Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka
Useassa Afrikan maassa on vallassa poliittisia johtajia, jotka ovat vaikka saaneet koulutuksensa aikoinaan entisessä Neuvostoliitossa, toteaa EU-komissaari Jutta Urpilainen. (Kuva: LEHTIKUVA / JOHN THYS )

Suurvaltajännitteiden kiristyminen kiihdyttää kilpajuoksua Afrikassa – tuon kilpailun kuumiin pisteisiin Jutta Urpilainen masinoi uusia investointeja

Venäjän hyökkäyssodasta kärsivä länsi tarvitsisi globaalin etelän puolelleen, mutta komissaari Jutta Urpilaista ovat vastassa Euroopan vanhat synnit.
STT – Mikko Gustafsson 30.4.2023 7:30, muokattu 30.4.2023 14:09
a– a+
Politiikka

EU-komissaarin palkanlisään tuntuu kuuluvan vääjäämättömästi ainakin yksi toimikaudelle osuva maailmanluokan kriisi. Vielä runsas vuosi sitten moni olisi nimennyt nykyisen komission pahimmaksi koitokseksi taistelun koronaviruspandemiaa vastaan, mutta arviota on sittemmin täytynyt päivittää.

Venäjän laajentama hyökkäyssota Ukrainassa on aiheuttanut Eurooppaan turvallisuuskriisin, jollaista on mahdotonta löytää lähimuistista. Sodan pitkittyessä yhä näkyvämmäksi ovat tulleet myös muut kiristyvät valtapoliittiset jännitteet.

Muutos näkyy Jutta Urpilaiselle (sd.), joka on työskennellyt kansainvälisistä kumppanuuksista vastaavana komissaarina vuodesta 2019 saakka.

– Kun Ursula von der Leyenin komissio aloitti, niin silloinhan me kutsuimme itseämme geopoliittiseksi komissioksi. Meidän yksi tavoitteemme vihreän ja digitaalisen siirtymän ohella oli vahvistaa EU:n roolia maailmassa. Ja moni silloin vähän nosti kulmakarvojaan, että mitäs tämä oikein sitten tarkoittaa, Urpilainen sanoo STT:lle.

Urpilainen antaa haastattelua Euroopan komission ristin muotoisessa Berlaymont-rakennuksessa Brysselin EU-korttelien ytimessä. Kahdeksannen kerroksen työhuoneen ikkunasta näkyvät EU:n neuvoston rakennukset.

Urpilaiselle tärkeintä työsarkaa komissiossa on 300 miljardin euron Global Gateway -investointistrategia, jolla edistetään digitaalista siirtymää, ilmasto- ja energiainvestointeja, liikennehankkeita, tutkimusta ja koulutusta sekä terveysjärjestelmiä etenkin globaalissa etelässä. Alueella tarkoitetaan Aasian, Tyynenmeren, Afrikan, Latinalaisen Amerikan ja Karibian maita.

Hankkeiden nauha ulottuu esimerkiksi Vietnamin ja Keski-Aasian energiahankkeista Pohjois-Makedonian ja Bulgarian ratahankkeeseen, eri Afrikan maiden uusiutuvan energian projekteihin, litiumin ja kuparin tuotantoketjun pystyttämiseen Chilessä ja vaikkapa vesi- ja viemäröintijärjestelmän rakentamiseen Ecuadorissa.

Tavoitteena on lisätä kestävän kehityksen mittarit täyttäviä investointeja. Samalla globaalin etelän suhtautumisesta vihreään siirtymään, demokratiaan ja kansainvälisiin sääntöihin on tullut yhä tärkeämpää myös toisesta syystä.

Maailmanpoliittinen tilanne on muuttunut yhä jännitteisemmäksi, ja totuttu järjestys natisee liitoksissaan.

Urpilainen hahmottaa useita erilaisia tapoja siinä, kuinka eri maat tai alueet pyrkivät globaalissa etelässä toimimaan. Tämä näkyy esimerkiksi Afrikassa.

Venäjän strategia on ollut tarjota turvallisuuspalveluita Wagner-palkka-armeijan avulla Malin kaltaisille maille, joissa ääriryhmien toiminta on ollut ongelma. Vastapalveluksena Venäjä pääsee käsiksi paikallisiin kaivoksiin.

Kiina puolestaan on lainoittanut useita Afrikan maita, mikä on nostanut niiden velkatasoa. Urpilainen katsoo Kiinan toiminnan olevan pohjimmiltaan sitä, että raaka-aineet kuljetetaan Kiinaan, jatkojalostetaan siellä ja osin kuljetetaan jalostettuina takaisin Afrikkaan.

Ja ovat maanosassa eurooppalaisetkin.

– Meidän ajattelumme lähtee siitä, miten tuomme myös lisäarvoa kohdemaalle, jotta sen maan oma liiketoimintaympäristö, teollinen perusta ja tuotantokapasiteetti kehittyvät, Urpilainen sanoo.

Perinteinen kritiikki kehitysavulle on, että se ei ole toistaiseksi näyttänyt tekevän maista omavaraisia. Mitä Urpilainen vastaisi ihmisille, jotka ajattelevat näin?

Hänen mukaansa Euroopan tavoitteet näkyvät parhaiten maissa, joissa vallanpitäjillä on omaa halua sitoutua tavoitteisiin ja myös tietynlaista omistajuutta niihin. Esimerkiksi hän ottaa Ruandan rokotetuotannon, jonka on tarkoitus käynnistyä ensi vuonna.

– On aika uskomatonta nähdä, että yhdessä vähiten kehittyneessä maassa on pystytty tosi nopeasti panostamaan siihen liiketoimintaympäristön kehittämiseen niin, että nyt siellä rokotetoiminta alkaa.

Vastaavasti Venäjä menestyy siellä, missä paikallisilla vallanpitäjillä on kysyntää voimalle.

Euroopan ja globaalin etelän roolit hahmottuvat Euroopasta käsin helposti auttajaksi ja autettavaksi. Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa pakottaa katsomaan asiaa toisin.

Eurooppalaiset tarvitsevat nyt tukea muilta, jotta Euroopan turvallisuusjärjestystä ei sanelisi Venäjän tavoite hankkia itselleen etupiiri lähialueilta. Samaan aikaan monet globaalin etelän maista ovat pidättäytyneet tuomitsemasta Venäjän toimintaa esimerkiksi YK:n yleiskokouksen äänestyksissä.

– Heidän näkökulmastaan tietysti Ukrainan sodassa on paljolti kysymys myös lännen ja idän välisestä sodasta, suurvaltojen välisestä sodasta. Ja sen takia myös osassa globaalin etelän maista on haluttomuutta ottaa siihen sotaan vahvasti kantaa, Urpilainen sanoo.

Länsi ei myöskään automaattisesti hahmotu globaalissa etelässä niin sympaattisena ja tenhovoimaisena kuin eurooppalaiset toivoisivat. Koronapandemian aikana rokotuskattavuus esimerkiksi Afrikassa on edennyt läntisiä maita hitaammin, mikä on ollut omiaan lisäämään epäoikeudenmukaisuuden tunnetta ja on kirvoittanut Afrikan maiden johtajilta kriittisiä puheenvuoroja.

Lisäksi historian painolasti kolonialismista on Euroopalle armoton.

– Useassa Afrikan maassa on vallassa poliittisia johtajia, jotka ovat vaikka saaneet koulutuksensa aikoinaan entisessä Neuvostoliitossa, Urpilainen sanoo.

Eurooppa on kieltäytynyt rahoittamasta sotataloutta Afrikassa, mutta nyt se pitää Ukrainan tukemista asein tärkeänä. Se näyttäytyy monille Afrikan maille ristiriitaisena, mitä Venäjä pyrkii Urpilaisen mukaan parhaansa mukaan vahvistamaan.

Millä reseptillä Eurooppa siis voisi saada globaalin etelän puolelleen?

Urpilainen pitää oikeana toimintatapana yhteistyötä, jossa toista osapuolta katsotaan silmien tasolta. Eri maita ei siis pitäisi ainakaan rangaista vähentämällä kehitysapua siksi, että jokin maa ei ole äänestänyt YK:ssa Euroopan mukana.

– Ylhäältä sanelun aika on ohi. Siihen en usko, että mennään ja isketään nyrkkiä pöytään ja sanotaan, että ottakaa tai jättäkää. Koska kilpailu on niin kovaa, että jos Eurooppa kääntää selkänsä, niin varmasti tilalle on heti monta muuta tarjoajaa.

Lue myös

Urpilainen harkitsee presidenttiehdokkuutta

– Jutta Urpilainen toimi kansanedustajana vuosina 2003–2019. – Hän oli SDP:n puheenjohtaja vuosina 2008–2014. – Valtiovarainministerinä Urpilainen toimi...
30.4.2023 7:31

Aihetunnisteet

Jutta Urpilainen Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Halla-ahon johtaman puhemiesneuvoston toiminnasta syntyi riita – Keskustan Ovaska: ”Eduskunnan arvovalta on vaakalaudalla”
Uutiset | 18.9.2026 15:15
Painava varoitus tuoreista tiedustelutiedoista: Kreml suunnittelee ”vahinkoiskuja” Nato-maihin
Uutiset | 18.9.2026 11:21
Mark Carney ei kumartele Washingtoniin – Kanadan pragmaattinen pääministeri rakentaa uusia liittolaisuuksia
Uutiset | 18.9.2026 13:38
Tanska ja USA pääsivät sopuun Grönlannista – ”Näen tämän näyttävänä tappiona Trumpille”
Uutiset | 19.9.2026 9:44
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Missä mennään Garden-sotkussa? – Tätä kaikkea pääministeri ei ole kertonut julkisuuteen
Uutiset | 19.9.2026 10:30
Suomen Luonto: Myrkyllinen hämähäkkilaji leviää Suomessa
Uutiset | 18.9.2026 10:54
Autot | Vaarallinen kaikilla nopeuksilla – pahamaineinen Chevrolet Corvair sekoitti GM:n pasmat ja USA:n valtapolitiikan
Uutiset | 16.9.2026 21:17
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Älä tee tätä virhettä takan poltossa – voi tukkia savukanavat
Uutiset | 19.9.2026 20:13
Kreml turvautuu nyt Stalinin aikaisiin toimintatapoihin: ”Ihmisjahtiin investoidaan merkittäviä resursseja”
Uutiset | 19.9.2026 19:32
Sofia Virta aikoo esittää epäluottamusta puolustusministeri Häkkäsen toiminnasta
Uutiset | 19.9.2026 17:55
Lohi HS:lle: On sähkö­autoilijoiden vuoro maksaa enemmän
Uutiset | 19.9.2026 17:28
EU pyytää Yhdysvaltoja harkitsemaan uudelleen viisumien epäämistä palestiinalaishallinnon jäseniltä
Uutiset | 19.9.2026 16:36
Trump allekirjoitti lain Venäjä-pakotteista
Uutiset | 19.9.2026 16:26
Polttoaineen hinta voi nousta Ruotsissa, jos hallitusneuvottelut venyvät – väliaikaiset veronalennukset voivat raueta
Uutiset | 19.9.2026 16:11
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09
Keskusta tuuletti hallituksen maatalouspakettia eduskunnassa: ”Historian vaikuttavin välikysymys”
Uutiset | 16.9.2026 18:38
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen katseen on käännyttävä myös etelään
Mielipide | 18.9.2026 13:26
Lukijalta: Bensapopulistit voivat vielä pelastautua
Mielipide | 18.9.2026 11:04
Lukijalta: Katse pohjoiseen entistä tarkemmin
Mielipide | 18.9.2026 9:18
Lukijalta: Suomen uudistuttava perusteellisesti ekologisesti kestäväksi
Mielipide | 17.9.2026 12:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste