Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Kysely: Noin joka viides yritys odottaa liikevaihtonsa laskevan seuraavan puolen vuoden aikana

5.5.2026 8:31
Lue lisää 
Lukijalta
Niin sanottu taitettu indeksi on leikannut eläkeläisten ostovoimaa. (Kuva: Samuli Vänttilä)

Lukijalta: Leikattu eläkeindeksi on palautettava ennalleen ostovoiman parantamiseksi

Lauri Oinonen 19.2.2026 15:44, muokattu 19.2.2026 15:44
a– a+
Lukijalta

Harvat kansalaiset enää muistavat, että Lipposen hallitus 30 vuotta sitten otti käyttöön keskustan vastustuksesta huolimatta käyttöön eläkkeiden reaaliarvoa heikentävän leikatun eli taitetun eläkeindeksin.

Eri vaalien ehdokkaana monilla vaaliteltoille kansalaisia tavatessani vain ani harvat edes osaavat selostaa, mikä leikattu eläkeindeksi on ja mitä se eläkeläisten ostovoimalle merkitsee.

Kun työ- ja yrittäjäeläkejärjestelmät aikanaan luotiin, haluttiin niillä turvata tuolloin työiässä olleille ansiotasoa vastaavat eläkkeet. Myös eläkevakuutusmaksut maksettiin työ- tai yrittäjätulojen mukaan.

Näin eri eläkevakuutusmaksut saivat veroluonteisesti kerättyinä maksajiensa hyväksynnän, koska odotus oli, että eläkkeetkin aikanaan maksetaan ansio- tai yrittäjätulojen mukaan. Näin ainakin minä luotin.

Heti kuitenkin keksittiin niin sanottu eläkeindeksi, mikä tarkoitti, että eläkeläisille maksettavat eläkkeet maksettiin 50-prosenttisesti ansioindeksin ja 50-prosenttisesti elinkustannusindeksin mukaan.

Koska lähes aina ansioindeksi nousi enemmän kuin elinkustannusindeksi, jäivät jo tuolloin maksussa olleet eläkkeet ansiotason kehityksestä jälkeen.

Mutta koska tuolloin eivät kaikki eläkeläiset olleet vielä ennättäneet maksamaankaan eläkevakuutusmaksuja koko työelämänsä ajalta ja siksi saatavat eläkkeet olivat monien kohdalla pienet, ei ilmiöön suuremmin kiinnitetty julkista huomiota. Eläkkeiden pienuutta kuitenkin laajalti valiteltiin.

Tuo Lipposen hallituksen keksimä leikattu eläkeindeksi, missä eläkkeet seuraavat vain viidenneksellä eli 20 prosentilla ansioindeksin kehitystä, merkitsi kiihtyvää katastrofia eläkeläisten tuloihin. Tuo ratkaisu on ajanut monet eläkeläiset eläkeläisköyhyyteen, vaikka työvuosina olisivat olleet hyvätkin tulot.

Korostan, että keskusta vastusti eduskunnassa oppositiosta käsin tuota eläkeläisille tuhoisaa päätöstä. Toisin kuin kansaneläkkeen, ansio- ja yrittäjäeläkkeiden tarkoitus oli työajan tulotason mukainen eläketurva, koska eläkevakuutusmaksutkin maksettiin työ- tai yrittäjätulojen mukaan.

Palkansaajilla ne pidätetään kuten verotkin automaattisesti palkanmaksun yhteydessä.

Nyt tilanne on korjattava. Jos tulen kansanedustajan työhön takaisin, teen asiasta heti toimenpidealoitteen. Tiedän, että asiasta syntyy keskustelu, jota nyt en näe. Toki yleisesti valitetaan ostovoiman vähenemistä, mutta toimet asiantilan korjaamiseksi puuttuvat.

Olisiko oikein ja kohtuullista, että palattaisiin johdonmukaisesti ansioindeksin kehityksen mukaiseen eläkeindeksiin? Aikoinaan ollut niin sanottu puoliväli-indeksi, jossa eläkkeet seurasivat 50-prosenttisesti ansioindeksiä ja 50-prosenttisesti elinkustannusindeksiä, olisi toki parannus nykytilaan.

Se ei kuitenkaan olisi riittävä. Elinkustannusindeksiä näet koetetaan pitää todellisuudesta aina hieman jäljessä siihen vaikuttavien tuotteiden hintoja laskemalla, vaikka yleinen hintataso olisi nouseva ja inflaatio veisi rahan ostovoimaa.

Siksi tekisin aloitteen, että ansio- ja yrittäjäeläkkeiden tulee seurata ansioindeksiä. Kansaeläkkeen osalta on tehtävä erityistoimia, jotta sen varassa elävien toimeentulo taataan kunnolla eläketasoa korottamalla.

Väitän, että kaikkien eläkeläisten ostovoiman korottaminen olisi koko kansantalouden positiivinen generaattori. Väitän myös lujasti, että tämä kaikki koituisi erityisesti myös nuorempien ja työikäisten parhaaksi, koska eläkeläisten ostovoima saisi talouselämän pyörät pyörimään oikeaan suuntaan ja vauhdikkaasti!

Lauri Oinonen


Tällä palstalla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia. Voit jättää kirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/

Lue myös

Lukijalta: Suomi kuntoon arvojen kautta

Maamme hallitus kaavailee 100 miljoonan vuotuisia säästöjä sosiaalihuollosta. Sosiaalihuolto voi viitata mielikuvissamme ihan...
5.5.2026 14:45

Lukijalta: Itä- ja Kaakkois-Suomi kantavat EU:n Venäjä-pakotteista raskaimman taakan

Suomen talous on lähes pysähtyneisyyden tilassa. Valtiovarainministeriön (VM) tämän kevään talouskatsauksen mukaan Suomen...
5.5.2026 11:36

Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa

Lappi on pinta-alaltaan Suomen suurin maakunta, mutta samalla harvimmin asuttu. Meitä lappilaisia on...
5.5.2026 11:28

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Eteläkorealaisella aluksella räjähti Hormuzinsalmessa, maan ulkoministeriö sanoo
Uutiset | 4.5.2026 17:49
Ukrainan drooni osui tornitaloon Moskovassa
Uutiset | 4.5.2026 9:44
Iran on ampunut ohjuksia kohti Yhdysvaltojen alusta Hormuzinsalmella, iranilaismedia kertoo
Uutiset | 4.5.2026 14:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Jääkärit saivat nimensä 110 vuotta sitten
Uutiset | 2.5.2026 21:30
Iran: Yhdysvaltojen on luovuttava liiallisista vaatimuksista
Uutiset | 4.5.2026 13:17
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Keskustan Kalmari ulkopoliittisen johdon vaikenemisesta: ”Köyhän on oltava nöyrä, mutta onko jossain sentään raja?”
Uutiset | 5.5.2026 14:33
Media: Leipzigissa väkijoukkoon ajanut kärsi mielenterveysongelmista
Uutiset | 5.5.2026 13:50
Asiantuntija: Peltojen hiilinieluja voidaan mitata uudella menetelmällä jo parin vuoden päästä – ”Nykyinen aliarvioi”
Uutiset | 5.5.2026 13:41
Lämpimästä säästä huolimatta sähkönkäyttö kasvoi maaliskuussa
Uutiset | 5.5.2026 13:37
Ex-kansanedustaja Reijo Tossavainen tuomittiin kansanedustaja Veronika Honkasalon kunnianloukkauksesta
Uutiset | 5.5.2026 13:30
Poliisi: Oulun koulu-uhkaukset aiheettomia, kouluun turvallista mennä huomenna
Uutiset | 5.5.2026 13:18
Kanadan Albertassa mahdollisesti tulossa itsenäisyysäänestys
Uutiset | 5.5.2026 12:50
Ruotsi perustaa uuden tiedustelupalvelun – syynä Ukrainan sodan tuomat uudet uhat
Uutiset | 5.5.2026 12:41
Oulussa useita koulu-uhkauksia, koulunkäynti keskeytetty
Uutiset | 5.5.2026 12:40
Viertolan kouluampujan sukulaiselle ehdollista aseen luovuttamisesta ampujalle
Uutiset | 5.5.2026 12:21
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Tuttu kalalaji kärsii, lossiliikenteessä riskejä – matalat vedenpinnat tulevat vaivaamaan ihmistä ja luontoa
Uutiset | 3.5.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kalmari ulkopoliittisen johdon vaikenemisesta: ”Köyhän on oltava nöyrä, mutta onko jossain sentään raja?”
Uutiset | 5.5.2026 14:33
Media: Leipzigissa väkijoukkoon ajanut kärsi mielenterveysongelmista
Uutiset | 5.5.2026 13:50
Asiantuntija: Peltojen hiilinieluja voidaan mitata uudella menetelmällä jo parin vuoden päästä – ”Nykyinen aliarvioi”
Uutiset | 5.5.2026 13:41
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomi kuntoon arvojen kautta
Mielipide | 5.5.2026 14:45
Lukijalta: Itä- ja Kaakkois-Suomi kantavat EU:n Venäjä-pakotteista raskaimman taakan
Mielipide | 5.5.2026 11:36
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Toivoa on
Mielipide | 5.5.2026 11:23
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Vastine: Hakkuut ovat ilmastolain ongelma – eivät ratkaisu
Mielipide | 28.4.2026 10:51
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Lukijalta: Suomalainen diplomatia ansaitsee oman liputuspäivänsä
Mielipide | 28.4.2026 12:33

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Kemppi: Tekoälytaitojen vahvistaminen pitää saada jokaisen lapsen perusopetukseen
Uutiset | 30.4.2026 20:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät
Uutiset | 30.4.2026 14:55
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste