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa

Tänä vuonna järvien pinnat ovat Suomessa pääosin alhaalla vähälumisen talven ja kuivan kevään...
4.6.2026 21:45

Aihetunnisteet

Arto Luukkanen Perussuomalaiset Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Maailman vanhin sotaveteraani on kuollut – koki sekä fasismin että kommunismin vuodet
Uutiset | 1.6.2026 14:10
Fasisteja tukenut kuningas yritti pelastaa viime hetkellä maineensa – Se ei enää auttanut
Uutiset | 1.6.2026 21:01
Lihavuuslääkkeet voivat vähentää ratkaisevasti riskiä sairastua maailman yleisimpään syöpään
Uutiset | 2.6.2026 21:25
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Ukraina iski lennokeilla Pietariin talousfoorumin alla – myös Putin osallistuu
Uutiset | 3.6.2026 10:00
Kuivuustilanne näkyy edelleen pohjavedessä, maaperässä ja järvien vedenkorkeuksissa
Uutiset | 2.6.2026 16:23
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Fasisteja tukenut kuningas yritti pelastaa viime hetkellä maineensa – Se ei enää auttanut
Uutiset | 1.6.2026 21:01
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Maailman vanhin sotaveteraani on kuollut – koki sekä fasismin että kommunismin vuodet
Uutiset | 1.6.2026 14:10
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Kela alensi huhtikuussa noin 5 700 ihmisen toimeentulotuen perusosaa – Taustalla muuttunut laki
Uutiset | 28.5.2026 6:00
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Analyytikot: Ukraina pysäytti Venäjän keväthyökkäyksen – jyrkkä ero viime vuoteen
Uutiset | 4.6.2026 22:16
Tiedustelupalveluilta ennennäkemätön varoitus Kiinan vakoilusta
Uutiset | 4.6.2026 22:05
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
”Herrat haukutaan ja valitaan sitten uudelleen” – keskusta kokousti Tampereella viimeksi vuonna 2004 ja teki historiaa
Uutiset | 4.6.2026 19:30
Useita loukkaantunut Frankfurtin lentoasemalla Lufthansan koneen laskutelineen petettyä
Uutiset | 4.6.2026 18:56
Keskusta kaivoi Kataisen hallituksen kuntakartan esiin kyselytunnilla, hallitus naureskeli aitiossa
Uutiset | 4.6.2026 18:26
Oppositio herätteli hallitusta hoitojonojen todellisuuteen tilastovyörytyksellä
Uutiset | 4.6.2026 17:39
Norjan kruununprinsessa Mette-Marit joutui sairaalaan
Uutiset | 4.6.2026 17:02
Itäraja pysyy edelleen kiinni
Uutiset | 4.6.2026 16:12
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Isänmaallisuus sulaa lompakolla – oikeiston verokammo ajaa maanpuolustuksenkin edelle
Uutiset | 3.6.2026 14:38
Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen nuorten työttömyydestä – vaativat takuutyötä jokaiselle vastavalmistuneelle
Uutiset | 3.6.2026 10:40
Soini, Väyrynen ja tuhannet muut suuntaavat keskustan puoluekokoukseen – ”Meillä on katto korkealla ja seinät leveällä”
Uutiset | 2.6.2026 15:26

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Analyytikot: Ukraina pysäytti Venäjän keväthyökkäyksen – jyrkkä ero viime vuoteen
Uutiset | 4.6.2026 22:16
Tiedustelupalveluilta ennennäkemätön varoitus Kiinan vakoilusta
Uutiset | 4.6.2026 22:05
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Luonto kuuluu myös kaupunkiin
Mielipide | 4.6.2026 14:53
Lukijalta: Ylimitoitetut puolustusmenot rapauttaisivat kansan puolustustahtoa
Mielipide | 4.6.2026 14:51
Lukijalta: Mihin perustuvat vaatimukset puolustusmenojen hurjaksi kasvattamiseksi?
Mielipide | 4.6.2026 12:27
Lukijalta: Ydinaseistettu Pohjola
Mielipide | 4.6.2026 12:19
Lukijalta: Kriisikunnista erityistalousalueita – Vantaa kävisi pilotiksi
Mielipide | 28.5.2026 15:43
Lukijalta: Keskustan vaalivoitto ratkaistaan metropolialueella
Mielipide | 29.5.2026 15:09
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51
Lukijalta: Keskustan on rakennettava alueellista tasa-arvoa ja tulevaisuudenuskoa myös Varsinais-Suomessa
Mielipide | 2.6.2026 12:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
IL: Keskustan Polvinen ehdottaa ajokortin ja henkilökortin yhdistämistä
Uutiset | 3.6.2026 14:17
Ovaska: Välikysymys on välttämätön – ”Olen erittäin huolissani”
Uutiset | 3.6.2026 13:57
Keskustan on luvattava, ettei nuorilta leikata, vaatii keskustanuoret
Uutiset | 1.6.2026 9:38
Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
”Miksen ajatellut tätä jo aiemmin”, keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo
Uutiset | 31.5.2026 9:02
Keskustan arkistosta jyrähdys: Kansallisarkisto näivettää historiantutkimusta
Uutiset | 28.5.2026 17:31
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste