Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Iran

Keskustan Siika-aho toivoo Iranin pappisvallan kaatuvan – myös pakolaisvirtaan varauduttava

12.1.2026 14:00
Lue lisää 
Historia
Sanoma aselevosta on saapunut etulinjaan Viipurin lähellä 4.9.1944. Korsuista on lähdetty liikkeelle ja kävellään suorana aukealla, jossa vielä muutama minuutti sitten oli suojauduttava vihollisen tähystykseltä ja tulelta. (Kuva: SA-kuva)

Suomi pakotettiin pitämään ihmisiä leireillä vielä rauhankin aikana – Neuvostoliiton ja Suomen välissä hääri kolmaskin välirauhansopija

Jatkosodan virallisesti päättänyt Moskovan välirauha allekirjoitettiin ja ratifioitiin tasan 80 vuotta sitten
Lauri Heikkilä 18.9.2024 21:30, muokattu 19.9.2024 15:48
a– a+
Historia

Torstaina tulee kuluneeksi tasan 80 vuotta Moskovan välirauhansopimuksen allekirjoittamisesta.

Suomen valtuuskunta matkusti Neuvostoliiton pääkaupunki Moskovaan tapaamaan Neuvostoliiton ja Yhdistyneen kuningaskunnan edustajia. 19. syyskuuta sopimus allekirjoitettiin ja eduskunta hyväksyi sopimuksen salaisessa istunnossaan jo samana päivänä.

Britit olivat osapuoli siksi, että maa oli liittolaisuussopimusten takia virallisesti sotatilassa Suomea vastaan, vaikka varsinaiset yhteenotot jäivätkin kuriositeettitasolle.

Pitkä jatkosota oli saanut virallisen päätöksensä. Aselepo oli tehty jo muutamaa viikkoa aiemmin ja rauhanehtoja alettu täyttää esimerkiksi suhteiden katkaisemisella Saksaan 2. syyskuuta.

Välirauhanehdot olivat seuraavat:

– Suomi luovutti Neuvostoliitolle talvisodassa menetettyjen alueiden lisäksi Petsamon ja joutui vuokraamaan Porkkalan 50 vuodeksi.

– Saksan joukot oli karkotettava maasta ja saksalaisten omaisuus luovutettava liittoutuneille.

– Suomen oli supistettava armeijansa vahvuus 42 000 mieheen.

– Sotakorvaukset ja korvaus luovutetulta alueelta viedystä ja hävitetystä omaisuudesta.

– Neuvostoliiton vastaiset ja ”fasistiset” järjestöt piti lakkauttaa pysyvästi.

– Sotarikolliset piti tuomita.

Rauhanehdot vaativat Neuvostoliiton fasistisina pitämät järjestöt kiellettäviksi. Isänmaallinen kansanliike, jonka aktiiveja kuvassa vuodelta 1933, oli selkein esimerkki fasismista Suomessa, mutta moni muu järjestö kiellettiin ikään kuin varmuuden vuoksi. (Kuva: Weilin-Göös / Vesteri / Lisenssi / Wikimedia Commons)

Eräs ehtojen erikoisuus oli saksalaisten omaisuuden takavarikon lisäksi heidän internointinsa. Internointileireille passitettiin myös unkarilaisia.

Internoidut olivat eristyksissä tähän tarkoitukseen tehdyillä leireillä. Näille joutui noin 500 saksalaista ja unkarilaista sotilas- ja siviilihenkilöä, mukana myös suomalaissyntyisiä ja puolisoita.

Lapin sodan sotavangit olivat eri asia. Heitä luovutettiin muun muassa suoraan Neuvostoliitolle.

Leirit sijaitsivat Lempäälässä, Hämeenlinnassa, Oitissa, Hyvinkäällä, Loimaalla, Paimiossa, Pohjassa, Tammisaaressa ja Hangossa.

Valtaosa leireille joutuneista vapautui 1946 mennessä. Vuonna 1947 viimeiset 14 vapautettiin, joskin heidät määrättiin Saksaan Neuvostoliiton miehitysvyöhykkeelle. Internoidut menettivät omaisuutensa Neuvostoliitolle.

Pariisin rauhansopimus 1947 korvasi Moskovan välirauhansopimuksen vahvistaen sovitut rauhanehdot.

Sotakorvauksia Suomi maksoi vuoteen 1952 ja ainoana maana maailmassa suoritti korvaukset täysimääräisesti. Tässä osaltaan auttoi se, että Neuvostoliitto myöhemmin kohtuullisti alun perin 300 miljoonan dollarin korvausvaadetta. Korvaukset toimitettiin pääosin teollisuuden tuotteina, mikä oli loppujen lopuksi hyödyksi Suomen teolliselle kehitykselle.

Alueistaan Suomi menetti 11 prosenttia. Karjalasta lohkesi suuri osa ja Lapista Suomi menetti Petsamon sekä merkittävän määrän Sallan aluetta. Suomenlahden itäosan ulkosaarista Suomi joutui niin ikään luopumaan.

Talvisodan päättäneessä Moskovan rauhassa (ei pidä sekoittaa Moskovan välirauhaan) Suomi oli joutunut vuokraamaan Hangon alueen Neuvostoliitolle 30 vuodeksi. Nyt Hanko saatiin pitää suomalaisten hyppysissä, mutta idempi Porkkala piti nyt vuokrata 50 vuodeksi. Porkkala oli sikäli riskialttiimpi alue, että sieltä oli tykinkantaman mittainen matka Helsinkiin.

Porkkala saatiin takaisin vuonna 1956. Tukikohdasta oli tullut Neuvostoliitolle kallis ja vaikeasti huollettava, eikä laivastotukikohdilla ollut enää samanlaista merkitystä kuin kymmenen vuotta aiemmin. Suomessa palautus katsottiin poliittiseksi voitoksi, ja esimerkiksi pääministeri Urho Kekkonen sai siitä sulan hattuunsa juuri presidentinvaalien alla.

Kuvassa punaisella Suomen aluemenetykset vuosilta 1940 ja tämän päälle tulleet menetykset 1944. (Kuva: Lisenssi / Wikimedia Commons)

Fasistisiksi määritellyt järjestöt kuten Isänmaallinen kansanliike (IKL), Akateeminen Karjala-Seura, suojeluskunnat ja Lotta Svärd piti lakkauttaa. IKL:n kansanedustajat istuivat vuonna 1945 päättyneen eduskuntakauden loppuun ilman eduskuntaryhmänsä nimeä.

Kaikkiin kommunistijohtoisen Valtiollisen poliisin lakkautusesityksiin Suomi ei lähtenyt. Lakkautuslistalla oli muun muassa Kokoomuksen Nuorten Liitto, joka sai kuitenkin jatkaa toimintaansa. Reserviupseeriliitto ja Ilmailuliitto olivat esityksissä myös.

Baltian maiden ystävyysseuratkin kuuluivat lakkautettaviin, johtuen Neuvostoliiton tavoitteesta pitää maat osana Neuvostoliittoa kun Saksa oli juuri ajettu niiden alueilta pois. Karjalaan liittyviä seuroja lakkautettiin, ettei revanssihenki Karjalan palautuksesta jäisi kytemään Suomessa.

Ensi tilassa oli helppo lakkauttaa järjestöjä, joiden nimissä oli mukana kansallissosialismi-termi. Tällaisia järjestöjä oli kaikkiaan kymmenen.

Kommunistiset järjestöt sallittiin ja vangittuna olleet kommunistit vapautettiin. Kommunisteja nousi sodan jälkeen eduskuntaankin merkittävä määrä.

Sotasyyllisten tuomitsemisehto vei Suomen sodanaikaista valtionjohtoa telkien taakse. Neuvostoliitto toivoi voivansa tällä osoittaa suomalaisille, että Suomen politiikka oli ollut väärää ja vienyt Suomen siksi sotaan. Ennemmin jäi kuitenkin elämään käsitys tuomituista sijaiskärsijöinä. Tuomitut pääsivät kansainvälisesti katsoen vähällä, ja viimeinen tuomittu, presidentti Risto Ryti, vapautui jo 1949 tasavallan presidentti J. K. Paasikiven armahduksella.

Lapin sota
Lapin sota oli välirauhansopimuksen välitön seuraus. Rovaniemen Koskikatua Lapin sodan aikana suomalaisten saavuttua laajalti tuhottuun kaupunkiin 16. lokakuuta 1944. (Kuva: SA-kuva)

Suurin välitön seuraus rauhanehdoista oli saksalaisten ajaminen maasta, mikä aloitti Lapin sodan.

Saksan oma moka oli yrittää Suursaaren valtausta 15. syyskuuta 1944, mikä tarkoitti, että Saksa aloitti sotatoimet Suomea vastaan eikä toisin päin.

Varsinaiset Lapin sodan taistelut alkoivat muutamaa viikkoa tämän jälkeen. Viimeiset saksalaiset poistuivat Suomesta huhtikuun lopulla 1945.

Suomenmaa seuraa Lapin sota -sarjassaan syksyn ja kevään mittaan sodan vaiheita ja ilmiöitä.

Moskovan välirauhansopimuksen korvasi Pariisin rauhansopimus, jonka voimassaolo päättyi 1990, kun Suomi totesi ensin yksipuolisesti sopimuksen päättyneen. Venäjä ja Britannia siunasivat päätöksen. Muihin sopimuksiin, jotka ovat johdannaisia rauhansopimuksesta, julistus ei vaikuttanut, vaan esimerkiksi rajasopimukset ovat voimassa joka tapauksessa.

Lisätietoa ja lähteitä

Eduskunnan sivusto välirauhansopimuksesta

Yleisradion Elävä Arkisto

Lapin sota

Lue kaikki Suomenmaan Lapin sotaa käsittelevät jutut täältä.

Lue myös

Tätä nyrkkisääntöä moni kokenutkaan autoilija ei muista

Moni autoilija ei tule ajatelleeksi, kuinka herkästi rengaspaine muuttuu lämpötilan laskiessa. Kylmyys vaikuttaa...
12.1.2026 22:11

Eikö haju lähde millään? – Yksinkertainen niksi auttaa

Joskus käy niin, että jääkaapin perukoille unohtuu esimerkiksi homejuustoa, joka levittää hajua koko...
12.1.2026 22:01

IL: Yllättävä tuote sujahtaa entistä useamman ruokakoriin – "Vaikea keksiä mitään huonoa"

Tofusta on tullut uusi suosikki ruokakaupoilla, kertoo Iltalehti Keskon myyntidataan viitaten. Datan mukaan...
12.1.2026 21:47

Aihetunnisteet

alueluovutukset fasismi internointi internointileirit jatkosota kommunismi Lapin sota liittoutuneet Moskovan välirauha Neuvostoliitto Pariisin rauhansopimus rauhanehdot rauhansopimus sotasyyllisyysoikeudenkäynnit toinen maailmansota

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
Voiko pakkasen pauke vaurioittaa talojen rakenteita? – Näin vastaa Ilmatieteen laitos
Uutiset | 10.1.2026 20:45
Onko vatsaoireita? – Tässä tilanteessa heti lääkäriin
Uutiset | 11.1.2026 22:02
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Tutkija: Venäjä pönkittää Putinin valtaa toisella maailmansodalla, koska muita ylpeyden aiheita ei ole
Uutiset | 11.1.2026 10:00
Päätoimittajalta | Hallituksen epäonnistuminen paljastui kaikessa karuudessaan
Uutiset | 9.1.2026 12:55
”Ridgwayn lihamylly” käänsi Korean sodan suunnan – punainen vyöry tyssäsi Soulin valtaukseen 75 vuotta sitten
Uutiset | 7.1.2026 21:05
Suomalaiset saivat tyrmistyttävän tehtävän 80 vuotta sitten – Naps vain!
Uutiset | 11.1.2026 20:12
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Tässä on Suomen suosituin koirarotu
Uutiset | 5.1.2026 12:17
Haluatko elää satavuotiaaksi? Näitä ruokia ”superikääntyjiä” tutkinut kardiologi suosittelee
Uutiset | 7.1.2026 22:42
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
Historia | Neljä miestä, yksi jeeppi – Itävallan jako teki Wienistä Euroopan johtavan vakoilukaupungin
Uutiset | 7.1.2026 22:40
”Ridgwayn lihamylly” käänsi Korean sodan suunnan – punainen vyöry tyssäsi Soulin valtaukseen 75 vuotta sitten
Uutiset | 7.1.2026 21:05
Moskovasta täystyrmäys: ”Yhä vaarallisempaa”
Uutiset | 8.1.2026 14:10
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30

Uusimmat

Tätä nyrkkisääntöä moni kokenutkaan autoilija ei muista
Uutiset | 12.1.2026 22:11
Eikö haju lähde millään? – Yksinkertainen niksi auttaa
Uutiset | 12.1.2026 22:01
IL: Yllättävä tuote sujahtaa entistä useamman ruokakoriin – ”Vaikea keksiä mitään huonoa”
Uutiset | 12.1.2026 21:47
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Tutkimus: Tällaiset päivät olivat suurempi riski miehille
Uutiset | 12.1.2026 21:01
Suurituloiset yrittäjät maksaisivat liian vähän eläkeuudistuksessa, pelkää pienyrittäjien järjestö
Uutiset | 12.1.2026 18:37
13 ihmistä välttyi lähes varmalta kuolemalta vapaaehtoisten meripelastajien ansiosta viime vuonna
Uutiset | 12.1.2026 18:32
Iranin ulkoministeri: Iran on valmis neuvotteluihin USA:n kanssa – Mutta myös sotaan
Uutiset | 12.1.2026 18:26
Venezuela sanoi vapauttaneensa yli sata poliittista vankia – Opposition mukaan määrä on pienempi
Uutiset | 12.1.2026 18:10
Puolan ex-oikeusministeri sai turvapaikan Unkarista
Uutiset | 12.1.2026 18:07
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Pohjoismainen kumppanuus menee USA-suhteen edelle, painottaa valtioneuvos Matti Vanhanen – ”Kyllä järjestys on tämä”
Uutiset | 11.1.2026 8:00
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00
Päätoimittajalta | Hallituksen epäonnistuminen paljastui kaikessa karuudessaan
Uutiset | 9.1.2026 12:55

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
02:41, 13/01/2026
weather icon 9°C
Daily Forecast Ennuste
Today 03:0013/01/2026
weather icon
9° / 10°°C 0 mm 0% 10 Km/h 91 % 1005 hPa 0 mm/h
Today 06:0013/01/2026
weather icon
9° / 10°°C 0 mm 0% 12 Km/h 92 % 1005 hPa 0 mm/h
Today 09:0013/01/2026
weather icon
9° / 9°°C 0 mm 0% 13 Km/h 95 % 1005 hPa 0 mm/h
Today 12:0013/01/2026
weather icon
10° / 10°°C 1 mm 100% 14 Km/h 94 % 1003 hPa 0 mm/h
Today 15:0013/01/2026
weather icon
10° / 10°°C 1 mm 100% 11 Km/h 96 % 1003 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tätä nyrkkisääntöä moni kokenutkaan autoilija ei muista
Uutiset | 12.1.2026 22:11
Eikö haju lähde millään? – Yksinkertainen niksi auttaa
Uutiset | 12.1.2026 22:01
IL: Yllättävä tuote sujahtaa entistä useamman ruokakoriin – ”Vaikea keksiä mitään huonoa”
Uutiset | 12.1.2026 21:47
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Historian opetus on epäonnistunut
Mielipide | 12.1.2026 15:09
Lukijalta: Median valta ei oikeuta vastakkainasetteluun
Mielipide | 12.1.2026 14:43
Lukijalta: Setelit puoliksi
Mielipide | 12.1.2026 14:42
Lukijalta: Epäselvät uutiset
Mielipide | 12.1.2026 14:41
Lukijalta: Uusi vuosi 2026 ei ala hyvin netittömillä liikuntarajoitteisilla ikäihmisillä Vantaalla
Mielipide | 5.1.2026 12:59
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Keskusta ennen, nyt ja tulevaisuudessa – Suomea suomalaisille, työtä ja turvaa arkeen
Mielipide | 7.1.2026 10:50
Lukijalta: Kaikki mittarit punaisella – kasvupolitiikan vaikeus ja välttämättömyys
Mielipide | 8.1.2026 14:16

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00
Kansanedustaja Hanna Räsänen pyrkii jatkokaudelle – vahva näkemys seuraavista hallitusneuvotteluista
Uutiset | 9.1.2026 9:04
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00
Kansanedustaja Hanna Räsänen pyrkii jatkokaudelle – vahva näkemys seuraavista hallitusneuvotteluista
Uutiset | 9.1.2026 9:04
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste